divort si partaj

dupa 17 ani de casatorie am plecat doar cu o valiza de haine ....am nevoie de sfaturi si ajutor.....
iacobmary2000
Postat pe 3 Mai 2009 13:24

Cu placere, dar avem nevoie de mai multe detalii...
Ella34
Postat pe 3 Mai 2009 13:34
Tine-te tare si dai inainte! Sa-ti iei un avocat bun si sa nu-ti plingi de mila. Sa te tii de serviciu, fa ce-ti place si ai grija de tine.

Partea proasta e ca doare. Veste buna e ca nu se moare.

gabitzza
Postat pe 3 Mai 2009 13:35
detalii....sunt multe nu stiu daca pot cuprinde tot dar o sa incerc:17 ani fara viata sociala,sexuala,copii,linga un barbat alcoolic internat de nenumarate ori .....o lupta continua,acum divortati....,casa e cumparata in timpul concubinajului dar contractul e doar pe numele lui discutiile pe aceasta tema au fost nenumarate in sensul ca el a mai trecut printr-un divort si a pierdut tot stiind acest lucru sa acoperit. acum el sta in casa si eu nu am nimic dupa ce toti anii acestia am muncit pentru acea casa ....avocatul a zis ca n-am nici o sansa sa ptimesc ceva...astept sugestii de la toti cei ce ma pot ajuta.va multumesc ca ati raspuns ....
iacobmary2000
Postat pe 4 Mai 2009 12:33
nu-mi pling de mila incerc doar sa recuperez ceea ce-mi apartine si sa-mi fac dreptate
iacobmary2000
Postat pe 4 Mai 2009 12:34

Dureroasa situatie... Dar nu pot sa cred ca dupa atatia ani de convietuire, nu ai dreptul la nimic... Cere urgent parerea altui avocat.
Ella34
Postat pe 4 Mai 2009 12:44
nu exista sa nu aiba dreptul la nimic. chiar daca nu a avut venituri si a fost casnica, chiar daca a locuit in casa dobandita de el inainte de casatorie sau a fost mostenire, tot trebuie sa obtina ceva la partaj. se socoteste munca desfasurata de ea in gospodarie in toti anii acestia.se ajunge la o suma pe care trebuie sa i-o plateasca. asta in cel mai rau caz
in general, lucrurile sunt mai nuantate. un avocat bun poate gasi si alte portite, incat femeia sa nu fie fraierita asa, la modul porc.
si_totusi
Postat pe 4 Mai 2009 12:50
solutiile astea sunt valabile pentru alte tari europene....acum sunt in germania incerciind sa gasesc o alta cale lucrez la negru ce gasesc ptr. ca prmis de lucru nu am reusit inca sa primesc ...aici asa e cum zici tu dar la nooooooiii........
iacobmary2000
Postat pe 5 Mai 2009 14:31
daca cunosti unul bun sigur ca da ..
iacobmary2000
Postat pe 5 Mai 2009 14:37
Consider ca in astfel de cazuri,mai mult ca in altele, e nevoie de a-ti stapini emotiile..daca poti sa-ti recapeti luciditatea si ceva rabdare(pt a cita oara???),in primul rind asigura-ti existenta.Apoi,daca ai martori care sa te sustina,kiar fara acte,poti rasturna situatia.Cit priveste avocatii,prima sedinta trebuie s fie gratis si in plus,inkeie contractul ca sa-l poti plati la sfirsitul procesului daca iti asigura sanse de cistig...Stiu ca nu e simplu dar ai incredere...
valentino
Postat pe 5 Mai 2009 14:56
De la: iacobmary2000, la data 2009-05-05 14:37:12daca cunosti unul bun sigur ca da ..


