Invatamintul incotro ?

din pacate...in marul invatamantului...va sta vesnic un vierme...si asta pentru ca ...nu are nici o importanta ce vrea copilul...sau ca ..daca vrea sau nu sa mearga la scoala...ca nu e dupa el...copilul merge la scoala ca ii place sau nu!!!...si asta nu vad sa se schimbe prea curand....invatamantul e in continuare destul de....obligatoriu...!!!!
....exact asha...in legatura cu lecturile generatiilor trecute...erau alte vremuri si cred ca lecurile generatiilor actuale ar trebui sa arate altfel!!!....dar nimeni nu prea stie cum tre sa arate....oricum aia din minister sunt praf....adica reprezentanti ai unei societati si vremuri care s/au incheiat demult...si desi teoretic se afirma dorinta de a tine pasul cu evolutia...nu se vede decat ne/reusita!!!
andreea_n_c
Postat pe 2 Mai 2010 22:09
invatamantul....seamana perfect cu abramburica
fleurdelis
Postat pe 2 Mai 2010 22:12
De la: garbo006212, la data 2010-05-02 17:27:21
De la: ultramoava, la data 2010-05-01 23:22:37ilsi, da mi un sfat te rog...ce sa fac ? Dura face 6 ani si 7 luni in septembrie... sa l dau la scoala anul acesta sau sa l mai las la ...copilarit???

Cel mai bine este s discui cu copilul: vrea la coal sau nu? Copiii inteligeni, de obicei, ncep s se plictiseasc la grdini i, n acest caz, amnarea nscrierii n clasa I e doar timp pierdut!


Alo, e vorba de un copil de gradinita, nu de un adolescent...au fost destui care au zis ca vor la scoala si apoi au trebuit sa fie retrasi ca sa nu ramana repetenti...tu nu citesti tot ce se scrie?! Nu pe tine te intreba Ultramoava!!! Se vede clar ca nu-ti pasa...
sora_ilsi
Postat pe 3 Mai 2010 22:44
Invatamantul nu mai este astazi decat POLITICA...nu mai e nimic de inteles si de asteptat...forte oculte dirijeaza tot ce se petrece in tara noastra, iar faptul ca sunt atat de preocupate de invatamantul nostru care era si mai este inca, desi nu ca mai inainte, unul dintre domeniile cu cele mai bune rezultate, ar trebui sa ne dea de gandit...faptul ca profesorii sunt din ce in ce mai prost platiti, mai nemotivati financiar, moral, etc. arata ca se doreste un invatamant de proasta calitate, iar invatamantul privat inseamna scoala numai pentru unii, deoarece nu suntem in Occident unde scolile de stat au ajuns mai doatate decat cele private...la noi asa ceva nu se va realiza decat, poate, peste vreo 50 de ani...si, oricum, un elev-student pregatit intr-o astfel de scoala nu prea are ce lucra intr-o Romanie ramasa in urma cu 50 de ani...

Solutia? Sprijiniti cu toate fortele profesorii de calitate, neinscrisi in partide ca sa promoveze incultura de pe pozitii de superioritate politica!

Parintii nu mai viziteaza scoala decat cand le raman copiii repetenti..unii nici atunci...nu-i intereseaza ca nu au multe de facut decat sa-si urmareasca proprii copii daca isi fac temele, daca frecventeaza scoala, daca au preocupari de a invata, nu sa faca ei pe profesorii subminand autoritatea putinelor persoane care le mai vor binele copiilor lor. Datoria unui parinte nu este numai de a asigura copilului cele necesare traiului, pierzand din vedere sau neacordand decat o importanta minora educatiei sub toate aspectele ei si dand vina pe scoala care nu va inlocui niciodata educatia din familie.Stiti cate telefoane le-am dat eu parintilor de pe telefonul meu mobil? De 10 ori mai multe decat mi-au dat ei! Ce masuri au luat cu copiii lor chiulangii si cu rezultate slabe? Va las sa ghiciti singuri...Si nota bene: ma numar printre fericitii profi cu rezultate foarte bune din partea elevilor obtinute la concursuri nationale...
sora_ilsi
Postat pe 3 Mai 2010 23:04
pt alexxandra:

