Infidelitatea e ceva stupid sau casatoria e ceva stupid?

Cand esti intr-o relatie sau te casatoresti(mai ales) se presupune ca trebuie sa fii fidel.Cand iti inseli partenerul se numeste infidelitate si teoretic este interzisa intr-o casatorie.
V-ati pus vreodata intrebarea de ce oamenii nu-si parasesc mai intai actualii parteneri spunandu-le adevarul ca altcineva ii atrage, ca iubesc pe altcineva,nu mai pretuiesc relatia si cred ca ar fi mai bine sa se desparta si apoi sa se duca de buna voie cu cine vreau ei..etc...?Nu ar fi totul mai simplu?Tot ar fi dureros pentru partener,dar nu la fel ca atunci cand il inseli si il minti.
Deci infidelitatea este ceva stupid sau casatoria(relatiile serioase) este/sunt ceva stupid?Cred ca una dintre ele nu ar trebui sa existe.
Voi ce parere aveti?
Sebastian37
Postat pe 22 Iulie 2009 16:35
si, si!
ca sa nu suparam pe nimeni
pik_nik
Postat pe 22 Iulie 2009 16:37
Aici sunt paradoxuri fals create de societate. cand te casatoresti sau esti intr-o relatie e normal ca iubesti persoana cu care ai ales sa traiesti deci este un paradox sa inseli - cand iubesti nu mai ai ochi (si dorinte) pentru altul! Cand nu mai iubesti cine te obliga sa ramai langa un strain? Parerea mea.
lady_corina
Postat pe 22 Iulie 2009 16:40

Sebastian37
Postat pe 22 Iulie 2009 16:43
Concluzia mea - cand stii ce vrei stii si ce sa faci!
lady_corina
Postat pe 22 Iulie 2009 16:46
hi hi hi... corino, eu as reformula:
cand stii ce vrei, oare stii si ce sa faci?
Thor
Postat pe 22 Iulie 2009 18:55
poi cum,neicusorule,asa tzeva? sa dai pasarea din mana pe cea din gard fara sa verifici macar daca aleia de pe gard i-s toate ouale-n cuib?

stupid ar fi fost daca n-auzeam din batrani proverbul asta cu pasarea...
preciouss
Postat pe 22 Iulie 2009 19:05
Un subiect interesant si serios, dar din pacate depasit! Credeti ca cineva dintre infideli isi pun asemenea probleme?
Curios ca pune problema un barbat!!!!
amarezza
Postat pe 22 Iulie 2009 19:16
casatoria o stupiditate?
infidelitatea o stupiditate?

hai sa vedem.

casatoria e lipsita de sens? este ilogica? este o actiune lipsita de sens ?

infidelitatea da, poate fi un gest tamp, prostesc, natang. am zis "poate fi"


am impresia ca acest subiect este stupid . cele doua notiuni nu comporta comparatie . e ca si cum va intreb daca vremea in afganistan e asemanatoare cu soparlele din galapagos
si_totusi
Postat pe 22 Iulie 2009 21:42
si casatoria si infidelitatea sunt notiuni seci, moarte. noi le facem stupide sau minunate, dupa pricepera noastra.
daca ma gandesc mai bine, sunt si subiective. au prins bine intr-o anumita perioada, acum s-au prafuit...
pik_nik
Postat pe 22 Iulie 2009 21:46


ma intreb cateodata (fara a-l parodia pe Nichita,fireste!) cine a definit sensul cuvintelor? cand? pe baza caror principii?

...si apoi,incarcate de experientele fiecaruia dintre noi,cand s-au transformat in ceea ce sunt azi?

...si cat de tarziu ne dam seama ca , cuvintele acelea stralucitoare,efervescente, ca "iubire", "cuplu","pereche","casatorie",etc pe care invatam in adolescenta...devin prafuite - vb lu' pik...sau stupide...


preciouss
Postat pe 22 Iulie 2009 22:00
pretioaso, raspunsul la prima parte a intrebarilor tale e simplu. contrazice acel "la inceput a fost cuvantul", insa e mai logic.
intai au existat fenomenele, trairile, starile, lucrurile. si pentru ca trebuiau sa poarte un nume...
pik_nik
Postat pe 22 Iulie 2009 22:03
cam asa.
cu cele inceputuri, totusi, la inceput a fost lumina. ei, aici e discutabil cat de luminati suntem si cat sau ce am stiut sa luam din spectru. unii au cam incurcat cele culori . nu toti suntem pe aceeasi lungime de unda
si_totusi
Postat pe 22 Iulie 2009 22:13
da,pik...dar...


stii,sunt constienta ca totul in noi se uzeaza cu timpul...

dar de ce se uzeaza si sensul cuvintelor??

n-ar trebui ca ele sa ramana in sufletul nostru la fel de vii ca atunci cand le-am invatat?

