monotonia in relatie

am o relatie de 4 ani care e pe cale sa se termine pt ca totul este monoton,totul e obisnuinta,nemultumire. de ce nu e ca la inceput cand ma surprindea mereu cu ceva nou cand spunea k e certat cu romantismul dar imi trimitea sute de mesaje de dragoste pe tel doar pt a ma face fericita .mi-ar placea sa ma recucereasca. i-am spus ce mi-as dori si cum as vrea sa fie el ce-i drept reprosandu-i foarte multe si fiind chiar rautacioasa. imi spune k si el si-ar dori mai mult dar nu poate sa faca punand problema k e din cauza lipsei banilor si serviciului obositor.si dak el nu vede nici o solutie ,ce-i drept nici eu nu vad.incet-incet a disparut comunicarea,interesul,dragostea devenind un automatism,o simpla nevoie sau chiar o obligatie ! tin sa spun k nu locuim impreuna si cred k dak ar fi asa ar fi si mai mare plictiseala.nu stiu,sunt zile, momente in viata fiecaruia cand vrei sa scapi din relatia pe care o ai cu persoana iubita,si sa-ti faci de cap cu altcineva.am incercat si asta.insa nu am putut renunta la el pt un altul.nu am avut curaj...ma gandesc ca acum ca suntem tineri am ajuns sa ne plictisim dar dupa ce ne-am casatori?sa alegem despartirea?dragoste inca exista dar nu cred ca mai putem salva ceva
viopysy4u
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:06
pai discuta cu el ,intreaba-l daca vrea sa salvatzi relatia si daca iti zice DA,sa puna osu' la treaba.iesiti,plimbati-va,facetzi o vacanta .cum ai zis si tu,daca acum ca sunteti tineri ,mai incolo ...ce-o sa mai faceti ??
Sau luati o pauza,nu va mai vedeti cateva zile..o sapt,2 ...si vezi ce se intampla...
singura,nu poti sa faci nimic ..intr-o relatie e nevoie de DOI....
blaa
Postat pe 14 Ianuarie 2010 19:27
Socializati !
Kid0
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:45
ati intrat in normal.
pik_nik
Postat pe 14 Ianuarie 2010 20:47
De la: viopysy4u, la data 2010-01-14 16:06:29 nu cred ca mai putem salva ceva

Monotonia este o stare mentala, asta e din putul gandirii mele (m-am fortat sa nu pun prefixul pre acolo...stiti voi unde).

Daca s-a ajuns la aceasta stare, inseamna sau ca voi sunteti plafonati la un nivel placut (dar va plictisiti de atata bine), sau ca ati atins nivelul de incompetenta al relatiei voastre (m-ai mult nu puteti, dar nu va place stadiul atins).