pai ce sa fac? dezamagita de rezultatul alegerilor (+ organizarea + candidatii + votantii + etc etc) ma resemnez si privesc detasat ce se intampla. da, sunt profesor, fac parte din sistem si vad si interpretez in mod personal cum stau treburile in invatamant. momentan ma resemnez si imi incarc bateriile (sunt in concediu crestere copil - cat o mai vrea boc&comp sa mai existe si asta :D)
dabitza
Postat pe 4 Mai 2010 01:16
sistemul,viata moderna,performanta e de vina,fata mea e clasa a cincea,nimic la ea de lectura,tympul il petrece in fata calculatorului,am incercat si eu sa vad dak se poate citi vreo carte pe internet, ......pe vremea mea era altfel,n-aveam atatea emisiuni la tele,internet nici atat,asa ca timpul liber il petreceam citind carti,mai ales incepand cu clasa a cincea.probabil vreun viitor e ,,,,in informatica.....de ce sa nu recunoastem ca,tinand cont de faptul ca ai nostrii copii,chiar dak nu citesc atatea carti,sunt mult mai inteligenti decat eram noi.....
estela
Postat pe 4 Mai 2010 02:44
Eu cred ca ar trebui sa fie clase cu materiile preferate ale copiilor si 1-2 ora pe zi cu materiile de cultura generala.Scolile sa fie dotate ,sa invete bunele maniere si respectulfata de sine si de ceilati.Sa nu mai fie facultati la fiecare colt,asta ii indeamna pe copii sa nu mai invete .La clasele 1-4 sa invete sa scrie,citeasca,tabla inmultirea,impartirea,scaderea,adunarea bazele unui elev .
garbo101341
Postat pe 4 Mai 2010 08:47
fleurdelis
Postat pe 4 Mai 2010 20:07
nici chiar asa
estela
Postat pe 5 Mai 2010 07:34
De la: augustin, la data 2010-04-25 16:02:55 Deunazi ma uitam intr-una din acele culegeri de literatura, pe care unii dintre profesorii care predau la scoala le recomanda elevilor,nu mica mi-a fost surpriza sa aflu ,spre exempu ca in clasa a-8-a nu se mai face nici Bacovia ,nici Geo Bogza ,si nici G.Calinescu si nici L.Blaga sau St.O.Iosif sau St .Augustin Doinas ,ce sa mai discutam despre Sorescu sau Slavici ,un N.Stanescu ,Alexandri si alti mari scriitori ai acestei literaturi Romane care se vrea a fi distrusa de catre actualul minister al invatamintului .
Incotro ne indreptam ? ce facem sa readucem valorile literaturii la adevar ? An ce masura este de o reala competenta nationala editura ART ,2009 ? si cei ce au scris in 'EVALUARE NATIONALA 2010'SI ACI MA REFER LA Florin Ionita;Mihail Stan ;Marilena Lascar ,care este capacitatea lor si cie ia lasat sa scrie despre Hary Potter?despre revista As ,(pagina85) cit de importante sunt acestea pentru un copil care da examen dupa cele 8 clase ? de ce trebuie sa vada copii nostrii un film de fictiune ,spre a putea face caracterizarea personajului ,uitind ca exista Eminescu ,Goga, Cosbuc,Ce face ministerul cu tinara generatie ? unde si incotro ne indreptam ? ne mai intrebam ca suntem pe cale sa devenim un popor de analfabeti ,de oameni ce nu stiu sau nu au auzit in viata lor de sadoveanu sau alti scriitori ai neamului care se vor a fi trecuti la arhive,uitati in praful necrutator al acualei politici de subminare a invatamintului Romanesc .
Va indemn sa va spuneti parerea ,visavis de literatura ,de starea scolilor si a invatamintului romanesc ,va invit sa facem un protest impotriva acestui genocid a literaturii Romane.