"casatorie" imi parea acum vreo 15 ani un cuvant greu,plin de substanta
"infidelitate" nu exista in vocabularul meu de atunci...

anii trecuti,experientele,oamenii,si alte cateva enspe mii de cauze... au sters luciul de pe sensul cuvintelor mele...

off...am cazut in butoiul cu melancolie..

gata,tre' sa persiflez ceva p'acile prin topice,si-mi revin imediat!
preciouss
Postat pe 22 Iulie 2009 22:22
De la: amarezza, la data 2009-07-22 19:16:55Un subiect interesant si serios, dar din pacate depasit! Credeti ca cineva dintre infideli isi pun asemenea probleme?
Curios ca pune problema un barbat!!!!



Da,asa e...nimeni nu se gandeste,dar le-ar fi mai usor sa se gandeasca...desigur ca omul nu e o fiinta rationala mereu
Sebastian37
Postat pe 22 Iulie 2009 23:27
De la: Sebastian37, la data 2009-07-22 23:27:05
De la: amarezza, la data 2009-07-22 19:16:55Un subiect interesant si serios, dar din pacate depasit! Credeti ca cineva dintre infideli isi pun asemenea probleme?
Curios ca pune problema un barbat!!!!



Da,asa e...nimeni nu se gandeste,dar le-ar fi mai usor sa se gandeasca...desigur ca omul nu e o fiinta rationala mereu


pur si simplu se distreaza, isi traiesc viata ( dupa cum ei/ ele spun) si noi cei care mai credem in corectitudine, respect reciproc, relatie frumoasa etc...suntem se pare depasiti de vremurile pe care le traim. Eu una declar:
Sunt din alta epoca istorica...si nu ma acomodez la cea in care ne aflam
amarezza
Postat pe 23 Iulie 2009 15:08
da,nu m-am gandit niciodata la explicatia asta,dar e una f buna si putin amuzanta :)).Uneori mi se pare ceva anormal ca vrei sa fii loial,corect pe lumea asta,park ar fi un pakt si ceilalti urmeaza sa rada de tine.
Sebastian37
Postat pe 24 Iulie 2009 17:02
De la: Sebastian37, la data 2009-07-24 17:02:27da,nu m-am gandit niciodata la explicatia asta,dar e una f buna si putin amuzanta :)).Uneori mi se pare ceva anormal ca vrei sa fii loial,corect pe lumea asta,park ar fi un pakt si ceilalti urmeaza sa rada de tine.


nici sa nu mai spui cuiva, risti sa devii paria
ar avea pe seama cui sa fac glume... si ei si ele parerea mea si sa nu dati cu parul
amarezza
Postat pe 27 Iulie 2009 10:12
Mie ambele mi se par stupide. Si stupizeniile astea se genereaza una pe alta.
In primul rind, casatoria incepe cu o minciuna gogonata: habar n-ai daca peste 1 zi, un an, zece, mai iubesti omul ala pe care il iubesti atunci. A iubi este un sentiment - prin definitie, necontrolabil rational. Casatoria este, insa, o decizie. O decizie bazata pe ceva ce nu controlam... cam riscant, nu?
Bine, am considerat varianta in care te casatoresti din dragoste. Ca te poti casatori si ca iarba vecinului e mai verde... dar asta se numeste tranzactie.

Boon...deci te trezesti cu tinicheaua, pardon, pirostriile de coada, ditamai barbatu' sau femeia cu familie - si dupa un timp iti dai seama ca ai ajuns sa dormi cu o ruda. Si, cum sufletul omului e facut sa zburde... si daca n-are loc sa zburde pe acasa, zburda si el nevinovat prin parcuri, scoli, job, piata, Mall sau whatever, te trezesti indragostit.
Aici iar ne intoarcem la partea decizionala: adica rationala. Ce faci, in situatia asta? E clar ce simtit, si ai doua variante: sau "iti furi" stropul de fericire sperind sa nu se afle si sa te repudieze comunitatea si nevasta cu oale si ulcele in cap, sau iti muti gandul, si te multumesti cu medicritatea ta de viata in continuare, de la care n-ai nici o bucurie.
Hai sa slavim ultimul scenariu...
O fi fair?
Probabil e. Fata de toata lumea, mai putin fata de tine.
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2009 00:43
Amarito,stii cumva cu cine o fac BARBATII???,pt cultura mea generala...
valentino
Postat pe 31 Iulie 2009 00:51
De la: quasaria, la data 2009-07-31 00:43:38Mie ambele mi se par stupide. Si stupizeniile astea se genereaza una pe alta.
In primul rind, casatoria incepe cu o minciuna gogonata: habar n-ai daca peste 1 zi, un an, zece, mai iubesti omul ala pe care il iubesti atunci. A iubi este un sentiment - prin definitie, necontrolabil rational. Casatoria este, insa, o decizie. O decizie bazata pe ceva ce nu controlam... cam riscant, nu?
Bine, am considerat varianta in care te casatoresti din dragoste. Ca te poti casatori si ca iarba vecinului e mai verde... dar asta se numeste tranzactie.