trimite-mi in privat mai amanuntit cazul si-ti promit ca discut cu un avocat f. bun cazul tau. daca se poate face ceva ,o sa-ti scriu ce ai de facut
si_totusi
Postat pe 5 Mai 2009 21:00
cum privat....nu sunt prea experta cu netul .....
iacobmary2000
Postat pe 6 Mai 2009 01:41
din cate stiu eu, s-a aprobat o lege care recunoaste"concubinajul " daca a trecut un anumit nr de ani, ceea ce inseamna ca bunurile dobandite in acest timp se impart.
La adresa cs@consultatii-juridice.ro poti sa mai ceri o parere, si nu te costa nimic, mie mi-au raspuns la o intrebare chiar a doua zi.
flo
Postat pe 6 Iunie 2009 13:08
Bucura-te daca ai un avocat de incredere. Avocata mea mi-a dat mari sperante la partaj, a luat o gramada de bani de la mine si de la "EL( inamic)" si am pierdut partajul. Am facut si recurs.Am pierdut si recursul. Ulterior am aflat..dupa ani...ca l-a platit si el in defavoarea mea.Partajul costa enorm.Au niste tarife avocatii.....Iti doresc mult -mult noroc si sanatate.Stiu ce inseamna sa mergi la tribunal pentru procese timp de doi ani de zile,lunar.Bafta !
garbo019364
Postat pe 1 Iulie 2009 16:39
De la: valentino, la data 2009-05-05 14:56:17Apoi,daca ai martori care sa te sustina,kiar fara acte,poti rasturna situatia.Cit priveste avocatii,prima sedinta trebuie s fie gratis si in plus,inkeie contractul ca sa-l poti plati la sfirsitul procesului daca iti asigura sanse de cistig...Stiu ca nu e simplu dar ai incredere...


