Infidelitatea e ceva stupid sau casatoria e ceva stupid?

odata credeam ca infidelitatea e stupida.acum nu mai cred.ambele fac parte din viata noastra,a tuturor,chiar daca unii nu recunosc,eu cred ca in proportie de 90% toti o fac.de ce?probabil la un moment dat fiecaruia-i lipseste ceva...
garbo028249
Postat pe 19 August 2009 22:52
hmm
lady_corina
Postat pe 19 August 2009 22:56
vieru-le, sa ne anunti si pe noi cand inveti mai mult de copy/paste
daria_
Postat pe 19 August 2009 23:28
Casatoria e ceva frumos atunci cand nu se transforma in ceva urat. Nimeni nu se casatoreste ca sa se desparta a doua zi, dar cand nu mai exista nici o punte intre cei doi soti, e bine sa ramana fiecare pe malul lui.
Infidelitatea nu-i ceva stupid, ci ceva prostesc. Vrei schimbare? Ura si la gara. Nu-i mai chinui pe cei din jur cu minciuna si tradarile tale....
daria_
Postat pe 19 August 2009 23:34
trebuie sa-si gasesca scuze de genul "toata lumea", "nu recunoaste" "90 la suta", pentru a-si linisti constiinta...
lady_corina
Postat pe 19 August 2009 23:37
adica daca el/ea a fost infidel/infidela, atunci e clar : toti barbatii e porci si toate fomeile e curve
daria_
Postat pe 19 August 2009 23:40
lady_corina
Postat pe 19 August 2009 23:42
De la: LILO, la data 2009-08-14 18:16:18 poiiiiiii scorpio....tu esti ... sau esti ca nu ma precep(de sex ii vb)...si iooooaaaaiii scoate dintiii aia---caniniii- ca ne terorizezi si visam vamp...oups


Sunt cuminte nu musc des.

Postat pe 20 August 2009 15:09
sebastian,baby, problema,dupa parerea mea este ca indiferent de ce parte te afli te poti simtii neimplinit.E f.f.f. usor sa "arunci" cu piatra,dar,CU SIGURANTA nu poti spune despre casatorie ca ar putea fii ceva "stupid". [eu am niste anisori buni de casnicie)
Tabitta
Postat pe 24 August 2009 20:57
Casatoria este ceva sptupid!!! O institutie imbatranita, depasita care te leaga pe veci, nu prin acel document, ci prin ce faci dupa aceea: copii, proprietati, pozitie sociala etc. Ma indoiesc ca 2 oameni, oricat de mult s-au iubit la inceput, dupa un nr de ani(chiar nu prea mare!) mai doresc aceleasi lucruri, ii mai emotioneaza si inflacareaza aceleasi pasiuni. Poate sunt si exceptii, dar sunt foarte putine! Din pacate, la romani, care suntem un popor traditional, cu multe "valori", nefericirea se ascunde! Traiesti cu ea in suflet, te consumi, dar ramai casatorit, alaturi de copii si familia ta, altfel te arata lumea cu degetul. Nici macar nu mai ai curajul sa recunosti in sinea ta cand te atrage altcineva, esti casatorit = esti mort, nu mai poti sa ai emotii, dorinte si necesitati , pentru ca trebuie sa apartii unei singure persoane, chiar daca aceasta persoana se intoarce pe partea cealalta si sfoarie sau isi petrece weekendul la piata sau la televizor sau te face nebun(a) cand incerci sa protestezi si sa ai o discutie normala despre "noi doi". "Doar nu mai ai 17 ani, esti o persoana matura cu responsabilitati, nu mai ai timp de copilarii!" Si intre a avea curajul sa calci stramb sau a avea curajul sa incepi un divort unde sa disputi casa, copii etc, ce crezi ca e mai usor? Nimeni nu insala daca acasa totul este bine!Si probabil am fi mai atenti cu partenerii nostri daca am fi oricand liberi sa plecam, daca nu ar exista o anumita institutie, "piatra de temelie a societatii" !
Catdog
Postat pe 28 Septembrie 2009 10:50
esti tare suparata pe viata!
rica_mld
Postat pe 28 Septembrie 2009 10:55
eu sunt tare vesela azi

dar tot inutila mi se pare casatoria!
adica, fiecare cu problema lui, nici nu ma deranjeaza, nici nu-mi trebe
zambila
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:02
De la: preciouss, la data 2009-07-22 22:22:14da,pik...dar...


