MAI POATE EXISTA O RLATIE DE PRIETENIE INTRE DOI FOSTI SOTI CHIAR DUPA MULTI ANI DE DIVORT?

as vrea sa-mi spuneti parerile voastre in legatura cu acest subiect s-a discutat mult despre divort ,dar as vrea sa stiu daca ati cunoscut cazuri in care fostii soti se mai puteau iubi cu si mai mare pasiune dupa divort, sau daca ati auzit cazuri cand o femeie divortata continua sa poarte numele fostului sot chiar daca nu aveau copii,sau daca ati auzit cupluri care au divortat si pe urma fosta sotie accepta dupa divort sa devina amanta fostului ei sot?
garbo003632
Postat pe 5 Iunie 2009 14:13
Cum adica, amanta? adica el are o alta familie?
Da, stiu doi fosti soti care se inteleg mult mai bine dupa divort
tulipe
Postat pe 5 Iunie 2009 14:18
50% din cuplurile divortate continua sa se vada ceva timp dupa terminarea divortului,si da..cica fac sex mai nebun ca niciodata,din moment ce bucatica si-a pierdut puterea(ma refer la certificatul de casatorie)se apuca de sex dezinhibat.


niste tampiti...
iasomia
Postat pe 5 Iunie 2009 14:21
Sunt multe cupluri care ramin in relatii de prietenie dupa divort si atit,sunt sotii care ramin cu numele sotului pentru un anumit motiv,sunt cunoscute asa in viata publica daca o au,e un nume care e mai frumos decit al ei de fata,etc,iar de situatia de a ajunge din sotie amanta,eu o consider ,jicnire,propunere care mi-a facut-o primul meu sot dupa ce s-a casatorit din nou,altele poate accepta,eu nu am acceptat,el avind tot tmpul un orgoliu cresit inteles
scrichy
Postat pe 5 Iunie 2009 14:35
cunosc pe cineva care a fost casatorit cu o femeie, si la un moment dat s-au despartit din cauza unei alte femei cu care el a stat vreo 7 ani au facut si un baietel impreuna si apoi s-a intors la fosta lui sotie care si ea la randul ei se casatorise cu altcineva dar intre timp ramasese vaduva si a acceptat sa se recasatoreasca cu fostul ei sot la 8 ani mai tarziu dupa ce divortase tot de el.s-au recasatorit si din cate stiu el o iubeste mai mult decat la inceput.am crezut ca s-au impacat doar pentru copii pentru ca au si doi copii impreuna dar adevarul este ca o iubeste enorm de mult.
ciobanu_oana
Postat pe 5 Iunie 2009 15:06
Cunosc si eu un cuplu, au divortat, s-au impacat, iar au divortat, acum iar s-au impacat, cica din cauza fetitei.
Eu cred ca tin unul la celalalt, dar au principii de viata diferite.
Cat au fost separti, el a mai facut un copil cu alta.
Ce sa mai, viata ca in filme.
Tineri si nelinistiti.

Doar ca, din toate jocurile astea, copii sufera cel mai mult.
Lipsa de maturitate.
persidadamian
Postat pe 5 Iunie 2009 15:41
cunosc o familie care dupa citiva ani dupa divort au redevenit o familie cu acte in regula si sunt mai fericiti de cit au fost la prima incercare,deh, intortocheate sunt caile Domnului si doar el stie cum le aranjeaza. sincer sper sa fiu si eu un caz similar,desi nu stiu daca voi mai avea curajul de a legaliza in fata ofiterului de stare civila.dar cine stie?, e bine sa nu zici hop pina nu sari.
vally65
Postat pe 5 Iunie 2009 15:46
iar despre cei cu propuneri indecente de genul hai sa devenim amanti ca doar am mai fo pe acolo........hm, pai, adik si cu buzele unse si cu slana-n pod? ,chiar imi e jena sa vb despre asfel de specimene desi sunt si io barbat.
vally65
Postat pe 5 Iunie 2009 15:51
De la: persidadamian, la data 2009-06-05 15:41:33Cunosc si eu un cuplu, au divortat, s-au impacat, iar au divortat, acum iar s-au impacat, cica din cauza fetitei.
Eu cred ca tin unul la celalalt, dar au principii de viata diferite.
Cat au fost separti, el a mai facut un copil cu alta.
Ce sa mai, viata ca in filme.
Tineri si nelinistiti.

