Infidelitatea e ceva stupid sau casatoria e ceva stupid?

ba nu e!
totul trebuie sa aiba o baza
blanca
Postat pe 31 Iulie 2009 09:14
De la: valentino, la data 2009-07-31 00:51:46Amarito,stii cumva cu cine o fac BARBATII???,pt cultura mea generala...

cu tot ce pica in plasa la vanatoare...
amarezza
Postat pe 31 Iulie 2009 10:49
Tot de femei e vorba,nu?Hai,nu te amari,noi cu voi si voi cu noi
valentino
Postat pe 31 Iulie 2009 10:51
De la: valentino, la data 2009-07-31 10:51:43Tot de femei e vorba,nu?Hai,nu te amari,noi cu voi si voi cu noi

mai amara decat sunt?...neeeeee , dar nici dulce nu pot sa fiu


ce ne-am face noi fara voi si voi fara noi?
amarezza
Postat pe 31 Iulie 2009 10:58
Mai amarico , E SOAREEEEEEE . Serios!
blanca
Postat pe 31 Iulie 2009 11:01
De la: mielutza, la data 2009-07-31 11:01:55Mai amarico , E SOAREEEEEEE . Serios!

probabil m-a batut soarele in cap ..si am lut-o razna
amarezza
Postat pe 31 Iulie 2009 22:20
toate trec, si noi cu ele - viata e scurta, de ca sa ne amaram?
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 22:23
stupida e intrebarea
yanyacharberet
Postat pe 31 Iulie 2009 22:24
atunci nu mai intreb, uite, na, ma amarasc, e bine?
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 22:28
De la: pik_nik, la data 2009-07-31 09:08:54ba casatoria e ceva stupid! pen'ca sta la baza tuturor divorturilor!
daca n-ar fi casatoria,n-ar exista nici divorturile...
rautu_mihaela
Postat pe 1 August 2009 13:49

ai prins ideea
pik_nik
Postat pe 1 August 2009 13:54
rautu_mihaela
Postat pe 1 August 2009 13:58
cum sa te bata soarele ? vaz ca esti cu umbreluta....baga ceva culori vesele acolo sa-ti schimbe starea de spirit!!
blanca
Postat pe 1 August 2009 14:16
De la: mielutza, la data 2009-08-01 14:16:53cum sa te bata soarele ? vaz ca esti cu umbreluta....baga ceva culori vesele acolo sa-ti schimbe starea de spirit!!

bine zici!!!! multam fain!
amarezza
Postat pe 1 August 2009 18:08
In mod clar casatoria e stupida - avem impresia ca un contract ne va face fericiti. Duap care ni se arata ca eram fericiti inainte sa semnam acel contract. Ce poate fi mai stupid de atat?
Si infidelitatea e stupida - pentru ca poti fi liber si atunci nu esti infidel nimanui.
Si intrebarea e stupida.
Tzantzarika
Postat pe 1 August 2009 18:43
De la: Tzantzarika, la data 2009-08-01 18:43:16In mod clar casatoria e stupida - avem impresia ca un contract ne va face fericiti. Duap care ni se arata ca eram fericiti inainte sa semnam acel contract. Ce poate fi mai stupid de atat?
Si infidelitatea e stupida - pentru ca poti fi liber si atunci nu esti infidel nimanui.
Si intrebarea e stupida.

Si mai cine???
valentino
Postat pe 3 August 2009 05:56
Cstoria este sfnt. Adulterul este ceva stupid.

Adulterul este o trdare a fidelitii pe care i-o datoreaz soul i soia i este pcat mare. n adulter se comit urmtoarele pcate: pcat de necurie (desfru), pcat mpotriva dreptii i mpotriva legturii matrimoniale sacre. Cstoria este sfnt. Cstoria nu este un simplu contract fcut pe baza unor acte. Cstoria este n primul rnd un sacrament i un legmnt sacru fcut n faa lui Dumnezeu i a Bisericii. Nici un motiv nu d unei persoane dreptul moral s comit adulter: nici impotena soului sau frigiditatea soiei, nici alte disfuncii sexuale, nici vreo alt boal sau infirmitate a unuia dintre soi, nici absena mai mult sau mai puin ndelungat din familie a unuia dintre ei, nici adulterul celuilalt i nici un alt motiv.