stii,sunt constienta ca totul in noi se uzeaza cu timpul...

dar de ce se uzeaza si sensul cuvintelor??

n-ar trebui ca ele sa ramana in sufletul nostru la fel de vii ca atunci cand le-am invatat?

"casatorie" imi parea acum vreo 15 ani un cuvant greu,plin de substanta
"infidelitate" nu exista in vocabularul meu de atunci...

anii trecuti,experientele,oamenii,si alte cateva enspe mii de cauze... au sters luciul de pe sensul cuvintelor mele...

off...am cazut in butoiul cu melancolie..

gata,tre' sa persiflez ceva p'acile prin topice,si-mi revin imediat!

..de ce se uzeaza si sensul cuvintelor...pentru ca vin din noi..care ne uzam..asta/i o exprimare extrem de prozaica...dar ca sa ramana de noi numai cuvintele..inseamna ca ele nu au avut nici o valoarte in clipa cand au fost rostite.
garbo055472
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:26
De la: Catdog, la data 2009-09-28 10:50:30Casatoria este ceva sptupid!!! O institutie imbatranita, depasita care te leaga pe veci, nu prin acel document, ci prin ce faci dupa aceea: copii, proprietati, pozitie sociala etc. Ma indoiesc ca 2 oameni, oricat de mult s-au iubit la inceput, dupa un nr de ani(chiar nu prea mare!) mai doresc aceleasi lucruri, ii mai emotioneaza si inflacareaza aceleasi pasiuni. Poate sunt si exceptii, dar sunt foarte putine! Din pacate, la romani, care suntem un popor traditional, cu multe "valori", nefericirea se ascunde! Traiesti cu ea in suflet, te consumi, dar ramai casatorit, alaturi de copii si familia ta, altfel te arata lumea cu degetul. Nici macar nu mai ai curajul sa recunosti in sinea ta cand te atrage altcineva, esti casatorit = esti mort, nu mai poti sa ai emotii, dorinte si necesitati , pentru ca trebuie sa apartii unei singure persoane, chiar daca aceasta persoana se intoarce pe partea cealalta si sfoarie sau isi petrece weekendul la piata sau la televizor sau te face nebun(a) cand incerci sa protestezi si sa ai o discutie normala despre "noi doi". "Doar nu mai ai 17 ani, esti o persoana matura cu responsabilitati, nu mai ai timp de copilarii!" Si intre a avea curajul sa calci stramb sau a avea curajul sa incepi un divort unde sa disputi casa, copii etc, ce crezi ca e mai usor? Nimeni nu insala daca acasa totul este bine!Si probabil am fi mai atenti cu partenerii nostri daca am fi oricand liberi sa plecam, daca nu ar exista o anumita institutie, "piatra de temelie a societatii" !

..la noi nefericirea e o valoare cu traditie.
garbo055472
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:28
De la: Sebastian37, la data 2009-07-22 16:35:38Cand esti intr-o relatie sau te casatoresti(mai ales) se presupune ca trebuie sa fii fidel.Cand iti inseli partenerul se numeste infidelitate si teoretic este interzisa intr-o casatorie.
V-ati pus vreodata intrebarea de ce oamenii nu-si parasesc mai intai actualii parteneri spunandu-le adevarul ca altcineva ii atrage, ca iubesc pe altcineva,nu mai pretuiesc relatia si cred ca ar fi mai bine sa se desparta si apoi sa se duca de buna voie cu cine vreau ei..etc...?Nu ar fi totul mai simplu?Tot ar fi dureros pentru partener,dar nu la fel ca atunci cand il inseli si il minti.
Deci infidelitatea este ceva stupid sau casatoria(relatiile serioase) este/sunt ceva stupid?Cred ca una dintre ele nu ar trebui sa existe.
Voi ce parere aveti?






