si totusi ce ramane de facut.....

Buna
Am gol in suflet si nu stiu, ce sa fac!
Povestea mea e lunga, si daca aveti totusi timp sa o cititi sa sa imi dati un sfat
La 15 ani m-am imprietenit cu actualul meu sot, si am facut liceul impreuna, el fiind cu 2 ani mai mare ca mine.La 20 de ani ne-am casatorit. Am locuit intr-un apartament al socrilor, dar acolo nu am avut liniste cat am stat , (2 ani). Eu m-am angajat de tanara la 19 ani, dar sotul meu in timpul acela nu vruia sa se angajeze. Banii erau putini ca sa ne intretinem , si eram sustinuti de socrul meu.
In timupul acela am dus o lupta cu sotul meu ca sa se angajeze, ca nu facea nimic,si nu am reusit.
Imi doream foarte mult un copil, dar el nu!
El vruia o afacere a lui! Am cazut de comun accord ca eu sa fac un copil, dar cu conditia sa vindem apartamentul si sa ne mutam la socriii , si sa facem o ferma. Am nascut o superba fetita, copil care mi-l l-am dorit foarte mult, apoi dupa trei saptamani, am vandut apartamentul si ne-am mutat la ei. A fost un chin acolo, departe de oras, fara mijloc de transport, fara masina, ce sa zic a fost foarte greu pentru mine cu copil mic. Binenteles ca au inceput certurile, si eu am vazut ca nu se mai poate sa locuim cu ei, bani sau dus ca incepuse bumul imobiliar, si am luat hotararea de a ne muta de la ei, si am cumparat un teren si am inceput a ne construi o casa. Nu ne-au ajuns banii, am facut imprumuturi si eu am realizat ca nu o sa ne mai mutam in casa aceea. Intr-o buna zi, socrul meu s-a enervat asa de tare pe fiul lui ca l-a injurat , cum nu mai auzisem injuraturi pana atunci. Si eu am luat hotararea de a pleca de acolo cu fiica mea, si i-am zis daca vrea sa vina cu noi, si a venit. M-am mutat la ai mei. In tot timpul cat am stat la ai mei, socrii au fost foarte suparati cum de fiul lor sta la ai mei. Am reusit de am vandut casa , si ne-am mutat cu chirie, deoarece sotul meu a zis ca asta e afacerea de a o face. In decursul a 4 ani , am construit 5 case si a 6 fiind a noastra. Construindu-ne casa, am investit toti banii pentru linistea sufleteasca pe care eu una am cautat-o de foarte mult timp. De doi ani de zile , nu am mai produs absolut nimic, am stat acasa. Eu una, am incercat sa imi caut de lucru, inzadar.Sotul meu nu vrea sa se angajeze, si traieste in trecut. Anul trecut, directorul la care am mai lucrat ma pacalit cum se putea mai bine, ca ma angajeaza, dar scopurile lui erau altele. Trei luni de zile sotul meu a lucrat pentru el, ca sef de santier. Cand mi-a zis ca trebuie sa merg la apartament la el, atunci mi-am dat seama ce greseala am facut , angajandul pe sotul meu.
Am decis amundoi sa rupem orice legatura cu el. Asta se intampla anul trecut. Am inceput sa imi caut de lucru si nu am gasit. In prezent am o promisiune, si astept.
Stand mai mult pe internet am cunoscut, pe facebook un baiat cu care ma aseman foarte mult. La inceput nu i-am dat importanta deoarece sunt casatorita, doar doream foarte mult sa comunic cu cineva. Oricine care nu e familie, prieten! Lui i-am zis toate ofurile mele, si e cu totul diferit de sotul meu. Nu mi-am imaginat ca el poate sa fie jumatea mea, jumatate de suflet, care sa ma iubesca asa cum sunt eu. El este cu 9 ani mai mic ca mine, si nu imi vine sa cred nici acum cat de matur gandeste.
Ne-am intalnit, a venit in oras la mine desii sta departe . Am facut dragoste cum nu am facut cu sotul meu , si m-am simtit iubita. Nu stiu cum m-am indragostit de el. Dar nu mai sunt multumita cu viata care o duc alaturi de sot. Am obosit sa ma tot cert cu socrii care se tot baga in viata noastra ,sa-l fac sa fie bine in familie, sa fie spor in casa. Fata ma tine legata de casa. Nu stiu cum sa fac? Ce sa fac?
Stiu ca poate par ca multe altele care isi inseala sotii, dar nu e asa!!!

