Invatamintul incotro ?

mie mi se pare penibil, zau...
ca daca i=-ai cere unia din asta bine mersi ceva mai mult decat o idee....s-ar face foc si para!

deci...
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 11:59
Ce faceti voi, personal pentru copiii VOSTRI, ca sa nu ramana analfabeti.

chiar imi vine sa rad..

totul am facut..cu neinchipuite sacrificii si din partea mea si a lor..

si HAR DOMNULUI ca nu mi-e rusine cu ei pe nici un plan
dar...de ce nu se pot realiza in tara tinerii nostri?
de ce dupa ani si ani de stradanii trebuie sa se ia drumul strainatatii?
LILO
Postat pe 2 Mai 2010 12:01
io cred ca asta vrea sa ne enervam!
hai mai bine-n parc lilooo..
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 12:04
vrei sa cunosti lucrurile?
priveste- de aproape

dar daca vrei sa-ti placa,
priveste-le de departe

cunosc prea de aproape aceste probleme educationale
dar spre deosebire de tine ,opal,eu nu ma plictisesc sa le discut

dar si ADEVARUL supara
LILO
Postat pe 2 Mai 2010 12:04
o, fleur..
e vremea superba,pacat sa ne stricam buna dispozitie
LILO
Postat pe 2 Mai 2010 12:05
De la: LILO, la data 2010-05-02 11:55:22nu tin neaparat sa imi etalez binefacerile,
dar fie...doar nu crezi ca am stat pasiva?
si daca asta te incalzeste
pe ULTIMII bani i-am luat de mancare
si nu este un singur suflet la care i-am facut un bine
mai sunt si mult hulitii maidanezi
noh...esti satisfacuta???


Bine-nteles ca sunt satisfacuta! Daca asa ai facut, asta spune foarte multe despre umanitatea ta.

Ceea ce incerc eu aici nu e sa ma cert sau sa fiu Gica-contra. Ceea ce vreau sa spun e ca nu poti sa-i ceri altcuiva sa faca ceea ce tu nu faci. Nu potem avea pretentia ca altii sa se agite in timp ce noi stam cu destu'n... ma rog!
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 12:06
Vedeti, fetelor...nu-i mai bine, pe malul baltii, cu undita, in mana...iar, in mijocul baltii, troneaza, lebedele, pete de culoare, inconjurate de rate salbatice...oracaitul broastelor....relaxare
nuti_vio
Postat pe 2 Mai 2010 12:11
De la: fleurdelis, la data 2010-05-02 11:59:11mie mi se pare penibil, zau...
ca daca i=-ai cere unia din asta bine mersi ceva mai mult decat o idee....s-ar face foc si para!

deci...


Tu nu ai dat nici ideea aia, dragutza! Desi te-am invitat de cateva ori.
Pe de alta parte... ce, exact, ai vrea sa ceri altceva? S-ar putea sa te uimesc. Si de ce? Pentru ca atunci cand cerem avem si motive, nu?
Deci?
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 12:13
Opal, cer , eu...
Deci, va rog, acceptati, faptul ca, fiecare pers, are o opinie, proprie, despre subiectul discutat, si nu e, neaparata nevoie, sa coincida, cu a celorlalti. Respectati, opiniile celorlalti, fara jigniri, gratuite, va rog.O zi buna, va doresc.
nuti_vio
Postat pe 2 Mai 2010 12:19
bine ...pot sa cer si eu! daca e neaparata nevoie....
cer sa isi vada fiecare de durerile tarii proprii...nu sa se bata in IDEI...cd nici nu mai are demult habar cu cine...o face!

au revoir....
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 12:23
Fleur...
nuti_vio
Postat pe 2 Mai 2010 12:26
De la: nuti_vio, la data 2010-05-02 12:19:41Opal, cer , eu...
Deci, va rog, acceptati, faptul ca, fiecare pers, are o opinie, proprie, despre subiectul discutat, si nu e, neaparata nevoie, sa coincida, cu a celorlalti. Respectati, opiniile celorlalti, fara jigniri, gratuite, va rog.O zi buna, va doresc.


Si de ce mi-o ceri mie? Ti se pare ca as fi jignit pe cineva? Unde? Poti sa-mi arati mesajul?

