Anti Sfantul Valentin + chin de 1-8 Martie

Aduc un nou topic in nebunia asta cu ziua indragostilor si martzaguselor aiurite!!
Pe mine ma obosesc practic aceste chestii! Incepand cu luna Februarie la tot coltul strazii atarna toata lumea o inima spanzurata, baloane, care mai de care mai ciudate, ca de e ziua "Valentine's day" (cum mai aud pe strada)!!
Apoi vine martisorul!! 8 (!!!) zile incheiate trebuie sa poarte barbatii cu femeile ca si cu ouale!! Floricele, martisoare (unele sunt chiar de prost grust, chicioase si daca nu le porti, cel/cea care ti l-a dat se supara amarnic) si chestii de traditie care numai traditie nu mai este in ziua de azi!
Parerea mea, ca femeie, este ca sunt mult prea supra evaluate aceste "sarbatori", este un motiv in plus sa mergi la servici si sa-i fluturi in nas colegei, colegelor "Uite ce mi-a luat iubi!!"
Sa fim seriosi!! Ce am facut noi intr-atata de deosebit incat sa meritam toata tevatura asta an de an???
Da-o naibii de treaba. Atata dulcegarie 2 luni de zile??? Nu ai nevoie de o singura perioada din an sa-i spui fiintei dragi ca o/il iubesti! Ai un an intreg sa faci asta!!
PS: Presupun ca cei care iubesc numai in perioada asta a anului, restul perioadei o petrec batand aceste fiinte dragi! Nu asta ar cam fi concluzia??
Verarmy_38
Postat pe 6 Februarie 2009 14:06
"Valentine's day" - o porcarie,un kitch..inimioare si alte aberatii,votez contra.

1 martie si-a pierdut de mult farmecu'


"Sa fim seriosi!! Ce am facut noi intr-atata de deosebit incat sa meritam toata tevatura asta an de an??? "

la faza asta m-ai pierdut,vorbesti ca un baietel...





ne chinuim in continuare ce draq sa facem?...

da' de ce pusasi topicu' la sex?
sa-ti dea Dumnezeu sanatate m-ai facut sa rad....

aham..stai ca mi-a venit o idee:

"Sa fim seriosi!! Ce am facut noi intr-atata de deosebit incat sa meritam toata tevatura asta an de an??? "

daca tot ai pus topicul la "sex" ,oare asta sa fie raspunsu'?...
iasomia
Postat pe 6 Februarie 2009 16:56
Si apoi de ce nu? N-ar fi rau ca tot anul sa fim luate in seama asa cum suntem in perioada asta. Pe mine nu ma deranjeaza orice poate fi sarbatorit. Mai ales iarna care mi se pare un anotimp ingrozitor. Ma face sa o depasesc mai usor. De ce sa nu facem in fiecare luna o sarbatoare care sa ne bucure? Si daca acea sarbatoare e pentru noi femeile cu atat mai bine.
Micass
Postat pe 7 Februarie 2009 09:02
Micass, !
Ella34
Postat pe 7 Februarie 2009 09:13
! Martie si-a mai pierdut din farmec din cauza porcariei Valentine's Day, o tampenie occidentala. Avem si noi Dragobetele nostru, nu sa ne maimutarim ca occidentalii. La fel si cu Halloween... Eu sunt anti occidentalisme ieftine.

Postat pe 11 Februarie 2009 14:30
stefi, bravo pe 24 februarrie dai flori la fete, pe 1 martie, fetele trebuie sa dea martisoare baietilor asa e traditia. e ca un fel de raspuns celor care de dragobete le-au indemnat sa le fie dragute
si_totusi
Postat pe 11 Februarie 2009 14:35
cinstit vorbind, rumanii n-au nevoie de nicio zi d-asta oficiala... astea merg pe la aia de se spetesc muncind pana uita de toate cele si trebuie sa li se reaminteasca sa se mai si bucure de viata, macar o zi pe an...

