O simpla viata...

E atat de usor sa iti doresti de la viata ce e mai bun, e atat de usor sa speri ca persoana de langa tine te va sprijini atunci cand drumul se intuneca...dar ce faci cand toate dorintele se transforma in vise iar visele se spulbera...unul cate unul. Ce faci cand speri ca totul va fi bine, dar nu e, si cand speranta incepe si ea sa se spulbere si incepi sa traiesti sub forma unui lucru inert in jurul caruia totul se misca,doar ca tu nu poate face nimic, esti tintuit sa stai si sa astepti. Ce? nu stiu..totul e intuneric liniste...nu mai nimic.
boana_maria
Postat pe 6 Martie 2009 08:53
ai o astenie de primavara,ia niste vitamine..si baga plimbari in aer liber...
iasomia
Postat pe 6 Martie 2009 08:56
...de ar fi asta solutia...toate s-ar rezolva printr-o plimbare,dar nu totul e asa usor
boana_maria
Postat pe 6 Martie 2009 09:01
dezvolta..usureaza-te...
iasomia
Postat pe 6 Martie 2009 09:03
Este usor de spus, poti trece peste orice. Dar este greu, mai ales daca persoana care ar trebui sa fie alaturi este doar de forma, si eu trec printr-o perioada asemanatoare, nu am nici o pofta de viata, parca nu mai sunt buna de nimic, nu pot sa-mi fac planuri de viitor, functionez ca un robot. Si eu sper ca odata cu venirea primaverii sa fie mai bine.
BLAJ
Postat pe 6 Martie 2009 09:08
Ce faci cand trebuie sa alegi fericirea ta sau a celui de langa tine? Ce faci cand acolo unde tu vezi neintelere ceilalti nu vad nimic? Ce faci cand iti dai seama ca ai devenit ceea ce ai evitat sau ceea nu ai dorit toata viata sa fi?
boana_maria
Postat pe 6 Martie 2009 09:09
Vorbeste cu omul care te-a dezamagit si care ti-a spulberat visele. Daca ramane impasibil, alege fericirea ta!
Nu accepta compromisuri inutile.
Ella34
Postat pe 6 Martie 2009 09:15
Dar cand deja ai facut compromisuri, cand deja ai ales o viata in doi, cand ai inceput sa construiesti ceva in doi...nu e atat de usor sa renunti sau sa o iei de la capat...
boana_maria
Postat pe 6 Martie 2009 09:19
Orice vei alege sa faci, primul pas este comunicarea! Vorbeste deschis, fara menajamente cu omul acesta... Abia dupa aceea vei intelege ce ai de facut.. fie ramai si lupti mai departe, fie alegi un alt drum! Exista si varianta in care ramai inerta si privesti cum se prabuseste totul in jurul tau... Asta iti doresti?
Ella34
Postat pe 6 Martie 2009 09:26
Crede-ma ca nu se prabuseste totul, eu ma probusesc de la presiunile din jurul meu,si nimieni nu isi da seama de lucrul acesta, dar povestea mea, ca altfel nu pot sa-i spun, e mult mai complicata si nu pot sa detaliez aici foarte multe amanunte...
boana_maria
Postat pe 6 Martie 2009 09:32
In cazul asta, nu cred ca te putem ajuta... Putem bate campii cu gratie, imaginandu-ne o situatie care poate fi departe de realitate...
Aduna-ti fortele si stabileste-ti prioritatile.
Nu cauta o solutie simpla pentru ca, s-ar putea sa nu existe !
Ella34
Postat pe 6 Martie 2009 09:40
In momentul de fata nu exista nici o solutie...cum de altfel nu mai exista de mult...dar multumesc pentru mesaje
boana_maria
Postat pe 6 Martie 2009 09:47
ella,

o tragi tu de codite?sau o trag eu?

nu de alta..dar iar sariti pe mine ca sunt rea...si ati vazut..unele trebuiesc caftite ca sa-si revina...
iasomia
Postat pe 6 Martie 2009 09:52
E prea tanara sa dramatizeze asa...!

