Vreau sa cunosc parerea voastra despre ceace se intaampla in Italia

D-le Popescu,poti sa ne lamuresti mai bine: esti ironic sau kiar asa gindesti?.Ironia, in acest context, e bine venita, dar daca ai spus in serios, nu uita ca nu sint in Italia 1.600.000 de infractori.Oficial, conform statisticilor, sint doar 0,2 la suta. Si un alt amanunt: cine lucreaza efectiv pt bucata de paine si, simultan, pt buna imagine a Ro. le ramine putin timp de alte lucruri. Inclusiv de a da voce experientelor lor, care ar fi utile.
daniel_m67
Postat pe 29 Martie 2009 17:41
Liviu, te cam faci ca nu pricepi. Sunt multi tigani si cocalari, acea combinatie toxica intre roman needucat si tigan, care pleaca in Italia, traiesc in baraci, in tabere, nu au nici o ocupatie, sunt semianalfabeti, traiesc din furat, talharit, cersit si din cind in cind mai si violeaza sau omoara. Pe linga ei mai exista si mafia tigano-romana care se ocupa cu prostitutie, droguri, etc atit cit are loc de mafia italiana. Ce am descris mai sus e singurul lucru care este mediatizat in Italia si Romania. Paginile ziarelor sunt pline numai cu asa ceva. Romanii care sunt in Italia si care isi cistiga cinstit existenta parca nici nu exista. Mai mult, trebuie sa suporte oprobriul public generat de cei amintiti mai sus. Ti se pare normal? Ti se pare corect? Nu este nici normal si nici corect. Trebuie sa recunoastem ca poporul roman a esuat lamentabil in problema tiganilor, ca tiganii mai au un pic si pun mana cu totul pe Romania, ca problema lipsei de educatie a romanilor e din ce in ce mai grava, ca multi romani se comporta ca niste maimute coborate din copac iar cei ca tine baga capul in nisip spunand ca asa e peste tot. Indiferenta si ochelarii astia de cal au adus tara in stadiul in care e, din pacate.
anamariapop
Postat pe 29 Martie 2009 20:09
Oare ce mai face Anila?
Aemulus
Postat pe 26 Aprilie 2009 06:20
O noutate de ultima ora: au inceput sa fie cautati romanii in Italia...de necrezut...sint kiar importanti...ati inteles: IN SCOP ELECTORAL.Pe mine m-au contactat si convocat vreo citiva candidati la diferite functii in primarie si ma mir si eu ca prostu'...pina ieri nu mai erau loc de altii la capitolul NEGATIV si acum si-au adus aminte ca mai sintem si ceva neamuri...ce-i drept,cam proaste...Acum nici nu stiu cum sa ma-mpart sa-i impac pe toti,saracutii,ca oricum dupa alegeri nu te mai cunoaste nimeni...
valentino
Postat pe 5 Mai 2009 16:11
culmea este ca in mare parte violurile di italia sint facute de compatriotii nostri
pica33
Postat pe 18 Mai 2009 17:05
sper ca totusi sa se schimbe ceva ca de curind sau inasprit legile si aici
pica33
Postat pe 18 Mai 2009 17:09
micabis...anila si-a sters contul de mult...
wife_de_zmeu
Postat pe 18 Mai 2009 17:13
ce se intampla in Italia, eu cred ca nu se intampla nimic, am o groaza de cunostinte acolo si sunt bine mersi
ana02
Postat pe 31 Mai 2009 18:54
..altii kiar candideaza la functii administrative...
valentino
Postat pe 31 Mai 2009 18:57
mi se pare o exagerare voita a unor stiri despre vechiul subiect'ce fac ramanii in strainatate' nu pot intelege cum poti sa stai cu teana unui viol in propia casa, pana la viol poate veni un cutremur de asta nu ti-e frica?POATE DOAR VREI SA FACI PE INTERESANTA PE AICI PONEGRINDU-TI NATIA. VINO ACASA SI GASIM NOI PE CINEVA AMATOR SA-TI TRATEZE TEMERILE....
garbo013802
Postat pe 19 Iunie 2009 14:41
Infractorii nu au nationalitate- sunt cetateni europeni care incalca legea si punct