rumanii o duc intr-o sarbatoare zi de zi... ziua muncii ar trebui sa se dea la rumani...
zambil
Postat pe 11 Februarie 2009 15:51
cata dreptate ai zambil!!
deja ma enervezi!!
zambila
Postat pe 11 Februarie 2009 15:52
eu nu prea inteleg...am fost blonda, deh...si unicul meu neuron se plictiseste singur...da' de ce trebuie sa fie o zi in care oamenii se declara indragostiti? nu ar trebui sa fie mai toate zile asa?

pe mine ma dispera inimioarele alea, motzocosi de plus si toata efervescenta aia ...
wife_de_zmeu
Postat pe 11 Februarie 2009 16:07
@ iasomia: am pus acest topic la sex deoarece orice am face si pe oriunde ne-am duce "ziua valentine's day" se refera numai la sex. peste TOT: radio, tv, mall, supermarket, pana si la magazinul din scara se pun tot felul de chestii pe pereti si geamuri de genul "ce faci tu pentru dragostea ta?" si deasupra o duduie fooooarte sumar imbracata care face cu ochiul sugestiv...
cat despre 1 martie, vorbesc ca un baietel deoarece am incercat sa ma pun si in locul unui barbat!! de fiecare data in intervalul asta se cheltuiesc o groaza de bani degeaba, pe cadouri MUSAI diferite!!... sincer, eu nu fac nimic mai mult decat face sotul meu. eu de ce sa merit mai multa atentie decat el??

@ si_totusi: la noi nu se dau martisoare barbatilor si imi pare rau. farmecul nu mai este demult ceea ce ar trebui sa fie, si anume inceperea primaverii si bucuria care ti-o face acest simplu martisor. acum martzagusele sunt brose, de preferat din aur!!!, papusele chicioase si floricele de pe care trebuie sa mai stergi praful inca un an!!

Dragilor, ganditi-va la Valentinul asta, ce-ar fi daca partenerii vostrii v-ar spune numai O SINGURA DATA PE AN ca va iubesc? cum v-ati simti?

Verarmy_38
Postat pe 12 Februarie 2009 18:09
Eu astept cu interes sa vad cind romanii or sa inceapa sarbatorirea zilei tatalui.Ca daca am luat ziua lui Valentin si ziua mortilor de la americani (sau ce natie or avea cei cu obiceiurile astea) de ce sa nu luam si o zi care chiar merita sarbatorita "Father's Day"?

Iar din cite stiu eu traditia de martisor, in Bucovina, era ca fetele sa dea martisor baietilor (o ata alba impletita cu una rosie in forma de bratara).Ca mai tirziu femeia si-a revendicat dreptul de a primi....asta e alta problema.
Aemulus
Postat pe 13 Februarie 2009 01:16
micabis...eu ii plang pe barbati...ce alergatura...ce nebunie...cu cadoul perfect...e obositor rau...si daca se mai intampla sa nu ii placa inimioara...si sa fi vrut iubita un flecustet costisitor...ce cucuie isi ia, saracu'...
wife_de_zmeu
Postat pe 13 Februarie 2009 12:50
De la: prometeus_wife, la data 2009-02-13 12:50:18micabis...eu ii plang pe barbati...ce alergatura...ce nebunie...cu cadoul perfect...e obositor rau...si daca se mai intampla sa nu ii placa inimioara...si sa fi vrut iubita un flecustet costisitor...ce cucuie isi ia, saracu'...


