am gresit sau nu?

Scriu istoria mea incercand sa ma conving daca am procedat corect sau eronat.L-am cunoscut pe prietenul meu in urma cu 5 ani.A fost totul frumos la inceput dar pe parcurs am constatat ca el inca tinea legatura cu fosta prietena.La inceput ba pleca cu ea la o petrecere ca o avea stabilita de inainte sa se desparta, ba se ducea la ea ca mai avea ceva lucruri de luat.La inceput am incercat sa nu ma enervez, dar, vazand ca el continua am inceput sa-i atrag atentia si sa-i spun ce ma deranjeaza.De fiecare data cand incercam sa-i expun punctul meu de vedere ba ma acuza de paranoia, ba se lua de mine ca exagerez.Luna dupa luna se intampla cate ceva care ma determina sa ma iau de el.M-am trezit ca s-a certat cu mine si a doua zi a plecat in vacanta cu fosta prietena.Mai tot timpul ascundea ca se mai ducea in vizita la fosta, ori ca o ajuta cu diverse maruntisuri ori pleca in week end cu ea. Am tot incercat sa-i explic, sa-i arat pana intr-o zi cand tot asa ne-am certat iar el a plecat la o petrecere cu ea.Locuiam in casa lui ca atare mi-am luat bagajul si m-am intors in casa mea.Cand a realizat ca m-a pierdut a venit dupa mine ,m-a implorat sa ma intorc insa nu am mai vrut .I-am cerut sa se decida ce are de gand sa faca si daca se pune pe picioare mai vorbim.A ramas ca se schimba si ca va fi numai pentru relatia noastra dar evident ca nu a fost asa.Nu m-am intors in casa lui iar el a continuat aproape ca si pana atunci , adica ba telefoane cu fosta prietena, ba mesaje,se confesa la ea despre ce faceam noi, despre planurile noastre de viitor, ba schimb de cadouri.Ca atare , am hotarat sa-i platesc cu aceeasi moneda.Cand spun asa ceva nu ma refer la a il inseala ori de a umbla cu vreunul, ci am plecat in vacanta cu rudele mele, am mers mai des la parintii mei, mi-am petrecut mai mult timp cu familia mea lasandu-l pe el mai mult singur adica asa cum ma lasase si el pe mine anterior.Toate astea timp de cateva luni cand intr-un final , in acelasi mod ca si pana acum, el s-a mutat cu fosta prietena.M-a acuzat ca m-am razbunat pe el insa chiar nu am negat asa ceva.Ba am si incercat sa-i spun ca i-am facut toate astea crezand ca va intelege ce mi-a facut.Evident ca nu a priceput nimic, ba chiar s-a comportat ca un copil ,repetand iar si iar ca m-am razbunat pe el si uitand cate mizerii facuse anterior.Nu regret ca m-am razbunat pe el, regret ca mi-am pierdut timpul pentru ca el oricum nu a priceput nimic.Imi pare rau ca l-am pierdut dar analizand ce mi-a facut pana la momentul cand m-am decis sa il pedepsesc, consider ca, de fapt, niciodata nu a fost al meu ci el se juca cu nervii mei.Chiar daca mereu imi spunea ca ma iubeste, consider ca de la vorba la fapta e cale lunga, iar el degeaba ma iubea azi daca maine se conversa si confesa fostei prietene. Va cer parerea, am gresit cu ceva?
garbo_403161
Postat pe 16 Iunie 2014 15:31
Nu a fost pt tine. A luat sfirsit si gata. Nu trebuie sa.TI faci mea culpa.
Viata merge inainte. Vei gasi PE unul care te VA merita
vivacedonna
Postat pe 16 Iunie 2014 17:20
probabil ti-o spunea in Japoneza si tu nu 'ntalegeai. Pi romaneste sigur nu va intalegiti. Mai da o raita pi la DEX din cand in cand.
Fss_ssu
Postat pe 16 Iunie 2014 22:54
Offf...Mai bine citesc "Pinochio" .
Rotty
Postat pe 17 Iunie 2014 06:21
ai procedat eronat. Trebuia sa te desparti de la primul "party" cu ex.

