divort din strainatate

De la: garbo065737, la data 2010-03-20 23:58:18mi ar placea sa ti ascult povestea mai departe ...eu tot nu inteleg de ce e confuza ea ...daca tu ai acceptat.o si ati mers mai departe.


Primavara lui 2009 a fost un dezastru: gandurile ei erau spre afaceri; dar, totul era o minciuna din parte fostului. Nu stiu daca aveau o relatie sau nu. Dar, ne racisem enorm de mult. Ea nu vroia sa vina aici iar eu nu mai aveam nimic in Romania, in special ca intrasem in criza asta economica. Totusi, la un moment dat am discutat clar de despartire si divort. La nici doua saptamani dupa discutia respectiva, imi spunea ca vrea sa vina in Anglia cu copiii, a fost mintita in toata chestia cu afacerea dar, inainte de a pleca din Romania, vrea sa termine o scoala de coafura si stilist. Am spus: bine ma, inca vro zece luni, si in martie 2010 vom putea fi impreuna. am tot trimit bani, am platit scoala, tot... a venit in vizita la mine o saptamana in 2009; si, era raceala in ea, era distanta si secretomania dar, spunea ca va acorda o sansa relatiei noastre. eram convinsi ca vom vedea cum stau lucrurile numai dupa ce vom locui impreuna. Asa la distanta nu se pot rezolva sau realiza prea multe.
acum, dupa ce i-am platit scoala, laptop de 500 e... tot, tot ce-a vrut... ba chiar m-a rugat sa nu vin acasa de sarbatori pentru ca sa economisim mai multi bani pentru mutare, si odata cu mutearea sa-mi pot lua si eu doua saptamani libere.
iar, acum, cu o saptamana inainte de mutare... imi spune ca nu mai merge, ca s-a terminat.
garbo107719
Postat pe 21 Martie 2010 00:26
De la: garbo065737, la data 2010-03-21 00:23:36sincer...te inteleg dar toata durerea ce o simti acum iti va face bine mai tarziu ...las.o nu merita efortul ...daca nu va intelegeti nici in pat e dureros. nu amestecati copii in cearta voastra ,


Stateam si ma gandeam... de cand m-a vizitat anul trecut in Aprilie, n-am mai atins o femeie. Faptul ca eu mi-am vazut de treaba aici si nu m-am incurcat cu nimeni mi-a dat dreptul sa sper ca ea imi va fi credincioasa. Dar, nu sunt sigur de nimic.
garbo107719
Postat pe 21 Martie 2010 00:30
cati ani ai daca nu te superi...
garbo065737
Postat pe 21 Martie 2010 00:32
30
garbo107719
Postat pe 21 Martie 2010 00:34
esti tanar peste cativa ani nu vei mai gandi asa si iti vei da seama ca acum pierzi timpul. mai dati.va o sansa ..strainatatea distruge iubirea ,poate aici ai gresit.
noapte buna si o zi frumoasa maine.
garbo065737
Postat pe 21 Martie 2010 00:38
Merci, noate buna.
garbo107719
Postat pe 21 Martie 2010 00:41
De la: garbo107719, la data 2010-03-20 23:22:15
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-03-20 20:17:41
De la: si_totusi, la data 2010-03-20 20:04:12parol, asa-i. barbatu' trebuie respectat da, numai daca e crestin. astia care profita, in jug cu nasul in fum de ardei iute
Pai daca ii barbat bun si cinstit,,nu merita sa iti bati joc din el..Si merita sa fie respectat....


