Vreau sa cunosc parerea voastra despre ceace se intaampla in Italia

Bravo!...liviu k.....desi am citit tarziu despre acest subiect....oricum,bravo,inteligent raspuns!!
garbo010154
Postat pe 1 Septembrie 2009 10:50
Ce anume se intampla sau la ce te referi?...
stel_35
Postat pe 1 Septembrie 2009 14:05
Faza e ca nu se intampla nimic... sau mai bine zis: nu se intampla nici mai mult nici mai putin decat in alte locuri; vlva care s-a iscat aici la inceputul anului e doar din cauza unei perioade de delincventa acuta, care se repeta ciclic in orice tara; drept dovada sta si faptul ca fatuca ce deschise topicul s-a mimetizat cu ambientul: a venit, a vazut, si a sters-o
susidallyama
Postat pe 1 Septembrie 2009 15:53
Si eu as vrea sa stiu ce se intampla in Italia de ,toti care se intorc de acolo vor divort ,isi gasesc dudui dispuse sa se infiltreze in sufletul unor fraieri care pun botul si gata divortul .Daca aici in Romania nu erau in stare sa faca fata economiei de piata si erau marginalizate de societate ,neavand studii ,acolo ca badante castiga ceva banuti , cu care se dau mari cand vin in August in fiecare an in tara.Si barbatii ,care singuri fiind cred ca avand o aventura cu vreo duduie pe acolo ,cand vin acasa nu se simte ,se inseala amarnic.Oricum foarte multe familii s-au distrus din cauza acestor relatii pasagere ,petrecute in Italia(Torino)
Mamanela
Postat pe 6 Septembrie 2009 23:48
De la: Mamanela, la data 2009-09-06 23:48:54Si eu as vrea sa stiu ce se intampla in Italia de ,toti care se intorc de acolo vor divort ,isi gasesc dudui dispuse sa se infiltreze in sufletul unor fraieri care pun botul si gata divortul .Daca aici in Romania nu erau in stare sa faca fata economiei de piata si erau marginalizate de societate ,neavand studii ,acolo ca badante castiga ceva banuti , cu care se dau mari cand vin in August in fiecare an in tara.Si barbatii ,care singuri fiind cred ca avand o aventura cu vreo duduie pe acolo ,cand vin acasa nu se simte ,se inseala amarnic.Oricum foarte multe familii s-au distrus din cauza acestor relatii pasagere ,petrecute in Italia(Torino)


daca asta ti s-a intamplat tie imi pare foarte rau mamanela, insa nu trebuie sa generalizam.aici in Romania femeile nu erau si nici nu sunt marginalizate de societate neavand studii, ci mai degraba neavand locuri de munca.pt ca nimeni nu pleaca din tara de bine, pleci k te-ai saturat de mizeria din romania, de conditiile in care trebuie sa supravietuiesti..si unde ajungi??tot intre romani..intre romani care se fura ei intre ei, se bat si se omoara...mai ceva k in Roamania, si unde efectiv preferi sa ai prieteni italieni decat romani...nu vreau acum sa generalizez nici eu, dar cam asta se intampla acum in italia, incat si italienii se tem de romani.si pentru cateva uscaciuni taie toata padurea, in sensul k te duci la un interviu, si cum aud k esti roman cum te pica...si multe altele...
garbo002556
Postat pe 24 Septembrie 2009 15:44
Daca asta era tema acestui topic ,mi-am exprimat si eu indignarea ,vizavi de unele dudui care odata ajunse in Italia,incep vanatoarea de sponsori.Imi cer scuze ,in cazul in care fara sa vreau,am bagat in aceiasi oala si persoane care nu au nimic in comun cu astfel de situatii extreme.Este intr-adevar patania mea si mi-e forte greu sa ma obisnuiesc cu gandul ca dupa 25 de ani de casnicie,un barbat in deplina maturitate ,la 49 de ani ,poate fi asa de fraier incat sa creada ca madama,cu care s-a pricopsit,o sa-i ofere neconditionat ,un trai de huzur si impliniri.In familie a avut parte de pretuire si respect,iubire si intelegere,poate prea multa intelegere,dar eu am mizat pe bunul simt si resposabilitate si nu i-am ingradit niciodata libertatea .Dar ce sa-i faci,pentru unii,drumul vietii se bifurca la un moment dat,si asa cum singuri am venit pe-aceasta lume,tot singuri o vom parasi,gandindu-ne cu drag la cei ce ne-au insotit o perioada ,in trecerea noastra catre eternitate.
Mamanela
Postat pe 26 Septembrie 2009 01:26
Mamanela, asa ceva se intampla si daca nu pleaca barbatul din tara - unii simt nevoia sa-si dovedeasca, lor insisi, ca mai sunt doriti si vanati de tinerele (si de orice femeie) si ii apuca mai ales dupa 45 de ani...Si da, din orgoliu nemarginit, cred ca pentru farmecul lor sunt alesi si chiar curtati...Nu vad, sau nu vor sa vada, ca altceva este precum lipiciul pentru ceea ce se intampla...Trist, dar adevarat si vor trebui sa guste ceea ce urmeaza (amarul unei vieti de "sponsor", nerespectat, inselat, etc...), cu toata gura, ca sa deschida ochii - de cele mai multe ori, prea tarziu...
panty_C
Postat pe 26 Septembrie 2009 02:59
as vrea sa va spun ca in italia este bine daca stai in banca ta si muncesti .trebuie sa nui bagi in seama caci orcum ca acasa nui,aici castigi mai bine dar esti ptintre straini.apropo de violuri ce se intampla aici sunt si italieni care cauzeaza,nu doar romani
annnnnnaaaaaa
Postat pe 26 Septembrie 2009 21:56
De la: , la data 2009-02-05 17:11:56asta e tot atat puteti spune i-mi pare rau , deci ceace se intampla e normal?
Nu , nu e normal,,,,,,dar de ce te gandesti la asa ceva ? viata are rosturile ei si nu le poti intoarce,,deci,,,,hai, capul sus mintea limpede si cu sictirul* in suflet ,,,,numai asa se poate in romania !
Sery
Postat pe 9 Octombrie 2009 15:10
"incat ai uitat sa scri corect" ironia face ca tu sa nu scrii corect
se scrie "scrii" nu "scri"
in alta ordine de idei iti dau dreptate....
xcybit
Postat pe 18 Octombrie 2009 05:31
"cu sictirul* in suflet ,,,,numai asa se poate in romania !"