draga augustin,
nu vreau sa intram in polemica, dar nu ai 100% dreptate. blaga, bacovia sunt autori care nu pot fi studiati in clasa a 8a. filosofia lui balaga nu poate fi inteleasa de un elev de 13, 14 ani, de aceea el se stud in clasele de liceu. cei care au facut acele teste pt evaluare, indiferent de editura de la care provin au urmarit o programa eleborata de ministerul educatiei nu au facut de capul lor culegerea. referitor la cine da dreputl da fol harry potter sau alte reviste te invit sa citesti legea dreptului de autor si astfel vei constata ca au nu au incalcat niciun drept. textele nonliterare sunt un curent nou in literatura de aceea tr studiate. limba si literatura este un organism viu care trebuie sa evolueze nu sa se cramponeze si sa stea pe loc. intr adev se fac mari anomali la nivel de minister atat cu elevii considerati cobai cat si cu profii dar vina nu este decat a celor care ne conduc nu a unor autori de culegeri care se pliaza dupa o programa. iar despre ultima ta constatare, stai linistit, nu este un genocid la nivel de literatura, este un pas inainte care, datorita unor incompetenti din minister il tramsforma intr o tragedie.
allay
Postat pe 5 Mai 2010 17:53
De la: estela, la data 2010-05-04 02:44:30sistemul,viata moderna,performanta e de vina,fata mea e clasa a cincea,nimic la ea de lectura,tympul il petrece in fata calculatorului,am incercat si eu sa vad dak se poate citi vreo carte pe internet, ......pe vremea mea era altfel,n-aveam atatea emisiuni la tele,internet nici atat,asa ca timpul liber il petreceam citind carti,mai ales incepand cu clasa a cincea.probabil vreun viitor e ,,,,in informatica.....de ce sa nu recunoastem ca,tinand cont de faptul ca ai nostrii copii,chiar dak nu citesc atatea carti,sunt mult mai inteligenti decat eram noi.....


estela, pai daca fata ta sta in fata calc e de vina invatamantul? tu ca parinte de ce nu i faci un program, de ce nu i dai o carte sa citeasca, de ce nu o ajuti sa decopere bucuria lecturii. cum sa citeasca pe calc carti. isi va strica ochii. exista biblioteci. asta tine si de mediul familial cu care e obisnuit copilul. parintele in primul rand tr sa si educe copilul sa i placa lectura.
allay
Postat pe 5 Mai 2010 17:57


CITESTE IMEDIAT SI TRIMITE TUTUROR CELOR CARE-I CUNOSTI! Cineva trimite un mail care are niste pantofi rosii care danseaza(sau fara pantofi). E o muzica foarte frumoasa. In mail sunt oferite multe cantece. NU DESCARCA NIMIC!!! *Este virusul Kleneu66!!! * Daca ai curaj sa descarci in 2 ore discul dur va fi curatat si distrus. Acest virus a intrat in circulatie ieri si, dupa cum spune AOL, nu este inca un antivirus pentru el. NU DESCARCATI SUB NICI O FORMA MUZICA!
LILO
Postat pe 5 Mai 2010 18:00
ce parca numa' muzica?

mie imi trimit toti de pe lista "poze",tot un virus, ceva...

hai ca ne-am gasit la invatamant aici si noi...
iasomia
Postat pe 5 Mai 2010 18:03


aci v-am GASIT
LILO
Postat pe 5 Mai 2010 18:04
iasomia
Postat pe 5 Mai 2010 18:05
chini-ii "tanti dabitza"

ea nu stie ca fumatul dauneaza grav sanatatii??
LILO
Postat pe 5 Mai 2010 18:06
"incercare de provocare "...dabitzo...
cuvantul provocare ma irita intr-o asa masura ca nu stiu ce simt

blocare,enervare e un amalgam de trairi
cand aud acest cuvat imi vine sa tzip
ca si cum provoci pe cineva,care desi este BLAND din fire ajunge sa se ENERVEZE
LILO
Postat pe 5 Mai 2010 18:18
draga Alla, ....tie , treaba asta cu educarea copilului sa-i placa lectura..........ti-a iesit??????????
eu zic , ca tine mult si de caracter........adica , domnule , daca nu-i place si nu-i place....ce-i faci????????? sa-ti spun : baiatul meu , cel mare .....foarte " destept"...actualmente , student la informatica...la stat, cu bursa.....nu citeste nici daca-l bati.....nu-i place
cel mic ......in clasa intai deja era abonat la biblioteca scolii
pe amandoi i-am educat eu vezi????????
jeanette40
Postat pe 5 Mai 2010 18:22
De la: sora_ilsi, la data 2010-05-03 22:44:24
De la: garbo006212, la data 2010-05-02 17:27:21
De la: ultramoava, la data 2010-05-01 23:22:37ilsi, da mi un sfat te rog...ce sa fac ? Dura face 6 ani si 7 luni in septembrie... sa l dau la scoala anul acesta sau sa l mai las la ...copilarit???

