divort si partaj

Nu te mai gandi cu furie,stiu nu e usor,mai ales intr-o tara stțraina,dar timpul le vindeca pe toate.Gandeste-te ca tot ce castigi acum e doar pentru tine iar dupa o zi istovitoare nu te asezi in pat linga unul care miroase a vodca si cu samanta de scandal.Bucura-te ca nu-l mai intalnesti zilnic,nu te incarca cu energie negativa,nu se merita.Rasfata-te din cand in cand,cu un parfum bun,o bluza pe care ti-o doreai.Banii nu se mai duc pe bautura,nu?Sper sa reusesti,nu e usor.Iti doresc numai bine.
garbo020185
Postat pe 15 Iulie 2009 07:59
Draga victima a acestui sistem romanesc,

Nu te descuraja la vorbele auzite ba de unul, ba de altul, cand sunt copii la mijloc, intr-adevar, este foarte greu sa tii piept la toate relele care vin odata cu divortul, dar crede-ma ca in majoritatea cazurilor, barbatii nu se asteapta ca femeile"slabe de inger si cu suflet mare" sa riposteze, am patit-o si eu, am fost negociata ca o vita prin restaurante cu parintii mei,el dorea o parte din terenul cumparat de parintii mei, care dorind sa nu ma mai vada suferind au zis ca ii dau lui niste bani ca sa scap din acest chin mai repede.
Singura am tinut piept la toata situatia asta ce avocata desteapta mai spuna ca bunurile se impart 50-50% indiferent de situatie, sa puna mana pe carte sa mai citeasca ca sa nu mai distruga si alte destine.
Totul tine de taria ta de caracter si daca ai fost atat de curajoasa si ai reusit sa divortezi de un om care a vrut prin iubire sa te manipuleze si sa profite, macar sa se merite efortul tau pana la capat.Ai un sentiment de implinire sufleteasca la final,incat crede-ma ca se merita tot efortul, si nu pentru ca poate castigi un proces sau niste bunuri, ci pentru tine ca om...iti recastigi demnitatea....Daca nu lupti pentru tine, cine crezi ca o va face in locul tau?Parintii care au trait in alte vremuri?Copiii care oricum din cauza societatii vor fi atrasi mai tarziu de partea parintelui cu mai multi bani...si tu ..in final ...iti vei linge ..inca o data ...SINGURA...ranile.