Si sunt total de acord cu opiniile separate. A mea e una dintre ele, de exemplu..

Desi... nu am vazut o alta opinie, propriu zis... am vazut necesitatea (inca o data) romanului de a se aduna la portitza si a da vina pe altii.

Evident ca cel care o sa treaca si o sa le spuna ca stand si boscorodind n-or sa schimbe nimic o sa deranjeze... Nu e mai bine sa stam noi aseea, linsititi, mancand semintze si injurand guvernu'?
Cum adica sa FACEM ceva? Pai asta inseamna sa iesim din amorteazeala... Pff, unde-i piatra aia sa dau dupa asta care vine cu astfel de idei Auzi, tu, surata! Sa ne ceara sa facem NOI ceva!
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 12:30
bun sa ...rezumam vrei??
deci noi o adunatuira de prosti lenesi...cautam acuma pietricele pt tine....care ...vb aia ne-ai mai dat si idei gratis,,,,
bravo mai! iti multumim enorm pt parere...
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 12:36
De la: fleurdelis, la data 2010-05-02 12:23:21bine ...pot sa cer si eu! daca e neaparata nevoie....
cer sa isi vada fiecare de durerile tarii proprii...nu sa se bata in IDEI...cd nici nu mai are demult habar cu cine...o face!

au revoir....


Subtirel, zau! Adica vezi Doamne, taci tu, ca - doar din cauza ca "nu mananci salam cu soia", nu stii nimic - deci nu poti vorbi despre subiect. Pe acelasi stil, voi nu puteti vorbi despre Leonardo da Vinci sau despre Maradona. Sau Madona. Sau Michel Jackson sau Marta Stewart sau calatoriile pe luna sau Insula Serpilor sau noul Kerastase
Hai ca esti dragutza, zau!

Mai incerci o data sau o lasam cum a cazut?

PS: "Tara mea" e doua, acum ce te faci? ...
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 12:40
Opal, citeste, cu atentie, te rog, cauta sa intelegi, sensul, cuvintelor mele( a mesajului). Nu incerca, sa ai o ,, discutie in contradictoriu", cu mine....imi plac ironiile, subtile
nuti_vio
Postat pe 2 Mai 2010 12:40
ia hai sa discutam noi despre leonardo da vinci...hai!

simt k te plictisesti teribil in tarisoara aia a ta de-a 2-a si te-ai relaxa perfect....dandu-ne nitica ceatza
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 12:41
a! dar stai! am ceva treaba...
in tarisoara asta....plina de defecte, nu te pot asculta acum...
poate mai tarziu!
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 12:44
De la: LILO, la data 2010-05-02 12:04:31vrei sa cunosti lucrurile?
priveste- de aproape

dar daca vrei sa-ti placa,
priveste-le de departe

cunosc prea de aproape aceste probleme educationale
dar spre deosebire de tine ,opal,eu nu ma plictisesc sa le discut

dar si ADEVARUL supara


iata ca ti-a spus lilo...muult mia bine decat as fi putut sa o fac eu!
vrei filosofie...ia distanta!
vrei solutii...ia mmisca-ti nitel resedinta...aia nobila a ta!

ma gandesc cu groazaa....cati prosti ti-or mai fi cazut in plasa pana acum!
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 12:47
De la: fleurdelis, la data 2010-05-02 12:36:48bun sa ...rezumam vrei??
deci noi o adunatuira de prosti lenesi...cautam acuma pietricele pt tine....care ...vb aia ne-ai mai dat si idei gratis,,,,
bravo mai! iti multumim enorm pt parere...


E mai simplu sa te simti lezat decat sa faci realmente ceva, nu?

Ca - daca te superi - nu mai poti munci - pentru ca "mama, ce m-a enervat ala sau aia, nici nu ma mai pot concentra!! "

Si revin : pe 3-4 pagini nu a aparut o singura idee de CE e de facut ca lucrurile sa nu ia turnura de care ii e teama celui care a deschis topicul.

Nici macar UNA!

Doamnelor si domnilor, concluziile vad ca le stiti deja.

