TOT PARTAJ..!!!..

Am avut un apartament pe care l am preluat cu contract de la conti,din partea bunicii mele.eu plateam rata,dar bunica era proprietar.m am casatorit,dar cum nu terminasem de platit integral.bunica s a hotarat sa ni l "vanda"...sotul a facut actele,dar s a trecut el ca fiind nepotul bunicii mele..am inghitzit o in fata notarului si a bunicii cand am vazut ca eu nu trebuie sa semnez nimic.
trec 10 ani si sotul meu il vinde ca sa despagubeasca 4 unchi dupa moartea unui al 5 lea,ca sa poata lua el casa decedatului.pe trei din unchi ii convinge cu banii dupa apartamentul meu sa ii faca donatie pt partea lor din casa,iar cel de al 4 lea a vrut parte din casa,a urmat un lung proces,s a hotarat o sulta pe care trebuia sa o platim aceluia prin hotarare judecatoreasca .am facut un imprumut la baca pe numele meu,i am dat banii unchiului lui si astfel sotul meu devine proprietar legal al acelei case.bineinteles ca eu iar nu apar nicaieri in acte.
au trecut alti 10 ani si ajung sa ma despart de el,luandu mi copilul si cateva haine.l am lasat intr o casa imensa cu de toate,cu o limuzina de marca,luata tot cu bani din banca,dar care e tot pe numele lui.cand am plecat eu nu am luat nici macar pasta de dinti.actele de la apartament,masina,casa,tot ce am cumparat sunt pe numele lui si au ramas la el fiind inchise de el intrun seif.neavand acces la acte niciodata.toate actele sunt la el,a premeditat tot si nu am cum sa dovedesc ca ce spun este adevarat.
intrebare mea este urmatoarea :am sanse sa castig ceva din tot ce am muncit aproape 22 de ani?mi ar reveni prin partaj ceva din ce am lasat?tinand cont ca am muncit si facut multe banci pentru el de nici nu le mai tin minte numarul..ma ajuta legea in vreun fel.sau cum mai sunt legile in privinta asta,atat de mult se schimba,incat femeia dupa o viata de munca nue protejata in niciun fel.astept un raspuns care sa ma ajute si va multumesc celor care imi raspundeti.
sa nu ma credeti o femeie slaba,am fost o femeie de casa,care a tras pentru casa si a indurat foarte multe,asa ca nu as vrea sa ma judecati in niciun fel,asa am fost crescuta si educata sa tin cu casa,cu barbatul,cu copilul,insa cand nu am mai putut, am plecat.acum as vrea sa mi cumpar ceva ,un apartamentutz pentru mine si copil,stam cu chirie.el nu s a invrednicit odata sa i dea macar copilului ceva,asa ca mi am facut curaj sa va intreb si sa vorbesc cu voi,daca am vreo sansa sa recuperez pe cale legala ceva din ce am muncit atatia ani.
va multumesc!
garbo205094
Postat pe 3 Noiembrie 2014 02:48
094, Legea-i lege" te executa nu discuta"!

Tinand cont de vremurile in care traim, femeia are drepturi si obligatii dar ca sa nu lungesc vb. iti spun ca situatia asta a ta este asaaaaa, de nici nu te lasa sa dormi noptile. Ai trecut prin atatea si nu ai priceput nimic? Daca in 22 de ani te-ai "luptat" cu un
sistem juridic ticalosit crezi ca s-a potolit incepand deacum cu tine?

Parere: Nu ai sanse sa castigi nimic decat peste alti 22 de ani, motivele se stiu bine.
Si ca sa fie treaba buna in toata perioda , sa poti dormi linistita pe ce ai tu acolo "in chirie", sa creasca copilul si sa nu-i lipseasca
cele necesare, simplifica lucrurile:
1. stai cu chirie daca nu-ti permiti altfel si ingrijeste de cele necesare voua.
2. tu si copilul, focusati-va pe necesitatile traiului de pe o zi pe alta si luati-va gandul de la a obtine "parti" fiindca n-o sa aveti cu ce le intretine, si toate acoperisurile trebuiesc schimbate odata s'odata.
3. bagati sistemul juridic mai putin in seama si lasatii sa-si gaseasca alte surse de venit, nu mai fi tu sponsorul, "materia prima vie" de alimentare in schimbul anilor de emotii platite fara rezultate.
4. doreste-ti ceva pt. tine si copilul tau, numai al vostru, care sa nu necesite munci, zbateri, alergaturi inutile si sa te semnezi tu cu dreptul de titular.
5. atentie la imprumuturile din banci, promotii si reclame mascate, mai reflecteaza inainte sa faci pasul unei indatorari.
6. constientizeaza si tu: in dragoste si lupta totul este permis dar nu
pt. toata lumea si intinde "picioarele cat ti-e plapuma" ca sa nu-ti sufere ramazanu' pe motivul...ma uit la "casa mea fr." si ma satur dar imi (cam) ghioraie matele...! Succes si reorienteaza-te!