Recstorirea dup divor, ct timp triete soul / soia, este acelai lucru cu adulterul.
Cstoria este sfnt i indisolubil. Divorul este o mare dezordine i o vtmare a cstoriei.
Domnul Cristos a spus: Deci, ceea ce Dumnezeu a unit, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: Oricine i va lsa soia i se va cstori cu alta, comite adulter mpotriva ei; i dac o femeie i las soul i se cstorete cu un altul, comite adulter. (Marcu, 10,9-12).

n prima scrisoare a Sfntului Apostol Pavel ctre Corinteni, citim: Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7,10-11).

Iar n scrisoarea ctre Romani citim: Cci femeia mritat este legat prin lege de soul ei ct timp triete el; dar dac-i moare soul, este dezlegat de legea soului ei. Dac, deci, cnd i triete soul, ea este a altuia, se va numi adulter; dar dac-i moare soul, este dezlegat de lege, aa c nu mai este adulter, dac este a altuia (dac se cstorete cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.

Pentru cazuri grave, Biserica Catolic poate ngdui celor cstorii s triasc desprii (o aa numit separare de la pat i mas), dar ei rmn tot cstorii i nici unul dintre ei nu se poate cstori din nou ct vreme triete cellalt so (numai dup trecerea soului / soiei la cele venice).

Nici Biserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", adic un fel de binecuvntare, cu alte cuvinte, tot n dezordine sunt cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.

Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Exist un refren al unui cntec: Sunt copii nefericii, / Inima i doare/ C-s prinii desprii / N-au n cas soare.

Iata un articol interesant despre indisolubilitatea casatoriei:

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Pe acest site puteti gasi si multe alte articole interesante.


Mai multe putei citi i vedea pe blogul urmtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole; videoclipuri ; legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin posturi TV on-line i posturi de radio); cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator); articole; adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer servicii caritative, etc.

V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora. Chiar merit.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 5 August 2009 01:27
sunt sigur ca nici infidelitatea, nici casatoria nu sunt stupide.
pentru vieru asta nu bag mana in foc.
pik_nik
Postat pe 5 August 2009 02:06
De la: pik_nik, la data 2009-08-05 02:06:57sunt sigur ca nici infidelitatea, nici casatoria nu sunt stupide.
pentru vieru asta nu bag mana in foc.




pikule...ti-a luat urma... se tine dupa tine...peste tot!!!
ovidiu42
Postat pe 5 August 2009 02:12
mai ceva ca o nevasta ma miroase asta ca "umblu" pe la femei!
las ca ajung io acasa si ma spal de pacate
pik_nik
Postat pe 5 August 2009 04:06
deci ,trebuie sa rabzi orice sa traiesti in minciuna ,cearta violenta ,?????????
ptr ca ai doar o singura viata si el te poate insela cit vrea dar tu trebuie sa stai cu el pina cind unul din noi moare si celalat se muta la tara ???????
nazirra
Postat pe 5 August 2009 12:32
Stupid este sa stai intr-o casatorie plina de violenta doar pt k ai spus "pt totdeauna"
nelly05
Postat pe 12 August 2009 23:36
Eu si sotia mea am descoperit secretul unei casatorii durabile si fericite. Citeste cateva din experientele de viata prin care am trecut, fara a uita insa ca exista pericolul intoxicarii cu ras.