Cel mai bine este s discui cu copilul: vrea la coal sau nu? Copiii inteligeni, de obicei, ncep s se plictiseasc la grdini i, n acest caz, amnarea nscrierii n clasa I e doar timp pierdut!


Alo, e vorba de un copil de gradinita, nu de un adolescent...au fost destui care au zis ca vor la scoala si apoi au trebuit sa fie retrasi ca sa nu ramana repetenti...tu nu citesti tot ce se scrie?! Nu pe tine te intreba Ultramoava!!! Se vede clar ca nu-ti pasa...

Alo, i-am rspuns n calitate de persoan abilitat profesional s fac asta! Scuz-m c am intervenit n discuia dintre dou persoane din care nici una nu eti tu!
garbo006212
Postat pe 5 Mai 2010 19:36
Ce spune jeanette e adevrat: modul n care educaia "prinde" la fiecare depinde i de predispoziiile native, de condiiile interne, cu alte cuvinte, de terenul pe care pic smna...



_________________________
http://de-ale-scolii.blogspot.com
garbo006212
Postat pe 5 Mai 2010 20:05
invatamantul e la vale....nu vad ce va mai obooositi
fleurdelis
Postat pe 5 Mai 2010 20:11
parerea mea e ca e in vale deja ca la vale s/a dus de mult
gmpa
Postat pe 5 Mai 2010 23:04
parerea ta!

fleurdelis
Postat pe 5 Mai 2010 23:05
nu esti tanti lina, nuu??
fleurdelis
Postat pe 5 Mai 2010 23:06
De la: alla, la data 2010-05-05 17:57:45
De la: estela, la data 2010-05-04 02:44:30sistemul,viata moderna,performanta e de vina,fata mea e clasa a cincea,nimic la ea de lectura,tympul il petrece in fata calculatorului,am incercat si eu sa vad dak se poate citi vreo carte pe internet, ......pe vremea mea era altfel,n-aveam atatea emisiuni la tele,internet nici atat,asa ca timpul liber il petreceam citind carti,mai ales incepand cu clasa a cincea.probabil vreun viitor e ,,,,in informatica.....de ce sa nu recunoastem ca,tinand cont de faptul ca ai nostrii copii,chiar dak nu citesc atatea carti,sunt mult mai inteligenti decat eram noi.....