Politicienii si presa din Italia incerca sa deturneze atentia de la problemele din societate cu violuri, omoruri...., iar parlamentarii pe care i-ati votat sa reprezinte diaspora (de la PD-L) nu se dau in vant cu explicarea termenilor de xenofobie, discriminare si alte bagatele. Presedintele Romaniei asisderea. Noroc cu ministru Diaconesc ce a mai pus lucrurile la punct. Nu se intampla nici mai multe nici mai putine violuri decat in alte parti, iar, ca procent vorbind, infractorii romani din Italia sunt mai putini decat altii (marea majoritate sunt "de-ai casei"). Daca ti-e asa de frica sa nu-ti fie fata violata, poti sa vii inapoi in tara. Chiar nu inteleg ce sfaturi astepti de la noi. In ceea ce priveste cosmarurile.....
daria_
Postat pe 6 Iulie 2009 00:11
Sa va spun un banc, sa mai destindem atmosfera pe aici:
"Ion si Maria merg la niste prieteni, iar anfitrionul ii culca intr-o camera ce avea in dreptul patului o gaura in perete. Noaptea Maria, care dormea la perete, incepe sa geama. A doua zi Ion o intreaba ce a avut, la care ea ii raspunde - un cosmar. A doua noapte la fel. A treia noapte Ion se ofera sa doarma el la perete. Noaptea incepe sa tipe - mi-a intrat cosmarul in fund"
daria_
Postat pe 6 Iulie 2009 00:18
ce se intampla in italia?
pai se intampla sa fie foarte cald.
ce parere am io?
cred ca a venit vara.
pik_nik
Postat pe 6 Iulie 2009 00:19
in italia se intampla ca sunt destui tzigani care sunt cetateni romani si ne-au facut tara de ras....din pacate actele lor reprobabile acopera cu mult faptele bune si vietile cinstite si calitatile celor care chiar s-au dus acolo pentru a-si face un ban din munca cinstita....
tutankhamon
Postat pe 6 Iulie 2009 00:35
pe de o parte se intampla exact ce spui tu, dar asta e si in spania, si in franta si germania.
in italia insa actiunea antiromaneasca e concertata, bine dirijata si mediatizata corespunzator, din biroul unui oarecare senator...
pik_nik
Postat pe 6 Iulie 2009 00:38
nu cunosc...nu ma bag...dar stiu din sursa sigura ca patronii din italia nu au voie sa angajeze romani atata timp cat mai sunt italieni someri neangajati.....
tutankhamon
Postat pe 6 Iulie 2009 00:41
sursa ta sigura a denaturat putin continutul restriciilor de munca, dar ideea in general e corecta.
pik_nik
Postat pe 6 Iulie 2009 00:44
posibil....nu neg.....posibil...
tutankhamon
Postat pe 6 Iulie 2009 00:58
Fiul meu este angajat de o luna in Italia. Asa ca sursa mea nesigura imi spune ca se denatureaza povestile atat cele cu romani, cat si cele cu italieni. In toate tarile "pretine" tiganii si nu numai se dedau la fapte reprobabile. Italienii sunt doar mai "tari in gura", bine inteles din ratiuni pur politice si nu umanitare. Iar "tiganii si cocalarii" din jurul Romei au fost pristiniti in corturi de autoritatile orasului respectiv si nu din ordinul Bucurestiului. Unde mai pui ca nici nu poate Roma renunta la ei ca nu se baga nici un italian la salubrizare si nici la sters la fund batranii bolnavi sau senili. Le place curatenia, dar facuta de altii.
daria_
Postat pe 6 Iulie 2009 17:11
De la: daria_pet, la data 2009-07-06 17:11:50Fiul meu este angajat de o luna in Italia. Asa ca sursa mea nesigura imi spune ca se denatureaza povestile atat cele cu romani, cat si cele cu italieni. In toate tarile "pretine" tiganii si nu numai se dedau la fapte reprobabile. Italienii sunt doar mai "tari in gura", bine inteles din ratiuni pur politice si nu umanitare. Iar "tiganii si cocalarii" din jurul Romei au fost pristiniti in corturi de autoritatile orasului respectiv si nu din ordinul Bucurestiului. Unde mai pui ca nici nu poate Roma renunta la ei ca nu se baga nici un italian la salubrizare si nici la sters la fund batranii bolnavi sau senili. Le place curatenia, dar facuta de altii.