Candva, un mare presendinte a spus ceva de genul "Nu va intrebati ce poate face tara pentru voi, intrebati-va ce puteti face voi pentru tara"
Poporul lui l-a adorat pentru asta. Daca ar fi spus-o in Romania, si-ar fi scuturat romanu' semintzele din poala, s-ar fi ridicat si ar fi facut ceva: L-ar fi linsat pe nemernicul care indrazneste sa le ceara sa iasa din letargie!
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 12:48
madamme...nici mata n-ai bagat nici o idee....asa ca nu te mai lauda! ca esti odihnita si plina de energie se vede! poti sa continui....dc doresti... dar...poate...te mai doare si altceva>??
pe mine sigur da!
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 12:57
De la: Opal, la data 2010-05-02 12:48:19
De la: fleurdelis, la data 2010-05-02 12:36:48bun sa ...rezumam vrei??
deci noi o adunatuira de prosti lenesi...cautam acuma pietricele pt tine....care ...vb aia ne-ai mai dat si idei gratis,,,,
bravo mai! iti multumim enorm pt parere...


E mai simplu sa te simti lezat decat sa faci realmente ceva, nu?

Ca - daca te superi - nu mai poti munci - pentru ca "mama, ce m-a enervat ala sau aia, nici nu ma mai pot concentra!! "

Si revin : pe 3-4 pagini nu a aparut o singura idee de CE e de facut ca lucrurile sa nu ia turnura de care ii e teama celui care a deschis topicul.

Nici macar UNA!

Doamnelor si domnilor, concluziile vad ca le stiti deja.

Candva, un mare presendinte a spus ceva de genul "Nu va intrebati ce poate face tara pentru voi, intrebati-va ce puteti face voi pentru tara"
Poporul lui l-a adorat pentru asta. Daca ar fi spus-o in Romania, si-ar fi scuturat romanu' semintzele din poala, s-ar fi ridicat si ar fi facut ceva: L-ar fi linsat pe nemernicul care indrazneste sa le ceara sa iasa din letargie!





te crezi in America?Romania este pe al treilea loc din coada,la toate.cu asemenea popor isi merita si conducatorii si soarta.
alexxandra
Postat pe 2 Mai 2010 12:59
@ Fleur
De acord cu tine! N-am dat.

However (sau "de toute facon" ) tot ca sa te citez pe tine, eu nu am voie sau nevoie sa dau idei, pentru ca nu mai e tara mea. Si asta o spuneai doar acum cateva minute. Sa inteleg ca te-ai razgandit?

Pe de alta parte, eu sunt de acord si nu fac convulsii la metoda care se adopta aici, in tzarisoara asta (si tot restul lumii, dealtfel ) : vreau copil educat temeinic, ii platesc scoala.
Nu am bani? Ori opintesc eu la inceput sa-l pun pe linie si dupa, ii explic ca tre' sa fie briliant si sa ia bursa ori ma obisnuiesc cu ideea ca o sa devina casier(itza) la Mango sau vanzator la McDonalds.. Pana la urma nu toti putem fi doctori docenti si daca am fi, cine ne-ar mai trage ciubotele?
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 13:06
De la: Alexxandra, la data 2010-05-02 12:59:42

te crezi in America?Romania este pe al treilea loc din coada,la toate.cu asemenea popor isi merita si conducatorii si soarta.


Tu crezi ca mentalitatea romanului nu se va schmba niciodata? Asta ar fi trist, pe cuvant... Foarte trist... Eu inca mai sper, stii...
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 13:10
De la: Opal, la data 2010-05-02 13:10:12
De la: Alexxandra, la data 2010-05-02 12:59:42

te crezi in America?Romania este pe al treilea loc din coada,la toate.cu asemenea popor isi merita si conducatorii si soarta.


