ulei de ricin

buna!!!
am citit un articol cu niste masti de regenerare al parului, care contin ulei de ricin. este vreo diferenta daca se foloseste ulei pentru uz intern in compozitia mastii?
gssp
Postat pe 16 Iunie 2009 13:45
ulei de ricin...pentru uz intern?este separat?eu am folosit ulei de ricin de la farmacie, sticlute mici...era 2,5 ron/sticluta...si amestecam cu ulei de masline, vitamina A (sticluta mica si aia, tot de la farmacie), un ou si jumate de lamaie...e perfect pentru par mediu/lung...ma refer si la cantitate aici...la fiecare spalare e de ajuns cate o sticluta de ulei de ricin si una de vitamina A(si costa si f putin, vreo 6 ron ambele)...rezultatul este super...chiar si pe un par vopsit...f eficient
mia79x
Postat pe 16 Iunie 2009 13:52
din masca respectiva pentru a fi completa mai lipseste si vitamina E fiole...dar nu am gasit in nici o farmacie din iasi si bucuresti, pe unde-am intrebat...erau doar pastle de-nghitit(vitamine)
mia79x
Postat pe 16 Iunie 2009 13:57
nu...cred ca-i ok...am auzit ca si uleiul de floarea soarelui ar fi bun...pentru luciu, dat usor, pe varfuri, inainte de spalare(deci nu se fac paraziti dintr-aia prin par )
pe sticluta pe care o foloseam eu scria si pentru uz intern si extern...cred ca-i vorba oricum de acelasi ulei...iar rezultatul e super...ori il pui in amestec cu celelalte...sau macar cu cateva...ori e suficient sa frectionezi doar radacina...e f bun.
mia79x
Postat pe 16 Iunie 2009 14:02
eu am ingredientele si abia astept sa ma apuc de treaba... daca ar fi dupa mine as vrea sa imi creasca parul in 4 zile
gssp
Postat pe 16 Iunie 2009 14:05
eu am facut niste injectii cu vitamina B1 si B6 si mi-a accelerat cresterea parului, dar atunci aveam nevoie pt alta chestie din organism, nu pt par as mai face vreo 2 sapt dar dor asa de tare
multumesc de informatii
gssp
Postat pe 16 Iunie 2009 14:10
mia79x
Postat pe 16 Iunie 2009 15:17
Eu acum 25 de ani mi-am reparat parul numai cu ulei de ricin in felul asta: vineri seara de pilda imi puneam o lingurita de ulei de ricin (care trebuie sa fie proaspat) pe par si masam citeva minute dupa care ma pieptanam in toate directiile si apoi imi legam capul cu un batic pin a doua zi dimineata.Dimmineata ma spalam.
La inceput se constata o cadere de par, este doar parul bolnav care trebuie sa se regenereze.Pe urma incepe sa se indeseasca parul.Am facut chestia asta pentru mai bine de un an.
Ba chiar am folosit ulei de ricin si pe gene.Am taiat cam 1 mm din gene si pe urma ma dadeam cu ulei de ricin in fiecare zi.Mai tirziu chiar am pus o pic. de ricin in rimel si imi dadea o stralucire grozava la gene.
Aemulus
Postat pe 16 Iunie 2009 18:37
masca se aplica pe parul uscat sau pe parul umed? si cate saptamani sa fac tratamentul?
gssp
Postat pe 17 Iunie 2009 11:04
masca se aplica pe parul uscat, inainte de spalare si-o lasi de la 30 min-2h...intr-adevar si pentru gene si unghii se foloseste uleiul de ricin...iar rezultatele chiar se observa dupa un timp...foloseste si tu de fiecare data cand te speli sau macar o data la una, doua saptamani...pana te plictisesti
mia79x
Postat pe 17 Iunie 2009 11:24
salutare..si eu folosesc ulei de ricin dar il folosesc impreuna cu pertol si ou..macar o data pe luna.iti fortifica parul si-l face mai sanatoss
LORY76
Postat pe 21 Iulie 2009 15:35
garbo017270
Postat pe 1 August 2009 21:01
Tu de ce plingi? Nu ai ulei de ricin? Gasesti la farmacie.