Iesirea din acest blocaj o poate face ala dintre voi care are santuri mai multe la locul potrivit, antrenandu-l astfel si pe celalalt.
Altfel apar ostretele.
garbo059117
Postat pe 15 Ianuarie 2010 05:47
dupa parerea mea sigur ca poti reinvia relatia daca iti doresti ceva mult trebuie sa lupti si sa crezi cu optimism.pru si simplu incepi sa te schimbi tu prima sa vezi cu alti ochi relatia sa incetezi cu reprosurile sa fii alta,fati o schimbare de look ceva zimbeste mereu fii vesela intreabal cum se simte,daca merge totul bine la el,adesea barbatii nu impartasesc gindurile toate cu noi femeiele,chiar de ii framinta ceva ei refuza sa zica.si chiar de iti va fi greu si el va fi nepasator un timp tu rabda fii asa makar un timp nu lua in seama refuzurile lui si raceala.continua sa fii mereu in primul rind vesela.propunei ceva sa faceti impreuna, ceva ce iar provoca placere tu il cunosti mai bine.inecrcati sa va vedeti mai rar sa vb la telefon linistit.nui prea cere mari explicatii.fii inteleapta.el va vedea cu timpul ca teai schimbat si incet se va schimba si el,credema.daca intradevar nu te iubea demult se rupea relatia pru si simplu a aparut monotonia ceva specific unei realtii de luna durata.
galina
Postat pe 25 Ianuarie 2010 10:10
Va astept cu drag pe http://ancaciobanu.ro/ - un blog plin de cuvinte frumoase pentru cafeaua de dimineata,sfaturi pentru ceaiul de dupa-amiaza si relaxare dupa o zi plina de munca.
Spor la citit!
ancasobo
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:54
multumesc mult pt sfaturi.am continuat relatia pt ca pur si simplu e greu dupa atata timp sa spui"la revedere".m-am oftic rau de tot ca dupa ce i-am cerut sa ne despartim si i-am zis motivele mele a 2a zi se purta ca si cum nu ar fi avut loc nici o discutie,tot timpul face asa.nu imi ia in seama reprourile.le considera ganduri de moment.nici unul din noi nu a facut nimic spectaculos in ultimul timp pt celalalt si totusi nu am avut nici unul puterea sa punem capat.si ma mai enerveaza faptul ca nu-si arata gelozia si eu cred k nu ma iubeste.am ieit de cateva ori cu un coleg si i-am zis desi stia k acesta imi face ochii dulci.poate e gellos dar nu mi-o arata.oricum plutesc in aceeasi monotonie.si nu reusim sa comunicam
viopysy4u
Postat pe 31 Ianuarie 2010 18:26
De la: viopysy4u, la data 2010-01-31 18:26:22multumesc mult pt sfaturi.am continuat relatia pt ca pur si simplu e greu dupa atata timp sa spui"la revedere".m-am oftic rau de tot ca dupa ce i-am cerut sa ne despartim si i-am zis motivele mele a 2a zi se purta ca si cum nu ar fi avut loc nici o discutie,tot timpul face asa.nu imi ia in seama reprourile.le considera ganduri de moment.nici unul din noi nu a facut nimic spectaculos in ultimul timp pt celalalt si totusi nu am avut nici unul puterea sa punem capat.si ma mai enerveaza faptul ca nu-si arata gelozia si eu cred k nu ma iubeste.am ieit de cateva ori cu un coleg si i-am zis desi stia k acesta imi face ochii dulci.poate e gellos dar nu mi-o arata.oricum plutesc in aceeasi monotonie.si nu reusim sa comunicam


si preferi sa suferi o perioada singura( dupa o persoana care nu vad dc ai suferii ,pt ca nu da 2 bani pe tine si pe nevoile tale si pe dorintele tale) sau sa continui sa suferi langa el ...si asta observ! treaba ta ....lipsa respectului de sine ...
cand esti intr-o relatie ,este pentru ca te simti bine ,liber ,iti intelege dorintele si etc....
anyways ..
blaa
Postat pe 1 Februarie 2010 15:57
BUNA FETELE SANT NOUA PE AICI NUMAI DE AZI SI AM CITIT CATE CEVA DA IMI PLACE SI SA RASPUND : SUNT MARITATA DE CEVA VREME SI LA FEL AM FOST SI EU OOOO NU IMI PLACEAU MULTE NE CERTAM TOT TIMPUL AM AVUT SI CATEVA DESPARTIRI DE SOT NU CU DIVORT CI MAM DUS LA MAMA NE IMPACAM SI O LUAM DE LA CAPAT SI CINEVA MIA SPUS CU MULTA EX IN SPATE IN ALE CUPLULUI CA PRIMI 5 ANI SANT MAI GREI DACA NU DIVORTEZI PANA ATUNCI DUPAIA E BINE CREDETIMA CA ACUM SANT 6 ANI SI AM INVATAT AMANDOI CUM E CU CASNICIA SUNTEM BINE SI NE IUBIM AM FACUT COMPROMISURI, SACRIFICI SI NE ESTE BINE
hadassa
Postat pe 2 Februarie 2010 12:17
EU NU CRED IN MONOTONIE CI LIPSA DE INTERES INTRE PARTENERI DE A SE DESCOPERI RECIPROC
hadassa
Postat pe 2 Februarie 2010 12:19
De la: hadassa, la data 2010-02-02 12:19:59EU NU CRED IN MONOTONIE CI LIPSA DE INTERES INTRE PARTENERI DE A SE DESCOPERI RECIPROC

