divort din strainatate

De la: fleurdelis, la data 2010-03-20 19:38:29aha, noroc k-ai venit tuu!nici nu se descurca sarmanul om daca nu sareai sa=l salvezxi de la innec sa stii!
Pai uite toti barbatii care nu fac doi bani,,,cauta femei cu suflet bun si cumsecade.... si el baiat simtit si cu suflet bun sa multumit cu o scorpie de muiere care eu,,i-as pune parul pe moate....Si as scoateo asa la plimbare ca sa invete sa respecte pe alti oameni
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Martie 2010 19:43
draga mea domnul a cerut un sfat ...nu o critica .Ce ai cu sotia lui ..el inca o mai iubeste .
garbo065737
Postat pe 20 Martie 2010 19:46
De la: garbo065737, la data 2010-03-20 19:46:26draga mea domnul a cerut un sfat ...nu o critica .Ce ai cu sotia lui ..el inca o mai iubeste .
Pai o iubeste,,dar sa fie mai sever...Sa nu o lase sa il joace asa cum vrea el..Poate ca ii o muiere din aia fara suflet..De asta face asa....Dar poate ca asa a invatat-o el....Ca stii daca esti prea bun,,esti luat de prost...Tre sa fii bun cu cine merita....Si daca el vede ca ea este asa cum este...Trebuie sa puna piciorul in prag si sa invete sa o tina de haturi...Si daca ea nu are bun simt si nu are o limita,,trebuie sa invete el sa ii faca o limita....Doar sa se impuna ca sa fie respectat si ascultat ca doar este barbat nu?
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Martie 2010 19:50
parol, asa-i. barbatu' trebuie respectat da, numai daca e crestin. astia care profita, in jug cu nasul in fum de ardei iute
si_totusi
Postat pe 20 Martie 2010 20:04
De la: si_totusi, la data 2010-03-20 20:04:12parol, asa-i. barbatu' trebuie respectat da, numai daca e crestin. astia care profita, in jug cu nasul in fum de ardei iute
Pai daca ii barbat bun si cinstit,,nu merita sa iti bati joc din el..Si merita sa fie respectat....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Martie 2010 20:17
tu ai parte e o femei inconstienta sau poat foarte sigura pe ea in vremurle astea grele cum se descurca cu 2 copii? te/ai intrebat? de ce nu vii sa vezi direct cu ochii tai ce se intampla?
gmpa
Postat pe 20 Martie 2010 21:12
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-03-20 19:50:46
De la: garbo065737, la data 2010-03-20 19:46:26draga mea domnul a cerut un sfat ...nu o critica .Ce ai cu sotia lui ..el inca o mai iubeste .
Pai o iubeste,,dar sa fie mai sever...Sa nu o lase sa il joace asa cum vrea el..Poate ca ii o muiere din aia fara suflet..De asta face asa....Dar poate ca asa a invatat-o el....Ca stii daca esti prea bun,,esti luat de prost...Tre sa fii bun cu cine merita....Si daca el vede ca ea este asa cum este...Trebuie sa puna piciorul in prag si sa invete sa o tina de haturi...Si daca ea nu are bun simt si nu are o limita,,trebuie sa invete el sa ii faca o limita....Doar sa se impuna ca sa fie respectat si ascultat ca doar este barbat nu?


Stiu ca ar fi trebuit sa fiu mai categoric cu sotia/poate mai ... nu stiu; duritatea poate produce schimbari in bine dar, poate produce si schimbari in rau. Am ales sa fiu mai bland, sa ascult TOT ceea ce spune,, sa incerc sa fiu eroul ei. Educatie nu are, provine dintr-o familie super-saraca. Soacra a divortat si ea de doua ori si pe langa alcool excesiv si-a abandonat si doi copii cu certificatele de nastere in mana in fata unui centru de minori. Deci, mostenirea spirituala a sotiei mele nu este una chiar stralucita.
Consider ca trebuie sa raman in continuare diplomat si dragut in modul in care tratez lucrurile dar, hotarat in decizii (asta am invatat-o de la voi).
Peste o saptamana imi iau dupa 15 luni de munca concediu. Si, sper sa o gasesc.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 23:08
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-03-20 20:17:41
De la: si_totusi, la data 2010-03-20 20:04:12parol, asa-i. barbatu' trebuie respectat da, numai daca e crestin. astia care profita, in jug cu nasul in fum de ardei iute
Pai daca ii barbat bun si cinstit,,nu merita sa iti bati joc din el..Si merita sa fie respectat....


