Invatamintul incotro ?

De la: Ciresica, la data 2010-05-21 04:34:08
De la: ultramoava, la data 2010-05-01 23:22:37ilsi, da mi un sfat te rog...ce sa fac ? Dura face 6 ani si 7 luni in septembrie... sa l dau la scoala anul acesta sau sa l mai las la ...copilarit???


Baietii mei au inceput clasa I inainte de 7 ani.De fapt cel mic implineste anii pe 16 septembrie, deci i-a implinit in clasa i.Cel mare avea 6 ani si 7 luni.
Amindoi au mers bine si merg bine in continuare.
Intotdeauna am considerat ca o minte tinara e mai usor de modelat iar sa fii afara din facultate cit mai devreme nu poate fi decit un mare avantaj pe termen lung.

Parerea mea, nu o regret ba din contra.
As fi totalmente fericita daca baiatul cel mare ar reusi sa termine liceul in 3 ani in loc de 4...dar mai vedem.
Sa ai 30 de ani si sa fii deja realizat profesional e un mare lucru!


inclin sa-ti dau dreptate
hot_coffee
Postat pe 21 Mai 2010 15:10
Daca societatea civila nu se trezeste acum in al 12-lea ceas, vom ajunge sa avem si o EBA academician, pentru ca asa vrea taticutul ei scump si drag care-i face toate poftele, NU I-AR MURI MULTI INAINTE!
garbo103208
Postat pe 23 Mai 2010 08:03
lasa bre..,nu te agita prea tare..,suntem obisnuiti cu academicieni de renume mondial..,deci,n-ar fi ceva nou..
roby_cado
Postat pe 23 Mai 2010 08:07
EBA academician,...
daca ar fi numai ea...
dar de-a lungul si de-a latul romaniei sunt tot felul de insi prosti si fuduli,ca sa se intregeasca proverbul,in functii cheie

pana si in multinationalele firme

cei fara pregatire sunt deasupra persoanelor capabile

HALAL tara!!

pana si pe un post de muncitor .trebuie sa ai pile

tot NOI suntem vinovatii ca TOLERAM asa ceva
LILO
Postat pe 23 Mai 2010 08:16
societatea civila..

este trezita dar ii lipseste un CONDUCATOR
asa este turma ratacita
cand se va ivi un astfel de ins,mai exista sperante
dar...pretul va fii destul de mare
putem ajunge la "razbel civil"
si nu stiu daca si asta ne mai lipseste
LILO
Postat pe 23 Mai 2010 08:19
dar...pana atunci....VIVAT VESELIA

http://blog.webphoto.ro/funny/cantecele-vesele-pe-timp-de-criza/


atat ne-a mai ramas UMORUL neaos romanesc(asta este nstiv,asta nu ni-l poate IMPOZITA nimeni pe planeta!!}
LILO
Postat pe 23 Mai 2010 08:29
outch,my litle hard
LILO
Postat pe 23 Mai 2010 08:34
ciresico, te referi cumva la invatamantul din Romania, sau la cel din SUA?
sora_ilsi
Postat pe 24 Mai 2010 00:26
Pai Ilsi draga mea, invatamintul din Ro. copie exact invatamintul din USa.
Deci nu are relevanta.
Ciresica
Postat pe 25 Mai 2010 04:26
sergyus
Postat pe 25 Mai 2010 15:38
,daa din pacate se duce si invatamantul pe"copca",ca de fapt totul in tara asta ,si asta doar din pricina "indicatiilor pretioase ?!!!"primite de la "ALESII"nostri
sergyus
Postat pe 25 Mai 2010 15:43
i totul merge din ru n mai ru !!!

________
http://de-ale-scolii.blogspot.com
garbo006212
Postat pe 25 Mai 2010 17:01
De la: Ciresica, la data 2010-05-25 04:26:20Pai Ilsi draga mea, invatamintul din Ro. copie exact invatamintul din USa.
Deci nu are relevanta.


Daca il copie exact, unde sunt cei 3 ani de liceu in loc de 4, realizarea profesionala de care vorbeai si multe altele?

Ideea este ca noi trebuie sa incercam sa ne adaptam, pe cat posibil, la un sistem, asa prost gandit si rau intentionat cum este el acum, pentru ca nu toti avem sansa de a pleca. Iar cei care o fac, nu se mai pot intoarce aici, ca nu isi mai pot gasi nici un loc in sistem. Doar daca ii propulseaza vreun partid?!

Intre timp, noua ne cresc copiii, si trebuie sa-i indrumam spre ceva practic, nu idealist.
sora_ilsi
Postat pe 25 Mai 2010 21:22
De la: garbo006212, la data 2010-05-25 17:01:54i totul merge din ru n mai ru !!!