e trist... unii se nasc gata obositi, batrani...
pik_nik
Postat pe 18 Octombrie 2009 08:15
Ce boal-o fi și asta lașitatea
Oricum molipsitoare, cci majoritatea
Brbaților au lenea asta cronic
Deși nu recunosc de ea se-mpiedic

Dac iubesc și n cale un obstacol
Apare, ei dispar ca prin miracol
Nu au curajul s lupte pentru ce iubesc
Bat n retragere, lingndu-și rnile, firesc

Creznd c-mi faci un bine
Te dai deoparte și te rnești pe tine
De vrei s dovedești c ești brbat
Continu s lupți și vei fi cștigat

E-ngrozitor s vezi pe cel iubit
Cum d-napoi cnd a primit
O lecție din care ar avea de nvțat
S lupte n continuare și va fi cștigat

Ți-e team și te pui la adpost
Te relaxezi spunnd ce-a fost a fost
Chiar dac sufletul te doare c ai pierdut
Continu s lupți și nu te da btut

O lupt-i viața, tu fii nvingtor
Ia totul de la capt privește-n viitor
Obiectivul tu s fiu doar eu
S nu m pierzi, iubește-m mereu

Orgoliul vostru masculin se-nchin
Cnd vd fermectoarea parte feminin
De team s nu fie nșelați, gndesc ascuns
Chiar de te druiești cu totul, nu-i de-ajuns

ncearc deci și fii mai optimist
Și cnd iubești s-o faci ca un artist
Care-și d viața jucnd ultimul rol pe scen
Fii toreadorul care moare n aren
Mamanela
Postat pe 18 Octombrie 2009 15:29
De la: , la data 2009-02-04 17:01:57
De la: Ella74, la data 2009-02-04 16:30:56
De la: anila, la data 2009-02-04 15:30:36 Da ma refeream la violuri !Eu am cosmaruri noapte,am o fata de 14 ani mi-e frica pt ea si i-mi este frica pt mine...


Am locuit in Italia timp de doi ani. M-am intors in tara in urma cu 8 luni si nu din patriotism, ca nu ma omoara, ci din alte motive.
In Italia, principala problema este legea. Mult prea permisiva si cu prea multe scapari. Nu doar noi avem legi tampite. Ale lor sunt chiar mai idioate.
Ei spun ca legea lor a fost facuta pentru un popor civilizat, adica pentru ei.
Iti amintesti, in urma cu aproape 2 ani, tiganul ala...imi scapa numele, care a lovit cu masina 4 tineri aflati pe motociclete si i-a omorat..? Era beat turta. Ce au facut? Pai, l-au judecat, l-au condamnat la vreo...5 ani de arest la domiciliu, si pentru nenorocitul nu avea decat un cort pe undeva printr-o padure,... i-au repartizat un apartament!

Pai, daca asta e lege, atunci haideti sa ne omoram intre noi si poate facem rost de case!

Italienii inebunisera la aflarea sentintei. Doar despre asta se vorbea in presa. Am aflat de curand ca procesul a fost reluat si ca, a fost condamnat in cele din urma la vreo 20 de ani.

