Invatamintul incotro ?

PENTRU ULTRAMOAVA

Pentru baieti nu e potrivit sa ii dai mai repede de 7 ani la scoala deoarece prin structura lor, baietii nu au dezvoltarea psihica corespunzatoare si intre 6 si 7 ani nu se pot concentra ( oricat de dotat ar fi cu inteligenta). Este pura psihologie. Eu asa am procedat ( l-am dat la 7 ani) si nu are concurenta in clasa.
dor72
Postat pe 11 Mai 2010 17:39
sant total de acord cu garbo061511
catalin1205
Postat pe 11 Mai 2010 20:10
fleurdelis
Postat pe 11 Mai 2010 20:45
SUNTEM O TARA DE RAHAT!!!bOC SA SE GANDEASCA ,CA TOT UN AMARAT DE PROFESOR L-A AJUTAT SA AJUNGA UNDE A AJUNS!VA DAU UN EX CONCRET:PARINTII MEI LUCREAZA IN INVATAMANT.TATAL MEU ESTE INVATATOR,CU TOATE GRADELE DATE,IN PLUS ESTE MEMBRU AL UNIUNII SCRITORILOR(ASTA CA O LAUDA);MAMA MEA ESTE SECRETARA SCOLII DE MAI BINE DE 30 DE ANI!CU TOATE SPORURILE TAIATE,LA MOMENTUL ACTUAL,BENEFICIAza ,ambii de un salar cumulat de 17 mil,din care 13 sunt rate.cu ce se mai descurca,si pt ce atata sacrificiu?de ce nu taie din pensia celor ce primesc 300MILIOANE lunar,de ce nu restrang fondurile senatorilor,de ce oropsesc tot pe cei ce nu au!!daca au indraznit sa se bage in alocatiile copiilor!!!ce cumperi cu 42 lei?sunt multe de spus,dar nu are rost sa imi irosesc timpul,in zadar!ORICUM,RUSINE SA LE FIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
cristina78
Postat pe 14 Mai 2010 11:21
... daca in clasa a5-a dai tu, ca prof de romana [ pff.. ca doar asa scrie in programa] elevului sa citeasca "Cronicile spiderwick" in loc de acele lecturi celebre de care ne aducem cu drag aminte, noi astia mai "batrani", atunci sa nu te miri de ce va fii catalogat drept "incult" mai tarziu... [cel putin lectura trebuia sa fie trecuta la "suplimentare", sau sa fie citita "de placere"]...
... gratie schimbarilor majore in invatamant [manuale alternative, modificari de programa, reducerea nivelului de informatie, ore de a dreptul inutile in locul celor cu adevarat importante - toate s-ar parea a fi neadecvate transformarii copilului in cele din urma intr-un om cu un insemnat bagaj de cunostinte] am impresia ca nivelul de incultura in curand n-o sa mai aiba nici macar grad de comparatie... e grav stimabililor, e grav ...
... e adevarat, multumita posibilitatii de informare, cunosc mult mai multe decat generatiile din urma... pacat insa ca numai in anumite domenii, foarte putine la numar, si in mare parte au acumulat doar partea negativa din tot ceea ce s-a putut desprinde din amalgamul de informatii la care au avut pana acum acces... [scuzele mele pentru cei care utilizeaza informatiile in scop benefic, daca preferi]...
... nici profesorii nu mai au drept de apel in ziua de azi... poate doar cei cu relatii "sus-puse" [rari, dar sunt]... ciocoimea din vremuri apuse a imbracat azi forma noua, iar pretul pus pe invatamant...egal cu zero...
... cred ca pe nici unul nu ne mai mira de ce tara, ori sistemul- se duce cu totu' pe apa sambetei [daca nu e deja gata dusa si vanduta cu totu de mult]... si nu ma refer in mod special doar la invatamant...cunoastem mult prea bine problemele tarii, doar "inalt-alesii" tarii nu le cunosc...
... nimic nou... aceeasi nebunie, doar ziua difera...
Strumfette
Postat pe 16 Mai 2010 18:25
manualele alternative,dupa parerea mea,sunt facute pentru acei care stiu materia
adica pentru dascali
dar pentru un elev(mediocru si submediocru) aceste manuale,sunt bune de aruncat