Doar ca, din toate jocurile astea, copii sufera cel mai mult.
Lipsa de maturitate.

maica , da intortocheata e , pai parca e telenovela curata, sigur nu e cazul luat de la tvu?
vally65
Postat pe 5 Iunie 2009 15:53
scuze am vrut sa o citez de fapt pe oana , da s-a dus soarecu alaturi
vally65
Postat pe 5 Iunie 2009 15:55
E caz real.
persidadamian
Postat pe 5 Iunie 2009 15:56
Daca nu era topicul asta,nu imi mai aminteam,a fost de mult,povestea mea,aveam 36 ani,dar eu am o vorba ,unde scuip ,nu ling,nu intodeauna se mai poate lua de la inceput,basca sa fi amanta ex-sotului,dupa ce ti-a facut vata un iad.
scrichy
Postat pe 5 Iunie 2009 15:58
De la: vally65, la data 2009-06-05 15:55:46 scuze am vrut sa o citez de fapt pe oana , da s-a dus soarecu alaturi

se mai intampla.
persidadamian
Postat pe 5 Iunie 2009 15:58
De la: scrichy, la data 2009-06-05 15:58:06Daca nu era topicul asta,nu imi mai aminteam,a fost de mult,povestea mea,aveam 36 ani,dar eu am o vorba ,unde scuip ,nu ling,nu intodeauna se mai poate lua de la inceput,basca sa fi amanta ex-sotului,dupa ce ti-a facut vata un iad.


Pai poate el a vrut sa vada daca tine.
Lasa scrichy, nu te mai gandi, tot raul merge spre bine de multe ori.
persidadamian
Postat pe 5 Iunie 2009 16:02
Binenteles ca sunt situatii si situatii,sunt multi care se despart in liniste,cu o maturitate in gandire,ramin prieteni,atit,depinde totul de ce ai divortat.
scrichy
Postat pe 5 Iunie 2009 16:03
nu te simti jignita, si a ta a fost tare si de crezut le crez pe ambele. ca nu poci intelege, asta e cu totul altceva.tine de fapt de telectu meu personal
vally65
Postat pe 5 Iunie 2009 16:03
scrichy, fix asta voiam si eu sa spun, il lasi de rau si dupa amar de ani il iei de bun. Daca mai destrami si alte familii, alti copii despartiti de parinti, cred ca este mai mult decat iresponsabilitate.
tulipe
Postat pe 5 Iunie 2009 16:03
este cea mai mare greseala sa dezgropi trecutul. despre " morti" numai de bine si cam atat.

fuse si se duse. gata. eu nu cred in siroposenii din astea gen reintoarceri si dragoste cu nabadai. cum sa mai accepti pe ala langa tine, cand si-a batut joc ? nu apare un sentiment de scarba?astea-s povesti inventate de damele care nu au coloana vertebrala.

adica, cand nu i-a mai fost bine, s-a reintors si te ia drept manta de vreme rea? treaba lui daca te iubeste, problema lui daca-si da seama ca a gresit. trebuia sa gandeasca inainte de a o face pe cocosul cifulit .

nu se reintoarce din dragoste ci, ca i s-au dat papucii . sunteti doar varianta sigura in peticirea unei relatii . asa ca, nu faceti greseala sa credeti in legende gen "vai ce o mai iubea cand nu era bucatica lui. " un om nu se schimba. va fi cu voi dar nu v va respecta. in ochii lui, nu o sa aveti decat valoarea unei cepe degerate.