ziua buna dimineata!
pitiTa_
Postat pe 3 Noiembrie 2014 09:56
De la: pitiTa_, la data 2014-11-03 09:56:14094, Legea-i lege" te executa nu discuta"!

Tinand cont de vremurile in care traim, femeia are drepturi si obligatii dar ca sa nu lungesc vb. iti spun ca situatia asta a ta este asaaaaa, de nici nu te lasa sa dormi noptile. Ai trecut prin atatea si nu ai priceput nimic? Daca in 22 de ani te-ai "luptat" cu un
sistem juridic ticalosit crezi ca s-a potolit incepand deacum cu tine?

Parere: Nu ai sanse sa castigi nimic decat peste alti 22 de ani, motivele se stiu bine.
Si ca sa fie treaba buna in toata perioda , sa poti dormi linistita pe ce ai tu acolo "in chirie", sa creasca copilul si sa nu-i lipseasca
cele necesare, simplifica lucrurile:
1. stai cu chirie daca nu-ti permiti altfel si ingrijeste de cele necesare voua.
2. tu si copilul, focusati-va pe necesitatile traiului de pe o zi pe alta si luati-va gandul de la a obtine "parti" fiindca n-o sa aveti cu ce le intretine, si toate acoperisurile trebuiesc schimbate odata s'odata.
3. bagati sistemul juridic mai putin in seama si lasati-i sa-si gaseasca alte surse de venit, nu mai fi tu sponsorul, "materia prima vie" de alimentare in schimbul anilor de emotii platite fara rezultate.
4. doreste-ti ceva pt. tine si copilul tau, numai al vostru, care sa nu necesite munci, zbateri, alergaturi inutile si sa te semnezi tu cu dreptul de titular.
5. atentie la imprumuturile din banci, promotii si reclame mascate, mai reflecteaza inainte sa faci pasul unei indatorari.
6. constientizeaza si tu: "in dragoste si lupta" totul este permis dar nu
pt. toata lumea si, "intinde picioarele cat ti-e plapuma" ca sa nu-ti sufere "ramazanu'" pe motivul...ma uit la "casa mea fr." si ma satur dar imi (cam) ghioraie matele...! Succes si reorienteaza-te!


ziua buna dimineata!
pitiTa_
Postat pe 3 Noiembrie 2014 10:17
De la: garbo205094, la data 2014-11-03 02:48:37 mi am facut curaj sa va intreb si sa vorbesc cu voi,daca am vreo sansa sa recuperez pe cale legala ceva din ce am muncit atatia ani.
va multumesc!

Trebuie sa-ti faci curaj si sa discuti toate astea cu un avocat.Ai toate sansele sa castigi mai mult de jumatate din avere,avand in vedere ca toate au fost facute in timpul casniciei si copilul este cu tine+pensie alimentara 1/3 din venitul domnului.
miss_darine
Postat pe 3 Noiembrie 2014 11:41
miss_ ai citit cu atentie prin ce "facaturi" a trecut 094 sau faci parte din "corpul" avocatesc?

094, daca n-ai ce face cu timpul si banii strange-i, depune-i cu dobanda la CEC si peste cativa anisori, cand copilul ti-o fi mare o sa fii implinita din toate pct. de vedere si o sa se intalneasca si copilul(major) cu tatal(imbatranit) ca sa-i bata obrazul. Nu te obosi inutil cu fleacuri avocatesti, cautari de documente, dovezi...etc. Astfel de legi sunt pt. altii nu pt. sit. descrisa de tine.
A apropopololos! nu cere nimic de la el ca sa nu-ti amintesti prea des de nefericita viata pe care ai dus-o, te va ajuta sa inaintezi mai rapid (ca trenul) este "lege spirituala" daca ai credinta! Ia incearca, mie mi-o iesit! :D
pitiTa_
Postat pe 3 Noiembrie 2014 15:23
Nu sunt avocat, doar ca am trecut candva printr-un divort si-un partaj si am impartit tot ceea ce am realizat impreuna in timpul casniciei, iar chestia aia cu "nu cere nimic de la el", mi se pare o mare tampenie...sa se lupte pt ce este al ei si-al copilului, pana se muta domnul in chirie!
miss_darine
Postat pe 5 Noiembrie 2014 10:35
miss_ nu te contrazic, si eu am trecut (mai demult, a_ha_hat!) printr-un divort-partaj
si am simtit pe pielea mea cum "stau" lucrurile. :(
Sistemul juridic era altul, mult mai strict si exigent. Vad cum ii acum, tu?
Ideea este ca copilul are dreptul la viata prioritar(deocamdata) si numai mama i-l poate evalua si evolua. Cert este ca fara posibilitati materiale, se poate"inainta" dar fara cele financiare, NU!:(