________
http://de-ale-scolii.blogspot.com



Ce merge din rau in mai rau?! Invatamantul cu 600 de euro pe luna la soala privata? Pai eu am 400 de euro pe luna dupa 25 ani de invatamant.Si 2 copii in intretinere. Si nu imi permit sa-mi dau fata decat la o facultate fara taxa in orasul meu de provincie. Si asta este. Daca mi-a placut sa invat si fetelor mele le fel, care-i problema? Si ce daca nu e in Bucuresti sau in Londra? Prostul ramane prost oriunde s-ar afla pe mapamond.

Si credeti cumva ca acei copii de bani gata sunt mai brezi decat altii care nu au avut posibilitatile lor? Haida de?
sora_ilsi
Postat pe 25 Mai 2010 21:37
Stai linistita Ilsi ca si in Ro. o sa se ajunga curind la 3 ani in loc de 4 in liceu.Cind se va trece la credite in loc de note.Pina acum, din tot ce urmaresc vad ca scoala elementara se apropie f. mult de cea pe care o fac ai mei.
No child left behind o sa devina motto si in Ro.
Nu fac ei scoala multa ca deh, la ce le trebuie?
Si adevarul e ca specializarea mi se pare mai buna decit generalizarea.
Ciresica
Postat pe 26 Mai 2010 02:46
Invatamantul merge asa cum merg toate in tara asta. De ce va mirati? Cadrele didactice se fac ca fac, elevii se fac ca invata. Este nevoie sa se faca o diferenta clara intre profii care isi fac meseria si cei care neglijaza acest lucru. Ma refer la salariu. Si aveti dreptate, au salarii prea mari, in raport cu eforturile pe care le depun. Facand greva, nu inseamna insa, ca se razbuna pe elevi. Si ei sunt parinti. Sistemul i-a adus in halul asta. Si cu salariile pe care le au si ca sunt prea multi in sistem. Curios este ca, cum vine un ministru nou, cum mai face o schimbare, dar tot la preuniversitar. Doar nu o sa-si taie singuri creaca si uite asa se scot pe banda rulanta absolventi gata sa intre in sistem. Unde sa mai incapa? Sa auzim de bine.
kytykyty
Postat pe 26 Mai 2010 16:53
ce spui tu, iulia? ia spune-mi - daca stii - ce salariu are un invatator/ profesor cu 30 de ani vechime?



si_totusi
Postat pe 26 Mai 2010 17:09
De la: garbo103208, la data 2010-05-23 08:03:11Daca societatea civila nu se trezeste acum in al 12-lea ceas, vom ajunge sa avem si o EBA academician, pentru ca asa vrea taticutul ei scump si drag care-i face toate poftele, NU I-AR MURI MULTI INAINTE!