Nu te lua dupa el, vorbeste dupa ureche fara sa cunoasca problematica. Exista procedura onorariului de succes, cu o plata in avans si cu o plata in caz de castig, dar numai in cazul unui castig material excedetar actiunii introductive; iar gratuitatea primei sedinte se aplica numai in cazul in care se incheie un contract de repezentare, pana atunci orice consultanta costa.
Si nici un avocat inteligent nu te poate asigura ca procesul tau este sigur castigat, ci iti spune cel mult ca ai sanse. Bine, poti intalni avocati sarlatani care iti spun asta numai ca sa iti ia banii, insa deja asta tine de aprecierea personala.
Sfatul unei avocate: cauta documente si nu neaparat martori ca ati locuit impreuna si ati participat la cheltuieli amandoi (facturi, chitante, facute in numele tau sau al amandorura, inclusiv la intretinere pentru cate persoane se calculau cheltuielile). In caz contrar, ai sanse mici.
blairwitch
Postat pe 1 Iulie 2009 16:51
corect.orice act, orice chitanta, e proba .
si_totusi
Postat pe 1 Iulie 2009 17:07
Am trecut si eu prin asa ceva de curand.Pe langa faptul ca nu-l mai recunoasteam ca si atitudine, eram si "negociata" prin restaurante de el cu parintii, pt ca avea pretentii la un teren luat de parintii mei in timpul casatoriei pe numele meu, singurul lui aport a fost punerea in relatie cu o prietena care ne-a gasit un teren intr-o zona buna.Parintii disperati sa trec mai repede peste divort si partaj, incercau sa ii dea o parte consistenta de bani si lucrurile toate din casa, numai sa ma vada linistita.
Trebuie sa ai rabdare, pt ca procesul se lungeste destul de mult, de la o luna la alta, amanari, intarzieri, plus vacanta judecatoreasca in vara.Divortul s-a pronuntat pe loc, partajul in schimb a tinut un an si ceva, dar in final, m-am tinut tare si am reusit sa imi obtin bunurile care le agonisisem personal sau impreuna cu parintii mei in timpul casatoriei.Legea este discutabila, conteaza completul de judecata, dar mai ales prezenta ta la fiecare infatisare aduce un plus de credibilitate, fostul meu sot nu a venit la nici un termen, iar avocata lui a profitat si de acest aspect, doar interesul lor este sa isi ia banii, al tau este sa supraveghezi buna desfasurare a procesului.
Ia-ti un avocat bun, nu in sensul cu nume mare, pt ca de obicei cazurile astea"mici" sunt lasate in grija subordonatilor si avand multe cazuri, e posibil sa te incurce, sa te tot amane mai mult decat sa te ajute, iar acest lucru enerveaza judecatorii care vor sa termine cat mai repede un proces.
Daca ai noroc sa dai peste un complet de judecata intelegator, sa ai o intrare pe undeva, in Romania cu bani e posibil orice.
Si mai mult de atat, aduna toate documentele legate de facturi, extrase bancare, copii legalizate de la notari care te-ar putea ajuta in proces, nu se stie niciodata cand ai nevoie si e bine sa le sustragi cat mai multe si de la sot, daca poti , ca sa nu aiba timp sa iti interzica alte lucruri, gen blocare apartament,ia-ti cate lucruri poti din casa,pt ca multe consider ca nu sunt luate cu facturi si la un eventual partaj, nu au cum sa apara ca au fost sau nu, inainte de a veni un executor judecatoresc sa faca inventarul bunurilor.
Si ce e cel mai important, macar acum nu mai gandi cu inima, ci cu capul, nu va mai iubiti, de acum va fi o lupta unu la unu doar pt impartit averea, lucru trist,extenuant, dar in final te vei simti macar bine ca ai ramas cu ceva din atatia ani pierduti.Da de pomana dupa aceea lucrurile care nu iti folosesc, macar sa stii ca se foloseste alticenva de ele.
Multa bafta si capul sus! Femeile cu personalitate, indiferent de aspectul fizic, gasesc rapid un alt barbat care sa le consoleze, fa-te frumoasa zilnic, pt ca nu se stie de unde poate aparea urmatorul, chiar si pe holurile tribunalului, alti divortati.
corinam
Postat pe 3 Iulie 2009 09:33
multumesc ptr. sfat ....,incerc sa adun probe desi e foarte dificil sa gasesc dupa 17 ani
iacobmary2000
Postat pe 3 Iulie 2009 12:30
ma regasesc in tot ceea ce ai scris iti multumesc ptr. sfaturi si incurajari ....voi lupta pana la capat indiferent de rezultat ; sunt pregatita psihic ptr. tot ce-i mai rau asa ca nu mai am nimic de pierdut insa orice informatie conteaza.
va multumesc tuturor ....
cineva imi poate spune cu aproximatie cam cat costa o expertiza (evaluarea unui imobil) ?...
iacobmary2000
Postat pe 3 Iulie 2009 12:40
e o cota parte din valoarea bunului, pe mine m-a costat evaluarea bunurilor din casa si un teren aproximativ 600 ron ,perioada sept 2008, dar am mai platit un timbru judiciar a carui valoare este determinata de cota veniturilor comune , estimam 70% din venituri eu si 30 % el, si in acest caz ce depasea impartirea normala 50%- 50% din bunuri , trebuia sa o platesc eu.
Oricum discuta cel mai bine cu un avocat, fiecare situatie e diferita si am impresia ca peste 5 ani de casatorie, lucrurile stau altfel.
Bafta multa si ma bucur ca ti-am putut fi cat de cat de ajutor.
corinam
Postat pe 3 Iulie 2009 15:18
mii de multumiri....sper sa reusesc!!!!!!
iacobmary2000
Postat pe 6 Iulie 2009 14:34
SI DUPA 5 ANI DE CONCUBINAJ CONFORM LEGISLATIEI IN VIGOARE SI AL CODULUI FAMILIEI,BUNURILE DEVIN COMUNE,DACA NU AU FOST DIN START TRANSFERATE IN ACTE PE NUMELE PARINTILOR DE EXEMPLU.UN AVOCAT TI/AR FI DE MARE AJUTOR.DA/MI UN SEMN DE VIATA,TE ROG!BAFTA1
TODUTA
Postat pe 7 Iulie 2009 15:19