alti bani pe apa sambetei
LILO
Postat pe 16 Mai 2010 18:29
... ca sa nu mai pomenim cate greseli se gasesc in aceste manuale...
Strumfette
Postat pe 17 Mai 2010 12:52
deci, invatamantul incotro? solutii....
sora_ilsi
Postat pe 17 Mai 2010 19:08
dascalii,duduie draga, au si ei nevoie de mancare,au si ei datorii de platit la intretziere,lumina,gaze,apa si gunoiul,pai cu ce sa plateasca?nu mai zic incaltzari,baine
ileana1959
Postat pe 19 Mai 2010 13:44
Eu zic ca deja s-a gsit soluia: ne ducem toi acasa, c oricum, cine are carete mai are parte doar de necazuri!
garbo006212
Postat pe 19 Mai 2010 18:51
profesorii au dreptate dar se mai gandeste cineva si la elevi ? toti vedem doar partea materiala a lucrurilor ,in speta salariile ,dar cati dintre profesori se gandesc si la elevii dansilor? de 20 de ani nu sunt decat generatii pe care s/au facut fel de fel de experiente si inca se mai fac ,oare nu poate nimeni sa spuna STOP ajunge?
gmpa
Postat pe 20 Mai 2010 01:04
daca invatamantul nu stim incotro a luat-o, de familie oare ce putem sa spunem?! cred ca acolo e cheia?!
sora_ilsi
Postat pe 20 Mai 2010 22:35
fleurdelis
Postat pe 20 Mai 2010 22:43
De la: gmpa, la data 2010-05-20 01:04:41profesorii au dreptate dar se mai gandeste cineva si la elevi ? toti vedem doar partea materiala a lucrurilor ,in speta salariile ,dar cati dintre profesori se gandesc si la elevii dansilor? de 20 de ani nu sunt decat generatii pe care s/au facut fel de fel de experiente si inca se mai fac ,oare nu poate nimeni sa spuna STOP ajunge?



nu ai dreptate. te doare doar de copilul tau . omul de la catedra trebuie sa te slujeasca si atat. nu te doare daca are ce manca.

cat salariile sunt cum sunt, dascalii inca muncesc.
si_totusi
Postat pe 20 Mai 2010 23:20
De la: ileana1959, la data 2010-05-19 13:44:11dascalii,duduie draga, au si ei nevoie de mancare,au si ei datorii de platit la intretziere,lumina,gaze,apa si gunoiul,pai cu ce sa plateasca?nu mai zic incaltzari,baine


corect
si_totusi
Postat pe 20 Mai 2010 23:20
atat timp cat parintii nu sunt alaturi de dascali si cat accepta gogomaniile ministerului educatiei, asa va fi.
cand dascalii au facut greva ,ati fost curiosi sa vedeti ce cer? a spus boc ca vor bani , ati crezut.ba chiar ati huiduit

in primul rand, acele greve au fost impotriva legei educatiei. au vrut o reforma care sa puna in primul plan copilul.ati vazut? nu .

ati acceptat ,ca parinti, tot felul de aiureli si tampenii. mereu ati carcotit la adresa dascalilor. de asta au copii manuale tampite, de asta cei de la minister fac pe spinarea copiilor vostri expermente tembele, de asta s-a ajuns ca nimic sa nu se mai lege in sistemul de invatamant

ia, sa-si fi dat mana parintii cu dascalii si sa fi spus un "nu " hotarat incompetentei celor din minister. era cu totul altceva
si_totusi
Postat pe 20 Mai 2010 23:27
indiferent de scoala, de sistem, de tranzitie, etc, e nevoie de educatie si cei care o considera cea mai de pret valoare, vor culege si roadele ei binecuvantate...sa nu asteptam de la altii sa ne faca educatia copiilor nostri sau de la un sistem bun sau prost gandit sa ne scoata din criza...fiecare trebuie sa gaseasa acea cale care il va ajuta pe propriul copil sa se formeze pentru lume si viata, pentru ceea ce vrem noi sa devina, si nu trebuie sa dam vina pe nimeni, ca oricum nu ne va folosi la nimic...
sora_ilsi
Postat pe 20 Mai 2010 23:36
e nevoie si de un sistem bun, ilsi. aici e buba. numai ca, cei din invatamant sunt pusi in fata plutonului de executie. pe de o parte puterea pe de alta parte parintii care nu inteleg ca e aceeasi caruta la care trebuie sa traga toti.

un invatamant de calitate nu se face in badjocora. a asmuti categorii sociale una contra alteia nu ajuta nimanui. asta nu se intelege.

eu nu pot intelege cum pot sa vad eu un dusman in omul care ini creste copilul - pentru ca nu e vorba numai de educatie- in scoala, copilul petrece cam acelasi timp cat il petrece si cu parintii.cum pot eu, ca parinte, sa-l fac albie de porci pe omul care sta alaturi de copilul meu?

sa o luam si altfel. cadrele didactice fac si greseli. posibil. da voi, voi ca parinti, nu faceti? de ce credeti ca omul de la catreda trebuie sa fie un fel de robotel? de ce nu il sustineti? de ce nu il intelegeti?



si_totusi
Postat pe 20 Mai 2010 23:46
perfect, de acord, totusico...da, cine sa mai gandeasca sistemul?! intre timp ne cresc copiii needucati, daca nu avem noi grija...

din punctul meu de vedere -cel putin la scoala mea- ne facem datoria, indiferent daca suntem platiti bine sau prost, participam la tot felul de cursuri ca sa fim bine informati, sa aplicam cele mai noi metode, copiilor sa le placa la scoala, si nu ne pasa daca ne vede sau ne apreciaza cineva...asta e vocatie, nu meserie platita la norma...