crezi ca profesorii sunt toti,cu diploma luata pe drept?noi avem o suplinitoare,care in viata ei nu a fost profesor.ne da si note mari, si stii ce incearca sa ne predea?- semantica.iar profesoara se plimba sa isi rezolve afacerile.
caasandra
Postat pe 26 Mai 2010 19:12
si totusi, crede-ma ca stiu ce vorbesc. Fa comparatie cu cei din privat, nu cu cei din sistem. Muncesc pe nimik de dimineata pana seara, desi au si ei studii superioare. De multe ori, uita sa si manance pentru ca nu au timp si nu au o ora fixa de terminare a programului. Unde mai pui ca sefii lor, uita ca au familie, ii cheama cateodata si duminica la serviciu. O sa zici ca si in invatamant exista activitati de weekend, exracurriculare sau de perfectionare, dar unele dintre acestea sunt remunerate, iar altele se transforma in puncte, care conteaza intr-o fisa de punctaj. Stiu. Si mie mi-a fost greu sa inteleg, ce diferenta mare de salariu este intre angajatii din sitemul de stat si cei din sistemul privat. Dar crede-ma ca nu merita sa bantui o jumatate de tara, in fiecare zi, de dimineata pana seara, sa conduci pe soselele patriei si doamne fereste sa ai un accident de masina si sa nu mai apuci o alta zi. Si asta pentru mai putin, decat castiga un invatator cu 30 de ani vechime.Diferenta fa-o tu. Sa auzim numai de bine.
kytykyty
Postat pe 28 Mai 2010 10:06
Caz real, cunoscut de mine: o domisorica, mai atenta cu barbati decat ar fi firesc sa fie, care nu a fost capabila sa intre nici la liceu canvda, a intrat in tomana cu spaga aferenta de la mami, a facut un liceu trasa si impinsa de aceeasi spaga. Un copil sub nivelul mediocru. Este inculta, nu are in casa decat Morometii si Ion, titluri care nu stiu cum au ajuns acolo si ma indoiesc ca le-ar fi atins macar coperta vreodata. Cred ca trebuie sa subliniez ca mai este, ocazional si agramata.
Intre timp, a "intrat" la Agronomie sau cum se cheama ea in timisoara USAB -TM. Eiiii ghici: a terminat cu brio si cu costumatia inclusa la pachetul de oferta. De anul trecut, pentru ca legea ii permite, s-a inscris mai departe, la masterat si doctorat in cadrul aceleiasi institutii. La admiterea epentru "doctorat" dl. Profesor i-a servit "lucrarea" la pachet, a venit si a recitat si a intrat cu 9.80!!! In concluzie: bursier!
Acum, are aspiratii mai inalte: isi doreste sa ramana in cadrul Universitatii, ca dna.Profesor Dr.?!!?!!?
Ma repet caz absolut real, cunoscut direct si conditiile de prezentare voi preciza ca au fost chiar blande.
Acum: invatamantul incotro?! Spre niciunde. Imaginati-va cine va ajunge sa predea copiilor nostri. Cauzele sunt multiple si nu isi gasesc aici locul pentru a fi discutate. Da, sistemul, da, salariul , sunt foarte de acord ca sunt mizere ambele, insa, nu va suparati, domnilor profesori, nici dumneavoastra insiva nu va mai respectati statutul, cum de va asteptati sa o mai faca altii?
In conditii normale as condamna acest lucru, acum insa nu o voi face, pentru ca stiu si ce inseamna sa nu ai ce pune pe masa dupa ce ai platit datoriile lunare.
Nu stiu ce om ar putea fi invinuit cand alte cai nu prea exista.
Dar nu mai are rost nici sa ne intrebam spre unde merge sistemul educational.
Va fi cam asa: copii celor cu bani vor studia in cadrul unor scoli adevarate, cu profesori reali si preocupati de instruirea elevilor, imbracati adecvat si dotati cu tehnica si centre de cercetare, iar ai nostri...
Dumnezeu cu mila!
moniq_
Postat pe 28 Mai 2010 10:27
Moniq, din mesajul tau trag o singura concluzie: totul sta in puterea parintilor si a constiintei copiilor.

Eu imi imping copii pina cind ii vad clar ca nu mai pot.Nu-i las de capul lor nici o secunda.Si nu notele sunt scopul final pentru noi ci faptul ca ai mei copii au un bagaj de cunostinte mai mare decit altii de aceasi virsta cu ei.
Asa ca dragi parinti: LUPTATI cu si pentru copiii vostrii.Undeva in viata lor se va face diferentierea intre spoiala de cultura si cunostintele riguros acumulate.
Ciresica
Postat pe 28 Mai 2010 18:52
Da, Ciresico asa ar trebui sa stea treaba, sa speram ca tot mai multi parinti vor intelege ce e mai corect sa faca pentru viitorul copiilor!
moniq_
Postat pe 28 Mai 2010 18:55
Eu vad procesul de educare a unui copil ca pe un triunghi.In virful triunghiului e copilu iar in celelalte unghiri sunt parintii respectiv profesorii.
Nu e toata responsabilitatea nici la parinti nici la profesori.
Parintii trebuie sa tina aproape de scoala, sa fie implicati, sa ajute munca profesorului.