Da, sunt si crestin. Insa, sunt unii oameni care dupa anumite experiente, renunta foarte usor si prefera ca viata lor sa devina din ce in ce mai mizerabila.
Am avut un coleg cu care am lucrat in Anglia un an de zile si, sosise in Anglia imediat dupa ce divortase. L-am intrbat la cateva luni ce simte despre divortul prin care a trecut. Raspunsul lui m-a socat: Cum este posibil ca doi oameni care au fost draguti, gingasi, dragastosi si considerau ca ei doi sunt toata lumea.... cum e posibil ca ei doi sa devina straini?
Acelasi lucru ma intreb si eu: cum este posibil? De ce trebuie sa trecem prin asa ceva? Parca mi-a fost sortit sa trec prin toate in viata.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 23:22
Lucrurile nu ies totdeauna cum ne dorim noi, asta e viata.
Poate ca atunci cand o sa o gasesti, lucrurile o sa se aranjeze iar de nu, capul sus, viata e frumoasa si merita traita.
Atata timp cat sotia nu are dovezi ca esti un pericol pentru copii, orice stat din lumea asta iti va da dreptul sa-ti vezi copii.
Multa bafta!
persidadamian
Postat pe 20 Martie 2010 23:23
Daca continui sa-ti mai pui atatea intrebari, iti faci rau singur.
Take it as it comes, and everything will be gest fine.

Eu nu pot insa sa ma intreb, daca tu ai incercat sa fii familistul ideal pentru ea, de ce sotia are repulsia asta fata de tine? Asa din senin mi-e greu sa cred
persidadamian
Postat pe 20 Martie 2010 23:26
De la: persidadamian, la data 2010-03-20 23:26:13Daca continui sa-ti mai pui atatea intrebari, iti faci rau singur.
Take it as it comes, and everything will be gest fine.


Defect de personalitate: prea analitic.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 23:29
daca e reala povestea...asta! si chiar ai nevoie de sfat...
hai sa iti dau o veste! poateee....un an! dar cel muuult un an vei suferi ca un ca un caine! si zici tu ca nu te vei vindeca niciodat!
insa daca tu intr-un an nu vei descoperi iubirea vietii tale, si nu vei fi fericit, asculta-ma pe mine! TOT ceea ce traiesti acum , iti va parea un vis urat! afara de copii!
si repet, un an e foartee mult, crede-ma
fleurdelis
Postat pe 20 Martie 2010 23:29
Ce bine ar fii sa fie asa usor Fleur
Cred ca depinde de caracterul persoanei implicate si de persoanele de care e inconjurat plus atmosfera. zic si eu, poate asa da ...

astea pot ramane sechele adanci in suflet si din pacate nu exista tratament medicamentos
persidadamian
Postat pe 20 Martie 2010 23:36
eu..cam stiu ce spun.....
mai mult nu zic! e f convins k o iubeste, e f convins k ea e aleasa...dar inttr-un singur an va uita subit! pariu??
fleurdelis
Postat pe 20 Martie 2010 23:38
ea ti a spus motivul pentru care nu te mai vrea ...sau a ocolit raspunsul.
garbo065737
Postat pe 20 Martie 2010 23:40
si tu cu pariul tau

Fleur cand este o relatie de lunga durata, poti suferii ca un caine lasat in ploaie
dar cand e vorba de o casnicie ce ti se surpa in fata ochilor tai si mai sunt si copii, pffffffffffffff, nu stiu zau, cred ca se schimba modul de a privii lucrurile.
persidadamian
Postat pe 20 Martie 2010 23:44
E destul de reala... nu stiu ce-mi va aduce viitorul dar, ceea ce am dorit sa aud in conversatiile avute cu voi imi sunt suficiente.