Da, sunt si crestin. Insa, sunt unii oameni care dupa anumite experiente, renunta foarte usor si prefera ca viata lor sa devina din ce in ce mai mizerabila.
Am avut un coleg cu care am lucrat in Anglia un an de zile si, sosise in Anglia imediat dupa ce divortase. L-am intrbat la cateva luni ce simte despre divortul prin care a trecut. Raspunsul lui m-a socat: Cum este posibil ca doi oameni care au fost draguti, gingasi, dragastosi si considerau ca ei doi sunt toata lumea.... cum e posibil ca ei doi sa devina straini?
Acelasi lucru ma intreb si eu: cum este posibil? De ce trebuie sa trecem prin asa ceva? Parca mi-a fost sortit sa trec prin toate in viata.
Pai suferim din cauza ca oamenii sunt schimbatori....Daca un om nu are principii solide in viata pe care sa se ghideze,,se schimba..Anturajul,,prietenii care mereu te invata lucruri rele in favoarea lor si tot ce este bun tin pt ei...Dar depinde de oamenii.Mai sunt si oameni de treaba dar putini din pacate...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 Martie 2010 23:31
De la: garbo107719, la data 2010-03-21 00:26:05
De la: garbo065737, la data 2010-03-20 23:58:18mi ar placea sa ti ascult povestea mai departe ...eu tot nu inteleg de ce e confuza ea ...daca tu ai acceptat.o si ati mers mai departe.


Primavara lui 2009 a fost un dezastru: gandurile ei erau spre afaceri; dar, totul era o minciuna din parte fostului. Nu stiu daca aveau o relatie sau nu. Dar, ne racisem enorm de mult. Ea nu vroia sa vina aici iar eu nu mai aveam nimic in Romania, in special ca intrasem in criza asta economica. Totusi, la un moment dat am discutat clar de despartire si divort. La nici doua saptamani dupa discutia respectiva, imi spunea ca vrea sa vina in Anglia cu copiii, a fost mintita in toata chestia cu afacerea dar, inainte de a pleca din Romania, vrea sa termine o scoala de coafura si stilist. Am spus: bine ma, inca vro zece luni, si in martie 2010 vom putea fi impreuna. am tot trimit bani, am platit scoala, tot... a venit in vizita la mine o saptamana in 2009; si, era raceala in ea, era distanta si secretomania dar, spunea ca va acorda o sansa relatiei noastre. eram convinsi ca vom vedea cum stau lucrurile numai dupa ce vom locui impreuna. Asa la distanta nu se pot rezolva sau realiza prea multe.
acum, dupa ce i-am platit scoala, laptop de 500 e... tot, tot ce-a vrut... ba chiar m-a rugat sa nu vin acasa de sarbatori pentru ca sa economisim mai multi bani pentru mutare, si odata cu mutearea sa-mi pot lua si eu doua saptamani libere.
iar, acum, cu o saptamana inainte de mutare... imi spune ca nu mai merge, ca s-a terminat.
Nu stiu dar eu sunt de parerea ca in capul unui om fara principii este un dezastru..Este foarte schimbator si influentabili..Si apoi sunt si multi barbati rai in romania care seduc femei casatorite....Din pacate traim intro lume rea si mizerabila...Si tu trebuie sa rezolvi probelemele cu calm,,si sa nu te bagi si tu in viata mizerabila
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 Martie 2010 23:39
stau si ma intreb ddaca tu nu cumva ai gresit uneva fata de ea daca nu cumva jumatate din greselile ei sunt legate de un comportament mai vechi de al tau fata de ea iar aum ea iti plateste cu aceeasi moneda sau ma rog nu vr sa crezi ca tin u ea dar nici cu tine nu pot sa fiu e acord ca tu ai facut totul si ea NU SI NU BADMAN mai analizeaza si cauta raspunsuri la intrebari si in mintea ta SORRY parerea mea
gmpa
Postat pe 23 Martie 2010 22:38
stau si ma intreb ddaca tu nu cumva ai gresit uneva fata de ea daca nu cumva jumatate din greselile ei sunt legate de un comportament mai vechi de al tau fata de ea iar aum ea iti plateste cu aceeasi moneda sau ma rog nu vr sa crezi ca tin u ea dar nici cu tine nu pot sa fiu e acord ca tu ai facut totul si ea NU SI NU BADMAN mai analizeaza si cauta raspunsuri la intrebari si in mintea ta SORRY parerea mea
gmpa
Postat pe 23 Martie 2010 22:39
De la: garbo106264, la data 2010-03-23 22:39:29stau si ma intreb ddaca tu nu cumva ai gresit uneva fata de ea daca nu cumva jumatate din greselile ei sunt legate de un comportament mai vechi de al tau fata de ea iar aum ea iti plateste cu aceeasi moneda sau ma rog nu vr sa crezi ca tin u ea dar nici cu tine nu pot sa fiu e acord ca tu ai facut totul si ea NU SI NU BADMAN mai analizeaza si cauta raspunsuri la intrebari si in mintea ta SORRY parerea mea