Tu crezi ca mentalitatea romanului nu se va schmba niciodata? Asta ar fi trist, pe cuvant... Foarte trist... Eu inca mai sper, stii...




regret,dar iti spun sigur,ca romanul nu vrea sa isi schimbe mentalitatea. speranta ta dureaza de 20de ani si va mai dura inca 100,si romanul tot in coada este la orice,dar nu din prostie,ci din nepasare si neimplicare.ii este mai comod sa cerseasca decat sa se implice.romanul a devenit f comod.daca ii pica,cei mai trebuie sa si curga?ar trebui sa lucre prea mult apoi.
alexxandra
Postat pe 2 Mai 2010 13:20
De la: augustin, la data 2010-04-25 16:02:55 Deunazi ma uitam intr-una din acele culegeri de literatura, pe care unii dintre profesorii care predau la scoala le recomanda elevilor,nu mica mi-a fost surpriza sa aflu ,spre exempu ca in clasa a-8-a nu se mai face nici Bacovia ,nici Geo Bogza ,si nici G.Calinescu si nici L.Blaga sau St.O.Iosif sau St .Augustin Doinas ,ce sa mai discutam despre Sorescu sau Slavici ,un N.Stanescu ,Alexandri si alti mari scriitori ai acestei literaturi Romane care se vrea a fi distrusa de catre actualul minister al invatamintului .
Incotro ne indreptam ? ce facem sa readucem valorile literaturii la adevar ? An ce masura este de o reala competenta nationala editura ART ,2009 ? si cei ce au scris in 'EVALUARE NATIONALA 2010'SI ACI MA REFER LA Florin Ionita;Mihail Stan ;Marilena Lascar ,care este capacitatea lor si cie ia lasat sa scrie despre Hary Potter?despre revista As ,(pagina85) cit de importante sunt acestea pentru un copil care da examen dupa cele 8 clase ? de ce trebuie sa vada copii nostrii un film de fictiune ,spre a putea face caracterizarea personajului ,uitind ca exista Eminescu ,Goga, Cosbuc,Ce face ministerul cu tinara generatie ? unde si incotro ne indreptam ? ne mai intrebam ca suntem pe cale sa devenim un popor de analfabeti ,de oameni ce nu stiu sau nu au auzit in viata lor de sadoveanu sau alti scriitori ai neamului care se vor a fi trecuti la arhive,uitati in praful necrutator al acualei politici de subminare a invatamintului Romanesc .
Va indemn sa va spuneti parerea ,visavis de literatura ,de starea scolilor si a invatamintului romanesc ,va invit sa facem un protest impotriva acestui genocid a literaturii Romane.



din enumerarea dvs, va atrag atentia ca majoritatea numelor fac parte, chiar dinainte de marile schimbari din invatamantul recent, din programa de liceu - sper ca nu aveti pretentia ca un elev de gimnaziu sa inteleaga si sa emita idei coerente referitoare la versurile lui Bacovia! unii dintre cei enumerati se studiaza insa in clasa a opta (chiar la inceputul manualului de la Humanitas sunt poezii de Eminescu, Blaga si N Stanescu, precum si o nuvela de Slavici).
ideea invocata de cei din minister este ca elevii nu mai trebuie robotizati, educati sa invete pe de rost interminabilele comentarii cu care au fost obisnuite generatiile mai vechi. asa cum s-a facut in orice domeniu, s-a crezut ca totul e gresit in invatamant si totul trebuie rasturnat. e adevarat ca e regretabil ca s-a renuntat la autori cu care multi dintre noi am copilarit (primele poezii pe care le-am citit eu, din placere si in afara listei lecturilor obligatorii a fost cosbuc), dar scuza celor din minister a fost ca e in serviciul elevului - o simplificare prin eliminare a programei. inlocuirea cu texte actuale (Harry Poter, articole din diverse reviste) se doreste a fi o dovada a modernizarii si a deschiderii programei, a largii orizontului elevului, dar si o incercare de provocare a elevului (de multe ori chiar si a profesorului) de a interpreta un text in afara celui studiat la clasa. e normal ca atunci cand se renunta la nume grele din literatura, sa se adauge alt ceva. poate nu e asa normal ca ce s-a adaugat e de aceeasi valoare, dar sa nu uitam ca programa clasica deja pare plictisitoare unui elev - sa convingi un copil sa citeasca azi ciresarii e un chin, sa-l convingi sa citeasca harry poter este insa, in unele cazuri, ceva mai usor.
marturisesc ca nu sunt intru totul de acord cu ce se intampla azi in invatamant, dar nici nu condamn toate aceste schimbari. scopul este unul laudabil totusi - toate pentru bunastarea elevului!
nu uitati si ca pregatirea unui elev incepe de acasa, iar cei cu care-si petrece majoritatea timpului ar trebui sa-i fie primii indrumatori, primele modele.
ce ma deranjeaza totusi este ca nu v-ati corectat propriile enunturi inainte de a le posta referitor la acest subiect: Alecsandri, in ce masura (nu "an"), tanara generatie, i-a lasat sa scrie.... si ar mai fi. spuneti "ne mai intrebam ca suntem pe cale sa devenim un popor de analfabeti".... oare e cazul sa puntei chiar dvs aceasta intrebare???
dabitza
Postat pe 2 Mai 2010 14:13
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca literatura romana n-are cum fi "genocisa" ...