You go girl!!! Cata dreptate ai...

cat despre " Ziua tatalui" sunt pro din toate punctele de vedere.
Verarmy_38
Postat pe 13 Februarie 2009 15:31
pro,

ce nebunie draga mea?

depinde de educatia primita..eu m-am stradiut sa-i invat pe ai mei sa trateze cu idiferenta kitch-ul asta de sarbatoare..si vad ca au priceput,de dragobete scot insa gagicile in oras.... baga la ghiozdan si atat...o floricica acolo...ca doar vine 1 martie...


si au priceput si tipele...bine,nici nu au gagici maneliste...
iasomia
Postat pe 13 Februarie 2009 15:36
iaso...e nebunie mare valantainsdeiul, draga...cadouri fitzoase si de prost gust, donsoare lesinate si barbati nauci de cap si de disperare, care isi trag un zambet festiv, atat de festiv, ca ai impresia ca ii dor maselele...



in concluzie, gesturi demonstrative, care nu reflecta nimic...decat poleiala...

bine ca pro e elevat, si nu are idei crete sa imi cumpere inimioare...ca faceam cu nervii...
wife_de_zmeu
Postat pe 13 Februarie 2009 15:41
nu poti sa-ti declari dragostea la comanda,nu o sa bag lozinca cu :e ziua noastra in fiecare zi...dar la noi prea sunt la rand...

de parca in cadouri si stat in genunchi (cu balonase in forma de inimioare in mana) sta chozu...

ala e cu totu' si cu totu' in alta parte,dar asta e pt cunoscatori...
iasomia
Postat pe 13 Februarie 2009 15:47
cum am zis...poleiala...pariez ca in restul zilelor din an, cuplurile astea uita sa isi mai spuna un cuvant frumos...
wife_de_zmeu
Postat pe 13 Februarie 2009 15:49
Imi aduc aminte, acum citiva ani lucram la Romtelecom si de 1 martie portarul cladirii era trimis de directoare cu flori la toate angajatele din cladire...Saracul om (sau fericitul) mergea din birou in birou cu un cos plin de floricele si spunea aceasi replica pina ii intepenea limba...Ehei...pe vremea aia RTC avea citeva sute de angajate...
Aemulus
Postat pe 13 Februarie 2009 17:14
De la: iasomia, la data 2009-02-13 15:36:52pro,

ce nebunie draga mea?

depinde de educatia primita..eu m-am stradiut sa-i invat pe ai mei sa trateze cu idiferenta kitch-ul asta de sarbatoare..si vad ca au priceput,de dragobete scot insa gagicile in oras.... baga la ghiozdan si atat...o floricica acolo...ca doar vine 1 martie...


si au priceput si tipele...bine,nici nu au gagici maneliste...


Cred ca te cam contrazici pe ici colo!! Zisei mai sus, uita-te daca nu ma crezi, si citez:
"Valentine's day" - o porcarie,un kitch..inimioare si alte aberatii,votez contra." ... de la "sunt de acord, asa e, imi place kitch-ul, votez contra = sunt de acord sa fie asa!!!
Ii inveti pe ai tai sa trateze cu indiferenta acest kitch...m-ai pierdut...
Si, daca va aduceti bine aminte, pana in 2000 nu sarbatorea lumea nici macar Dragobetele. A fost promovata sarbatoarea asta in inceracarea raposatului Pruteanu de a stopa americanismele care au inceput sa dea navala in tara noastra.
Oricum de vreo cativa ani incoace avem artificii in Bucuresti de 4 Iulie, avem Haloween (!?!) sarbatoarea mortilor (la noi se numesc pomeni), si cred ca in curand vom sarbatorii Thank Giving Day, ca de, suntem romani!!!
Verarmy_38
Postat pe 14 Februarie 2009 10:17
De la: iasomia, la data 2009-02-13 15:47:12nu poti sa-ti declari dragostea la comanda,nu o sa bag lozinca cu :e ziua noastra in fiecare zi...dar la noi prea sunt la rand...

de parca in cadouri si stat in genunchi (cu balonase in forma de inimioare in mana) sta chozu...

ala e cu totu' si cu totu' in alta parte,dar asta e pt cunoscatori...