Daca era stabilit "dinainte" sa faca sex cu ea simbata seara, era stabilit! - deci trebuia sa o faca, nu?
quasaria
Postat pe 17 Iunie 2014 06:26
De la: quasaria, la data 2014-06-17 06:26:06ai procedat eronat. Trebuia sa te desparti de la primul "party" cu ex.

Daca era stabilit "dinainte" sa faca sex cu ea simbata seara, era stabilit! - deci trebuia sa o faca, nu?


Corect, trebuia sa-l salut din mers inca de la prima greseala.Regret ca am pierdut timp cu el incercand sa-l faca sa priceapa ca ce face nu este bine.Dupa spusele lui, cica se trezise fix cand am inceput eu sa nu-l mai cred....vorbe goale desigur ...
garbo_403161
Postat pe 17 Iunie 2014 08:34
si asta cu trezitul e clasica. Se trezesc doar cind inchizi usa pe dinafara... si adorm la loc.
quasaria
Postat pe 17 Iunie 2014 08:46
De la: quasaria, la data 2014-06-17 08:46:35si asta cu trezitul e clasica. Se trezesc doar cind inchizi usa pe dinafara... si adorm la loc.


asa a si fost .S-a trezit pentru o clipa ca mai apoi sa se intoarca la vechile obiceiuri.Iar cand "m-am luat de el" i s-a parut ca devin un fel de mahalagioaica, adica ce conteaza ce facusem inainte, conteaza ca la un moment dat ma trezisem iar tu..."o femeie care ,din punctul lui de vedere, sunt 0 " asta fiind exprimarea lui finala, te-ai razbunat pe mine. Si tot in aceasta finala exprimare datorita modului in care am actionat a considerat ca sunt razbunatoare, uracioasa, rautacioasa si ca omul trebuie sa-l iei cu bune si cu rele.Ok, ok cu bune si cu rele dar de aici si pana la a-ti bate joc considerand ca face parte din alea bune ori rele...sa-mi fie scuzat...Faptul ca i-am intors "anumite favoruri" i s-au parut razbunari nicidecum partea cu bune si rele, dar ce facuse el erau "cu bune si rele"
garbo_403161
Postat pe 17 Iunie 2014 10:43
lol, da, omul trebuie sa il iei cu amante cu tot.... trecute, prezente si viitoare. Ex. facea parte din bagaj.

M-as fi tavalit de ris....
quasaria
Postat pe 17 Iunie 2014 12:53
De la: quasaria, la data 2014-06-17 12:53:10lol, da, omul trebuie sa il iei cu amante cu tot.... trecute, prezente si viitoare. Ex. facea parte din bagaj.

M-as fi tavalit de ris....


initial m-am enervat si am incercat sa-l fac un fel de...albie de porci insa m-am linistit rapid ca...am constatat ca n-ai cu cine.Plus ca, sa faci rau si tot tu sa fii cel ce emite pretentii...e ceva.Sau o vad ca o atitudine imatura, copilareasca.Rememorez din cand in cand replicile lui vis a vis si ma apuca putin nervii dar ma umfla si rasul in acelasi timp.Mi se pare grav sa nu realizezi ca faci rau, mi se pare grav sa ti se raspunda cu aceeasi moneda si tot sa nu pricepi .Mi s-ar fi parut "barbatesc" sa spuna bai ce am facut, bai scuza-ma mi-am invatat lectia...dar in niciun caz sa imi spuna vai esti razbunatoare si cumva ca ce a facut face parte din aia cu bune si cu rele.Cred ca plecand a aratat ca nu avea decat egoism ranit, nimic altceva.Fraiera eu ca nu l-am "pocnit" in bot inca de la prima balarie facuta.N-am ratat sa-l "sfatuiesc" prieteneste sa se duca la un control la cap.
garbo_403161
Postat pe 17 Iunie 2014 13:02
pina la urma e bine ca ai scapat... macar a avut bunul simt sa nu insiste.
Ex al meu a insistat vreo 10 ani. Tot "cu bune si cu rele"...
quasaria
Postat pe 17 Iunie 2014 13:12
De la: quasaria, la data 2014-06-17 13:12:28pina la urma e bine ca ai scapat... macar a avut bunul simt sa nu insiste.
Ex al meu a insistat vreo 10 ani. Tot "cu bune si cu rele"...


