Invatamintul incotro ?

Deunazi ma uitam intr-una din acele culegeri de literatura, pe care unii dintre profesorii care predau la scoala le recomanda elevilor,nu mica mi-a fost surpriza sa aflu ,spre exempu ca in clasa a-8-a nu se mai face nici Bacovia ,nici Geo Bogza ,si nici G.Calinescu si nici L.Blaga sau St.O.Iosif sau St .Augustin Doinas ,ce sa mai discutam despre Sorescu sau Slavici ,un N.Stanescu ,Alexandri si alti mari scriitori ai acestei literaturi Romane care se vrea a fi distrusa de catre actualul minister al invatamintului .
Incotro ne indreptam ? ce facem sa readucem valorile literaturii la adevar ? An ce masura este de o reala competenta nationala editura ART ,2009 ? si cei ce au scris in 'EVALUARE NATIONALA 2010'SI ACI MA REFER LA Florin Ionita;Mihail Stan ;Marilena Lascar ,care este capacitatea lor si cie ia lasat sa scrie despre Hary Potter?despre revista As ,(pagina85) cit de importante sunt acestea pentru un copil care da examen dupa cele 8 clase ? de ce trebuie sa vada copii nostrii un film de fictiune ,spre a putea face caracterizarea personajului ,uitind ca exista Eminescu ,Goga, Cosbuc,Ce face ministerul cu tinara generatie ? unde si incotro ne indreptam ? ne mai intrebam ca suntem pe cale sa devenim un popor de analfabeti ,de oameni ce nu stiu sau nu au auzit in viata lor de sadoveanu sau alti scriitori ai neamului care se vor a fi trecuti la arhive,uitati in praful necrutator al acualei politici de subminare a invatamintului Romanesc .
Va indemn sa va spuneti parerea ,visavis de literatura ,de starea scolilor si a invatamintului romanesc ,va invit sa facem un protest impotriva acestui genocid a literaturii Romane.
augustin
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:02
si daca tipam cu un protest cine ne aude ??
flordavis
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:12

atata timp cat vor mai fi disponibilizati cei din invatamant si in numar considerabil,
CUI ii mai pasa de nivelul de cultura al elevilor?
LILO
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:15
panty_C
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:17
Invatamantul ? Care ? Sistemul actual ? E MORT de mult timp !
Multi dintre poetii si prozatorii amintiti nu se mai studiau nici inainte la clasa a VIII-a(dupa revolutie ). Din fericire au ramas totusi scriitori consacrati ca Sadoveanu , Slavici , Creanga , Caragiale. Se mai studiaza Eminescu , Alecsandri , Stanescu , chiar si Blaga !
Subiectele acelor teste sunt dupa modelul international, conform DORINTEI SUPREME a IUBITULUI CONDUCATOR de minister !
Sunt perfecte pentru TAMPITII pe care ii vrea basexu' ....
eu_vio
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:21
am gasit un fragment-proza-scris de sanziana pop

http://www.poezie.ro/index.php/prose/1795570/Serenad%C4%83_la_trompet%C4%83

domnia ei este foarte talentata
nu stiu ce se afla pe pag 85 a formulei as
cu asta nu as fi impotriva
dar sa inlocuiesti personalitatile culturii romanesti cu alte persoane de import,asta depaseste orice bunsimt
LILO
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:27
apoi , iata si asul de inima...

http://www.formula-as.ro/2010/912/asul-de-inima-45/zahara-dragostea-mea-12291

din aceste articole,copiii mai pot invata cate ceva...
viitorilor jurnalisti,poate ca le prinde bine sa studieze si presa

formula as este o publicatie interesanta(parerea mea}
LILO
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:34

augustin...ce se afla la pag 85 in formula as???

eu n-am gasit decat 32 pag
LILO
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:35
Lilo ,
era pag 85 din culegerea de teste , iar acolo e un articol din Formula AS , pe care trebuie sa lucreze elevii.
eu_vio
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:44
aaa...asa da ! am inteles!
LILO
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:46
da n-o trebuit sa stearga augustin ceea ce o scris cu pag 85 ca era bine
LILO
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:48
este adevarat vio...atata dispret pentru cultura noastra si pentru cetateanul de rand...