Te las pe tine s-o trezesti la realitate...
Ella34
Postat pe 6 Martie 2009 09:55
ma tem ca mi-am pierdut vocatia,poate imi revin zilele astea.

mario,

la ce ai tu acum exista solutii!

solutii nu mai exista cand suntem la 2m sub pamant,cu floarea in gura...daca intelegi ce vreau sa spun...


hai curaj..
iasomia
Postat pe 6 Martie 2009 10:00
Stiu ca poate dramatizez mai mult decat e cazul...mereu am incercat sa gasesc o solutie, mereu am incercat sa fie bine, dar la mine nu s-a gandit nimeni.
Sunt tanara, dar nu inseamna ca nu stiu ce inseamna o viata grea, pana acum nu stiu ce inseamna sa ai o viata usor. Mereu am avut speranta ca va fi bine si ca toate se vor rezolva, in fiecare dimineata ma trezeam cu zambetu pe buze, dar acum totul s-a schimbat.
Si cand te lovesc atatea probleme dintr-o data, si cand toate au nevoie de o rezolvare urgenta si nu stii de unde sa incepi ca sa impaci pe toata lumea si sa fie din nou armonie acolo unde poate nu a fost niciodata.
boana_maria
Postat pe 6 Martie 2009 10:04
maria, daca imi permiti un sfat...

incearca mai intai sa te impaci pe tine, si pe urma mai gandeste-te si la ceilalti

stiu ca e un sfat egoist, dar crede-ma ca e un sfat bun...

cand incerci sa impaci pe toata lumea, e clar ca uiti sa mai ai grija de tine...ori, si tu esti importanta, sa nu uiti asta

incearca sa abordezi problemele step by step, nu toate odata...
wife_de_zmeu
Postat pe 6 Martie 2009 10:12
Asa as vrea sa ma gandesc, macar o scurta perioada de timp, la mine prima data. Dar nu pot, cand vad ca cei de langa mine ca nu sunt impliniti mai degraba ii ajut pe ei si daca mai am timp si de mine bine daca nu cu alta ocazie...
boana_maria
Postat pe 6 Martie 2009 11:10
Daca asta e atitudinea ta, nu te mai plange si accepta ceea ce ti se intampla. Tu esti singura care poate schimba ceva in viata ta. Iti garantez ca oricat ti s-ar parea acum ca nu se poate face nimic si ca celalalt va fi nefericit daca incepi sa faci ceva pentru tine ai sa vezi ca nu va fi chiar asa cum iti imaginezi acum. Ba chiar te vei mira de cum ai putut sa iti faci atatea ganduri. Nu mai pierdeti timp pretios din viata voasta incercand sa-i faceti fericiti pe altii in detrimentul fericirii voastre. E pacat si nici nu va dati seama cum va trece timpul si veti realiza ca nu a meritat nici un minut.
Micass
Postat pe 6 Martie 2009 19:11
maria draga si eu sint cam in aceeasi situatie si mult timp am facut totul ca celor din jur sa le fie bine,dar pt mine nu a ridicat nimeni un deget.la mine este vorba de sotul meu caruia nu ii place nimic,adica nu vrea la munte,nu vrea la mare,nu vrea nicaieri,numai acasa sta.ca sa nu mai zic ca si facultatea am intrerupt-o din cauza lui.si eu ma gandesc mereu ce as putea face,dar probabil nu am curajul necesar sa imi iau inima in dinti odata si sa fac ceva.
ana_fleur72
Postat pe 6 Martie 2009 20:56
ce va mai place sa fiti victime....
e placerea voastra ascunsa, sa miorlaiti si sa nu faceti nimic pentru a va pune ordine in viata

e comod sa dai vina pe celalalt, pentru faptul ca tu, ca om, nu ai destula demintate in a gestiona o situatie

daca , sotul sau altcineva va trateaza ca pe omul bun la toate, care accepta orice, fara a pune nici un fel de conditie,e o consecinta a comportamentului vostru.