in nici un caz nu este casatoria cv stupid...insa infidelitatea da...de ar fi atat de simplu...de nu ar exista infidelitate...sunt unele pers care isi inseala partenerul de viata desi pretind ca il iubesc ...cum poti iubi pe cineva si in acelasi tp sa il si inseli?!!!
gia85
Postat pe 28 Septembrie 2009 16:01
De la: Catdog, la data 2009-09-28 10:50:30Casatoria este ceva sptupid!!! O institutie imbatranita, depasita care te leaga pe veci, nu prin acel document, ci prin ce faci dupa aceea: copii, proprietati, pozitie sociala etc. Ma indoiesc ca 2 oameni, oricat de mult s-au iubit la inceput, dupa un nr de ani(chiar nu prea mare!) mai doresc aceleasi lucruri, ii mai emotioneaza si inflacareaza aceleasi pasiuni. Poate sunt si exceptii, dar sunt foarte putine! Din pacate, la romani, care suntem un popor traditional, cu multe "valori", nefericirea se ascunde! Traiesti cu ea in suflet, te consumi, dar ramai casatorit, alaturi de copii si familia ta, altfel te arata lumea cu degetul. Nici macar nu mai ai curajul sa recunosti in sinea ta cand te atrage altcineva, esti casatorit = esti mort, nu mai poti sa ai emotii, dorinte si necesitati , pentru ca trebuie sa apartii unei singure persoane, chiar daca aceasta persoana se intoarce pe partea cealalta si sfoarie sau isi petrece weekendul la piata sau la televizor sau te face nebun(a) cand incerci sa protestezi si sa ai o discutie normala despre "noi doi". "Doar nu mai ai 17 ani, esti o persoana matura cu responsabilitati, nu mai ai timp de copilarii!" Si intre a avea curajul sa calci stramb sau a avea curajul sa incepi un divort unde sa disputi casa, copii etc, ce crezi ca e mai usor? Nimeni nu insala daca acasa totul este bine!Si probabil am fi mai atenti cu partenerii nostri daca am fi oricand liberi sa plecam, daca nu ar exista o anumita institutie, "piatra de temelie a societatii" !

Ai spus niste adevaruri care 'doare'...
Sa vezi ce sar acum pe tine pastratoarele/ii moralitatii...
Zet
Postat pe 28 Septembrie 2009 19:44
eu as continua:
.... nu e ipocrizia unui rol lipsit de cusur(de sot/soata)ci convingerea ca tacerile sunt mai degraba binefacatoare....
si definitia pe care am cules-o din Balzac: "in prietenie(aici-casatorie) exista totdeauna unul care da si unul care nu primeste"
garbo015564
Postat pe 28 Septembrie 2009 19:54
casatoria ar fi..daca nu s-ar povesti o legatura tainica (bine ar fi si trainica) intre un el si o ea...
la inceput totul pare roz bonbon..ca apoi aceasta culoare sa se intunece...din diferite motive..si atunci chiar ti se pare ceva stupid in aceasta alianta numita casatorie...
LILO
Postat pe 28 Septembrie 2009 20:12
vi se pare ceva omenesc stupid ?? sincer acum ? mie nu . poate doar "actorii"..
blanca
Postat pe 28 Septembrie 2009 20:15
De la: blanca, la data 2009-09-28 20:15:01vi se pare ceva omenesc stupid ?? sincer acum ? mie nu . poate doar "actorii"..



eu as zice acei actori intrusi...
aceia care strica o casnicie
LILO
Postat pe 28 Septembrie 2009 20:18
De la: blanca, la data 2009-09-28 20:15:01vi se pare ceva omenesc stupid ??

