Vreau sa cunosc parerea voastra despre ceace se intaampla in Italia

ce spuneti?

Postat pe 3 Februarie 2009 15:54
Referitor la ce?
Ella34
Postat pe 4 Februarie 2009 11:08
eu cred ca anila se refera la violurile alea... da' eu sunt barbat si gandesc pervers, asa ca parerea mea nu se pune...

anila fiind femeie, probabil ca se refera la coletiile primavara-vara de la milano, unde eu nu ma pricep...
zambil
Postat pe 4 Februarie 2009 11:57
Da ma refeream la violuri !Eu am cosmaruri noapte,am o fata de 14 ani mi-e frica pt ea si i-mi este frica pt mine...

Postat pe 4 Februarie 2009 15:30
ani...

sa inteleg ca esti in italia?... daca da, stai linistita, sunt la fel de multe violuri si-n romania... desigur, patriotismul te-ar putea face sa preferi un viol stramosesc unuia venetic... dar din patriotism n-ar fi trebuit sa pleci in italia, nu?...
zambil
Postat pe 4 Februarie 2009 15:47
De la: anila, la data 2009-02-04 15:30:36 Da ma refeream la violuri !Eu am cosmaruri noapte,am o fata de 14 ani mi-e frica pt ea si i-mi este frica pt mine...


Am locuit in Italia timp de doi ani. M-am intors in tara in urma cu 8 luni si nu din patriotism, ca nu ma omoara, ci din alte motive.
In Italia, principala problema este legea. Mult prea permisiva si cu prea multe scapari. Nu doar noi avem legi tampite. Ale lor sunt chiar mai idioate.
Ei spun ca legea lor a fost facuta pentru un popor civilizat, adica pentru ei.
Iti amintesti, in urma cu aproape 2 ani, tiganul ala...imi scapa numele, care a lovit cu masina 4 tineri aflati pe motociclete si i-a omorat..? Era beat turta. Ce au facut? Pai, l-au judecat, l-au condamnat la vreo...5 ani de arest la domiciliu, si pentru nenorocitul nu avea decat un cort pe undeva printr-o padure,... i-au repartizat un apartament!

Pai, daca asta e lege, atunci haideti sa ne omoram intre noi si poate facem rost de case!

Italienii inebunisera la aflarea sentintei. Doar despre asta se vorbea in presa. Am aflat de curand ca procesul a fost reluat si ca, a fost condamnat in cele din urma la vreo 20 de ani.

Stiu ca te temi pentru siguranta ta si a ficei tale, dar cred ca oriunde te-ai afla, riscurile sunt aceleasi.
Talharii si violuri nu se intampla doar in Italia.
Lumea noastra e din ce in ce mai bolnava.
Ella34
Postat pe 4 Februarie 2009 16:30
De la: Ella74, la data 2009-02-04 16:30:56
De la: anila, la data 2009-02-04 15:30:36 Da ma refeream la violuri !Eu am cosmaruri noapte,am o fata de 14 ani mi-e frica pt ea si i-mi este frica pt mine...


Am locuit in Italia timp de doi ani. M-am intors in tara in urma cu 8 luni si nu din patriotism, ca nu ma omoara, ci din alte motive.
In Italia, principala problema este legea. Mult prea permisiva si cu prea multe scapari. Nu doar noi avem legi tampite. Ale lor sunt chiar mai idioate.
Ei spun ca legea lor a fost facuta pentru un popor civilizat, adica pentru ei.
Iti amintesti, in urma cu aproape 2 ani, tiganul ala...imi scapa numele, care a lovit cu masina 4 tineri aflati pe motociclete si i-a omorat..? Era beat turta. Ce au facut? Pai, l-au judecat, l-au condamnat la vreo...5 ani de arest la domiciliu, si pentru nenorocitul nu avea decat un cort pe undeva printr-o padure,... i-au repartizat un apartament!

Pai, daca asta e lege, atunci haideti sa ne omoram intre noi si poate facem rost de case!

Italienii inebunisera la aflarea sentintei. Doar despre asta se vorbea in presa. Am aflat de curand ca procesul a fost reluat si ca, a fost condamnat in cele din urma la vreo 20 de ani.

Stiu ca te temi pentru siguranta ta si a ficei tale, dar cred ca oriunde te-ai afla, riscurile sunt aceleasi.
Talharii si violuri nu se intampla doar in Italia.
Lumea noastra e din ce in ce mai bolnava.