Ciresica
Postat pe 28 Mai 2010 18:58
Monica,de unde stii ca fata din exemplul tau,nu a prins gustul unui om,care se vrea cult si spera la un viitor de mare valoare intelectuala,sociala si financiara.atunci cand intrii in contact cu oameni valorosi si nativ "esti de-alor",chiar daca la inceputul vietii esti mai molcoma,cand ajungi in interiorul lor te integrezi usor,te schimbi,in ceea ce vrei tu ,nu ce vor altii,cum ar fi parintii.importat este sa dai clasa multora,care nu credeau in tine.bravo ei,daca are asemeea idealuri.
caasandra
Postat pe 28 Mai 2010 19:16
Nu cred ca interpretarea ta e corecta; chiar deloc; asa ajungem in situatia de a considera "valori" vedetele de astazi :Eba, etc.
Fata asta, daca nu ai acordat atentie, nu a citit in viata ei o carte. Imi pare rau, dar nu pot slavi prostia urcata la rang de virtute!
Singurul caz in care as fi apreciat efortul, ar fi fost cel in care si l-ar fi dat! Cu alte cuvinte, chiar ar fi inceput sa asimileze si sa fie capabila sa redea. Ori, fatuca asta, cand vorbeste, vorbeste cu cuvintele altora, nu poate "fabrica" idei, ci le repeta pe ale celorlalti.
Cultura nu ti-o formezi pentru a da cuiva peste nas. Ci pentru a-ti imbogati viata spirituala si pentru a trai intr-un curcubeu de sentimente si reprezentari ale lumii inconjuratoare.
Nu este cazul celei despre care vorbeam.
moniq_
Postat pe 28 Mai 2010 19:23
Si niciodata nu esti de-al nimanui, daca tu nu adaugi grupului propria-ti valoare! Intr-un grup trebuie sa iti gasesti locul, sa apartii! Nu poti fi peste noapte rezultanta unor diplome! pentru ca va trebui sa deschizi gura si sa rostesti propriile-ti ganduri. Sa vezi atunci surpriza!!!
moniq_
Postat pe 28 Mai 2010 19:28
Caasandro, gresesti, dar nu e de mirare.Cei mai multi gindesc ca tine!
Ciresica
Postat pe 28 Mai 2010 19:28
Da, acesta este motivul pentru care cuvintele Doctor, Profesor, Conferentiar, devin la noi numai simple cuvinte lipsite de continut. Cuvinte a caror spunere, alta data imi ridica privirea cu respect spre posesor.
moniq_
Postat pe 28 Mai 2010 19:30
eu inteleg ca pe lumea asta nimic nu e gratis...dar mai trebuiesc gasite si alte forme de a achita cumva perioada in care un individ trece prin scoala..de obicei incepand de la o varsta frageda...pana ...hat departe...cand e deja un om matur...alte forme decat aia clasica in care parintii tre sa cam plateasca tot!
...zic asta pentru ca niste simpli muncitori nu vor putea niciodata sa sustina financiar in proportie de 100%..copilul (cu atat mai mult copiii-daca sunt mai multi)..pe o perioada indelungata la o scoala fie ea si banala d/apai una buna!!...si cu atat mai mult pentru ca unii nu tintesc atat de sus ca altii...astia mai modesti au tot dreptul de a trece prin scoala intr/o postura decenta macar!!
...ce nu suport eu in legatura cu scoala e exact diferentele care se fac si se vad...intre nivelele sociale din care provin ...elevii!!
...dintotdeauna in scoala s/a vazut diferenta dintre ce sunt parintii unora si ce sunt parintii altora...iar chestiunea asta a atras dupa sine o multime de situatii in care cei care si/au constientizat starea mai modesta(ca sa ma exprim eufemistic)...nu s/au simtit tocmai bine si nu au amintiri prea grozave despre perioada in care au fost elevi...si mi/e tare frica sa nu dainuie pentru totdeauna!!!
...eu nu mai vad scoala ca pe locul ideal pentru formarea unui individ...cum s/ar zice ...ca om// ci locul in care unii isi dau importanta in timp ce altii de abia fac fata situatiilor si de abia trec de ele!!!
...in capul meu scoala egal trauma...e doar o obligatie...si momentul ideal si de dorit este cel de finalitate...nicidecum de a prelungi starea de a fi elev in sine!!!...cee ce sesisez eu pe la altii...le place la scoala si nu ii deranjeaza nimic sau altii si/ar dori sa mai fie elevi din nou...dorinta care nu demonstreaza decat imaturitate cel putin...sau faptul ca au trait si traiesc ushor!!!
invatamantul incotro???...ca si pana acuma....lumea e impartita in mai multe segmente si pareri!!!...dascalii mi se par visatori unii..in timp ce altii sunt dati dracu cum s/ar zice si au interese ascunse pentru care trag de postul ala...si se vaita ca vaaii...ce prost platiti sunt ei....pai daca i/ar interesa cu adevarat sa fie bine platiti ...si/ar gasi sa lucreze in alta parte...unde ar fi bine platiti...si cu asta basta
andreea_n_c
Postat pe 30 Mai 2010 00:59
Andreea, se vede ca esti traumatizata in urma scolirii. Pacat ca tu asta amintire ai si nu e nimeni linga tine sa-ti explice beneficiile si frumuseata de a merge la scoala ca sa inveti si nu ca sa faci parada de avere.
Ciresica
Postat pe 30 Mai 2010 04:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa ne alegem prietenii.. 4 De la: caleidoscop 22 Septembrie 2010 15:54
Va astept! 31 De la: reyya 7 Mai 2010 21:08
cine ma poate ajuta cu un raspuns 22 De la: tutankhamon 20 Iunie 2009 11:57
Invatamintul incotro ? 201 De la: eladaela 31 Mai 2010 09:00
Ce parere aveti? Ce este o religie? Si ce este o secta? 96 De la: angel_forever 22 Iulie 2010 23:02
Setari Cookie-uri