si_totusi
Postat pe 6 Martie 2009 21:11
Da de ce trebuie draguta sa-mpaci tu pe toata lumea ??? Lasa-i sa se-mpace singuri . Or fi adulti ( neampacatii) .
Nu stii de unde sa incepi ? Incepe de la tine . Intotdeauna . Altfel o sa fii doar masa de manevra pentru neampacatii tai .
Stii ce-i amuzant ? Daca reusesti sa te detasezi un pic ai sa vezi ca fix cine te preseaza mai tare sa faci una sau alta e cel care nici nu baga de seama ca esti un om care are si el dorintele lui . Cred ca-i un exercitiu util .Mai ales cand ai tendinta sa te-nvinuiesti de egoism. + ca tot spectatcolul din jur o sa-ti para ridicol.
blanca
Postat pe 6 Martie 2009 21:45
ehee...mielushel...victimizarea asta e boala grea...daca o mai combini cu sentimentul de vinovatie indus de altii si cu ideea fixa ca ai datorii fata de ceilalti...ajungi ca mine...

de-aia ziceam eu ca e bine sa inteleaga ca prime ei datorie e fata de ea, si pe urma fata de ceilalti...
wife_de_zmeu
Postat pe 6 Martie 2009 21:51
Wife , eu cred ca in buna masura victimizarea tine de educatie .Dar mai cred ca vine o vreme cand devii adult si trebuie sa iei decizii cu capul tau.
Si e grav sa gandesti ca nu ai solutii desi uneori sincer cred ca intuiesc ce se-ascunde in spatele acestui gand . Poate omului i-a fost atat de rau ca prefera sa mearga inainte intr-un rau pe care-l cunoaste decat sa-l schimbe cu altul .
blanca
Postat pe 6 Martie 2009 21:59
De tanara, de cand am avut primul iubit, cand vedeam ca ceva nu e in regula in relatie ma hotaram sa plec. Dar imi faceam ganduri:" Doamne, ce o sa faca el fara mine?" "nu poate trai fara mine,", "ce ma fac?", "cum sa fac?". Orcum, instinctul de conservare a invins intotdeauna la mine. Surpriza venea doar dupa. Fostii se descurcau asa de bine fara mine incat ma intrebam daca nu cumva eu eram aia care le-am stat in cale. Stati linistite. Nimeni nu moare fara voi. Plus ca dupa parerea mea mi se pare ca barbatii sunt un pic mai egoisti decat noi. Si isi revin mai repede. Majoritatea ne inlocuiesc atat de repede incat ne bulverseaza si pe noi. Cred ca-i prinde aura asta de victima: "am fost parasit, sufar". Imediat se gaseste o mama Dolores care sa sufere in rana. Va suna cunoscut oare?
Micass
Postat pe 7 Martie 2009 08:36
Aaaa, citi ani are Maria? Ca e pe un alt topic un baietel de 19 ani care isi cauta o iubita.Poate o scot la capat amindoi
Aemulus
Postat pe 7 Martie 2009 08:45
Fa un raport rapid!!!Stabileste toate detaliile,locatiile sa fie bune...varstele apropiate...poate o pui de-o minune!!!!
walkiria
Postat pe 7 Martie 2009 08:48
Eu zic sa ne deschidem agentie matrimoniala deja.Si profitul sa-l donam la casele de copii rezultati in urma activitatii matrimoniale, ce spui?
Aemulus
Postat pe 7 Martie 2009 08:51
Ar fi chiar o idee buna!!!Munca in sine ar fi placuta...iar scopul nobil!!!Asta ar fi una dintre minunile vietii!!!
walkiria
Postat pe 7 Martie 2009 08:53
Nu va ocupati si de adolescenti intarziati, asa ca mine...?
Ella34
Postat pe 7 Martie 2009 08:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O lupta intre inima si ratiune ! 32 De la: lusel 24 Iulie 2010 12:39
madalina 24 De la: Kid0 6 Februarie 2010 00:15
xxlbust 49 De la: gabriella27 26 Decembrie 2014 09:30
folosirea uleiului de ricin 22 De la: Claudia_Popescu_1 16 Mai 2012 18:32
Tahitian Noni, bautura bioactiva 1 De la: colnago 5 Septembrie 2010 10:55
Setari Cookie-uri