se intreba cineva de unde repulsia asta impotriva mea. Iata si raspunsul: M-am casatorit cand ea avea 17 ani. Eu lucram ca administrator intr-o organizatie. Lucrurile erau discutate dinainte de casatorie cum ca nu vom avea copii decat dupa vreo 4, 5 ani de casatorie. Totusi, la cateva luni dupa nunta m-am trezit cu o sotie insarcinata. Mi-a spus ca ea a vrut un copil; fiind impotriva avortului nici nu m-am gandit la altceva. Nu eram pregatit sa am un copil, nu ca nu mi-as fi dorit, dar, vroiam sa mai cresc, sa-mi cunosc sotia mai bine. Eu lucram, ea avea grija de fetita; bineinteles ca avea si timpul ei liber, etc. Trebuie sa mentionez ca nasterea a fost foarte dificila. Fiind la inceputul casniciei dar, si proaspeti parinti, lucrurile nu mergeau intotdeauna chiar asa de bine; apareau divergente si certuri, dar, ne impacam. Locul de munca mi-a devenit din ce in ce mai solicitant. Dupa un an si jumatate, am avut baietelul. A doua nastere a dus-o in depresie post natala si, in avand in vedere faptul ca si eu munceam destul de mult, atitudinea ei s-a inrautatit. Era nervoasa mai tot timpul, tipa, urla, se enerva din orice. Nu spun ca nu aveam nici o vina; si eu am fost un om dificil si mi-a trebuit mult timp sa ajung la ceea ce sunt acum. Dar, dupa un anumit timp m-am trezit cu marturisirea ei cum ca m-a inselat si nu e sigura de sentimentele ei pentru mine. Povestea este foarte complicata. Pentru ca sa intelegi toate aspectele, cred ca ar trebui sa scriu o saptamana.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 23:46
De la: garbo065737, la data 2010-03-20 23:40:46 ea ti a spus motivul pentru care nu te mai vrea ...sau a ocolit raspunsul.


In urma cu cam trei ani jumate a avut loc aventura extraconjugala. De atunci, iubita nu a mai fost aceeasi persoana. Bineinteles ca, cu timpul a dat vina pe mine pentru ceea ce a facut. Si, sunt consitent ca neglijenta mea nu a fost una buna. Bine, nu faceam dragoste in fiecare noapte, dar, de doua, trei ori pe saptamana tot aveam timpul nostru. Aveam si un copil bebe in camera, deci nu era chiar asa simplu. Saptamanal aveam o zi in care ieseam numai noi doi in oras si povesteam, vorbeam de viitor, planuri, etc.

Insa, desi avea cam 20 de ani... s-a bagat unde nu trebuie. Si, macar de-ar fi fost un tip de caracter, dar, mai avea si 40 de ani si 4 copii plus bani. Pentru ca i-i cam dadea.

Imi accept si m-am cait pentru vina mea. am iertat-o si am putut s-o iau de la zero. Dar, ea nu a mai reusit asta. Devenise depresiva, s-a dus la psiholog unde i s-a spus ca are probleme cu nervii, etc. Si-a pierdut credinta in Dumnezeu... si, de atunci, tot incerc sa fiu langa ea. De aici si plecarea in Anglia.

Nu pot uita niciodata craciunul din 2006. Aveam 200.000 lei in buzunar si trebuia sa cumpar cadouri la doi copii si sotie. Am plas plimbandu-ma prin Real si mi-am jurat ca asa ceva nu se va mai intampla niciodata.

Asa ca, am vrut s-o luam de la zero... dar, eu am sosit in Anglia, ea insa, nu m-a urmat.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 23:54
mi ar placea sa ti ascult povestea mai departe ...eu tot nu inteleg de ce e confuza ea ...daca tu ai acceptat.o si ati mers mai departe.
garbo065737
Postat pe 20 Martie 2010 23:58
De la: garbo065737, la data 2010-03-20 23:40:46 ea ti a spus motivul pentru care nu te mai vrea ...sau a ocolit raspunsul.


Raspunsul pentru care nu ma mai vrea: cred ca este evident: nu ma mai iubeste! Nu simte nimic pentru mine. Desi considera ca copiii sunt totul in lume, nu este dispusa sa mai ofere o sansa pentru fericirea lor.

Dar, in acelasi timp poate fi si cealalta posibilitate: sa aiba pe cineva. Are 23 de ani, arata foarte bine, e extraordinar de frumoasa (cel putin asa o vad eu).. ah! Doamne! Oftez, pentru ca nu vreau divortul asta, dar, nu am de ales.
garbo107719
Postat pe 20 Martie 2010 23:59
atunci lupta ..daca nu vrei divortul .rar gasesti un barbat sa vb frumos despre cineva care l a tradat. ea ce zodie este?
garbo065737
Postat pe 21 Martie 2010 00:04
De la: garbo065737, la data 2010-03-20 23:58:18mi ar placea sa ti ascult povestea mai departe ...eu tot nu inteleg de ce e confuza ea ...daca tu ai acceptat.o si ati mers mai departe.