Pe de alta parte, sunt trista... Oare chiar copiilor de azi le-ar parea plictisitor sa citeasca Ciresarii?
Eu i-am re-descoperit acum un an in soft-copy. Am download-at toate volumele si le-am recitit... tot cu sufletul la gura.
Opal
Postat pe 2 Mai 2010 14:37
De la: garbo110385, la data 2010-05-02 14:13:38
De la: augustin, la data 2010-04-25 16:02:55 Deunazi ma uitam intr-una din acele culegeri de literatura, pe care unii dintre profesorii care predau la scoala le recomanda elevilor,nu mica mi-a fost surpriza sa aflu ,spre exempu ca in clasa a-8-a nu se mai face nici Bacovia ,nici Geo Bogza ,si nici G.Calinescu si nici L.Blaga sau St.O.Iosif sau St .Augustin Doinas ,ce sa mai discutam despre Sorescu sau Slavici ,un N.Stanescu ,Alexandri si alti mari scriitori ai acestei literaturi Romane care se vrea a fi distrusa de catre actualul minister al invatamintului .
Incotro ne indreptam ? ce facem sa readucem valorile literaturii la adevar ? An ce masura este de o reala competenta nationala


editura ART ,2009 ? si cei ce au scris in 'EVALUARE NATIONALA 2010'SI ACI MA REFER LA Florin Ionita;Mihail Stan ;Marilena Lascar ,care este capacitatea lor si cie ia lasat sa scrie despre Hary Potter?despre revista As ,(pagina85) cit de importante sunt acestea pentru un copil care da examen dupa cele 8 clase ? de ce trebuie sa vada copii nostrii un film de fictiune ,spre a putea face caracterizarea personajului ,uitind ca exista Eminescu ,Goga, Cosbuc,Ce face ministerul cu tinara generatie ? unde si incotro ne indreptam ? ne mai intrebam ca suntem pe cale sa devenim un popor de analfabeti ,de oameni ce nu stiu sau nu au auzit in viata lor de sadoveanu sau alti scriitori ai neamului care se vor a fi trecuti la arhive,uitati in praful necrutator al acualei politici de subminare a invatamintului Romanesc .
Va indemn sa va spuneti parerea ,visavis de literatura ,de starea scolilor si a invatamintului romanesc ,va invit sa facem un protest impotriva acestui genocid a literaturii Romane.