Sunt multe chestii stupide, cu toate ca sunt omenesti...
Daca tie nu iti vin in cap acum, iti dau cateva exemple: razboiul, politica, a stranage averi prea mari etc.
Zet
Postat pe 28 Septembrie 2009 20:22
razboiul- poate fii unul de independenta ...e stupid??
politic, poti reprezenta interese legitime ale unor oameni - e stupid?
ce inseamna avere prea mare - defineste.
blanca
Postat pe 28 Septembrie 2009 20:27
De la: Catdog, la data 2009-09-28 10:50:30Casatoria este ceva sptupid!!! O institutie imbatranita, depasita care te leaga pe veci, nu prin acel document, ci prin ce faci dupa aceea: copii, proprietati, pozitie sociala etc. Ma indoiesc ca 2 oameni, oricat de mult s-au iubit la inceput, dupa un nr de ani(chiar nu prea mare!) mai doresc aceleasi lucruri, ii mai emotioneaza si inflacareaza aceleasi pasiuni. Poate sunt si exceptii, dar sunt foarte putine! Din pacate, la romani, care suntem un popor traditional, cu multe "valori", nefericirea se ascunde! Traiesti cu ea in suflet, te consumi, dar ramai casatorit, alaturi de copii si familia ta, altfel te arata lumea cu degetul. Nici macar nu mai ai curajul sa recunosti in sinea ta cand te atrage altcineva, esti casatorit = esti mort, nu mai poti sa ai emotii, dorinte si necesitati , pentru ca trebuie sa apartii unei singure persoane, chiar daca aceasta persoana se intoarce pe partea cealalta si sfoarie sau isi petrece weekendul la piata sau la televizor sau te face nebun(a) cand incerci sa protestezi si sa ai o discutie normala despre "noi doi". "Doar nu mai ai 17 ani, esti o persoana matura cu responsabilitati, nu mai ai timp de copilarii!" Si intre a avea curajul sa calci stramb sau a avea curajul sa incepi un divort unde sa disputi casa, copii etc, ce crezi ca e mai usor? Nimeni nu insala daca acasa totul este bine!Si probabil am fi mai atenti cu partenerii nostri daca am fi oricand liberi sa plecam, daca nu ar exista o anumita institutie, "piatra de temelie a societatii" !



of,of..cata dreptate ai !
garbo041083
Postat pe 29 Septembrie 2009 02:55
Ia te uita ce de lume suparata pe topicul asta!
Casatorit sau necasatorit...fiecare sta cum ii place. Si nu-mi bagati chestia asta cu "la romani e o traditie sa suferi" ca nu o inghit. In tara in care natalitatea a scazut dramatic in timp ce divorturile cresc...nu are nimeni nici o traditie din a suferii intr-un mariaj nefericit. Romanii sufera de altele:comoditate, aroganta, grandomanie si mai sunt si altele dar nu vreau sa lezez pe nimeni.Dar nu sufera nimeni de nefericire din motiv ca e o traditie.
Lamentarea si comparare cu ceea ce nu cunosc sau nu au asta e o boala cronica la romani. Vezi povestea drobului de sare.

In rest...infidelitatea pentru mine are culoarea gri si mie nu-mi place griul.Ori alb ori negru!
Ciresica
Postat pe 29 Septembrie 2009 06:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: garbo_3591 29 Mai 2012 09:42
Ce nu pot suferi eu citatele...sunt de fapt lozinci si lozincile sunt demagogice 20 De la: nathalie 29 Septembrie 2011 08:48
Celebrul m-a inselat sau nu...? 1 De la: garbo_501791 19 Februarie 2020 16:32
imaginatia- cum o dezvoltam? 31 De la: iasomia 12 Octombrie 2009 17:33
cum sa il fac pe iubitul meu sa ma ierte? 7 De la: pantera_neagra 23 Iulie 2011 23:54
Setari Cookie-uri