o femeia nu e "bucatica " nimanui . ati luat o hotarare, apoi mergeti pe drumul vostru. daca va intoarceti, va semnati o sentinta . va fi mai rau decat a fost. omul stie ca orice mojicie ii va fi permisa.

e o vorba " mai bine sa ma stie rau decat prost"


si_totusi
Postat pe 5 Iunie 2009 16:06
Bine zici tu acolo si-totusi.
persidadamian
Postat pe 5 Iunie 2009 16:11
De la: si_totusi, la data 2009-06-05 16:06:30este cea mai mare greseala sa dezgropi trecutul. despre " morti" numai de bine si cam atat.

fuse si se duse. gata. eu nu cred in siroposenii din astea gen reintoarceri si dragoste cu nabadai. cum sa mai accepti pe ala langa tine, cand si-a batut joc ? nu apare un sentiment de scarba?astea-s povesti inventate de damele care nu au coloana vertebrala.

adica, cand nu i-a mai fost bine, s-a reintors si te ia drept manta de vreme rea? treaba lui daca te iubeste, problema lui daca-si da seama ca a gresit. trebuia sa gandeasca inainte de a o face pe cocosul cifulit .

nu se reintoarce din dragoste ci, ca i s-au dat papucii . sunteti doar varianta sigura in peticirea unei relatii . asa ca, nu faceti greseala sa credeti in legende gen "vai ce o mai iubea cand nu era bucatica lui. " un om nu se schimba. va fi cu voi dar nu v va respecta. in ochii lui, nu o sa aveti decat valoarea unei cepe degerate.

o femeia nu e "bucatica " nimanui . ati luat o hotarare, apoi mergeti pe drumul vostru. daca va intoarceti, va semnati o sentinta . va fi mai rau decat a fost. omul stie ca orice mojicie ii va fi permisa.

e o vorba " mai bine sa ma stie rau decat prost"





te citez cu respect
yavrum
Postat pe 5 Iunie 2009 16:13
nu s-ar spune dupa nik-ul tau ca poti fi atit de transanta, oricum in cea mai mare parte ai perfecta dreptate, dar nu toti sau toate se pot incadra perfect in profilul hulit de tine(si de mine de altfel) asa ca hai sa ne indreptam tirul spre cei cu adevarat vinovati.
vally65
Postat pe 5 Iunie 2009 16:14
TOTUSICA,are perfecta dreptate,eu nu am acceptat,el din orgoliu a pierdut,tot din orgoliu ma vroia ca amanta,spunind ca daca nu a fost in stare sa ma aiba ca sotie,macar ca amanta sa ma aiba,iar eu i-am spus un ,NU,raspicat,ca in timpul unei casatori, poti avea in sotia ta si o prietena si o mama si o amanta,daca vrei,punct.
scrichy
Postat pe 5 Iunie 2009 16:54
"asa ca hai sa ne indreptam tirul spre cei cu adevarat vinovati."

trage cineva cu mitraliera p-acilea,si nu m-am prins eu?
asa...
nu putem sa generalizam,un lucru stiu sigur,multi...f multi..raman cu o bucata din suflet la primul partener,ma uit in juru' meu...in familie ,la mine vin in vizita si fostul cumnat si actualul,cand se uita sora mea in ochii primului sot are o sclipire anume,si cum sa nu aiba?

e vorba despre primul barbat din viata ei...





iasomia
Postat pe 5 Iunie 2009 17:05
De la: iasomia, la data 2009-06-05 17:05:51"asa ca hai sa ne indreptam tirul spre cei cu adevarat vinovati."

trage cineva cu mitraliera p-acilea,si nu m-am prins eu?
asa...
nu putem sa generalizam,un lucru stiu sigur,multi...f multi..raman cu o bucata din suflet la primul partener,ma uit in juru' meu...in familie ,la mine vin in vizita si fostul cumnat si actualul,cand se uita sora mea in ochii primului sot are o sclipire anume,si cum sa nu aiba?

e vorba despre primul barbat din viata ei...








da dar asta nu inseamna sa ne aruncam in bratele fostului duar ptr ca e fost si e mai interesant asa ,eu am facut prostia asta si e adevarat e ceva diferit dar apoi am regretat ptr ca mi-am incalcat principile si mandria ,chiar daca m-a implorat sa ma intorc nu am privit in urma .