Stiu ca te temi pentru siguranta ta si a ficei tale, dar cred ca oriunde te-ai afla, riscurile sunt aceleasi.
Talharii si violuri nu se intampla doar in Italia.
Lumea noastra e din ce in ce mai bolnava.
Dubluritza
Postat pe 6 Noiembrie 2009 10:03
eu nu inteleg de ce toti romanii st vazuti lafel pt prostia unora .......dar vorba aia toti pt unu si un u pt toti
andreitza_mary_yahoo_con
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:05
adevarul e ca romanii in italia sunt priviti mai rau decat gunoaiele si ceea ce e mai rau e ca indiferent cine si ce face rau ei spun ca au facut romanii chiar daca e sau nu adevarat,dar uita ca ne-au invadat tara cu firmele lor ca le convine ca la noi platesc 5-6 muncitori cat ar trebui sa plateasca la ei unul singur.
mitza81
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:34
am muncit in italia din martie pana in noiembrie, nu am avut probleme , totul a fost ok
drago
Postat pe 29 Noiembrie 2009 16:27
fiecare tara are si uscaturile ei, fie autohtoine fie...din import. Nu trebuie s ane ingrijoram chiar asa c ain povestea drobului de sare !
AL_TAU_PENTRU_TOTDEAUNA
Postat pe 15 Februarie 2010 23:19
da...corect...dar din cauza unor uscaturi e pusa o eticheta unei natii intregi....
tutankhamon
Postat pe 15 Februarie 2010 23:50
Pai e dezbinata...dar din ce cauza???????????? Ce va tot e frica ,cu ce se intampla in Italia? Ce se intampla in Italia? Dar voi credeti ca in Romania nu se intampla nimic?
Romanii care sunt in Italia si sunt de rea credinta,adica au facut tampenii in Romania,fac si in Italia,iar cei care au venit intr-adevar in Italia fortati de imprejurari si satui de atata bine in Romania si vor sa munceasca cu adevarat,apoi aceia muncesc si isi vad de treaba lor.Pai,daca te uiti la televizor mai atenta ai sa vezi ca acum italienii nu au treaba cu romanii,deocamdata,acum au treaba cu chinezii si senegalezii.
garbo042098
Postat pe 16 Februarie 2010 23:42
De la: garbo042098, la data 2010-02-16 23:42:33Pai e dezbinata...dar din ce cauza???????????? Ce va tot e frica ,cu ce se intampla in Italia? Ce se intampla in Italia? Dar voi credeti ca in Romania nu se intampla nimic?
Romanii care sunt in Italia si sunt de rea credinta,adica au facut tampenii in Romania,fac si in Italia,iar cei care au venit intr-adevar in Italia fortati de imprejurari si satui de atata bine in Romania si vor sa munceasca cu adevarat,apoi aceia muncesc si isi vad de treaba lor.Pai,daca te uiti la televizor mai atenta ai sa vezi ca acum italienii nu au treaba cu romanii,deocamdata,acum au treaba cu chinezii si senegalezii.

Ce vorbesti, italienii au treaba cu toti strainii..si nu numai daca te uiti la tv. trebuie sa locuiesti acolo k sa vezi ce se intampla.Eu sunt in Italia, si ma numar printre acei romani care au venit sa munceasca si sa isi faca un rost.Doar ca..caut un loc de munca si toti care aud ca sunt din Romania, imi zic ca nu mai au nevoie, ma pica din start la interviuri, caut un apartament de inchiriat si multi imi spun din start ca nu accepta straini, sau ca deja s-a inchiriat apartamentul chiar daca acum jumatate de ora era liber...e dezastru.Asa ca cei care nu sunteti in Italia nu mai vorbiti degeaba pt ca nu stiti ce e aici.Din cauza catorva romani trebuie sa sufere toti...s-au saturat italienii de nebuniile romanilor, se tem sa mai aiba de a face cu natia noastra...ceea ce se vede la tv cu crime si jafuri ale romanilor e ceea ce se intampla in orice tara, numai ca de pe urma acestor nelegiuiti trebuie sa sufere toti romanii din Italia.
garbo002556
Postat pe 18 Februarie 2010 15:28
eu am cinci ani de cind sint aici si dupa doi ani mi-a venit si sotul totul e ok si acum incerc sa sa fac un an de studii aici pt ca diploma de studii de acasa sa aiba valabilitate si nici nu ma gindesc sa ma intorc in viitorul apropiat acasa deci marginalizate, fara studii, femei usoare nu sint toate
pica33
Postat pe 19 Februarie 2010 20:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna dimineata! 2 De la: tutankhamon 10 Mai 2010 11:52
superconcursuri 1 De la: carmenis23 16 Aprilie 2010 13:47
Do You Dress To Impress? 4 De la: ramona_balmain 13 Martie 2009 20:10
Ochelari de vedere 2 De la: cri_cat 8 Aprilie 2012 22:49
Ce parere aveti? Ce este o religie? Si ce este o secta? 96 De la: angel_forever 22 Iulie 2010 23:02
Setari Cookie-uri