estela, pai daca fata ta sta in fata calc e de vina invatamantul? tu ca parinte de ce nu i faci un program, de ce nu i dai o carte sa citeasca, de ce nu o ajuti sa decopere bucuria lecturii. cum sa citeasca pe calc carti. isi va strica ochii. exista biblioteci. asta tine si de mediul familial cu care e obisnuit copilul. parintele in primul rand tr sa si educe copilul sa i placa lectura.
nu am zis ca e de vina invatamantul,ci sistemul de viata modern si eu ca parinte i-am facut program,i-am dat carti sa citeasca,sta cu cartea in fata si cica citeste,normal ca nu are cum sa citeasca pe calculator carti,ce am zis eu cu cititul pe calc era asa la vrajeala,mediul familial in care e obisnuit copilul meu:are biblioteca intreaga de carti,de mica ii citeam,dar nu o pot obliga sa-i placa,citeste dar mai important e calculatorul pt ea.imformatica o pasioneaza,de aici ziceam ca viata moderna ,performanta,schimba obiceiurile si modul de a petrece timpul liber al copiilor nostri.asta nu inseamna ca nu invata bn.e printre primii din clasa,intr-o scoala buna.
estela
Postat pe 6 Mai 2010 00:10
Un dezastru, ca in orice alt domeniu de activitate! Dupa parerea mea,guvernantii nostri, nu au decat un singur scop - sa distruga tot. Ma intreb de multe ori: cum sa nu ne mearga vestea in lume ca suntem hoti, mincinosi si nesimtiti, atat timp, cat cei mai multi dintre acestia, se afla chiar in fruntea tarii? Nu vedeti ca in ziua de azi daca nu ai tupeu si nu esti nesimtit, esti un om mort! inainte,erau promovati oamenii dupa competenta,si(nu in ultimul rand) bun simt; acum, daca nu ai cel putin un dosar penal, esti un prost! daca ai facut si putina puscarie, e si mai bine, esti mai respectat.A face puscarie, a devenit ceva normal, ba te poti si mandri ca ai fost coleg de celula cu X deputat, sau Y senator. Apropo de invatamant,tinand cont ca in ziua de azi, daca vrei sa muncesti cinstit, esti un ratat,si tanand cont ca copiii nostri ar trebui pregatiti de mici pentru viata, as propune sa introduca in scoli materii de genul ,, cum sa furam fara sa fim prinsi" sau " infractiuni ca la carte". Deci, la ce ne trebuie atata scoala, atat timp cat nu mai avem economie? Suntem terminati din toate punctele de vedere!
Ma uit de multe ori la televizor, cu cat patos se cearta guvernantii nostri, practic, pentru ciolan; si ma intreb ( desi stiu sigur ca NU le e ): oare chiar nu le e rusine, au impresia ca de asta i-am ales noi, sa se certe? In speranta ca raspunsul meu nu a suparat pe nimeni,si dasi ar mai fi multe de spus,ma opresc aici, si va doresc o zi buna!
yyyvv
Postat pe 6 Mai 2010 12:46
De la: yyyvv, la data 2010-05-06 12:46:49Un dezastru, ca in orice alt domeniu de activitate! Dupa parerea mea,guvernantii nostri, nu au decat un singur scop - sa distruga tot. Ma intreb de multe ori: cum sa nu ne mearga vestea in lume ca suntem hoti, mincinosi si nesimtiti, atat timp, cat cei mai multi dintre acestia, se afla chiar in fruntea tarii? Nu vedeti ca in ziua de azi daca nu ai tupeu si nu esti nesimtit, esti un om mort! inainte,erau promovati oamenii dupa competenta,si(nu in ultimul rand) bun simt; acum, daca nu ai cel putin un dosar penal, esti un prost! daca ai facut si putina puscarie, e si mai bine, esti mai respectat.A face puscarie, a devenit ceva normal, ba te poti si mandri ca ai fost coleg de celula cu X deputat, sau Y senator. Apropo de invatamant,tinand cont ca in ziua de azi, daca vrei sa muncesti cinstit, esti un ratat,si tanand cont ca copiii nostri ar trebui pregatiti de mici pentru viata, as propune sa introduca in scoli materii de genul ,, cum sa furam fara sa fim prinsi" sau " infractiuni ca la carte". Deci, la ce ne trebuie atata scoala, atat timp cat nu mai avem economie? Suntem terminati din toate punctele de vedere!
Ma uit de multe ori la televizor, cu cat patos se cearta guvernantii nostri, practic, pentru ciolan; si ma intreb ( desi stiu sigur ca NU le e ): oare chiar nu le e rusine, au impresia ca de asta i-am ales noi, sa se certe? In speranta ca raspunsul meu nu a suparat pe nimeni,si dasi ar mai fi multe de spus,ma opresc aici, si va doresc o zi buna!