Un alt exemplu este prietenul meu care regreta ca atunci cand s-a despartit prima data de FOSTa nevasta s-au impacat si totusi dupa cativa ani de chin inevitabilul s-a produs si acum sunt divortati ,
yavrum
Postat pe 5 Iunie 2009 17:11
valy, sunt situatii in viata , ce nu pot fi tratate decat transant, realist. jumatatile de masura nu-s o alegere buna.

cum spunea si iasomica, o femeie poate sa aiba anumite sentimente pentru fostul, poate chiar sa-l mai iubeasca . dar nu mai este iubirea aceea ce ti-o da o relatie implinta. e vorba mai mult de niste amintiri, de niste clipe traite candva , care au fost fericite. nu omul ce-l vezi in fata iti starneste acele trairi ci, omul care a fost, barbatul care, candva, te tinea in brate si te iubea.

eu raspundeam strict la situatiile prezentate de topic


"cupluri care au divortat si pe urma fosta sotie accepta dupa divort sa devina amanta fostului ei sot? "

ca o femeie sa accepte sa devina amanta fostului sot, implica - dupa parerea mea - o lipsa de demnitate.




si_totusi
Postat pe 5 Iunie 2009 17:23
nici pentru fostul sot situatia nu e una roz. chiar daca fosta il mai accepta, va pastra mereu in inima niste rani pe care el i le-a provocat. nu va mai fi ce a mai fost, in veci si pururi. va fi doar o amagire, o simulare . se vor chinui unul pe altul, pana cand nodul iar se va rupe.

yavrun spune bine


si_totusi
Postat pe 5 Iunie 2009 17:27
oameni buni, suntem oameni nu cratitzi. nu ne imprumutam, dom'le. ori suntem intr-o relatie ok ori, daca nu a fost sa fie, ce sa mai cautam in ea? pen' ce?
gianiblue
Postat pe 5 Iunie 2009 18:21
masochisti d-aia...
iasomia
Postat pe 5 Iunie 2009 18:24
masochisti - aia victime si nesimtiti - aia calai.
gianiblue
Postat pe 5 Iunie 2009 19:18
pai ce sa zic situatia mea e foarte asemnatoare ,partenerul meu e divortat iar eu nu am fost casatorita si suntem impreuna al treilea an ,e o diferenta de trei ani ca varsta intre noi dar si ca studii suntem diferiti eu am studii superioare iar el are numai profesionala,desi parintii mei nu il accepta intre noi exista o chimie puternica care ne atrage reciproc,am mai avut si niste conflicte eu eram mereu geloasa pe fosta lui nevasta pentru ca el nu voia sa rupa relatia de prietenie cu ea nici dupa divort iar asta ma enerva,iar el de cate ori se supara pe mine se intorcea la fosta lui nevasta care mereu il primea iar mie asta nu imi convenea,nici acum nu stiu ce sa mai fac,el a fost iar impacat vreo doua luni cu fosta si acum ma cauta pe mine nu stiu cum ar fi mai bine sa il iert sau nu....?
garbo003632
Postat pe 5 Iunie 2009 22:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gestionarea unui divort nedorit.. 27 De la: garbo_6349 18 Aprilie 2013 10:15
buna seara 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:55
ralatia dupa divort 49 De la: mihay2001usa 4 Decembrie 2010 15:23
eUniversum 1 De la: eUniversum 27 Octombrie 2011 09:21
impas 28 De la: garbo_402078 16 Iulie 2014 14:26
Setari Cookie-uri