E bine sa desparti copii???

Eu m-am despartit de sotul meu de acum un an,el find foarte bogat, baitul meu de 11 ani, a ales sa ramana cu el,iar fetita mea care avea atunci 2 ani am luato cu mine,acum sufer foarte mult ca am acceptat sa il las cu tal lui,nu ne vedem decit pe webcom,dar eu sufar foarte mult cu tote ca stiu ca baitul are orce isi doreste,in rest nu mai avem nici o legatura, baitul s-a racit foarte tare,ceea ce ma socheaza ca noi aveam o relatie foarte strinsa,credeti ca vor fi buni prieteni copii mei si se vor iubi cind vor creste mari???
garbo005675
Postat pe 2 Iunie 2009 09:53
Poate ca da poate ca nu. Dai prea putine amanunte.

Copilul singur a ales sa fie cu tatal lui ?? Cum e relatia dintre tine si fostul sot? Fetita e tot a lui . Se intereseaza de ea?? ...etc.
blanca
Postat pe 2 Iunie 2009 09:58
nu cred ca un copil de 11 ani poate alege singur cu cine sa stea din punct de vedere legal, iar cu raceala lui fata de tine, cred ca este normal dat fiind ca nu mai sta cu tine. De asemenea, cred ca depinde aproape in totalitate de ambii parinti sa pastreze legatura dintre copii cat de cat stransa.....
ana02
Postat pe 2 Iunie 2009 10:02
Da,baitul a ales sa fie cu taicasu,si in ziua de azi il rog sa vina la mine si imi spune ca nu ca el are de toate,eu am fost maritata in Johannesburg,(nu a fost negru),acolo in AFRICA DE SUD legea e cine are bani cistiga copii,iar drepturie sint egale intre mama si tata,dar pe mine ma dore ca taicasu indeprteza baitul de mine si de fata,ma gindesc ca urmareste sa ma faca sa sufar ca sa ma faca sa ma intorc la el, eu cu baitul am fost foarte apropiati,am crezut ca imi va fi mai usor,dar e groaznic,nu e clipa sau minut sa nu ma gindesc daca e ok.si imi este frica sa nu pierd baitul,el ma amenita ca nu il voi vedea decit cind va avae 18 ani,iar fata cu siguranta nu il va mai tine minte.
garbo005675
Postat pe 2 Iunie 2009 10:22
acum am inteles, doar ca tu nu specificasesi unde.......
ana02
Postat pe 2 Iunie 2009 10:24
pe mine nu ma intereseza de taicasu, taicasu a grest mult prea mult a crezut ca banii ma cumpara si la un moment dat si-a dat seama ca banii ptr mine nu insemna nimic,nu mi-a fost frica sa ma intorc in tara mea si sa incep de la 0,dar ma doare cind vad ca baitul e asa de distant,si ca nu mai are ce sa imi spuna,el vorbea orce cu mine,ieram nedespartiti,acum de cite ori vb cu el imi spune doar ca e ok,credeti ca ma uraste????
garbo005675
Postat pe 2 Iunie 2009 10:31
orice copil trecut de varsta de 7 ani este indreptatit sa aleaga cu cine vrea sa stea in cazul unui divort si de obicei judecatorii apreciaza cel mai mult dorinta copilului! si cat despre relatia dintre copii, aceasta o sa fie foarte distanta si nici makr prieteni nu o sa poata sa fie dupa o anumita perioada, o spun di experianta proprie!
nyky4yoo
Postat pe 2 Iunie 2009 14:02
Ultimele 10 mesaje - in ordine inversa
to_hard_to_be_good
...dupa cum am inteles ai trecut prin aceiasi situatie (legatura cu despartirea copilor ),daca ati avea un sfat,as aprecia...am o saptamina cind nu mai dorm nici zi nici noapte gindul imi este la baiat,sper sa nu uite cit de mult il iubesc si daca dorinta lui a fost sa stea cu taicasu,am acceptat cu tote ca in inima mea a fost ca un cutit,si mereu ii spun daca nu ii este bine sa vina orcind ca il astept...am momente cind ma gindesc ca ar fi mai bine sa ma intorc sa fiu linga el,dar fostul sot a gresit enorm de nenumarate ori.
garbo005675
Postat pe 2 Iunie 2009 14:56
da este o foarte grea experienta de viata! si te pot ajuta numai spunandu-ti axact cum s-a intamplat la mine si asta nu o sa o fac aici fiindca nu vreau sa afisez partile proaste ale vietii mele aici unde toata lumea poade vedea! a si cand spun proprie experianta nu o spun pt faptul k sunt mama si sunt divortata!
nyky4yoo
Postat pe 2 Iunie 2009 15:51
e foarte dificil sa fii in aceasta situatie si iti doresc tot binele din lume tie si copiilor! si te pot ajuta sa-ti faci cateva idei despre ce o sa fie dar.......
nyky4yoo
Postat pe 2 Iunie 2009 17:55
Trebuie sa te intereseze ce crede tatal .Ca-ti place sau nu .Aveti doi copii impreuna si sunteti responsabili fata de ei chiar daca locuiti separat.