Ciresica
Postat pe 16 Septembrie 2009 06:00
Ulei de ricin,e un singur produs,fie ca e folosit intern sau extern,grabeste cresterea parului,exista tratament ptr.gene ,e de lunga durata,rezultatul e marirea in lungume a genelor
scrichy
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:33
Eu l-am folosit la sprancene. Am vrut sa-mi dau o alta forma sprancenelor... la coafor. Si pentru indesirea lor... Am dat in fiecare seara timp de o luna. A fost ok.
picaturaderoua
Postat pe 16 Septembrie 2009 13:14
il poti folosi fara probleme
Michela1975
Postat pe 1 Octombrie 2009 11:41
Ulei de ricin amestecat cu galbenus de ou si miere .
Pe parul ud.
Ti masca asta o jumatate de ora si apoi te speli bine.
sunset474
Postat pe 1 Octombrie 2009 11:47
ULEIUL DE RICIN SE FOLOSESTE ATAT INTERN CAT SI EXTERN.NU EXISTA ULEI DE RICIN INTERN SI ULEI DE RICIN EXTERN.SUNT ASIST.FARM. SI INTR-ADEVAR ULEIUL DE RICIN COMBINAT CU ULEIUL DE MASLINE,GALBENUS DE OU,LAMAIE,VITAMINA E CAPSULE(CARE SE POT INTEPA CU UN AC)SI VITAMINA A ESTE O MASCA FOARTE BUNA CONTRA CADERII PARULUI.INSA PARUL CADE SI DIN CAUZA STRESULUI SI TREBUIE LUAT INTERN SI VITAMINE ANTISTRES SAU ZINC,SELENIU,MAGNEZIU SI CALCIU.ULEIUL DE RICIN ESTE BUN SI PT GENE.SUCCES TUTUROR!
garbo046132
Postat pe 7 Octombrie 2009 21:43
STIE CINEVA CUM TRATEZ ALOPECIA,IMI CADE PARUL CEVA DE SPERIAT,DUPA 2 LUNI DE TRATAMENT NU CONSTAT NICI O INBUNATATIRE,VA MULTUMESC
garbo006929
Postat pe 8 Octombrie 2009 20:12
Uleiul de ricin este foarte bun dar nu in exces mare. trebuie sa dam mai intai sa vedem daca isi face efectul pe par. Sdaca da rezultate bune mai incehttp://www.garbo.ro/comunitate/forum/post_reply/5612.html#http://www.garbo.ro/comunitate/forum/post_reply/5612.html#rcam.
garbo059815
Postat pe 16 Octombrie 2009 17:54
Uleiul de ricin este doar pentru UZ EXTERN. In loc sa cumperi tot felul de masti de pe piata foarte scumpe si fara nici un efect, mai bine prepara una acasa si foarte sigura.

Amesteca ulei de ricin, ulei de masline si galbenus de ou (se poate si fara galbenus de ou). Amestecul se tamponeaza la radacina parului, apoi pe lungimea lui. Aceasta masca se tine 4 ore dupa care speli si limpezesti. Masca se aplica o data pe saptamana (in weekend cel mai bine). Ca orice tratament rezultatele nu sunt imediate, adica dupa prima folosire ci dupa prima luna. Acest tratament il folosesc si eu si l-am recomandat si prietenelor. Toate sunt foarte incantate.
Nirvana
Postat pe 21 Octombrie 2009 13:33
buna ce-i drept uleiul de ricin este f bun pt par mai ales dc este folosit pe o perioada de timp mai indelungata combinat cu ulei de masline cu galnenus de ou cu miere si zeama de la o lamaie...si uleiul de ricin de la farmacie este si pt uz intern in anumite afectiuni digestive...dar este acelasi care se foloseste si la mastile pt par...
annamariac
Postat pe 2 Noiembrie 2009 22:33
vroiam sa mai intreb dc se mai gasesc vitaminele e si a in farmacii ca la toate la care am intrebat mi-au zis ca nu se mai fabrica:((((
annamariac
Postat pe 2 Noiembrie 2009 22:35
fetelor,incercati uleiul de in.se gaseste la magazinele de cosmetice sau la magazinele naturiste.se da pe par dupa baie cand parul e inca ud.nu ingrasa,restructureaza si stopeaza caderea.la mine a functionat.
mitza81
Postat pe 14 Noiembrie 2009 16:10
de unde sa gasesc petol il caut de mult si nu gasesc
ormenisan
Postat pe 2 Decembrie 2009 17:03
DA, DUPA CATE STIU EU ULEIUL DE RICIN IMPREUNA CU VITAMINA A -FIOLE SI CU GALBENUS DE OU PROASPAT SE FOLOSESTE CA MASCA PT PAR.... VOI CE STITI?