In august 2007 am plecat la lucru in Anglia. Desparirea, emotiile ce le-am avut pe peronul garii a fost ca in filme. Ma iubea. Insa, dupa ce am inceput lucrul, in timp ce eu incercam sa strang cati mai mult bani pentru ca ei sa se mute aici (nu uita, anglia era biletul nostru pentru a incepe o noua viata de la zero, sa stergem tot ce a fost si sa fim numai noi), ea imi cerea din ce in ce mai multi bani pentru Romania. In fine, dupa discutii contradictorii, tot i-am trimis.
vazand ca nu razbesc cu banii si ea devine din ce in ce mai distanta, m-am dus repede acasa la sfarsitul lui noiembrie 2007. am gasit o nevasta care avea un alt plan cu ceea ce vorbisem initial: vroia sa faca scoala de soferi. Pana n-o face nu vine in Anglia. Si asa, s-a ajuns sa tot trimit bani timp de un an de zile pentru o scoala de soferi care n-a mai terminat-o. Tot lua proba de scris dar, nu si proba practica.
garbo107719
Postat pe 21 Martie 2010 00:05
De la: garbo065737, la data 2010-03-20 23:58:18mi ar placea sa ti ascult povestea mai departe ...eu tot nu inteleg de ce e confuza ea ...daca tu ai acceptat.o si ati mers mai departe.


In august 2007 am plecat la lucru in Anglia. Desparirea, emotiile ce le-am avut pe peronul garii a fost ca in filme. Ma iubea. Insa, dupa ce am inceput lucrul, in timp ce eu incercam sa strang cati mai mult bani pentru ca ei sa se mute aici (nu uita, anglia era biletul nostru pentru a incepe o noua viata de la zero, sa stergem tot ce a fost si sa fim numai noi), ea imi cerea din ce in ce mai multi bani pentru Romania. In fine, dupa discutii contradictorii, tot i-am trimis.
vazand ca nu razbesc cu banii si ea devine din ce in ce mai distanta, m-am dus repede acasa la sfarsitul lui noiembrie 2007. am gasit o nevasta care avea un alt plan cu ceea ce vorbisem initial: vroia sa faca scoala de soferi. Pana n-o face nu vine in Anglia. Si asa, s-a ajuns sa tot trimit bani timp de un an de zile pentru o scoala de soferi care n-a mai terminat-o. Tot lua proba de scris dar, nu si proba practica.
garbo107719
Postat pe 21 Martie 2010 00:05
De la: garbo065737, la data 2010-03-21 00:04:47 atunci lupta ..daca nu vrei divortul .rar gasesti un barbat sa vb frumos despre cineva care l a tradat. ea ce zodie este?


14 noiembrie... cred ca e scorpion. apai, habar n-am cu ce se mananca.
garbo107719
Postat pe 21 Martie 2010 00:07
scorpionul este puternic,are nevoie de mult sex,este dominanta,ii place sa conduca si sa nu fie contrazisa ...posiva,geloasa bla bla
garbo065737
Postat pe 21 Martie 2010 00:11
Mmdaaaaaa!
Nu stiu ce mesaj sa-ti transmit, sincer,
insa din ceea ce cunosc si eu si din cele descrise de tine, nu cred ca esti vinovat tu ori ea, cred ca pur si simplu va lipsit comunicarea aceea speciala, care ar fii trebuit sa aibe loc numa intre voi doi.
Ea 17 ani, probabil ca nu a stiut cum sa-ti spuna si sa te faca sa-i intelegi grijile, temerile, gandurile, etc
Tu probabil ca nu ai stiut cum sa te lasi inteles si cum sa o intelegi si pe ea si mai ales timpul petrecut la job, departe de casa, si sa ajuns unde sa ajuns.
Cred ca exista o scindare intre voi de la inceput si nici nu ati stiut cum sa treceti peste.
Ce a fost, a fost, timpul oricum nu-l mai intorci, ceea ce este de facut pe viitor conteaza mai mult. Ceea ce poti sa faci este sa o gasesti si sa vorbesti cu ea cat mai deschis incercand sa eviti sa-i aduci orice fel de acuz, incercand sa va intelegeti unul pe altul si de-acolo vezi unde merge.
Sa fiu sincera nu cred ca ii este usor nici tie nici ei.
Daca va avea ceva de reprosat sa asculti, o sa ti se para o vesnicie, dar nu o sa fie fara sens.