Si acum eu astept traducerea in limba romana..
Armyvero_38
Postat pe 14 Februarie 2009 10:22
Mie imi place sa ofer flori femeilor cu orice ocazie, dar in domeniul in care lucrez sunt prea putine femei. Ai dreptate Verona, e un chin! Am avut prietene care asteptau cadouri din ce in ce mai diferite in functie de sarbatoare. Cand venea trilogia dragostei si a martzaguselor era de groaza!!! Preferam sa fiu trimis in aplicatii cate 2 luni numai sa nu fiu nevoit sa merg prin oras ca bezmeticul si sa ghicesc (asta era musai ca nu-mi spunea exact ce voia) ce i-ar placea!! Si cand ii luam ceva simbolic radea fals, si imi zicea "AAA, ce frumooos..." ca dupa aceea sa-mi spuna ca nu stiu ce pritetena de-a ei primise de la UN EL un flecustetz de la nu stiu ce firma si nu stiu ce magazin fitzos!! Sau daca veneam cu un buchet mare de flori, am cumparat pentru o tipa 25 de trandafiri roz, mi-a zis: "Doar flori??" M-am simtit minunat!!!
Cu o floare nu se face primavara, dar daca nu ar mai fi atat de comerciala toata treaba asta.... poate unii dintre noi s-ar mai bucura si de sarbatoarea asta....
Keep up the good work Verona!
Armyvero_38
Postat pe 14 Februarie 2009 10:31
oh my god...ii plang pe barbati...ziua de azi e un cosmar pentru ei...
wife_de_zmeu
Postat pe 14 Februarie 2009 11:11
verona,

ai amestecat acolo lucrurile.. de nici tu nu mai intelegi ce ai spus...

army,

este fix problema ta daca nu intelegi ce am spus,eu zic sa nu ma mai citesti....
iasomia
Postat pe 14 Februarie 2009 11:44
Asta e raspuns prin invaluire??

Si daca tot vrei ca lumea sa nu te mai citeasca ... DE CE MAI SCRII???
TAKE A BRAKE GIRL!!!
Verarmy_38
Postat pe 14 Februarie 2009 12:23
Mi se pare o sarbatoare furata de la alte culturi, de fapt imprumutata, care nu ar trebui sarbatorita.
_dulcik_
Postat pe 14 Februarie 2009 13:24
placerea de a darui, placerea de a primi, placerea de a-ti aminti ca traiesti

"ma apuca durerea de cap de valentine asta, ce mare scofala dragobetele, ma ingrozeste 1 martie, crap cand aud de 8 martie" si tot asa

sau "vai ce kich, vai ce oribil, ce lipsa de educatie ai daca cumperi o zdranganica de martisor "

vrem numai martisoare colorate de rembrant si lipite pe carton de michelangelo. sau numai din aur , musai cu un diamant pentru ca sunt un om cu educatie


pai stati, asa nenicilor. pentru ce mai traiti cand , simpla sarbatorire a unei zile va provoaca dureri de masele?

ca e a noastra, ca e din import, ca nu s-a mai sarbatorit demult ( in cazul dragobetelui ) are vreo importanta? este chiar asa rau se ne bucuram de o astfel de zi? ce atatea scarpinari intelectuale in partea dorsala?

traim sa ne simtim bine, traim sa ne bucuram de anumite momente, traim sa avem si zile cand zambim. sau traim doar pentru a fi nemultumiti vesnic?

si apoi, ce mai scarba ca martisoarele nu-s de calitate? iaca na. ca doar ,nu le ducem la amanet si nici nu le punem gaj la banca

o floare din aceea kichicioasa, e un simbol. ne face sa ne bucuram pentru o clipa. ce tot atata strambati din nas?

din zgarcenie, din graba catre nu stiu unde si spre nu stiu ce, uitam sa mai consideram un martisor din acesta ,ca un fapt de viata simplu, dar care face parte dintr-o anumita structura a noastra.

or fi martisoarele ce se vand pe strada niste aiureli. si ce? macar o zi in an sa ne bucuram ca un snur alb rosu, ne coloreaza hainuta .