sophia1971
Postat pe 5 Ianuarie 2010 14:54
In primul rand vreau sa spun k imi iubesc f mult parul,si am f mare grija de el(am parul lung,blond,des),deci nu am nevoie de extensii sau mai stiu io ce...Dar ma ajuta mult si reteta care o sa vi-o scriu acum.Chiar in seara asta vroiam sa fac masca aceasta dar am lasat-o pe maine.Ulei de masline aplicati pe toata lungimea parului,uleiul de ricin la radacina(il mai folosesc si pt gene)galbenus de ou,miere de albine,vitaminaA si avocado se amesteca(pasta obtinuta nu arata f bine,dar rezultatul e extraordinar)si se aplica pe toata lungimea parului.Se sta cat mai mult posibil cu masca in par(de la jumatate de ora pana chiar si o noapte cine rezista)se acopera capul cu o folie arginitie(de bucatarie)sau casca de dus.Parul va fi vizibil mai stralucitor,moale...diferenta o sa o observati voi singurele.Avocado e pt hranire(probabil v-ati intrebat ce fac cu avocado)si pt varfurile casante.Si sa revin la uleiul de ricin,chiar ajuta la cresterea parului.o spun din propria experienta,cand mi-am "tuns"putin genele(putin mai mult decat era necesar)in decursul unei luni de zile m-am dat in fiecare seara cu ulei pe gene,iar rezultatul chiar a dat roade..aveam si io genele de dinainte...va pup!
garbo093541
Postat pe 15 Ianuarie 2010 00:52
In primul rand vreau sa spun k imi iubesc f mult parul,si am f mare grija de el(am parul lung,blond,des),deci nu am nevoie de extensii sau mai stiu io ce...Dar ma ajuta mult si reteta care o sa vi-o scriu acum.Chiar in seara asta vroiam sa fac masca aceasta dar am lasat-o pe maine.Ulei de masline aplicati pe toata lungimea parului,uleiul de ricin la radacina(il mai folosesc si pt gene)galbenus de ou,miere de albine,vitaminaA si avocado se amesteca(pasta obtinuta nu arata f bine,dar rezultatul e extraordinar)si se aplica pe toata lungimea parului.Se sta cat mai mult posibil cu masca in par(de la jumatate de ora pana chiar si o noapte cine rezista)se acopera capul cu o folie arginitie(de bucatarie)sau casca de dus.Parul va fi vizibil mai stralucitor,moale...diferenta o sa o observati voi singurele.Avocado e pt hranire(probabil v-ati intrebat ce fac cu avocado)si pt varfurile casante.Si sa revin la uleiul de ricin,chiar ajuta la cresterea parului.o spun din propria experienta,cand mi-am "tuns"putin genele(putin mai mult decat era necesar)in decursul unei luni de zile m-am dat in fiecare seara cu ulei pe gene,iar rezultatul chiar a dat roade..aveam si io genele de dinainte...va pup!
garbo093541
Postat pe 15 Ianuarie 2010 00:52
Io stiam k zeama de lamaie usuca parul..mai ales pe cel blond...Ce am uitat sa va spun e de ceaiul de urzica,il folosesc mereu primavara(cumpar din piata o punga de urzici,le fierb,si ceaiul obtinut il pun la ultima clatire,dar il lasati in par pana la urmatoarea spalare,nu va clatiti de el)nu modifica culoarea sau mai stiu io ce...pur si simplu regenereaza
garbo093541
Postat pe 15 Ianuarie 2010 00:58
Io stiam k zeama de lamaie usuca parul..mai ales pe cel blond...Ce am uitat sa va spun e de ceaiul de urzica,il folosesc mereu primavara(cumpar din piata o punga de urzici,le fierb,si ceaiul obtinut il pun la ultima clatire,dar il lasati in par pana la urmatoarea spalare,nu va clatiti de el)nu modifica culoarea sau mai stiu io ce...pur si simplu regenereaza
garbo093541
Postat pe 15 Ianuarie 2010 00:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am scapat de operatie de hemoroizi 66 De la: elodia 28 Martie 2011 20:13
Tratament pentru intensificarea genelor 6 De la: garbo_400215 20 Octombrie 2014 15:17
cresterea parului 62 De la: garbo_489454 21 Februarie 2019 14:07
vergeturile 2 De la: garbo010468 3 Februarie 2010 21:17
ulei de ricin 106 De la: gssp 1 Iunie 2015 05:30
Setari Cookie-uri