paulinna
Postat pe 21 Februarie 2011 17:05
nu doar pari ca multe altele care isi insala sotii! esti una dintre ele!

ce sa faci?! nu esti fericita, spune-i sotului tau si ia o decizie! si nu mai folosi copilul drept justificare (de altfel, jalnica si josnica) a neputintei tale de a lua o decizie!
esme
Postat pe 21 Februarie 2011 17:16
hmmm.....esti chiar intr un impas ...din povestea ta reiese ca toti anii astia langa sotul tau nu au fost decat o lupta a ta sa ti faci un camin ...in rest te inteleg ca nu ai avut alta fericire ...boala unui barbat de a nu vrea sa munceasca ..,este grea ...probabil acum te apasa ca tocmai ti ai facut un camin (impreuna cu sotul tau )si apare iubirea .....sfatul meu este ..daca il iubesti pe acest om si crezi ca este ce cauti ...rupe tot si pleaca ....te vei simti legata de notiunea pentru care ai luptat mereu .camin ....dar fara pic de fericire si liniste vei fi toata viatza pustie .....bafta ....!!!!!!!!!!!
un_inger38
Postat pe 21 Februarie 2011 17:21
vei primi multe raspunsuri ce te vor rani .......vei intalni multi ce vor avea numai cuvinte ,,frumoase,,pentru indrazneala ta de a recunoaste ....dar ii sfatuiesc sa se gandeasca ca nimeni nu comanda inimii..........multi incurca o femeie care insala oricand, oriune si cu oricine ..cu o femeie care indrazneste sa si ofere ce nu a avut niciodata .....
un_inger38
Postat pe 21 Februarie 2011 17:26
bun, nu zice nimeni ca astfel de lucruri nu se pot intampla! ba se intampla si mi se pare firesc! inefabilul, inexplicabilul sunt inerente fiintei umane! e in natura umana sa se indragosteasca, sa-si doreasca, sa viseze, sa astepte, sa se infioare, sa fie intampinata (pr)in iubire! insa trebuie sa fii corect/a nu doar fata de tine insati/insuti (recunoscand asa, pe furis), ci si fata de celalalt/cealalta care crede ca-i esti devotat/a si sa-i spui. si, in consecinta, sa luati/sa iei o decizie. cea potrivita.

si apoi, inger, cum poti oferi ceva ce n-ai avut vreodata?!
esme
Postat pe 21 Februarie 2011 17:40
cum adica "cum", esme?
faci rost. completezi. furi. simplu ca buna ziua, nu?
Thor_again
Postat pe 21 Februarie 2011 17:51
thorelu`, iote ca la asta nu m-am gandit!

pezevenghiule!
esme
Postat pe 21 Februarie 2011 17:59

..."care indrazneste sa-si ofere" ,zice ea.
tatoo
Postat pe 21 Februarie 2011 21:07
chiar si asa!... tot nu e bine! caci nu-si poate oferi siesi ce-i al altuia! caci fara el... are... n-are!

glumesc! ma joc! era un calambur! inteleg... isi ofera o oportunitate!...

hai, mai, tatoo, nu `dadea`!
esme
Postat pe 21 Februarie 2011 21:15
De la: un_inger38, la data 2011-02-21 17:26:42vei primi multe raspunsuri ce te vor rani .......vei intalni multi ce vor avea numai cuvinte ,,frumoase,,pentru indrazneala ta de a recunoaste ....dar ii sfatuiesc sa se gandeasca ca nimeni nu comanda inimii..........multi incurca o femeie care insala oricand, oriune si cu oricine ..cu o femeie care indrazneste sa si ofere ce nu a avut niciodata .....