Boon...deci te trezesti cu tinicheaua, pardon, pirostriile de coada, ditamai barbatu' sau femeia cu familie - si dupa un timp iti dai seama ca ai ajuns sa dormi cu o ruda. Si, cum sufletul omului e facut sa zburde... si daca n-are loc sa zburde pe acasa, zburda si el nevinovat prin parcuri, scoli, job, piata, Mall sau whatever, te trezesti indragostit.
Aici iar ne intoarcem la partea decizionala: adica rationala. Ce faci, in situatia asta? E clar ce simtit, si ai doua variante: sau "iti furi" stropul de fericire sperind sa nu se afle si sa te repudieze comunitatea si nevasta cu oale si ulcele in cap, sau iti muti gandul, si te multumesti cu medicritatea ta de viata in continuare, de la care n-ai nici o bucurie.
Hai sa slavim ultimul scenariu...
O fi fair?
Probabil e. Fata de toata lumea, mai putin fata de tine.


AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 01:04
Csatoria nu poate fi "ceva stupid".Probabil trebuie facuta insa atunci cand esti pregatit sa ai o familie ,copii si sa fi satul de fluturi in cap sau in stomac .
Nici infidelitatea nu este "stupida',isi are rolul ei si culmea ,uneori pozitiv...
garbo033773
Postat pe 31 Iulie 2009 01:21
De la: garbo033773, la data 2009-07-31 01:21:57Csatoria nu poate fi "ceva stupid".Probabil trebuie facuta insa atunci cand esti pregatit sa ai o familie ,copii si sa fi satul de fluturi in cap sau in stomac .
Nici infidelitatea nu este "stupida',isi are rolul ei si culmea ,uneori pozitiv...


"sa fi satul de fluturi in cap sau in stomac ".

Pe la ce varsta te saturi?

"Nici infidelitatea nu este "stupida',isi are rolul ei si culmea ,uneori pozitiv..."

.........................
AMELYY
Postat pe 31 Iulie 2009 01:30

"sa fi satul de fluturi in cap sau in stomac ".

Pe la ce varsta te saturi?

"Nici infidelitatea nu este "stupida',isi are rolul ei si culmea ,uneori pozitiv..."

Varsta nu ti-o pot spune ,insa dupa ce treci prin vre-o cateva iubiri nebune ,te linistesti.Relatiile care te fac sa simti fluturasi in stomac te obosesc la un moment dat.Atunci iti doresti stabilitate,copii si o dragoste linistita..

Rolul pozitiv al infidelitatii este atunci cand iti reda increderea ca esti inca 'barbat',dupa care te intorci acasa si-ti vezi de familie,sau cand iti aminteste ca ce ai acasa este de calitate.Totul e sa nu vrei sa te convingi prea des de toate astea...
garbo033798
Postat pe 31 Iulie 2009 02:43
Mai 798,ti s-a restructurat postul de gigolo,mami???,mai poti continua la negru,sau nu te mai tin balamalile...
valentino
Postat pe 31 Iulie 2009 07:47
Nu cred ca o casatorie incepe cu o minciuna. Nu cred ca se casatoreste cineva cu gandul ca in cativa ani sigur va divorta. Ma refer aici la casatoriile din dragoste si nu din interes. Toti sunt convinsi atunci ca ala e omul pe care il cauta si cel care ii trebuie. Ca pe parcurs intervin alte ganduri si alte probleme care ne fac sa ne schimbam comportamentul si gandurile, e altceva.
Micass
Postat pe 31 Iulie 2009 08:30
mai degraba casatoriile acestea din interes rezista. rezista pana da coltul acela ce detine banii
si_totusi
Postat pe 31 Iulie 2009 08:44
Nimic nu e stupid daca noi nu facem sa fie ..
blanca
Postat pe 31 Iulie 2009 08:54
eu cred ca casatoria nu e deloc ceva stupid
infidelitatea apare atunci cand exista o nemultumire in relatie deci cred ca se leaga una de cealalta....
rautu_mihaela
Postat pe 31 Iulie 2009 09:04
ba casatoria e ceva stupid! pen'ca sta la baza tuturor divorturilor!
pik_nik
Postat pe 31 Iulie 2009 09:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu cu care sa raman 41 De la: garbo_384967 13 Noiembrie 2013 23:56
Cat de mult poate sa minta o femeie pe cel cu care este? 15 De la: O_K 12 Iulie 2011 15:00
topikul pt secretosi 149 De la: elodia 13 Februarie 2010 11:13
Iubire peste ani 20 De la: helga0 18 Aprilie 2012 18:41
ciudatenii sexuale 50 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:55
Setari Cookie-uri