ai multa dreptate.la fiecare program de stiri,aflam ce mai face Botezatu si BLONDA lui.cred ca au platit bani grei ,ca sa isi faca reclama pe nervii nostrii ,exact la programele de stiri.si mai am o nedumerire ,in televiziune noi suntem numiti mereu,oamenii de rand.adica fraierii care inghit toate gogomaniile si care discuta pe la cozi,se cearta, se contrazic pe toate prostiile transmise,minciuni si alte baloane,dar tot nu inteleg de ce suntem numiti oameni de rand,ca vezi doamne pt noi trebuie sa se exprime mai pe limba noastra.dar noi cum sa ii numim pe cei care de fapt nici nu ne mai pasa ce spun.toti neica nimeni sunt,politicieni,vedete,reporteri etc.de fapt ei se deosebesc de noi prin faptul ca noi ne lasam inselati ,furati si nu ne implicam,si prin faptul ca spre deosebire de noi ,ei se fac ca ne conduc spre un viitor glorios,si noi ne facem ca traim printre crizele politicienilor,FMI si alti baieti destepti care au iesit din randul fraierilor.eu nu ma consider om de rand,si nici nu accept aceasta denumire.si pana la urma ce este un om de rand?chiar nu va deranjeaza aceasta denumire?
alexxandra
Postat pe 6 Mai 2010 13:27
Din nefericire,putem constata ca ne conduc,,oamenii noi,,pe care ii visa ceasca si care sant acum la nivelul maxim al incompetentei lor!!! Asa ca s-ar putea sa nu mai gasim Romania,d'apoi literatura!
catalin1205
Postat pe 10 Mai 2010 20:48
...surprinzator ca m-a shocat!mai exista si oameni care respecta cadrele didactice?societatea de azi,unii copii,unii parintzi,politicienii nu sunt capabili sa respecte cadrele didactice...cand iti vine la scoala un copil si te amenintza ca lasa ca vine el tata la scoala pentru ca tu i-ai luat castile din urechi la care asculta muzica in timpul orei si i-ai pus absent (normal daca vrei sa ascultzi muzica ,atunci stai acasa ,nu te mai duci la scoala )sau cand iti vine un parinte furios ca i-ai pus doi copilului sau si te ia el la intrebari cum de ai indraznit asta insa fara sa verifice ce stie copilul lui din materia la care a luat nota proasta sub pretextul ca nu are timp sa faca asta...cazuri ca dvs.doamna ,par ireale!opinia politicienilor la tv despre scoala si profesori s-a auzit si vazut,oricum ei nu au nici un interes ca sa studieze copii dvs.sa se lumineze si sa concureze la scaunele lor ca ati vazut ca acum au inceput cu esalonul doi in politica -copiilor,gen Eba,Prigoana junior,etc
ileana1959
Postat pe 11 Mai 2010 07:58
invatamintul ,nu va mai fi ce a fost,atita timp cit se urmareste doar cistig material!Nimic nu se face in interesul elevului(copil pina la urma).Omul cit traieste invata,dar CE?!Ca munca nu se rasplateste,cinstea nu mai e LA MODA,ca ajung la conducere doar cei fara coloana vertebrala care,stiindu-se incapabili,devin slugarnici?Se spune ca asa cum educi ,asa ai!CORECT!Am doi copii pe care i-am educat ,ca un profesor ce sunt:cu bun simt,cu dorinta de munca si implinirea lor ca OAMENI ADEVARATI si nu profitori,meschini :adica MURDARI!DUC traditia de dascal mai departe,dar ,simt ,cu regret,ca in jur, vad declinul a tot ce a fost frumos:comportamentul hazliu, uneori, nevinovat al elevului,dorinta de cunoastere sincera a tot ce-i inconjoara,stima pe care o merita atit profesorul cit si colegul,dar si portarul si cea care face curat,etc.Poti sa-l educi cind el vede ca prf lupta ptr puncte,ptr gradatii de merit(nici 0,5% din ele nu sunt pe merit ci sunt ptr dr ,sotii de ins,de lideri de sindicat si ptr....)?NIMIC,o spun cu tristete,nu se mai face ptr EL ,elevul de astazi.SOLUTIE:LASA-TI PROFESOTII SA-SI ALEAGA CONDUCATORUL(MANAGERUL)PTR A PUTEA SA-SI ARATE LIBER OPTIUNILE SI ASTFEL SA PARTICIPE EFECTIV LA PROGRESUL SC,ELEVII SA -SI SPUNA DORINTELE ,VIZAVI DE TINUTA,DE MODUL DE A TINE CURSURILE,DE PRF SI ELEVII CARE MERITA LAUDE SAU AJUTOR,ETC acestea,lipsesc cu desavirsire iar totul vine de sus:se incurajeaza incapabilii ptr ca acestia fac ceea ce li se ,,ordona,,fara a gindi daca e bine sau rau,se avanseaza in functii doar rudele si cei care cotizeaza,iar prf adevarati,muncitori,devotati meseriei sunt inlaturati1ACESTA ESTE INVATAMINTUL DE AZI,O FIRMA ,,COMERCIALA,,PTR ISJ,CONDUCEREA SC,A LICEELOR,GRADINITELOR!TOT ce am scris e ceea ce exista azi si daca nu mi-as iubi ,MESERIA as fi indiferenta.
garbo061511
Postat pe 11 Mai 2010 10:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rochia Princess, tinuta perfecta pentru ocazii speciale 2 De la: IrisLibbra 28 Februarie 2017 10:26
cautam mini-fotomodele 2-16 ani constanta 1 De la: garbo160501 4 Iulie 2010 08:29
Femeie Pesti - Barbat Gemeni 6 De la: pik_nik 8 Iulie 2009 20:35
nunta 1 De la: alududa 20 August 2009 14:45
concurs dormitorul de vis 1 De la: lebada24 28 Iunie 2010 08:56
Setari Cookie-uri