Ar fi fost bine sa fie un 'pay back'. Orice inceput de casatorie este dificil. Fiecare aduce in casnicie experientele anterioare, prejudecati, asteptari plus mostenirea spirituala a familiei. Asa ca si inceputul nostru a fost dificil. Faptul ca a venit un copil rapid (eu nu eram gata si nici de acord - nici astazi nu stiu cum a reusit, desi eram protejat) ne-a afectat. M-am casatorit cu ea cand avea 17 ani; eu aveam 23. Acum eu am 30 iar ea are 23. Cineva-mi spunea ca de obicei femeile se schimba destul de mult dpdv psihologic la 21 de ani.
As incerca sa caut raspunsuri, sa tot analizez... dar, asta fac de 3 ani si am tot incercat sa fiu tot ceea ce ea vrea; dar, desi nu a fost sanatoasa abordarea aceasta pentru ca inseamna depersonalizare, tot nu a dat roade.
In fond si la urma urmei totul se reduce la: mai suntem cei mai buni prieteni? avem incredere unul in celalalt? ne respectam unul pe celalalt? si, cea mai importanta: ne iubim unul pe celalalt?

Daca avea nevoie de timp, de independenta... acestea le-a avut in 2 ani si jumatate de cand sunt in Anglia.

Am vorbit cu ea ieri si mi-a spus ca vrea sa-si inceapa viata de la zero impreuna cu copiii; sa nu depinda de nimeni.

Daca asta doreste... si vazand ca casnicia nu poate fi 'consumata'.. trebuie sa merg mai departe.
garbo107719
Postat pe 23 Martie 2010 23:20
atc mergi mai departe da cerei raspunsuri clare stii ce nu inteleg cum se ve descura singura cu copii ai intrebat/o pe vremurile astea grele oare te/a iubit .....??????tu ce zici v/ati iubit sau v/ati casatorit din alte motive
gmpa
Postat pe 23 Martie 2010 23:34
De la: garbo106264, la data 2010-03-23 23:34:24atc mergi mai departe da cerei raspunsuri clare stii ce nu inteleg cum se ve descura singura cu copii ai intrebat/o pe vremurile astea grele oare te/a iubit .....??????tu ce zici v/ati iubit sau v/ati casatorit din alte motive


Amundoi putem spune ca ne-am iubit. Nu ne-am casatorit din 'interese'. Cum se va descurca? Am intrebat-o. Cu un salar de 800 roni. Daca ea va asigura 800 roni din bugetul lunar ce l-a folosit pana acum de 4000, inseamna ca se asteapta ca restul sa compensez eu. Nu stiu, probabil ca traieste intr-o lume a viselor.

Ma, cred, cateodata, ca e mai bine sa nu-ti pese; sa nu te doara si sa nu te intereseze. Am auzit atatea cazuri cu barbati care au plecat in strainatate si ... dusi au fost. Nu i-a durut nici in cot.

Dar... eh, nu sunt asa.
garbo107719
Postat pe 24 Martie 2010 19:11
De la: garbo107719, la data 2010-03-24 19:11:29
De la: garbo106264, la data 2010-03-23 23:34:24atc mergi mai departe da cerei raspunsuri clare stii ce nu inteleg cum se ve descura singura cu copii ai intrebat/o pe vremurile astea grele oare te/a iubit .....??????tu ce zici v/ati iubit sau v/ati casatorit din alte motive


Amundoi putem spune ca ne-am iubit. Nu ne-am casatorit din 'interese'. Cum se va descurca? Am intrebat-o. Cu un salar de 800 roni. Daca ea va asigura 800 roni din bugetul lunar ce l-a folosit pana acum de 4000, inseamna ca se asteapta ca restul sa compensez eu. Nu stiu, probabil ca traieste intr-o lume a viselor.