Toate bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune. Martorii si inscrisurile sunt probe concludende in situatia d_voastra.
In rest multa speranta.
biatrice30
Postat pe 9 Iulie 2009 00:55
doamnisoara avocat...femeia a zis clar ca a fost concubinaj......se aplica aceeasi regula ca si la bunurile dobandite in timpul casatoriei????
tutankhamon
Postat pe 9 Iulie 2009 02:11
cred ca da, daca s-au obtinut impreuna, intr-o perioada mai mare de 5 ani, parca.
in ambele cazuri insa, bunurile obtinute prin mostenire nu fac obiectul partajului.
pik_nik
Postat pe 9 Iulie 2009 02:14
Cassey
Postat pe 9 Iulie 2009 14:55
Am fost casatorita 11 ani,am divortat acum 9 ani.Partaj?Erau multe de impartit,vroia sa impartim tot,una tu,una eu,un copil tu,unul eu...A renuntat la impartirea copiilor,nu puteam renunta la fata sau la baiat,in shimbul bunurilor dobindite.Si am luat-o de la lingura...Nu e o figura de stil!Primele lucruri cumparate cu copiii au fost linguri,pahare,farfurii...Asa ca trebuie sa fi tare,priveste inainte,uita-l,oricum te va da mai rau peste cap prezenta prin sali de judecata.Si banii care-i dai avocatului nu sunt chiar putini,timp pierdut,nervi tocati,merita?Vei constata ca nici prietenii nu mai sunt ce-au fost...Nu vreau sa te descurajez,dar cam asa se intampla.Sti ce-am facut eu?Mi-am imaginat ca a venit asa...un potop mare,n-am salvat nimic,doar pe mine si copiii.Si-i multumesc lui DUMNEZEU,ca suntem sanatosi,am crescut mari si puternici.Si foarte pozitivi!Curaj!SI-TI DORESC SUCCES in tot ce ti-ai propus!
MAI VORBIM!
garbo020185
Postat pe 11 Iulie 2009 20:42
ai dreptate in tot ceea ce spui, insa e dificil sa renut fara lupta la tot ceea ce am realizat aproape singura in 17 ani...,tinand cont de faptul ca fostul sot nu a facut altceva in acest timp decat sa bea,bea, bea...;
iacobmary2000
Postat pe 12 Iulie 2009 13:28
Este greu dupa o viata intreaga de truda mai ales dupa ce ai suportat si un anumit comportament, dar exista o vorba: "cu cat te platesc ca sa scap de tine?", greu este cand sunt copii la mijloc si te inhami cu toata responsabilitatea pt a le oferi un alt camin de data asta sigur si o iei de la zero, greu este cand au fost violente si a trebuit sa fugi sa scapi cu viata sa poti fi alaturi de copii tai.
Viata merge inainte, tuturor ne este greu sa ne abandonam munca de-o viata,casa pt care am trudit, pt care poate am muncit cu propriile maini, sperantele ca intr-o zi va fi mai bine, altfel nu stam degeaba 17-20 de ani cu un om care doar promite ca se va schimba si de fapt starea lui de nemernic si dobitoc se agraveaza.
dac reusim sa ne rupem de un om fara valoare mai bine uitam trecutul si o luam de la capat, viata-i prea scurta sa ne batem cu morile de vant, justitia in tara asta este intradevar oarba.
Poti cere drepturile tale in instanta, concubinajul este recunoscut acum ca si echivalentul unei casatorii, poti castiga, intrebarea este daca merita, poate doar sa-l vezi pe drumuri pt ca oricum acea proprietate o va pierde pe o sticla de bautura intr-o buna zi, daca ai bani de avocat lupta sau, cu acei bani te bucuri de o vacanta frumoasa.
Garbo020185 are dreptate gandeste-te ca a venit o urgie si a disparut totul odata cu nemernicul, traieste-ti viata...BAFTA!
garbo000248
Postat pe 12 Iulie 2009 20:14
adevarul e ca nu suport sa stiu ca eu ma chinui muncind la negru in o tara straina... o munca josnica de altfel ; pentru a supravietui si el sa se lafaie in munca mea de fapt, si mai si minte cu nerusinare ..., si mai ales ca ma gandesc ca intr-o zi asa cum ai spus si tu acea casa se va duce ptr. o stcla de saniuta.
Oricum viata merge in nainte ...., si "lui" ii doresc sa renunte la acest viciu si sa-si refaca viata!!!!
iacobmary2000
Postat pe 14 Iulie 2009 14:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ralatia dupa divort 49 De la: mihay2001usa 4 Decembrie 2010 15:23
divort - partaj 17 De la: garbo171197 8 Octombrie 2010 23:54
gfh 20 De la: eladaela 23 Noiembrie 2009 12:43
cand e mai greu? inainte in timpul sau dupa divort.... 86 De la: narcysa 4 Octombrie 2011 07:10
am nevoie de pareri/sfaturi 11 De la: garbo_2702 11 Iunie 2012 16:08
Setari Cookie-uri