la ai nostri guvernanti nu le pasa de ceea ce lasa in urma lor
LILO
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:53
sa/mi tineti pumnii,am copilul in clasa a VIII a...
elodia
Postat pe 25 Aprilie 2010 19:54

va tinem pumnii elodiuta..sa fie ce ii mai bun pentru voi
LILO
Postat pe 25 Aprilie 2010 19:57
multumesc
elodia
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:00
"Omul sfinteste locul"...profesorii nu sunt tampiti doar pentru ca asa vor sa-i faca niste guvernanti semi-analfabeti care au trecut prin scoala ca gasca prin apa...personal ma bucur sa am niste colegi bine pregatiti profesional si bine-intentionati pe deasupra...cu mici exceptii, evident...
sora_ilsi
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:10
sora ilsi,si copilul meu e norocos,e intr/o scoala cu profesori sanatosi la cap,poate expresia nu e potrivita,dar e o realitate... bietii oameni au facut eforturi sa lucreze fara sa fie retribuiti
elodia
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:16
Mie-mi spui, elodiuto?
Fetele mele au avut sansa sa le indrum eu si sa nu ma bazez intotdeauna pe ce se face la scoala, ci sa le directionez spre adevaratele valori si surse de informare...dar depinde f. mult de familie si de copil cum este motivat sa invete...daca as fi asteptat sa faca scoala ce trebuie sa fac eu, nu stiu ce iesea...aici e greseala: se paseaza responsabilitatea si rezultatul e acela care se vede azi...
sora_ilsi
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:24
asta ma intreb si eu ....incotro?...copilul meu de 9 ani este in clasa a treia... in clasa intai doamna lor nu le/a acordat suficienta atentie doar strictul necesar nici mai mult nici mai putin alfabetul adunarea si scaderea nu tu dictari nu tu alte exercitii decat din manual nimic suplimentar......in clasa a doua alta doamna invatatoare... munca multa cu ei,la romana culegeri ,la matematica multe exercitii si probleme de pe culegeri a avut copii ce au participat la concursuri de limba romana si matematica...foarte multumiti si copiii si noi parintii bun am rugat/o pe doamna directoare a scolii sa o lase in continuare sa le fie invatatoare pana termina copii clasa a patra ...clasa a treia...surpriza... doamna din clasa intai revine ...bine... le preda notiunile simple de gramatica substantiv atribut numeral etc iar pentru fiecare in parte doar cate un singur exercitiu ..la matematica tabla inmultirii impartirea exercitii si probleme ioc doar cateva prea putine ...noroc ca eu lucrez cu el suplimentar... in clasa a patra va veni o alta invatatoare deoarece doamna aceasta se muta in alt oras domna din clasa a doua ii ducea la biblioteca o data pe saptamana aceasta de acum nu cine e devina? noi parintii? doamnele sau domnii profesori?cine trebuie sa raspunda de generatiile slabe de elevi?parintii sau invatamantul?
gmpa
Postat pe 1 Mai 2010 02:01
profesoara mea de franceza de la liceu care mi-a devenit colega de cancelarie mi-a sugerat sa-mi dau fata in clasa I la o invatatoare tanara si care nu le da mult de lucru copiilor...am ales o invatatoare tanara pe care o pregatisem chiar eu la engleza si a terminat prima la institutori, am vazut ca e f. serioasa, dar le dadea, totusi, prea mult de lucru...trebuie un echilibru in toate si nu rezolvam nimic cautand vinovati...noi trebuie sa ne asumam responsabilitatile si sa ne facem datoria de parinti...niciodata parintii mei nu mi-au criticat profesorii care ma educau...iar eu, la randul meu, am avut tot timpul grija sa nu ratez nici un eveniment de a-mi arata recunostinta fata de cei care mi-au instruit pe copiii mei la scoala...
sora_ilsi
Postat pe 1 Mai 2010 23:13
ilsi, da mi un sfat te rog...ce sa fac ? Dura face 6 ani si 7 luni in septembrie... sa l dau la scoala anul acesta sau sa l mai las la ...copilarit???