GATA CU VAITATUL!TRECI LA FAPTE!Consulta 3-5 avocati in aceeassi problema sa vezi ce spune fiecare si apoi alege-l pe cel in care simti ca poti avea incredere ca iti va sprijini ferm cazul tau.
BAFTA!HAI CA POTI!
corinam
Postat pe 15 Iulie 2009 15:13
multumesc ptr. sfat cred ca voi tine cont de el dupa infatisarea din toamna ....!
iacobmary2000
Postat pe 16 Iulie 2009 22:49
draga mea dupa 30 ani de casnicie am divortat .usor . dar partajul inca mai este pe rol si suntem in al 3 lea an de judecata ... asa e la noi la romani dar sfatul meu incearca sa schimbi avocatul ptr ca eu am stiut ce sa-i cer av altfel eram terminata de mult . curaj mult eu am invins in tot cu toate ca sunea avocata lui care este si vecina mea .... pe toata perioada casatoriei numai eu ... adica sotul .. am realizat venituri ... imi venea sa-i sar in gat acolo sa o fac cum imi vine la gura ... darrrr calm fata ziceam ... probe .. cartea de munca una si buna proba .. apoi rauand am dezarmat-o . draga mea curaj si putere . stiu ce inseamna un alcoolic ... am trecut deja prin asta . si transmite-i av tau ca este smecher si te lucreaza pe fata asta sa stie de la mine . poti sa ceri recuzarea av si sa -i spui sa-ti dea banii inapoi . nu-ti fie rusine lor nu le este sa ne jecmaneasca pe fata . asculta ce-ti spun eu sunt simplu muncitor dar nu m-am lasat calcata in picioare de 2 judecatori . i-am dezarmat . curaj si bafta multa draga mea . sunt alaturi de tine cu gandul bun NINA
radulescu
Postat pe 4 August 2009 09:29
schimba avocatul, aduna probe ca el bea mai mult decat castiga, cauta orice chitanta: intretinere, lumina, gaz, frigidez, peria de spalat wc-ul.....martori care au zugravit ap. si care pot sa depuna marturie ca au primit banii de la tine - cu cat mai mulkte probe, cu atat mai bine. Bafta!
daria_
Postat pe 20 August 2009 02:14
am citit mes. tau iti multumesc ptr. sfat ,,,, am deja o av. care pare ok, in 28 sept. voi sti mai multe ca avem infatisare ..revin cu amanunte dupa.......
iacobmary2000
Postat pe 20 August 2009 16:52
nici nu stii cata dreptate ai numai ca nici aici nu-i asa de roz ....muncesc la negru , si cand am de lucru cand nu ....
iacobmary2000
Postat pe 20 August 2009 16:55
exact ai pus punctul pe iiiii, asta doare cel mai tare si ptr. ca sunt orgolioasa si mai ales ca stiu ca eu am dreptate , ca eu am muncit de trei ori mai mult ptr. acea casa si nu el care bea si dormea luni in sir pana a ajuns la dezalcoolizare de mai multe ori.....asta m-a detwermina sa lupt ...dorinta de dreptate..
iacobmary2000
Postat pe 20 August 2009 17:01
multumesc Nina ptr. incurajari .....hei dragi prieteni.. va multumesc din suflet tuturor!, nici nu stiti ca-mi sunte-ti de mare ajutor cu parerile voastre pro si contra ....,de la toti invat cate ceva,
iacobmary2000
Postat pe 20 August 2009 17:06
De la: iacobmary2000, la data 2009-05-03 13:24:50dupa 17 ani de casatorie am plecat doar cu o valiza de haine ....am nevoie de sfaturi si ajutor.....
..e bine si atat..bine ca esti ok ..incepe din nou..va veni mai bine si mai mult..
AGAPI_MOU
Postat pe 21 August 2009 23:16
De la: tutankhamon, la data 2009-07-09 02:11:06doamnisoara avocat...femeia a zis clar ca a fost concubinaj......se aplica aceeasi regula ca si la bunurile dobandite in timpul casatoriei????



NORMAL...CE ESTE GREU DE INTELES...TOATE MIJLOACELE DE PROBE...ACTE...MARTORI...INTEROGATORII...ETC...
biatrice30
Postat pe 22 August 2009 01:22
Buna
sunt si eu o intr-o situatie asemanatoare si doresc un avocat bun pt a lupta sa imi castig casa si copilul,la mine este altceva casa e pe numele la amandoi si am un copil de 5 ani,numai ca eu pe cartea de munca am un salariu mic si el are salariul destul de mare si ma tot ameninta ca imi ia tot.as fi recunoscatoare pt un avocat bun
garbo034995
Postat pe 22 August 2009 12:00
fi corecta si nu cere mai mult decat ai muncit corect este jumate jumate si eu am divortat dar nu am vrut mai mult..dooar jumate ca viata nu te iarta apoi...si eu am copil...dar mergem inainte sant destui alti barbati
AGAPI_MOU
Postat pe 22 August 2009 12:26
e da,domnisora avocat,chiar aveti deficiente de intelegere...tuta a intrebat daca bunurile comune dobandite intr-o relatie de concubinaj au acelasi regim ca si cele dobandite in timpul casatoriei...mijloacele de proba nu au legatura cu intrebarea tutei...

si ca sa fii convinsa ca nu ai dreptate pana la capat,iti mai amintesc,daca stiai ,ca nu toate bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune...daca te gandesti mai bine poate-ti amintesti si exceptiile... ....asta asa,ca te lauzi cu titulatura de avocat..
Roxxynela
Postat pe 22 August 2009 16:50
avocatul sa fie femeie,
garbo034109
Postat pe 24 August 2009 11:47
De la: garbo034109, la data 2009-08-24 11:47:57avocatul sa fie femeie,