Iar daca el incearca sa se folosesca de copil ca sa te determine sa te intorci, cu atat mai mult trebuie sa-l faci sa inteleaga ca nu e bine cum procedeaza.
blanca
Postat pe 4 Iunie 2009 14:18
Fostul sot ce nationalitate este?
Tu de ce nu ai ramas in Johannesburg ca sa fii mai aprope de baiat?
Aemulus
Postat pe 4 Iunie 2009 19:09
nu cred ca are o prea mare importanta nationalitatea sotului(ex) , cred ca cel mai important este calitatea lui de OM. inteleg doar partial prin ce treci (asta pentru ca eu nu am trecut prin asa ceva) dar referitor la faptul ca simti ca baiatul se indeparteaza e cu totul altceva. parerea mea este ca e perfect firesc sa sesizezi acea racire din partea lui, e normal sa simti asta odata ce el e inca necopt, are cu totul alte prioritati iar la virsta lui se simte . daca inainte erati impreuna permanent si aveati ce va spune, acum nefiindu-i alaturi au disparut acele momente de intimitate pe care le aveati, este normal sa intrati ambii in blocaje de comunicare, tu esti in tara/el este acolo. la virsta lui capacitatea de intelegere se limiteaza doar la ceea ce-i limiteaza lui interesele de moment. nu cred ca ar trebui sa fii prea ingrijorata de comportamentul lui, incearca doar sa nu-l obosesti prea tare si vei descoperi ca este acelasi copil de dinainte de separare, incearca sa-ti aduci aminte cam cum judecai tu la virsta lui si vei descoperi cita dreptate am. nu pierde legatura cu el, dar incearca sa nu-l faci partas la suferinta ta si in primul rind fii diplomata si nu-l obosi. eu personal am o fetita care a implinit pe 30 mai 18 anisori si care a ramas in tara impreuna cu mama ei, vorbesc aproape in fiecare seara pe mess cu ea,tine enorm la mine si tot avem momente in care intram in blocaj de comunicare , pur si simplu nu avem ce ne spune unul altuia si atunci desi mi-asi dori sa mai stau cu ea aleg sa intrerup discutia si sa astept urmatoarea ( in care este posibil sa apara un nou subiect de discutii). si uite asa trece timpul peste noi. referitor la faptul ca ati despartit copii, cred intradevar ca e o problema, ei neavind emotii si trairi comune, privati fiind de bucuriile sau necazurile in comun , e normal sa nu ramina prea apropiati, dar sunt foarte mari sansele ca ei sa ramina frati si buni prieteni. nu cred ca e momentul sa tee ingrijoreze acest aspect, legatura lor de singe nu le-o poate nimeni lua.
vally65
Postat pe 5 Iunie 2009 12:10
nu trebuiau despartiti copiii, mai bine sufereai tu mai mult si ii luai pe amandoi cu tine sau sufereai putin mai mult si ii lasai la tatal lor daca tot zici ca e mai bogat si putea sa aiba mai multa grija de ei ,,dar nu despartiti.trebui sa lupti sa ii apropii cat mai mult ca in viitor nu se vor avea decat unul pe altul.
ciobanu_oana
Postat pe 5 Iunie 2009 14:55
De la: ciobanu_oana, la data 2009-06-05 14:55:19nu trebuiau despartiti copiii, mai bine sufereai tu mai mult si ii luai pe amandoi cu tine sau sufereai putin mai mult si ii lasai la tatal lor daca tot zici ca e mai bogat si putea sa aiba mai multa grija de ei ,,dar nu despartiti.trebui sa lupti sa ii apropii cat mai mult ca in viitor nu se vor avea decat unul pe altul.

scuz e oana, dar iti inchipui tu cum e sa lasi in grija unui barbat 2 copii in care unul are 11 si celalalt doar 2 ani? dupa parerea mea nu prea avut de unde alege.
vally65
Postat pe 5 Iunie 2009 15:30
Vally, e importanta nationalitatea pentru ca nu in ultima instanta caracterul mai este influentat si de nationalitate/rasa.