De doua ori pe saptamana mergem intr-un restaurant dragut... un vin bun si mancare delicioasa intr-o companie placuta. (ea merge marti, eu vineri)

Dormim in paturi separate. (eu la Monaco, ea la Bucuresti)

O duc peste tot, dar reuseste intotdeauna sa gaseasca drumul inapoi.

Am intrebat-o unde vrea sa mearga pentru aniversarea casatoriei si mi-a raspuns: 'Intr-un loc unde nu am mai fost demult'. (i-am sugerat bucataria)

Ne tinem de mana mereu. (daca nu o fac, incepe sa cheltuiasca)

Are un robot de bucatarie electric, un storcator electric, un prajitor electric, dar se plange ca sunt prea multe si nu are loc de ele. Asa ca i-am cumparat un scaun electric.

Mi-a spus ca masina nu merge, ca are apa in carburator. Am intrebat unde e masina... 'In lac', mi-a raspuns.

Si-a facut o masca de argila. Pentru doua zile a fost frumoasa foc. Apoi si-a spalat masca de pe fata.

Aminteste-ti mereu - casatoria e prima cauza a divortului.

Nu i-am mai vorbit sotiei mele de 11 luni. Pur si simplu nu indrazneam sa o intrerup.

Ultima cearta a fost din cauza mea. A intrebat 'ce e pe televizor', iar eu am raspuns: 'Praf'.

La inceput, Dumnezeu a creat pamantul si s-a odihnit. Apoi a creat barbatul si s-a odihnit. Apoi a creat femeia. Si nici omul, nici Dumnezeu nu s-au mai odihnit vreodata.

Postat pe 14 August 2009 13:52
poiiiiiii scorpio....tu esti ... sau esti ca nu ma precep(de sex ii vb)...si iooooaaaaiii scoate dintiii aia---caniniii- ca ne terorizezi si visam vamp...oups
LILO
Postat pe 14 August 2009 18:16
S-o fi gandit mult Sebastian, pana a gasit un subiect ca asta?
e retorica..
Ella34
Postat pe 14 August 2009 18:30
hai sa mai fim si seriosi...eu cred ca a invata sa incaruntesti impreuna cu jumatatea , pe care d-zeu ti-a harazit-o ,e o adevarata arta...acei care nu reusesc...gresesc...prin aceea ca vor fi nevoiti odata si odata sa rpete...experienta...ii de preferat sa o luam pe..SCURTATURA
LILO
Postat pe 14 August 2009 18:36
da ella sa stii ca ai dreptate...ii ceva de genul:ce o fost mai intii ?oul sau gaina?-varianta-
LILO
Postat pe 14 August 2009 18:38
De la: pik_nik, la data 2009-07-31 09:08:54ba casatoria e ceva stupid! pen'ca sta la baza tuturor divorturilor!

La naiba n puii mei.....nu este deloc stupida, e foarte buna...LA PARTAJ.....!!!!
mika_mika
Postat pe 19 August 2009 14:29
De la: LILO, la data 2009-08-14 18:16:18 poiiiiiii scorpio....tu esti ... sau esti ca nu ma precep(de sex ii vb)...si iooooaaaaiii scoate dintiii aia---caniniii- ca ne terorizezi si visam vamp...oups

Super tare
Sa moara dracu daca nu a fost buna rau asta!!!!!!!!!!
mika_mika
Postat pe 19 August 2009 14:33
da mika mika..ii buna la partaj,dc ai ce "partaja" ca dc ai ce o ramas din WILMA ii nasooool
LILO
Postat pe 19 August 2009 14:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
RECUNOSTI CA TI-AI INSELAT SOTUL? 334 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:48
ce sa mai cred 7 De la: Anilus 9 Mai 2010 05:35
ajutatima 5 De la: garbo248890 12 Martie 2012 18:27
To spy or not to spy? 6 De la: adela_baby2002 22 Septembrie 2009 15:40
Ajutor!!! 4 De la: Alecsx 28 Mai 2012 11:11
Setari Cookie-uri