Postat pe 4 Februarie 2009 17:01
Da sant in Italia ,sant de acor cu tine legile sant slabe,dar si noi comunitatea romana de aici santem slabi ,le permitem la cativa "nu am cuvinte"sa ne" murdreasca "pe toti


Postat pe 4 Februarie 2009 17:08
Nu stiu cum e in alte tari, dar in Italia, comunitatea romanilor e dezbinata. Romanii nu au incredere unii in altii si nu se ajuta intre ei. Iar cei care comit infractiuni acolo, pentru ca legea le ofera portite de scapare, ne-au tarat pe toti in mocirla.
Era o vreme cand, ti-era teama sa spui ca esti roman. Preferai sa te dai drept bulgar sau polonez. Nu stiu daca acum s-au mai domolit tensiunile.
Ella34
Postat pe 4 Februarie 2009 18:57
Da e adevarat ,si acum e la fel :dar nu i-mi este rusine ,romanca m-am nascut romanca mor,cu toata cetatenia italiana.Oricum ma simt rau cand vad in tv ceace se intampla credeam ca si in Romania va arata ceace fac ai nostri aici.

Postat pe 4 Februarie 2009 19:04
Eu n-am spus ca mi-era rusine, ci ca mi-era frica sa spun ca sunt romanca. Atunci cand plecam sa vizitam anumite locuri, trebuia sa avem grija unde ne parcam masina, ca sa n-o gasim distrusa.
De cand m-am intors, nu prea am auzit sau citit stiri despre ceea ce se intampla acolo.
Cand ai timp, incearca sa ne pui si pe noi la curent.
Ella34
Postat pe 4 Februarie 2009 19:11
Ce sa va spun,saptamana trecuta am vazut in tv acesti 4 romani care au violat o tanara de 21 de ani dupa ce pe prietenul ei l-au furat de ce avea si l-au inchis in porbagajul masi ni pe ea au violati toti 4 pe rand,si asta nu e nimic dupa doua zile in tv alti 3 romani au violat o romanaca ,care era acasa singura cu barbatul la munca,ieri au prins o banda de 16 tineri ,romani si albanezi care furau magazinele de telefoan ,tv,ect si le videau in Romania,nu mai am cuvinte sant total dezamagita.

Postat pe 5 Februarie 2009 15:08
ani...

las-o dracu mami de italie si vino-acilea, sa te remontezi din scarba asta existentiala...
zambil
Postat pe 5 Februarie 2009 16:00
ce sa las,viata mea e frumoasa aici,aici am casa am familia ce sa las "scarba asta existentiala..."eu ma preocup de imaginea Romaniei aici si fac rau ,i-mi dau seama ca subiectul asta nu e interesant pt voi ,eu visez noaptea romani care i-mi intra in casa si ma fura aici am ajuns pt ....ceace fac romani aici ,da ti-e frica sa vorbesti romaneste ,ca poate te aude un roman si te fura sau te violeaza !!!!!!!!!!!

Postat pe 5 Februarie 2009 16:49
ani...

nu stiu de cand ai plecat tu din romania, da' si p-aici femeile viseaza la fel ca si p-acolo...
zambil
Postat pe 5 Februarie 2009 16:56
parca ma uit la bancu' ala: da' violu',da' violu'?


iasomia
Postat pe 5 Februarie 2009 17:01
ehhh... iasomico...

ma uitam la marilena nitu aia... femeile pe care nu le mai violeaza nimeni prin italia vin inapoi in romania si apar la emisiunea lu' marutza...
zambil
Postat pe 5 Februarie 2009 17:05
clar ...clacheaza pshihic....
iasomia
Postat pe 5 Februarie 2009 17:08
de 15 ani dar vin ifiecare an inRomania


Postat pe 5 Februarie 2009 17:09
si pe urma... am vazut ca violatorii sunt mai mult romani... victimele nu neaparat...
zambil
Postat pe 5 Februarie 2009 17:10
asta e tot atat puteti spune i-mi pare rau , deci ceace se intampla e normal?

Postat pe 5 Februarie 2009 17:11
ani...

da' tu de fapt ce vrei sa-ti spunem?...

cat e de normal sau nu n-avem de un' sa stim, ca italienii nu prea dau amanunte picante la stiri... ehhh, daca stirile erau prezentate de protv....
zambil
Postat pe 5 Februarie 2009 17:16
las-o balta

Postat pe 5 Februarie 2009 17:28
O INTREBARE DACA BADEA CARTAN FACEA LA FEL CA ROMANI DE ACUM ,CUM SE SCRIA ISTORIA ROMANIEI?