De ce am intrebat insa ? Pentru ca nu inteleg de ce s-a intors in Rom in loc sa ramina acolo unde copilul cel mare este.A amenintat-o ex-ul ca trebuie sa plece?
Aemulus
Postat pe 5 Iunie 2009 18:51
in mod normal , tind sa cred ca atunci cind treci printr-un proces atit de dureros, ai tendinta sa te refugiezi acolo unde te simti mai in siguranta, si cum romanul se simte intotdeauna mai bine si mai in siguranta la el acacsa, probabil ca asta e explicatia pentru asa zisa ei dezertare. in afara de asta nu se stie cit de rau si de influent este ex-ul. deci personal tind sa ii tin partea mamicii.
vally65
Postat pe 6 Iunie 2009 15:53
De la: vally65, la data 2009-06-06 15:53:47 in mod normal , tind sa cred ca atunci cind treci printr-un proces atit de dureros, ai tendinta sa te refugiezi acolo unde te simti mai in siguranta, si cum romanul se simte intotdeauna mai bine si mai in siguranta la el acacsa, probabil ca asta e explicatia pentru asa zisa ei dezertare. in afara de asta nu se stie cit de rau si de influent este ex-ul. deci personal tind sa ii tin partea mamicii.
poate k mamica ar trebui sa dea mai multe detalii in privinta cu e a gresit sotul in fata ei! este foarte important de stiut inainte de a da cu parerea!
nyky4yoo
Postat pe 6 Iunie 2009 15:58
fii tare frate si pune-o pe asteptare, ca vine si argumentu. toata treaba e sa stii sa astepti,s-apoi sa vezi cum e chestia cu problema.
vally65
Postat pe 6 Iunie 2009 16:17
cauta sa te intalnesti cu baiatul tau,sa-i oferi dragostea ta,sa vada ca-ti pasa de el si fa sa se intalneasca cu fetita mai des,caci altfel vor fi doi straini.Trebuie sa discuti si cu el si sa nu faceti gresala sa ii jignesti tatal cand te intalnesti ce baiatul tau,caci fiind la el iti vei atrage ura si dispretul lui.Cu dragostea de mama,cu vorba buna,cu zambetul pe fata si vorba dulce,dar sincera,vei castiga.Ajuta-i pe copii sa-si duca dorul unul celuilalt si sa se iubeasca,pentru ca va veni o zi cand te vor condamna si te vor ocoli.Indiferent care este situatia fratii trebuie sa fie impreuna si sa nu fie despartiti.Vorbeste cu fostul sot si atingei coarda sensibila si cred ca te va ajuta pentru ca si fetita este a lui.
Dalimi
Postat pe 3 Iulie 2009 03:05
Daca vrea sa fie cu tine poate ca nu ii esti indiferenta si pentru copii merita sa incerci.Tu esti cheia ca cei doi copii sa nu sufere.
Dalimi
Postat pe 3 Iulie 2009 03:08
NU,NU CRED CA ESTE BINE SA DESPARTI COPIII!NU-I DESTUL CA SE DESPART DE UN PARINTE?EU AM DOI COPII,II CRESC SINGURA,LUCREZ MULT,E FOARTE GREU PARINTE UNIC ,DAR NU IMPOSIBIL!E O RESPONSABILITATE ENORMA,PE CARE MI-AM ASUMAT-O!N-AM PUTUT SA ALEG FATA SAU BAIATUL,II IUBESC ENORM,AU CRESCUT, SUNT ADOLESCENTI ACUM ,O PERIOADA MAI DIFICILA ,DAR TRECEM NOI CU BINE SI PESTE ASTA.CRED CA MAI BINE MERGI DIN NOU IN AFRICA DE DRAGUL COPIILOR.ACOLO LUCRAI?NU POTI STA IN ACEEASI LOCALITATE CU FOSTUL SOT?
garbo020185
Postat pe 13 Iulie 2009 00:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CAUT BARBAT SAU FEMEIE CU BANI MULTII SI ZILE PUTIN,ASTEPT OFERTA 35 De la: tutankhamon 21 Iulie 2009 11:46
DRAGOSTE CU SILA 186 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
Divortul.......o decizie greu de luat! Ce sa fac? 12 De la: ANTA 5 Iulie 2009 16:37
Cine ne apara in trenuri,de vagabonzi,golani si tigani ????? 14 De la: garbo226933 27 Decembrie 2013 18:45
helicobacter pylori:( 40 De la: hermosa20 26 Decembrie 2013 15:24
Setari Cookie-uri