din enumerarea dvs, va atrag atentia ca majoritatea numelor fac parte, chiar dinainte de marile schimbari din invatamantul recent, din programa de liceu - sper ca nu aveti pretentia ca un elev de gimnaziu sa inteleaga si sa emita idei coerente referitoare la versurile lui Bacovia! unii dintre cei enumerati se studiaza insa in clasa a opta (chiar la inceputul manualului de la Humanitas sunt poezii de Eminescu, Blaga si N Stanescu, precum si o nuvela de Slavici).
ideea invocata de cei din minister este ca elevii nu mai trebuie robotizati, educati sa invete pe de rost interminabilele comentarii cu care au fost obisnuite generatiile mai vechi. asa cum s-a facut in orice domeniu, s-a crezut ca totul e gresit in invatamant si totul trebuie rasturnat. e adevarat ca e regretabil ca s-a renuntat la autori cu care multi dintre noi am copilarit (primele poezii pe care le-am citit eu, din placere si in afara listei lecturilor obligatorii a fost cosbuc), dar scuza celor din minister a fost ca e in serviciul elevului - o simplificare prin eliminare a programei. inlocuirea cu texte actuale (Harry Poter, articole din diverse reviste) se doreste a fi o dovada a modernizarii si a deschiderii programei, a largii orizontului elevului, dar si o incercare de provocare a elevului (de multe ori chiar si a profesorului) de a interpreta un text in afara celui studiat la clasa. e normal ca atunci cand se renunta la nume grele din literatura, sa se adauge alt ceva. poate nu e asa normal ca ce s-a adaugat e de aceeasi valoare, dar sa nu uitam ca programa clasica deja pare plictisitoare unui elev - sa convingi un copil sa citeasca azi ciresarii e un chin, sa-l convingi sa citeasca harry poter este insa, in unele cazuri, ceva mai usor.
marturisesc ca nu sunt intru totul de acord cu ce se intampla azi in invatamant, dar nici nu condamn toate aceste schimbari. scopul este unul laudabil totusi - toate pentru bunastarea elevului!
nu uitati si ca pregatirea unui elev incepe de acasa, iar cei cu care-si petrece majoritatea timpului ar trebui sa-i fie primii indrumatori, primele modele.
ce ma deranjeaza totusi este ca nu v-ati corectat propriile enunturi inainte de a le posta referitor la acest subiect: Alecsandri, in ce masura (nu "an"), tanara generatie, i-a lasat sa scrie.... si ar mai fi. spuneti "ne mai intrebam ca suntem pe cale sa devenim un popor de analfabeti".... oare e cazul sa puntei chiar dvs aceasta intrebare???




bv,toata stima mea,indiferent ca esti eleva,studenta,profesor sau parinte.esti unul dintre putinii care ai aratat ca iti pasa.dar permite-mi o intrebare,ce faci pt lucrurile care te nemultumesc in invatamant?concret cum te implici?imi place raspunsul tau,deci ai si metode si motive.
alexxandra
Postat pe 2 Mai 2010 14:44
De la: Opal, la data 2010-05-02 14:37:42Ca sa nu mai vorbim de faptul ca literatura romana n-are cum fi "genocisa" ...

Pe de alta parte, sunt trista... Oare chiar copiilor de azi le-ar parea plictisitor sa citeasca Ciresarii?
Eu i-am re-descoperit acum un an in soft-copy. Am download-at toate volumele si le-am recitit... tot cu sufletul la gura.



nu uita ca exista diferenta dintre generatii,in toate domeniile.sa ii lasam si pe elevi sa isi exprime opiniile,necazurile.si sa-i ajutam sustinand-i,nu la figurat,dand cu undita pe balta,ci la propriu.numai noi poporul putem schimba situatia Romaniei,daca ne pasa si daca ne implicam.nu cu gura ci faptic.poti oricand ca votant,sa schimbi politicienii daca distrug tara.
alexxandra
Postat pe 2 Mai 2010 14:58
De la: ultramoava, la data 2010-05-01 23:22:37ilsi, da mi un sfat te rog...ce sa fac ? Dura face 6 ani si 7 luni in septembrie... sa l dau la scoala anul acesta sau sa l mai las la ...copilarit???

Cel mai bine este s discui cu copilul: vrea la coal sau nu? Copiii inteligeni, de obicei, ncep s se plictiseasc la grdini i, n acest caz, amnarea nscrierii n clasa I e doar timp pierdut!
garbo006212
Postat pe 2 Mai 2010 17:27
Oare chiar copiilor de azi le-ar parea plictisitor sa citeasca Ciresarii?

din pacate..nu cred ca mai "rezoneaza" cu povestea aceea...erau alte vremuri
parerea mea...
LILO
Postat pe 2 Mai 2010 17:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Coafura de club spectaculoasa 2 De la: garbo_7980 16 Noiembrie 2012 07:33
Indemnizatie ing 1 De la: Loredana_Nicoleta_Chirila_1 11 Ianuarie 2012 10:31
Femeie Pesti - Barbat Gemeni 6 De la: pik_nik 8 Iulie 2009 20:35
varfuri despicate + coafuri la moda 1 De la: garbo_7980 16 Octombrie 2012 10:01
Ce parere aveti? Ce este o religie? Si ce este o secta? 96 De la: angel_forever 22 Iulie 2010 23:02
Setari Cookie-uri