Pai nu avea cum sa insiste pentru ca la el orgoliul e mai important decat orice.A avut o tentativa saptamana anterioara scrrindu-mi ca inca ma iubeste si doar pe mine m-a iubit si ma iubeste in viata asta ,comportamentul lui a si dovedit asta desigur, iar de dat replica i-am dat intr-o exprimare triviala...ca na, n-am putut sa ma abtin de atata dragoste si iubire...Adica ceva de genul prietene cat de dus cu capul sa fii si sa afirmi ca iubesti pe cineva in timp ce ...si anume ...cu una pentru care ai spus peste tot ca nu ai nimic.dooohhhhh Mi se pare mie sau esti un fel de zdreanta, iar el, tot de atata iubire s-a atacat ca l-am "zdrentuit"
garbo_403161
Postat pe 17 Iunie 2014 13:18
o avea inima deconectata de...restul partilor anatomice, cine stie?
Vreun circuit defect.
quasaria
Postat pe 17 Iunie 2014 13:30

garbo_403161
Postat pe 17 Iunie 2014 13:32
mai degraba capul e problema...zic eu
garbo_403161
Postat pe 17 Iunie 2014 13:33
De la: quasaria, la data 2014-06-17 13:30:46o avea inima deconectata de...restul partilor anatomice, cine stie?
Vreun circuit defect.


Am fost acuzata de o cunostinta comuna ca am riscat cand i-am dat peste nas si i-am raspuns cu aceeasi moneda si ca trebuia sa ma intorc la el daca tot a zis ca s-a schimbat.Insa stiam ca purtasem discutii care mai de care mai luuungi si interminabile unde el statea cu capul plecat si raspundea din cand in cand cu asa e, ai dreptate insa continua oarecum in acelasi stil, mai schimba cate ceva.
garbo_403161
Postat pe 17 Iunie 2014 13:36
De la: garbo_403161, la data 2014-06-17 13:36:22
De la: quasaria, la data 2014-06-17 13:30:46o avea inima deconectata de...restul partilor anatomice, cine stie?
Vreun circuit defect.


Am fost acuzata de o cunostinta comuna ca am riscat cand i-am dat peste nas si i-am raspuns cu aceeasi moneda si ca trebuia sa ma intorc la el daca tot a zis ca s-a schimbat.Insa stiam ca purtasem discutii care mai de care mai luuungi si interminabile unde el statea cu capul plecat si raspundea din cand in cand cu asa e, ai dreptate insa continua oarecum in acelasi stil, mai schimba cate ceva.


Si mai este ceva, stimatul nu a uitat sa-mi precizeze ca actuala este muuult mai indulgenta si il ia cum zicea el cu bune si cu rele si nu ii scoate ochii pentru nimic
garbo_403161
Postat pe 17 Iunie 2014 13:41
Cum ai stat 5 ani cu un astfel de individ, si ru ai ceva la cutiuta, scuze dar o fata care se respecta nu se lasa batjocorita 5 bani si doua luni e foarte mult. Vei fi toata viata calcata in picioare de un barbat , nu ai pic de mandrie.
garbo273075
Postat pe 21 Iunie 2014 08:33
consider ca nu ai gresit a fost doar o lectie pt tine sa o numim asa...
adica din intamplarea asta tu ar tebui sa inveti ceva....
poate faptul ca ar trebui sa te consideri pe primul loc in orice situatie te afli
sa te respecti mai mult sa iti respecti sentimentele tale si sa ai curajul sa actionezi....
cum au spus-o si altii va veni altul dar asta depinde de tine
daca in interiorul tau ceva se schimba adica sa te stimezi mai mult sa te respecti si implicit cei din jurul tau te vor respecta si vor respecta sentimentele si timpul acordat....
oricum familia este foarte importanta si indiferent ce iubire ar veni hmmm
nu poate depasi locul primar al familiei care este tot timpul langa tine si te accepta asa cum esti tu fara sa demonstrezi ceva ...poate ar trebui sa ne gandim mai mult la cine acordam timpul nostru !
garbo_400382
Postat pe 21 Iunie 2014 08:35
De la: garbo273075, la data 2014-06-21 08:33:05Cum ai stat 5 ani cu un astfel de individ, si ru ai ceva la cutiuta, scuze dar o fata care se respecta nu se lasa batjocorita 5 bani si doua luni e foarte mult. Vei fi toata viata calcata in picioare de un barbat , nu ai pic de mandrie.