Nu vreau neparat sa te contrazic,insa o femeie poate sa-si ofere si altceva ce nu a avut niciodata. De exemplu - o calatorie in jurul lumii.
Allegra
Postat pe 21 Februarie 2011 21:15
Allegra mami...aia e prea scumpa...
excursia...nu femeia
eladaela
Postat pe 21 Februarie 2011 21:18
A...pt asta nu-si putea lua un credit,sau vinde apartamentul,nu?
Allegra
Postat pe 21 Februarie 2011 21:34
Acest baiat cu noua ani mai mic ca tine lucreaza produce ceva? Ai grija exista amantul perfect dar sa nu cumva sa te privesca ca o sursa de profit,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Nu mai alerga dupa iluzii sotul tau a incercat sa faca ceva si tu ai fost ajutorul potrivit dar cand se vad in situatii stresante barbatii nu sunt capabili sa se mai concentreze la a oferii dragoste vor doar sa iasa deasupra cu siguranta sotul tau are ceva minunata de care te-ai indragostit nu alerga dupa himere ca pierzi
_blondyna
Postat pe 22 Februarie 2011 23:28
alohhaaa tare si ce scrie aici, ma gindeam ca sunt singuru dereglat dupa tera de genul.....vreau si stiu eu ce vreau si ce-mi pasa mie de ce e corect......da vad ca sunt intrecut cu Brio ce draq? eu zic sa-l inviti pe super gagiul ala cu 9 ani mai mic intr-o relatie in 3 poate ii place si sotului.....faptul ca sotul tau stat linga tine si a venit dupa tine preferindu-te in fataa alor lui mie imi spune o singura treaba...LASA-L SA-SI CAUTE FERICIREA IN ALTA PPARTE...NU-L MERITI... mergi dupa mister gigolo si in 2 luni o sa-ti plingi in pumni BAFTA
MproF
Postat pe 24 Februarie 2011 18:04
Paulino,fata...ai grija...aventura cu unul mai tanar....!!Da,casatoria pare o rutina,dar aveti o fetita,nu vrei s-o vezi mireasa,sa fii soacra,bunica..ai gustat ..aventura,sa-ti fie de bine!Noi n-o sa spunem nimanui,tu insa vezi de sotul tau!Fii draguta cu el,cum n-ai mai fost,si uita-l pe tanar!Mai devreme sau mai tarziu ,iti v-a zice:BABA!!Si asta si esti,ptr.el!Fii cuminte si invata bine lectia..nimeni nu te v-a mai respecta,nimeni nu v-a mai avea incredere in tine..cum l-ai inselat pe sotul tau ,se poate sa-l inseli si pe tanar!Si asta inca ar fii bine,dar viata plateste cand ti-e mai bine..sa vezi cand te-o insela tanarul...!!Reintra cuminte in matca ta!!Sa vezi ce linistita vei fii,si fericita!!Bafta!O sa fie un pic dureros...dar orice durere sufleteasca trece,refugiaza-te langa fetita ta!O sa te vindeci repede!Dar nu-i spune niciodata sotului,nu merita palma asta!Spovadeste-te!face bine!Preotii nu spun nimanui..Sa fii iubita,azi e Dragobetele!!
elisabeta_boia
Postat pe 24 Februarie 2011 22:47
Mie mi se pare ca nu stii ce vrei! Ai vrut copil, ti-a facut copil. Ai vrut casa, ti-a construit casa.
Acu alergi dupa cai verzi pe pereti... Cum sa faca dragoste ca-n filme, cand saracu si-a rupt cocoasa construind case... cate ai zis, 6? La bine si la rau inseamna ca atunci cand printul se transforma la loc in broscoi, tu sa stai langa el si sa-l uzi cu apa, ca sa nu i se usuce pielea! Nu sa fugi si sa te arunci in bratele altuia!
Handybel
Postat pe 25 Februarie 2011 12:12


Barbatii nu pacatuiesc cu femei cuminti. (Jerome K Jerome)
tatoo
Postat pe 26 Februarie 2011 00:58
De la: tatoo, la data 2011-02-26 00:58:09

Barbatii nu pacatuiesc cu femei cuminti. (Jerome K Jerome)
MULT MULT ADEVAR!! Pe asta n-am stiut-o,dar uite de aia sunt bune aceste topicuri..invatam.invatam...Dar cred ca si invers merge,nu Totoo?Femeia nu pacatuieste cu barbatii cuminti! asta am spus-o eu/sau a zis-o cineva mai destept inainte?Dar si asta are MULT
elisabeta_boia
Postat pe 26 Februarie 2011 08:55
MULT ADEVAR!! Hai ca m-am scos! asta am scris inainte,dar mi-a fost...papat...asa ca am cuntinuat!
elisabeta_boia
Postat pe 26 Februarie 2011 08:57

Unii barbati isi iubesc femeile atat de mult incat au mare grija sa nu le uzeze si folosesc femeile altora.


