Ganduri frumoase/pure/sincere

Pui, iubitu` e buba...ala ti-a zis ca te iubeste..
Va pupez, fug la job.
gabitzza
Postat pe 10 Aprilie 2009 13:36
aia da, dar macar in perioada aia a avut decenta sa spuna ca nu stie ce simte si a acceptat sa facem o pauza...evident ca eu nu stiam de "dansa"...
zambila
Postat pe 10 Aprilie 2009 13:50
Mi s-a intimplat si mie sa vad terminata o prietenie intr-un mod dureros...Ma imprietenisem intr-o maniera profunda,sincera,dezinteresata,cu un alt baiat mai mare cu vreo 10 ani ca mine,un om de o corectitudine,punctualitate,gentilete,tinuta morala,ireprosabila...Eram la virsta cind imi cautam adevarate modele de urmat si el era ce cautam.Eram fiecare casatoriti,cu copii si sotiile si idealurile si sperantele noastre de viitor...Dupa revolutie,el aplecat primul peste granite si,dupa ceva ani m-a ajutat si pe mine.Am avut in el un maestru adevarat de moralitate si virtute.Cu timpul,insa,strazile noastre au inceput sa se divida,profesional vorbind,insa succesul meu,mult mai rapid decit a fost al lui,a nascut in el invidia...Am incercat,la modul cel mai sincer sa vorbesc cu el,nimic,am luat o usoara distanta nemai povestindu-i amanunte,mai rau...Pina la urma a disparut,Am aflat ca s-a intors in tara,a avut citeva tentative de afaceri,falite,acum s-a izolat de toti,inclusiv familiari...Imi plinge sufletul si-acum,dar nu se poate nimeni apropia de el...Ma vad neputincios in fata unor situatii care kiar ma depasesc...
valentino
Postat pe 10 Mai 2009 22:02
Vali, cel mai bun profesor/mentor e cel care e depasit in realizari/succese de elevul/mentoral lui.Asa ca tu ai avut un excelent exemplu, pacat ca el nu a putut vedea in tine un mentor la un moment dat si sa-ti urmeze exemplu.
Aemulus
Postat pe 11 Mai 2009 00:14
Nu am rivnit spre asta niciodata si mai ales in acest caz...era un munte de intelepciune.Keia succesului meu cred ca sta in arta comunicarii,care poate el nu o stapinea prea bine,dar nici atunci si nici vreodta,n-as indrazni sa ma compar cu el...Doar in carti am descoperit astfel de oameni...Cred doar ca invidia poate distruge un suflet frumos...pt mine am luat o lectie,cel putin cu asta am ramas...
valentino
Postat pe 11 Mai 2009 07:50
Vali, poate nu era invidie, ci doar o neamplinire, esec si dezamagire pe care le-a simtit vis-a-vis de traiectoria vieti lui. Poate nu putea da ochi cu tine fara sa-si reposeze acest esec.

Daca e asa cum spui, un om intelept poate ignora invidia.
Clm
Postat pe 12 Mai 2009 13:20
Eu vad intelepciunea ca pe o umbrela...nu stiu o umbrela atit de mare sa te apere complet de ploaie.Si in cazul lui,al meu sau oricui,la un moment din viata,cu toata buna impresie pe care o avem noi si altii,despre intelepciunea noastra,pot fi parti din noi care,prin comportamentul nostru,sa demonstreze contrariul.Ceea ce eu am inteles de aici e faptul ca,e omeneste a luneca si,deci justificabil...dar de neinteles a ramine in acea stare...
valentino
Postat pe 12 Mai 2009 13:29
Poti sa observi ca si dupa ce nu mai comunicati, ai invatat ceva din greselile lui.
Clm
Postat pe 12 Mai 2009 15:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
In viata nimic nu e intamplator 21 De la: garbo_1505 1 Februarie 2014 17:09
SIMPLU 75 De la: wife 19 Septembrie 2009 09:50
Sa continue relatia cu el sau nu? 157 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:30
dedicatii 61 De la: lady_corina 2 Septembrie 2009 22:54
Despre ea... 45 De la: garbo165927 16 Decembrie 2010 11:06
Setari Cookie-uri