Imi asum greseala de a fi fost fraiera ,chiar imi asum si imi dau seama ca daca ar fi fost invers, el nu ar fi acceptat asemenea mizerii.Si acum, chiar ca vad ca totul a fost o mare bataie de joc.Am tot crezut, initial, ca se va schimba si se va potoli insa m-am inselat.Ca la un moment dat, i-am aratat cate ceva din ce a facut a fost pierdere de vreme pentru ca nu a inteles nimic, ba chiar m-a acuzat de rautate si nebunie sa ma razbun si ca nu am inteles ca e bine sa mai las de la mine...adica o mizerie ce gandeste el.Cat despre mandrie, am pierdut-o o data, iti garantez ca nu se va mai repeta.Niciodata nu o sa ma mai las calcata in picioare.
garbo_403161
Postat pe 21 Iunie 2014 10:43
Groaznic ce spui aici , imi inchipui ca realitatea a fost mult mai crunta.Bine macar ca i-ai servit ceva din ce a facut cu toate ca sigur nu a priceput nimic.Barbatii care isi bat joc se considera centrul universului si ca totul li se cuvine.Adica ce daca am gresit, mi-am cerut scuze si s=a rezolvat totul...si nu este asa.Dupa o astfel de experienta sigur va mai trece mult pana ai sa mai crezi in cineva.
flower29
Postat pe 21 Iunie 2014 11:00
Nu ai gresit si nici el nu greseste, sunt reactii, rezultatul gandirii fiecaruia dintre voi, chiar si atunci cand va faceti "albie de porci".
In "wekeendul" urmator situatia se schimba, ramane de vazut cum!
pitiTa_
Postat pe 21 Iunie 2014 11:11
din cafea sau din palma ?
_Isis_
Postat pe 21 Iunie 2014 11:49
...Chiar daca mereu imi spunea ca ma iubeste, consider ca de la vorba la fapta e cale lunga, iar el degeaba ma iubea azi daca maine se conversa si confesa fostei prietene. Va cer parerea, am gresit cu ceva?[/quote]


Nu ai gresit fata de el,ci,fata de tine,pierzand mult timp in care puteai sa-ti gasesti pe cineva mai potrivit si hotarat sa mearga la drum cu tine.Chiar daca l-ai iubit sau il iubesti ,inca, faptul ca ai putut sa te detasezi un pic si sa vezi ca nu e de tine spune multe despre tine.Rationezi.El nu te-a iubit deloc.Inima lui a ramas acolo,"la marea lui iubire".Probabil tu ai fost un pic mai mult decat o"mamica" oferindu-i sprijin moral si completandu-i nevoile fiziologice,fara ca el sa se mai streseze,cautand zilnic pe cineva care sa-l satisfaca.Nu-ti fa probleme.Sunt multi care procedeaza asa,chiar si la varste foarte inaintate.Ei merg pe "principiul",daca se poate,de ce,nu?si nu spun niciodata adevaratul motiv pentru care te-au ales si nici ce au de gand sa faca.Daca iti cade fisa,e bine pentru tine si rau pentru el.Daca nu,va fi bine pentru el si foarte rau pentru tine daca te vei indragosti de el.
garbo255265
Postat pe 21 Iunie 2014 12:05
De la: garbo_394669, la data 2014-06-21 11:49:07din cafea sau din palma ? [/quote