Comunicare si iar comunicare, oricum pana cand o sa divortati tot sot si sotie sunteti.
Multa sanatate copiilor si sper sa ajungeti sa va reglati conturile.
persidadamian
Postat pe 21 Martie 2010 00:11
De la: garbo065737, la data 2010-03-20 23:58:18mi ar placea sa ti ascult povestea mai departe ...eu tot nu inteleg de ce e confuza ea ...daca tu ai acceptat.o si ati mers mai departe.


In februarie 2008 cu greu a venit o saptamana in Anglia. Trebuie sa spun ca persoana cu care m-am culcat era un strain. Nu am mai vazut niciodata pe cineva care sa faca dragoste si sa aibe unchip mort. dezinteresata, inhibata... nu puteam intelege ceea ce se intampla. Era foarte distanta.

In ultima zi, in drum spre aeroport, imi spune ca fostul amant i-a propus o afacere pentru binele familiei noastre, etc. si ea vrea sa faca afacerea respectiva. Deci, de aici cred ca-ti poti imagina ce a urmat. am fost socat... m-am simit violat in adevaratul sens al cuvantului.

relatia s-a racit din ce in ce mai mult. Eu i-i trimiteam bani si-mi faceam datoria suta la suta fata de copii si de ea. mai mult, o adusese si pe mama-sa in casa si pe fratele ei mai mic. Deci intretineam din Anglia doua familii.
garbo107719
Postat pe 21 Martie 2010 00:12
De la: garbo065737, la data 2010-03-20 23:58:18mi ar placea sa ti ascult povestea mai departe ...eu tot nu inteleg de ce e confuza ea ...daca tu ai acceptat.o si ati mers mai departe.



In vara lui 2008, cu greu m-a lasat sa vin la noua locuinta (asta inainte de a se muta, anul trecut, in alt oras) dar, mi-a spus din prima ca sa nu ma gandesc la a face dragoste cu ea sau nu. eram destul de instrainati. Gandurile ei erau spre reusita financiara in noile afaceri (care nu erau reale si tipul nu avea nici un plan cu asa ceva) nu spre o viata sanatoasa familiala. O iubeam si o doream si atunci, la fel de mult ca acum.
A urmat o alta vara si toamna in Anglia dupa care m-am dus acasa de sarbatori in 2009. A fost ok. ne-am inteles binisor; dar, era independenta, avea alte idei de viata... chiar imi spunea o chestie: fii si tu mai smecher, mai parsiv cu fetele... Apoi, eu nu le am cu fitele si nici nu prea imi plac fetele cu fite... dar, ea devenise una.
garbo107719
Postat pe 21 Martie 2010 00:18
De la: garbo065737, la data 2010-03-20 23:58:18mi ar placea sa ti ascult povestea mai departe ...eu tot nu inteleg de ce e confuza ea ...daca tu ai acceptat.o si ati mers mai departe.



In vara lui 2008, cu greu m-a lasat sa vin la noua locuinta (asta inainte de a se muta, anul trecut, in alt oras) dar, mi-a spus din prima ca sa nu ma gandesc la a face dragoste cu ea sau nu. eram destul de instrainati. Gandurile ei erau spre reusita financiara in noile afaceri (care nu erau reale si tipul nu avea nici un plan cu asa ceva) nu spre o viata sanatoasa familiala. O iubeam si o doream si atunci, la fel de mult ca acum.
A urmat o alta vara si toamna in Anglia dupa care m-am dus acasa de sarbatori in 2009. A fost ok. ne-am inteles binisor; dar, era independenta, avea alte idei de viata... chiar imi spunea o chestie: fii si tu mai smecher, mai parsiv cu fetele... Apoi, eu nu le am cu fitele si nici nu prea imi plac fetele cu fite... dar, ea devenise una.
garbo107719
Postat pe 21 Martie 2010 00:18
sincer...te inteleg dar toata durerea ce o simti acum iti va face bine mai tarziu ...las.o nu merita efortul ...daca nu va intelegeti nici in pat e dureros. nu amestecati copii in cearta voastra ,
garbo065737
Postat pe 21 Martie 2010 00:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dieta catalin crisan 1 De la: carmen345 11 Martie 2011 11:17
Partajul dupa 7 ani de la divortul legal.Care sunt conditiile (acte si onorarii ) 1 De la: garbo086615 9 Martie 2010 14:35
RE: salut 24 De la: prometeus_wife 13 Iunie 2009 15:45
It`s complicated! 25 De la: AleSim 9 Decembrie 2010 12:56
Dupa ce a nascut, sotia mea doreste divortul. 110 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
Setari Cookie-uri