Ma, cred, cateodata, ca e mai bine sa nu-ti pese; sa nu te doara si sa nu te intereseze. Am auzit atatea cazuri cu barbati care au plecat in strainatate si ... dusi au fost. Nu i-a durut nici in cot.

Dar... eh, nu sunt asa.
Poate tu ai caracter si o inima buna...dar putini oameni sunt asa.....Foarte putini..Daca o iubesti,poti sa insisti pt copiii tai..Poate isi revine
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Martie 2010 18:21
Pai... incep sa inteleg ceea ce se intampla.
Un individ ce se dadea ca fiind femeie m-a contactat pe internet incercand sa vada daca as fi interesat intr-o relatie extraconjugala. Cum la avatar am poza cu sotia, a schimbat placa oferindu-mi contra cost informatii despre sotie. Cica imi poate da informatii ce m-ar putea ajuta sa castig un divort. Nu era sotia in spatele lui, dar, tipul suna un pic razbunator in ceea ce facea. Se oferea chiar si ca martor. Nu mi-a spus ce stie, sau in ce conjuctura si nici din ce oras este. Totusi, din modul in care vorbea mi s-a parut ca-l cunosc.

Astazi mi-am sunat sotia incercand sa o ajut sa-si dea seama ca-i vreau binele si ca, acum, pentru faptul ca o iubesc sunt dispus sa iert multe... dar, pot asta acum, nu mai tarziu. Si, i-am spus ca sunt sigur ca a facut multe lucruri in lipsa mea, lucruri ascunse ce le duce povara.

Si, mi-a marturist ca m-a inselat DIN NOU... si ca incearca sa gaseasca implinire intr-o parte si alta... Cand am vorbit cu ea de tipul ce m-a contactat mi-a spus ca el este respectivul si ca acum incearca sa se razbune.

Imi cere 30 de zile timp in care sa comunicam de la distanta si sa-mi marturiseasca tot ce s-a intamplat in perioada in care eu am lipsit. Eu merg in tara poimaine ... si aveam totul aranjat ca sa-i aduc aici. Nu stiu acum! Sa-i dau timpul acesta; sau incearca o noua teapa?!

Mai poti oare ierta pentru a doua oara? Si, cine stie ce alte lucruri a mai facut ea peacolo! Vreau sa-mi vad copiii dar, insista ca sa lasam lucrurile asa momentan si sa nu merg la ea. Deci, habar n-am cum sunt copiii ingrijiti; sau in ce stare sunt.

Oare mai pot trece si peste asta!?
garbo107719
Postat pe 26 Martie 2010 15:20
mda...

si moarmota...

facand abstractie de faptul ca inghitim sau nu o poveste,asa se intampla cand iti expui viata public.

gaseste sfaturile in real,baiatu'...altfel, poimaine, o sa ne povesteti cum nevasta si hartuitoru' de pe net...te-au atacat si ti-au halit toti banii.

si uite asa o barba avea...

sunt mama de baieti,si as putea sa-ti fiu mama,sper sa nu te superi ca-ti spun asta,iar daca te superi,ciubucu' tau..
daca ai fi baiatul meu ti-as trage o bataie sora cu moartea,ce e lipsa asta de demnitate si barbatie?
te mai milogesti mult aiurea in tramvai?...
ce femeie isi doreste un barbat care sa-i ierte absolut totu'?
nicio femeie normala,te asigur...
iasomia
Postat pe 26 Martie 2010 15:27
ei, si tu iasomico ! cum? fara a doua sansa? fara comunicarea aceea de dai in beldeseala?fara iertari si rasiertari ? fara lacrimi si suferinta?

nu e bine. lumea trebuie sa savureze necazul, sa scormoneasca durerea cu batzul , pana da de sange.
asa, n-are nici un farmec.demnitate si gata. unde e suspansul?
si_totusi
Postat pe 26 Martie 2010 15:56
De la: garbo107719, la data 2010-03-26 15:20:06Pai... incep sa inteleg ceea ce se intampla.
Un individ ce se dadea ca fiind femeie m-a contactat pe internet incercand sa vada daca as fi interesat intr-o relatie extraconjugala. Cum la avatar am poza cu sotia, a schimbat placa oferindu-mi contra cost informatii despre sotie. Cica imi poate da informatii ce m-ar putea ajuta sa castig un divort. Nu era sotia in spatele lui, dar, tipul suna un pic razbunator in ceea ce facea. Se oferea chiar si ca martor. Nu mi-a spus ce stie, sau in ce conjuctura si nici din ce oras este. Totusi, din modul in care vorbea mi s-a parut ca-l cunosc.