n-avem nici o legatura cu ce vor sindicatele, daca ne reprezinta sau nu, daca ne dau salarii mai mari, daca sunt corupti, daca guvernatii ne umilesc sau ne fura...nu avem timp sa ne vaicarim, noi avem o datorie de indeplinit...nu putem sta cu mainile in san asteptand sa ne pice ceva...noi facem istoria, nu bla-bla-bla...sorry...
sora_ilsi
Postat pe 20 Mai 2010 23:59
vb pt unii useri.cum indrazniti sa vb de invatamant,cand noi aici pe acest site,unii dintre noi,au un comportament si vocabular,ce nu are nici o legatura cu invatamantul.daca vreti ca ,copiii sa aibe ce invata din scoala trebuie sa intelegeti ca mai intai scoala se face in familie.daca voi nu intelegeti ca si pe internet,exista copii,care va citesc si apoi vb intre ei,si rad de comportamentul oamenilor maturi,stiind ca si parintii lor vb jalnic,se cearta,se improasca cu noroi ,multi necunoscandu-se, si apoi au pretentii la 'invatamant",la profesori.'invatamantul' in primul rand suntem noi,familia.nu le cereti altora ceva,de ce voi nu sunteti poate capabili(nu generalizam).
alexxandra
Postat pe 21 Mai 2010 00:22
misto doar ca gluma, lupul moralist, unde statea el ascuns, precum bastonul de maresal .
anakin
Postat pe 21 Mai 2010 00:27
De la: anakin, la data 2010-05-21 00:27:29misto doar ca gluma, lupul moralist unde statea el .



asa dai dovada ca invatamantul are carente?glumele nesarate pastreaza-le pt prietenii tai.cand vei face dovada ca esti neprihanit,atunci sa vb.pana atunci observa cu atentie,ca am scris "NOI' SI NU " VOI'.toti suntem vinovati,ca tineretul este asa cum este.invatatura se incepe din familie.nici nu trebuia sa postezi asemenea tampenie.noi nu trebuie sa fim lupi moralisti,daca vrem ca generatia tanara,sa aibe ce invata de la noi parintii,sau maturii.unde iti este maturitatea Anachine?una este cand vb despre dragoste de pilda si alta este cand vb despre scoala,invatamant.fa si tu niste diferente,cand postezi.
alexxandra
Postat pe 21 Mai 2010 00:45
ptiu, Anakine, ca-mi luasi vorba din gura...
panty_C
Postat pe 21 Mai 2010 00:50
pante, ca sa citez un ilustru poet rus, mort la nastere :"viata este complexa si prezinta unele aspecte" - si cu asta am definit postarile pseudodocte ale alehei.
anakin
Postat pe 21 Mai 2010 00:54
panty_C
Postat pe 21 Mai 2010 00:58
pt Anakin si Pantera;care dintre voi doi a aruncat piatra in balta si care,tot dintre voi doi, s-a aruncat dupa ea?
alexxandra
Postat pe 21 Mai 2010 01:06
vorba cuiva: "tu centrezi, tu dai cu capul"

no comment!

noapte buna tuturor!
panty_C
Postat pe 21 Mai 2010 01:11
de centrat ai centrat tu pe perna.noapte buna!Pantero
alexxandra
Postat pe 21 Mai 2010 01:27
De la: ultramoava, la data 2010-05-01 23:22:37ilsi, da mi un sfat te rog...ce sa fac ? Dura face 6 ani si 7 luni in septembrie... sa l dau la scoala anul acesta sau sa l mai las la ...copilarit???


Baietii mei au inceput clasa I inainte de 7 ani.De fapt cel mic implineste anii pe 16 septembrie, deci i-a implinit in clasa i.Cel mare avea 6 ani si 7 luni.
Amindoi au mers bine si merg bine in continuare.
Intotdeauna am considerat ca o minte tinara e mai usor de modelat iar sa fii afara din facultate cit mai devreme nu poate fi decit un mare avantaj pe termen lung.

Parerea mea, nu o regret ba din contra.
As fi totalmente fericita daca baiatul cel mare ar reusi sa termine liceul in 3 ani in loc de 4...dar mai vedem.
Sa ai 30 de ani si sa fii deja realizat profesional e un mare lucru!
Ciresica
Postat pe 21 Mai 2010 04:34
pai cum spunea "n'ea IANCU"..."CURAT MURDAR!!!",...ce mai ne uitam la ce se intampla in jurul nostru si gasim raspunsul,uitativa cine ne "conduc "viitorul" ",si atunci ne putem da seama de ce nimic nu mai merge!!!,din pacate e foarte clar trebuiesc facute niste schimbari radicale si asta incepand de sus in jos !!!
sergyus
Postat pe 21 Mai 2010 08:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Baieti cum v-ar placea ca sa fie partenera voastra de viata,ca sa nu o inselati si sa o mintiti? 141 De la: moment31 17 Octombrie 2009 16:51
E normal sa ne schimbam felul de a ne imbraca datorita locului de munca? 141 De la: ankamaria18 4 Februarie 2010 08:50
Cum facem fata arogantei,lipsei de ambilitate si badaraniei? 6 De la: si_totusi 19 Iunie 2009 12:39
buna ziua 0 De la: 3 Martie 2010 15:44
interesant 26 De la: garbo074997 16 Februarie 2010 00:48
Setari Cookie-uri