..din luna plina in alta luna... :D
pitiTa_
Postat pe 21 Iunie 2014 15:42
Draga mea nu inteleg cum ai acceptat o asemenea situatie inca de la primul gest de infidelitate;ma ingroziti cu toatele cele care acordati o a doua sansa si iarasi o sansa si iarasi...........nu va pot intelege;e bataie de joc!!!!.Habar n-ai ce repede l-ai fi avut daca dovedeai din prima ca nu accepti nicio a doua sansa,ori ori.Te-ar fi cantarit la adevarata ta valoare ,dar scuza-ma, nu ai dovedit-o sau n-ai!
garbo_383314
Postat pe 21 Iunie 2014 19:55
ai gresit prin faptul ca ai acceptat asemenea mizerii, in rest...trebuia sa termini mai repede cu..."migrarea" asta a lui dintr-un cuib in altul
Amor_Aeternus
Postat pe 21 Iunie 2014 20:57
De la: garbo255265, la data 2014-06-21 12:05:30...Chiar daca mereu imi spunea ca ma iubeste, consider ca de la vorba la fapta e cale lunga, iar el degeaba ma iubea azi daca maine se conversa si confesa fostei prietene. Va cer parerea, am gresit cu ceva?



Nu ai gresit fata de el,ci,fata de tine,pierzand mult timp in care puteai sa-ti gasesti pe cineva mai potrivit si hotarat sa mearga la drum cu tine.Chiar daca l-ai iubit sau il iubesti ,inca, faptul ca ai putut sa te detasezi un pic si sa vezi ca nu e de tine spune multe despre tine.Rationezi.El nu te-a iubit deloc.Inima lui a ramas acolo,"la marea lui iubire".Probabil tu ai fost un pic mai mult decat o"mamica" oferindu-i sprijin moral si completandu-i nevoile fiziologice,fara ca el sa se mai streseze,cautand zilnic pe cineva care sa-l satisfaca.Nu-ti fa probleme.Sunt multi care procedeaza asa,chiar si la varste foarte inaintate.Ei merg pe "principiul",daca se poate,de ce,nu?si nu spun niciodata adevaratul motiv pentru care te-au ales si nici ce au de gand sa faca.Daca iti cade fisa,e bine pentru tine si rau pentru el.Daca nu,va fi bine pentru el si foarte rau pentru tine daca te vei indragosti de el.[/quote]
Nu cred ca e neaparat "marea iubire" cat este femeia care accepta orice si nu are nimic de obiectat.Cel putin asta a fost "reprosul" lui, ca eu am mereu ceva de spus.Am incercat sa-i acord toate circumstantele atenuante,insa chiar daca mai inchideam un ochi nu insemna ca nu vedeam ce face.Mai ca regret ca atunci cand pleca nu plecam si eu ...cine stie...poate pricepea ceva...Indiferent cat de mult l-as iubi pentru nimic in lume nu as putea sa mai cred in el iar cine a spus ca daca dai o sansa cuiva si nu schimba si nu se schimba, e clar ca ai dat-o degeaba.El a fost dovada.Si e dezarmant sa vezi ca, vorbesti totusi cu un om matur, care ar trebui sa fie cu picioarele pe pamant, si care nu-si accepta greselile,ba chiar pe undeva incearca sa te faca sa crezi ca tu ai o problema nu el.
garbo_403161
Postat pe 22 Iunie 2014 09:14
nu a fost sa fie. iti vei gasi cu siguranta jumatatea......
pirania_1960
Postat pe 22 Iunie 2014 11:52
foarte bine ai facut ca ai terminat cu el
garbo334260
Postat pe 22 Iunie 2014 12:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa fac sa se lase de baut? 77 De la: BABYBOGDY78 21 Septembrie 2013 12:23
Îmi dați un sfat va rog frumos! 27 De la: gabriela_g1979 9 Octombrie 2014 22:41
Dragoste si Libertate in Doi! 15 De la: walkiria 9 August 2011 23:20
gelozia 50 De la: nicoletta_kidz 24 Iunie 2010 15:53
buna 9 De la: garbo272995 23 Aprilie 2012 18:07
Setari Cookie-uri