Astazi mi-am sunat sotia incercand sa o ajut sa-si dea seama ca-i vreau binele si ca, acum, pentru faptul ca o iubesc sunt dispus sa iert multe... dar, pot asta acum, nu mai tarziu. Si, i-am spus ca sunt sigur ca a facut multe lucruri in lipsa mea, lucruri ascunse ce le duce povara.

Si, mi-a marturist ca m-a inselat DIN NOU... si ca incearca sa gaseasca implinire intr-o parte si alta... Cand am vorbit cu ea de tipul ce m-a contactat mi-a spus ca el este respectivul si ca acum incearca sa se razbune.

Imi cere 30 de zile timp in care sa comunicam de la distanta si sa-mi marturiseasca tot ce s-a intamplat in perioada in care eu am lipsit. Eu merg in tara poimaine ... si aveam totul aranjat ca sa-i aduc aici. Nu stiu acum! Sa-i dau timpul acesta; sau incearca o noua teapa?!

Mai poti oare ierta pentru a doua oara? Si, cine stie ce alte lucruri a mai facut ea peacolo! Vreau sa-mi vad copiii dar, insista ca sa lasam lucrurile asa momentan si sa nu merg la ea. Deci, habar n-am cum sunt copiii ingrijiti; sau in ce stare sunt.

Oare mai pot trece si peste asta!?
Pai poate tu ai o inima buna..Dar invata sa tio controlezei,,ca sa nu isi mai bata lumea rea joc din tine...Daca tu te impui...Rogate si tu la Dumnezeu sa iti dea putere si mintea ce trebuie sa faci....Rogate...Pai haituitorul ala de barbat care s-a prins ca tu esti baiat bun cu suflet bun si se foloseste de asta....Ii papa banii...Ca in romania sunt mai multe animale decat oameni,din pacate
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Martie 2010 21:53
atatea si atatea familii o duc greu in tara asta dar iubita ta sotie are tupeu dar ce e jalnic ea nu se gandeste deloc la copii ca tu vr si poti sa le oferi totul oare la ce se gandeste doar la ea bine sa se simta bine dar copii ? tu ce ai de gand sa le oferi ? te inteleg e greu sa rupi o casnicie cu bune si rele dar si iertarea isi are rostul ei iar la tine s/a terminat revin/o cu picioarele pe pamant si gaseste o solutie favorabila cresterii celor mici mergi mai departe ptr tine las/o in balta ei ideal ar fi sa castigi tu copii si ea sa se simta bine in continuare fara ei imi pare rau ptr ca din cauza uneia ca ea sunt multe femei bagate in aceeasi oala BAFTA MULTA si RABDARE MULTA ptr a reusi sa treci cu bine cu rezultate bune
gmpa
Postat pe 27 Martie 2010 20:38
suna parca esti baiat superb care ai trait cu o curva care te a pacalit si inca te pacaleste. lase o repede si incearca sa traiest o viata noua cu o fata cum se cade.sfat: mai bine nu o romanca!
bond_bond16_yahoo_com
Postat pe 1 Iunie 2010 03:59
fleurdelis
Postat pe 2 Iunie 2010 22:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
OARE MAI ARE ROST...? 17 De la: tutankhamon 29 Decembrie 2009 00:24
Partaj 5 De la: garbo_413554 10 Ianuarie 2016 18:22
Dl.Columbeanu versus D-na Columbeanu 97 De la: dor72 15 Aprilie 2011 18:19
Gestionarea unui divort nedorit.. 27 De la: garbo_6349 18 Aprilie 2013 10:15
It`s complicated! 25 De la: AleSim 9 Decembrie 2010 12:56
Setari Cookie-uri