Daca Femeia ar fi buna,si Dumnezeu ar avea una.(necunoscut)
tatoo
Postat pe 26 Februarie 2011 10:24
tare autorul ala necunoscut..replica femeilor ar fi ca pe noi nu ne-a reusit de aia le-a facut si pe ele...stii tu primul proiect nereusit 100% al doilea perfect....si acu sincer eu nu am vazut barbat in bichiniada goala sa arate bine....un fel de rude cu draci ..in schimb ele
MproF
Postat pe 26 Februarie 2011 17:00


Pfoooaaaiii,pai nu ma cunosti pe mine!! Sa vezi la mine fizic meserias!!!
Oleaca cam prea bronzat...da-n rest...(vezi foto)
tatoo
Postat pe 26 Februarie 2011 17:57
Pentru MproF
elisabeta_boia
Postat pe 26 Februarie 2011 20:30
De la: tatoo, la data 2011-02-26 10:24:25
Unii barbati isi iubesc femeile atat de mult incat au mare grija sa nu le uzeze si folosesc femeile altora.


Daca Femeia ar fi buna,si Dumnezeu ar avea una.(necunoscut)


Prima merge foarte bine si invers, adica unele femei isi iubesc atat de mult barbatii incat au mare grija sa nu-i uzeze si folosesc barbatii altora. (In cazul de fata s-a trecut la folosirea altuia, dupa uzarea celui din acte, un gest ecologic si de bun simt ).
Daca barbatul ar fi bun, ar avea si Dumnezeu ... vade retro satana! casatoriile gay s-au legalizat deja in cateva tari din Europa, iar aluziile homofobe sunt incriminate in majoritatea acestora! ok, ma abtin!
charmelen
Postat pe 26 Februarie 2011 23:12
Buna Paulina,
Sfatul meu este sa nu faci nimic momentan.
Esti indragostita, nu judeci ! Din ce ai scris aici reiese ca ai avut mult de suferit cu sotul pana acum. Unde s-au dus clipele voastre de dragoste, de fericire? Ai o familie ptr care ai luptat mult, nu da cu piciorul la tot ce ati construit ! Chiar daca va fi greu, incearca sa vorbesti cu sotul tau. Atentie, spune-i de aventura ta doar daca crezi ca poate trece peste asta ! Sondajele arata 12.000 de casatori si 24.000 de divorturi, partea mai nasoala, in 45 % din cazuri nu se face nimic ptr evitarea divortului ! Sotul tau este omul pe care il cunosti, alaturi de care ai luptat atat, alaturi de care ai trait momente mai mult sau mai putin placute. S-a ajuns la monotonie, obisnuinta si nu te mai atrage (poate vice-versa). De ce nu incerci sa ii spui ce-ti doresti, cum iti doresti sa te iubeasca, sa-ti vorbeasca. Ce faci tu ca relatia dintre voi sa fie una speciala? Te comporti cu tipul de pe FB la fel ca si cu sotul tau?
Amantul e lucrul interzis, de aceea il doresti, il iubesti, te inebuneste ! Nu uita ca la inceput totul e frumos, cca 8 luni, apoi nivelul de dopamina in sange scade si iti cam trece indragosteala. Ramane dorinta, ispita ... Eva!
Sfatul meu : NU ALERGA DUPA O ILUZIE ! Nu iti cunosti amantul, si tu si el "umblati cu cioara vopsita"! Il vei cunoaste cat de cat cu trecerea timpului, in diferite ipostaze. Analizeaza-l ! Daca este matur in gandire, de ce s-a bagat in relatia ta? Ai rabdare si cantareste bine TOTUL ptr fiecare in parte.
Sper sa ai un sot comunicativ si ascultator !
Bafta !
garbo6984
Postat pe 27 Februarie 2011 04:00
DACA DORESTI UN SFAT DE LA MINE MA POTI CONTACTA EU AM TRECUT PRIN ASA CEVA.
inoglinda
Postat pe 27 Februarie 2011 07:17
nu te grabi mai asteapta ,graba strica treaba sau hormoni
inis
Postat pe 27 Februarie 2011 07:27