ultramoava
Postat pe 1 Mai 2010 23:22
Lasa-l la copilarit, fato, ca si asa dupa noua lege o sa-i ia la scoala din fasa...si obligatoriu...
sora_ilsi
Postat pe 1 Mai 2010 23:25
Eu am sfatuit pe toata lumea (si colegele mele profesoare mi-au cerut sfatul) sa dea copilul cat mai tarziu posibil la scoala si toti mi-au multumit...nepotul meu cel mic -student la medicina acum- a mers la scoala la 7 ani si 10 luni si i-a prins f. bine...era cel mai bun din clasa...
sora_ilsi
Postat pe 1 Mai 2010 23:30
...stie , vrea si poate ...asa mi zice el.. si de la grady mi spun ca ar cam fi timpul ...sunt in ceata rau ..
ultramoava
Postat pe 1 Mai 2010 23:31
daca vrei sa ma asculti, bine, daca nu, treaba ta...copilului ii va fi mult mai usor daca va fi un pic mai mare...ia gandeste-te putin: daca va avea in clasa copii ca nepotul meu de 7 ani si 8-9 sau 10 luni, deci cu un an mai mare sau un an si ceva fata de fiul tau,deci, mai copti la minte?! eu insami am fost la scoala la 6 ani si 4 luni, prima promotie experimentala din Romania si am resimtit toata viata acel an de copilarie pierdut...am avut colegi care au murit tineri din cauza stresului prea mare de la scoala, facultate, familie...toate incepute mai devreme decat trebuia(din spusele parintilor lor...)
sora_ilsi
Postat pe 1 Mai 2010 23:37
...multzam ...inca un an ..de GRADYY...
ultramoava
Postat pe 1 Mai 2010 23:38
seara faina si odihna placuta !!!
ultramoava
Postat pe 2 Mai 2010 00:06
copila mea termina liceul, iar ce am vazut in anii astia 4, m-a lasat interzisa. de exemplu, profesoara ei de mate nu scrie la tabla, pentru ca are alergie la creta
si asta se intampla la cel mai bun colegiu din oras, la profilul mate-info. acum, stati si voi si judecati daca s-a mai pomenit asa ceva...la mate-info, profesoara face graficele aratand cu degetele prin aer....ma intreb cum o fi predata matematica la o clasa de uman. mai bine nu ma mai intreb...
iar la romana, luni, de ex., i-a intrebat profesoara daca mai vor sa vina si marti la ora, ca au de la 8.00 la 9.00, deci era prima ora si s-a gandit ca poate vor sa doarma mai mult. sa va mai spun ca peste doua luni au bacul?
daca nu s-ar pregati in particular, cred ca ar termina liceul cu mai putine cunostinte decat atunci cand l-a inceput.
chiar ca nu stiu incotro se indreapta invatamantul in romania...
stella_andre
Postat pe 2 Mai 2010 00:59
Draga Stella, ai crezut si tu, ca fiecare, ca la cel mai bun colegiu din oras sunt cei mai buni profesori...a fost odata...acum, functioneaza numai pilele, banii...iar cei mai buni profesori sunt, de obicei, fara cele doua amintite, asa ca stau la scolile marginase...
sora_ilsi
Postat pe 2 Mai 2010 01:21
cred ca un dascal trebuie sa-si indeplineasca menirea, indiferent de ce are in portofel. e cel putin o chestiune de bun simt sa facem cat mai bine cu putinta lucrul pentru care suntem platiti, iar daca nu esti in stare, te straduiesti pana reusesti, sau renunti.
dar nu continui, cu nesimtire, sa te complaci intr-o atitudine care consideri ca te razbuna fata de cei care crezi ca te prejudiciaza, ca-ti lezeaza un drept, uitand ca elevii n-au absolut nicio vina pentru ce ti se intampla tie, ca profesor.
...si mai considera ca sunt platiti putin. mai mare rusinea!
stella_andre
Postat pe 2 Mai 2010 01:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
GOD bless you all........... 11 De la: moment31 1 Noiembrie 2009 15:50
Rochii de botez: cum le alegem si cum le purtam? 2 De la: garbo_461891 27 Martie 2017 14:41
Exista sau nu dragostea la prima vedere?.... 416 De la: mirciulik78 8 Iulie 2014 14:28
Femeile cuminti si supuse 89 De la: Ciresica 6 Iunie 2010 23:09
minti odihnite 38 De la: tutankhamon 1 August 2009 13:03
Setari Cookie-uri