daca spui ca ai avut si u o perioada asa...de ce nu crezi?
viopysy4u
Postat pe 6 Februarie 2010 11:28
si eu sunt intr-o situatie similara:
sunt impreuna cu sotul meu de 8 jumate si casatoriti de un an jumatate, acum suntem in impas, el mi-a spus ca vrea sa ne despartim sa divortam,

ideea este ca de ceva timp ne tot certam, si daca stau sa fac o analiza subiectul certurilor este lipsa banilor,
eu am crescut cu serviciul, sunt k, el lucreaza in presa, si stiti si voi acum cu criza asta, de un an si ceva are un salariu minim, cu intarzieri de cateva saptamani, este greu, nu mai suport nici eu,
vreau un copil (am 31 ani), vreau si o casa, chiar ne propusesem sa incercam sa luam un apartament cu programul prima casa, dar am amanat, pana am ajuns aici, sa ne despartim pentru ca nu ne potrivim
ce ma sfatuiti?

ma doare cand ma gandesc ca voi fi singura, ca trebuie sa o iau de la capat..
garbo098181
Postat pe 8 Februarie 2010 19:08
Tu ce simti si ce vrei?
Doara
Postat pe 8 Februarie 2010 19:16
nu stiu,
ideea este ca m-am obisnuit cu el, dar pe de o parte, dar sincer si ne inteleg foarte bine cand facem dragiste, este singurul moment de liniste dintre noi , ne potrivim foarte bine..

am avut cateva momente chiar si de revelion cand imi doream sa fiu cat mai departe de el, m-am simiti singura..
garbo098181
Postat pe 8 Februarie 2010 19:18
Banii si lipsurile n-ar trebui sa fie un motiv de cearta. Daca nu-l mai iubesti, daca simti ca nu te mai iubeste, daca simti ca vrei de fapt altceva atunci poate e timpul sa va vedeti fiecare de drum. Dar nu din cauza banilor. Daca el ar incepe sa castige bine dragostea ar reveni?
Doara
Postat pe 8 Februarie 2010 19:24
intr-adevar nu lipsa banilor este un motiv suficient de despartire,
dar am un vis si nu pot/simt ca nu pot sa-l duc mai departe cu el

vreau un copil, o casa, vreau stabilitate, vreau sa stiu ca este un sprijin, nu sa-l aud ca imi spune 'uite azi iar au dat afara/sau nu am luat nici azi banii cum vrei sa ne luam casa ..'

eu cred in el, are forte, dar se plafoneaza la zo=iarul unde este, nu vrea sa-si schimbe perspectiva, sa vada mai departe.. chiar poate mai mult, iar eu nu as vrea sa-l astept 10 ani pana se va remarca ca si CTP, si la 40 de ani saa-mi spuna gata suntem pregatiti ...


am obosit..
garbo098181
Postat pe 9 Februarie 2010 17:06
distribuie si tu dorintele alea. lasa sotul sa munceasca pentru casa si pentru facut copilul...ma intelegi tu
pik_nik
Postat pe 9 Februarie 2010 17:09
poci sa zic si io ceva?????deci am observat ca aceasta criza....nu numa financiara,afecteaza muuult pe berbanti care e depresivi....iote al meu spre ex.....vine acasa,nu aprind nici o lumina,sta ca un bufnitoi....si cugeta.....asa ca intr o seara i am zis binevoitoare cum sint io.....mai tati sigur nu vr4ei mai bine sa te ingrop,io??????
nazirra
Postat pe 9 Februarie 2010 17:44
credem-ma ca nici asa ar merge..el este jurnalist si sta mai toata ziua la computer, si in afara de cartofi prajiti, oua ochiuri nu stie ce faca altceva..

si sincer EU vreau sa stau acasa..
garbo098181
Postat pe 10 Februarie 2010 17:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa ma ingras??? 3 De la: sheika29 1 Martie 2010 02:03
vreau un sfat ajutatima 31 De la: ines_kidz 21 Decembrie 2011 20:03
despartirea temporara 11 De la: KNIGHT_31 6 Noiembrie 2010 19:31
Seful mamei mele! 20 De la: Axl_22 27 Septembrie 2011 07:08
Interesant,,,ffff, interesant forum! 61 De la: barboneli 3 Martie 2011 15:08
Setari Cookie-uri