buna. eu zic sa te gandesti bine si sa iei o decizie pana nu este preatarziu. daca pentru sotul tau nu mai simti nimic, si-l iubesti pe celalalt ia-o de la capat. viata merita traita. fii fericita!!! azi suntem , maine nu se stie,iti spun asta din proprie experienta, am fost casatosrita, am o fata ,de 11 ani nu mai cu el, dar am o relatie de 10 ani cu un barbat casatorit. crezi sau nu,ma face fericita,din toate punctele de vedere. fata este mare acum, are 17 ani si l-a avut aproape intotdeauna pe "tatal adoptiv"-cel casatorit
eu_daneza
Postat pe 27 Februarie 2011 07:32
Iubita, tu esti un copil! Iar sotul tau e unul si mai mic decat tine. Problema ta de fapt e daca sa-l lasi pentru cel cu 9 ani mai tanar cred. Sau ma insel? Cea mai mare problema e ca ti-ai gasit unul si mai mic decat primul, si mergi din lac in putz si spre mai rau. Ce sa faci? Nu faci nimik. Ti-o tr...gi cu ala pana te plictisesti si pana iti trece raul acumulat in timp, discuti cu el (chiar nici nu stiu ce discuti :)) )pana te plictisesti si pana realizezi ca e doar un copil de fapt, si ca cel mai important in toata schema asta e copilul tau...pe care il cam compatimesc. Observ ca ai predilectie sa cresti copii si sa ai grija de el. Poate ti-ai gasit vocatia si tu habar nu ai. Cum mai sa iti suceasca mintile incat sa uiti de copilul tau , un tzanc cu p///a saltareata? Vrei sa-l cresti si pe asta! Am inteles. Eu cred ca tu ai nevoie de parintii tai...de mama ta. Tu insati esti un copil atomic care face doar prostii. Copii care cresc copii... Mi-e mila de socrii tai. Ai nevoie sa mai cresti Paulino, si nu poti s-o faci decat langa sfaturile mamei tale. Hai bafta...vai de capul copilasului tau!
BondarelBzz
Postat pe 27 Februarie 2011 08:30
Sa facem o minune...
Plamadita din saruturile noastre
Sa se nasca precum o ingemanare a pamantului cu cerul
Sa facem o minune...
Izvorata din intinderea
Proaspat nascuta din calea strabatuta de noi
Pe coada unei comete
Sa facem o minune... din pamant
Mustind de seva iubirii noastre
Sa facem o minune trecuta prin trupul meu
Minune sa fie cuvantul rostit de buzele tale cautand buzele mele in faptul serii
Minune sa fie gandul tau asezat pe lumina ochilor mei
Pana prinde corp
Sa facem o minune din trecerea timpului
Din rostirea cuvintelor
Din respiratia ta pierduta in fericire
Sa facem o minune...
Si distantele no-r sa mai existe
Caci spatiul vom fi noi
Sa facem o minune...
Si sa stergem din memorie timpul
Sa traim pana ne atinge sfarsitul
Dupa ce stelele au murit uitate de caldura
Explodand una dupa alta
Lasand departarea goala
Sa facem o minune...
Fara de margini
Iar moartea sa i se inchine
Precum unui zeu
Sa facem o minune...
Si sa-i dam sangele nostru
Ca sa arda in fiecare dimineata
Odata cu soarele rosu
Pana trupul lui exista in raza
Si se intoarce intr-un tarziu in lumina
Sa facem o minune...
Si sa o denumim ... FERICIRE!

Cu mult drag,

ps.
iti doresc sa ai o zi minunata , mi-am dorit sa iti redau increderea in tine prin versurile scrise,
nu au legatura cu suferinta ta ...dar sper sa fie ca un balsam pentru sufletul tau ...indragostit!
Adna_Cris
Postat pe 27 Februarie 2011 08:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
accept realitatea ma sacrific pt copilasul meu ca alta solutie nu este 128 De la: garbo107781 20 Martie 2010 18:51
il iubesc,desi el este bagabond.. 22 De la: Rha 29 Iunie 2010 17:13
Aceeasi poveste (?) 18 De la: unu964 23 Iulie 2014 22:27
tradare orala neinfatuata !!! 59 De la: dor72 23 Mai 2011 23:08
Cum este posibil? 41 De la: bluelight 1 Decembrie 2009 20:13
Setari Cookie-uri