si mai lasati-ma cu teoria si intelectualismele
si_totusi
Postat pe 14 Februarie 2009 13:49
Fara suparare dar nu ai dreptate tusico... ne-am pierdut in amanunte cand de fapt toate acestea au avut la un moment dat un simbol. Exact cum spuneai si tu, un "snur alb rosu" sa ne coloreze hainutele dar se face prea multa tevatura. Nu vezi ca in jurul nostru nu se mai accepta doar snurul rosu si alb? Eu cred ca asta a incercat Verona sa ne atraga atentia... s-a schimbat complet ideea de ce ar trebui sa te bucuri in zilele astea! Dragobetele nu mai are semnificatie pentru cei care ar trebui sa o duca mai departe ca pe o sarbatoare decat semnificatia materiala.

PS: poti zambi zilnic si doar daca te uiti cat de frumos infloresc pomii primavara, nu e musai sa zambesti cu snurulet in piept!
Ella34
Postat pe 14 Februarie 2009 14:44
ella, poti zambi daca in suflet e disponibilitatea de a zambi

poti zambi si cu snuruletul in piept. de ce nu? povestea cu pomii infloriti si cu iarba verde e adevarata . dar, adevarata cred ca e si placerea de a avea o zi cand un simbol devine regele acelei zile si apoi, de ce sa ne gandim ca altii nu stiu sa se bucure de o sarbatoare? e problema lor. de ce sa disec orice lucru? ma bucur si gata. ca e martisor din tinichea, ca e din flori uscate, ca e din mai stiu eu ce. conteaza ca traiesc, ca l-am primit si ca cel ce mi-l ofera s-a gandit la mine


ia zi-mi. de ce nu am avut dreptate?
si_totusi
Postat pe 14 Februarie 2009 14:53
totusico...aia e ...ca deja toata chestia a picat in derizoriu...doamnele vor cadouri fitzoase, nu simboluri. ca daca simti ca iubesti, si o floricica salbatica, culeasa de pe camp devine speciala. da' uite ca toata lumea bate apa in piua pe tembelizor ca isi doreste nu stiu ce cadou fantezist.

si poate fi ziua indragostilor in fiecare zi. in fiecare zi poti sa spui te iubesc, in fiecare zi poti sa spui ca esti indragostit.

e vorba de calitatea gestului...

o fi si chestie de gust, dreaku stie, dar eu cand vad inimioarele alea de plush, ma incretesc toata...


bah nene...da de ce e pus topicul asta la sex???!!!
wife_de_zmeu
Postat pe 14 Februarie 2009 15:00
de 1 martie am cel putin 40 martisoare in piept. arat ca generalii aceia rusi, pe care-i vedeam la tv in vremurile apuse.

si ce?imi plac. pentru o zi, sunt si eu copil. ma bucur ca si ei si imi amintesc de copilarie cand, de pierdeam vreun mutunache din asta de tabla sau plastic, eram in stare sa dau foc la tot satul

vad pe multi care stramba din nas cand le primesc.

" cum draga, nu ti-i jena sa umbli asa ca o capra de anul nou?" iote ca nu. chiar NU. sa strambe din nasucurile rasate, pana li se face acru.

de 1 martie, am "decoratii". mi-s dragi si patrulez cu ele la chept.
si_totusi
Postat pe 14 Februarie 2009 15:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INVATA SA IERTI ... 2 De la: minigirl 2 Noiembrie 2008 13:36
CUM SA II DAU O LECTIE DE VIATA FOSTULUI ? 245 De la: Mar38 16 Aprilie 2010 17:45
se spune ca... 100 De la: DaMarkus09 17 Iunie 2009 14:12
DATI-MI UN SFAT,VA IMPLOR! 49 De la: eladaela 25 Noiembrie 2009 11:08
l-am inselat ii spun? 177 De la: Ioana007 30 Iunie 2009 19:32
Setari Cookie-uri