Deci, asa cum am zis 094, pune ban pe ramazan si,
gaseste o cale de investit in copil, pt. cresterea, educarea si evolutia lui."Lupta-te" doar pt. a-ti castiga drepturile de mama tutelara si castiguri financiare ce pot rezolva marea ta dorinta, dreptul la semnatura real, nu fictiv, pe hartie ce nu-i dispare scrisul! ...un fel de : am muncit , am castigat, am investit, am cheia, eu inchid, eu deschid cum/cand/ cui vreau!
Mai tarziu o sa-mi dai dreptate, nu-ti pierde timpul valoros cu fleacuri avocatesti!
Si da, tot ce-i material si-ti revine, indeparteaza-le,cu timpul, vei simti la ce ma refer.


miss_ hai la o plimbare cu motorul".. de cautare!;))
Viata, are sensul ei, directia buna conteaza cel mai mult!
pitiTa_
Postat pe 5 Noiembrie 2014 11:02
Va multumesc tuturor,pentru raspunsuri...
scriu acum pt ca am o "ferestra" la serviciu-lucrez ca inginer la schimb pt a mi mai rotunji salariul cu 20-30 ron la "fluturas"...
dragilor...copilul nu este minor,este student,si mai si lucreaza..cand tatal sau a aflat ca si a gasit un serviciu..a spus ca a mai scapat de o grija..de ce griji o fi scapat domnul,nu stiu...k nu stia de facturi,de casa,de ce pui pe masa,de curatenie,de spalat,calcat,aspirat sters praf,frecat,lectii,griji pentru copil..dimpotriva,iesea scrobit si mirosea a parfumuri scumpe..nu mai era nimeni ca domnul director..ati citit bine..director...
numai domnul director nu a fost pe functia asta de la inceput,..nuuu..ci tot datorita mie care am avut o cunostinta careia i am spus ca are facultate,dar ca lucreaza ca necalificat...si uite asa usor usor a inceput sotul meu sa se impaune..prost nu este,il duce capul..doar ca atunci cand urmareste ceva este numai lapte si miere..cum isi atinge scopul..vai si amar..trufia intruchipata..nimeni nu mai este ca el..toata lumea e proasta,etc...nu ma indoiesc ca recunoasteti astfel de specimene..si cum spuneam prost nu e,dar de dus mintea la dus la tot felul de "aranjamente" in favoarea sa...si in defavoarea mea si a copilului..
ce vreau sa va spun..cat dau pe chirie..mai bine as plati o rata la casa..as vrea sa iau prin prima casa dar pe numele copilului..decat sa stau precum tiganul cu cortul..dar ma gandesc ca sunt totusi 30 de ani de plata..de aceea as fi vrut sa mi spuneti ce sanse as avea daca i as cere partajul..daca vreunul din voi stiti pe cineva care a avut sorti de izbanda..ce as lua dupa partaj..as da inapoi la banca..
voi ce parere aveti?
astept sa mi mai dati un sfat,voi cum ati proceda?
garbo205094
Postat pe 7 Noiembrie 2014 03:26
http://www.avocat-consultanta.com/articole-indrumari/dreptul-familiei/partajul-bunurilor-comune-intre-soti/
miss_darine
Postat pe 7 Noiembrie 2014 09:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu maritata el arestat 27 De la: garbo116458 12 Martie 2011 14:02
TOT PARTAJ..!!!.. 10 De la: garbo205094 10 Ianuarie 2016 18:23
buna seara 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:55
cand e mai greu? inainte in timpul sau dupa divort.... 86 De la: narcysa 4 Octombrie 2011 07:10
Noua lege a incredintarii copiilor 8 De la: fengari 2 Noiembrie 2011 11:48
Setari Cookie-uri