de ce,sunt mai afurisite??
Roxxynela
Postat pe 24 August 2009 13:43
nu e vorba de afurisenie aici.poate, da, sunt mai rele atunci cand e vorba de suferinta unei semene. barbatii tin cu barbatii.f. rar ai sa vezi un barbat care sa ia aparare unei femei cand e vorba de divort
garbo034109
Postat pe 24 August 2009 15:30
Esti super tare!!!
Si eu trec prin acelasi lucru!M-am mutat de la sotul meu de 4 luni si am bagat actele de divorti, in septembrie avem prima infatisare!
Imi era foarte frica pentru ca am si o fetita de 5 ani si el tot timpul ma santaja,dar acum sunt mult mai linistita si mai fericita!
La fel si fetita mea,e mult mai echilibrata si doar acum imi dau seama cat de tare suferea chiar daca nu spuneam nimic in fata ei!
am o avocata buna, nu e cea mai renumita ci una care tine foarte mult la femei!simt ca iarasi am putere, ma descurc cu chiria si cu gradinita, cu absolut tot!Lumea imi spune ca sunt mult mai frumoasa,e si normal ca am liniste si nu sta intr-un stres...asa cum traiam viata cu el!Am plecat cu hainele mele si a fetitei, am vrut sa iau cuptorul cu microunde si fierul de calcat si nici asta n-a lasat sa le iau.Si ce?Poate sa le pastreze!De altfel o sa lupt pentru ce e al meu si al copilei mele, mai ales ca bunurile din casa au achizitionat parintii mei, iar in cei 10 ani de casnicie datorie dupa datorie aveam cu el, iar "gropile" facute de el tot ai mei acoperau.Nu stiu daca voi primi alocatie pentru fetita ca nici servici nu are, doar un lucru stiu:am liniste, pace si asfel am putere sa lucrez si stiu ca intr-o zi voi avea mai mult decat am pierdut!
garbo040075
Postat pe 24 August 2009 16:57
stiu ca nu-i usor dar trebuie sa gasesti puterea interioara sa treci peste tot ptr. binele copilului....curajul ,forta,le gasesti privind in ochii copilului.
iacobmary2000
Postat pe 25 August 2009 13:15
Incearca sa aflii daca in cazul decesului primesti ceva.....si treci la treaba!!!
mika_mika
Postat pe 25 August 2009 13:20
un avocat nu trebuie neaparat sa fie cel/cea mai renumita.trebuie sa isi dea silinta sa faca treaba buna.de cele mai multe ori, un avocat renumit nu prea isi mai da interesul pt. cauze minore cum ar fi divortul. deja cand e renumit i se urca faima la cap...si iti cere si multi bani si nici nu isi apara clientul.
garbo034109
Postat pe 25 August 2009 14:18
Al meu m-a bagat cu ea in pat...ca sa ma apere.A zis ca de-acolo nu ma mai ia nici dreak...
iar_eu
Postat pe 25 August 2009 14:20
adik in trei?
garbo034109
Postat pe 25 August 2009 14:26
Nu ba, erea crapata-ntre picioare, nu cusuta ca mine
iar_eu
Postat pe 25 August 2009 14:32
si ti-a mai dat drumul de atunci sau tot intre picioarele ei esti?
Roxxynela
Postat pe 25 August 2009 14:51
da tu pe-al tau il lasi sa scrie, cind il tii intre picioare???
iar_eu
Postat pe 25 August 2009 14:55
eu nu-mi tin avocatul/clientul-ntre picioare nu are nevoie de astfel de protectie....
Roxxynela
Postat pe 25 August 2009 14:58
Sa-nteleg ca tu primesti in audienta, doar avocati?
iar_eu
Postat pe 25 August 2009 15:00
nu primesc audiente,nu acord consultatii de nici un fel si nu am nevoie de avocati,din fericire....
Roxxynela
Postat pe 25 August 2009 15:09
Cit esti de rea.Nu ma face sa cred,ca pe cine tii tu-ntre picioare, e somer
iar_eu
Postat pe 25 August 2009 15:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
:sml-ashamed0001: CE PARERE AVETI DESPRE FEMEILE CARE VORBESC VULGAR ? 2 De la: blondy_made_to_love 21 Octombrie 2010 11:53
Cine ne apara in trenuri,de vagabonzi,golani si tigani ????? 14 De la: garbo226933 27 Decembrie 2013 18:45
buna 14 De la: emma22 8 Iunie 2012 10:23
cum e mai bine, casatorit sau...pacsat? 81 De la: yanyacharberet 13 Septembrie 2009 13:15
tema de casa 14 De la: nathalie 3 Decembrie 2011 23:41
Setari Cookie-uri