Postat pe 5 Februarie 2009 18:23
ani...

eu nu stiu cine dintre italieni isi mai aduce aminte de badea scartzan ala...

pa cand de astia, haidamacii... vuieste italia...

da' daca tot m-ai intrebat, crez ca acum italia era romania...
zambil
Postat pe 5 Februarie 2009 18:28


anila, cum adica visezi romani care iti intra in casa si te violeaza? spuneai ca vii an de an in romania. ai fost violata? ai fost rapita? a incercat cineva sa te manance?

am si eu cunostinte care lucreaza in italia si iata ca nu se mai tem de romanii de acolo asa de tare ca tine

ca e tigan, ca e roman, ca e italian sau alta natie, derbedei sunt peste tot .depinde cu cine intinzi vorba , ca sa zic asa .

ce-i isteria asta ?
si_totusi
Postat pe 5 Februarie 2009 20:56
aici romani nu se comporta ca acasa aici legile sant slabe si ei i-si permit sa fure sa violeze sa omare,aici nu mai au rusine si frica de DUMNEZEU,EI CRED CADE AICI DUMNEZEU NI-I MAI VEDE

Postat pe 5 Februarie 2009 21:11
anila, eu am lucrat 2 ani in Italy, dar nu am avut asemenea temeri. romanii sunt destul de bine integrati in societatea italiana.

oricum, nu am inteles care este problema. ce astepti sa-ti spunem noi pe forum? ca nu e normal cand romanii violeaza sau fura? ok. nu e normal. da' nici cand omoara si violeaza italienii nu e normal.

si daca iti este atat de frica sa nu fii atacata si violata in propia casa, ori iti pui un sistem de alarma sofisticat, ori te intorci in tara.

sincer, nici eu nu pricep care este ideea topicului, si de ce te isterizezi asa.

ah...poate tu vrei sa incepem acum sa zicem ca ce javre sunt romanii si cat sunt ei de misei, de violatori si de criminali. si sa incepem sa aruncam cu noroi.

sorry...sfatul meu e sa iti reconsideri pozitia si sa fi ceva mai deslusita in ce postezi ca imi pari cam confuza. sau deschide un topic despre romanii din italia.

o zi buna.
wife_de_zmeu
Postat pe 6 Februarie 2009 13:53
pote nu am stiut sa ma exprim ,eu nu ma refeream la toti romani eu doar la cei ce ne murdaresc numele ,si pt ei noi trebuie sa inghitim toata mizeria asta ,de ce noi trebuie sa trecem acum ca un popor de violenti?stiu pe voi de acasa nu va intereseaza asata dor stati acolo care e problema? eu credeam ca voi stiti ce se intampla aici ?atat am vrut sa va spun ce se intampla aici cu noicei care santem integrati cum ai spus tu si acum pt cateva !"animale" trecem cu capul plecat

Postat pe 6 Februarie 2009 15:20
Anila,sa-mi scuzi curiozitatea,dar nu prea am inteles,ce vrei tu de fapt?Sa stie lumea ca tu esti in Italia?Consideri cumva ca noi,cei ce acasa iti datoram ceva pt.sacrificiile pe care le faci tu acolo departe?Mie mi se pare ca te-ai umplut si tu de..."como se dice?"smekereala .Mai bine las-o balta.Se pare ca esti de prea mult timp plecata,incat ai uitat si sa scri corect.De astfel de impresii mi s-a cam facut sila.Ceea ce inca nu ti-a spus nimeni e ca in absolut toate tarile astea "civilizate"exista infractionalitate,coruptie si alte astfel de disfunctionalitati sociale.Diferenta dintre ceilalti si noi o fac chiar oameni ca tine care denigreaza cu multa usurinta tara si poporul din care provin.Ia exemplu de la americani:oriunde ar fi si orice ar face,sunt mandri ca sunt americani,iar daca nici la ei nu exista infractionalitate si mizerii nationale,atunci unde???Think twice before...
liviu_k
Postat pe 24 Februarie 2009 09:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum le place barbatilor sa fie dominati? 132 De la: Ciresica 12 Octombrie 2009 06:25
concurs Papucei.ro-februarie 2 De la: allissa_kl 15 Februarie 2009 17:51
vreau si eu o parere pls 4 De la: carmenn 7 Iunie 2009 15:46
Lentile de contact colorate 2 De la: cri_cat 9 Februarie 2012 10:03
hai sa mai muncim pe net 1 De la: garbo020869 30 August 2009 17:30
Setari Cookie-uri