Mai Daria, eu n-am auzit de vreun tigan ca ar lucra la salubrizare,ar face curatenie prin case sau ar sterge batrinii la fund,interpretat in sens literar.In sens plastic,da.Fac salubrizari,dormind prin canalizari,mai fac din cind in cind curatenie prin case,dar nu de orice fel.Tre' sa fie vila,BMW in curte si seif plin.Cit despre stersul batrinilor...doar de la portia de viata mai sterge pe cite unul.A,uitasem,le plac al dreaq,prospaturile italiene...Cred ca am inteles bine,ca la tigani te refereai ca fac aceste munci???...
valentino
Postat pe 6 Iulie 2009 18:12
valentino, au fost tolerati in corturile din jurul Romei tocmai pt. a face treburile de la salubrizare. Crezi ca din ratiuni umanitare i-au lasat acolo? Mai sunt si tigani cinstiti care muncesc sau canta pe strazi (o forma a cersetoriei tolerata in multe tari ale lumii). Daca noi generalizam, ce pretentii sa avem de la altii? Iar in ceea ce priveste curatenia si stersul la fund al batranilor, ei au impresia ca suntem tot tigani. Confuzia nu vine de la italieni, ci de la noi romanii care am permis ca acestia sa-si ia denumirea (pe care nu au purtat-o niciodata) de roomi. Asa ca pt. ei suntem toti gitani.

Ce am scris mai sus era un raspuns la postarea faraonului "stiu din sursa sigura ca patronii din italia nu au voie sa angajeze romani atata timp cat mai sunt italieni someri neangajati..... "

restrictie care nu exista, cel putin nu la Torino unde a plecat fiul meu. Italienii au nevoie de noi, pentru ca sunt domenii de activitate unde nu-si murdaresc manusitele sau sunt prea grele pt.finetea dumnealor.
daria_
Postat pe 7 Iulie 2009 01:08
nu prea cred eu ca se accepta in casele oamenilor gitani....eu cunosc personal 4 familii de romani curati si muncitori care au muncit in italia la stersul fundurilor de bogatasi italieni sau la facutul curateniei prin birouri....pot afirma ca aceste patru familii se pot oricand intoarce la munca acolo unde au muncit...adica acolo unde au lucrat, au fost bine vazuti...din pacate nu acelasi lucru se intampla la firmele italienilor, unde daca aud ca esti rumeno...explodeaza.....mai ales in constructii...
tutankhamon
Postat pe 7 Iulie 2009 01:14
faraoane, ma refer la perceptia generala a cuvantului : roman. Ex: la Roma, dupa scandalul cu violul fetitei de 14 ani (apropo - pe cei 2 romani i-au arestat fara sa fie vinovati - au dovedit probele adn) au fost incendiate spatii comerciale detinute de romani, au fost romani agresati pe strada sau in locurile unde se adunau (parcuri, apropierea bisericilor, localuri, locuri special amenajate pentru gratare...). Un reporter tv.italian (a fost difuzat reportajul in toata EU) era sa fie linsat doar pt.ca s-a prefacut ca este roman.

In alta ordine de idei, cei care au angajat pe ai nostri la sters la fund, au fost asa de multumiti incat cauta tot romani.
daria_
Postat pe 7 Iulie 2009 01:51
Cassey
Postat pe 9 Iulie 2009 14:36
,,In alta ordine de idei, cei care au angajat pe ai nostri la sters la fund, au fost asa de multumiti incat cauta tot romani."


S-antimplat acu' vre 8 ani ca adjunctului politiei din Roma sa-i trebuiasca o fata DE INCREDERE in casa.S-a adresat cui?,unui preot.A gasit fata,o tipa eleganta,isteata,harnica,vorbea citeva limbi straine...ce mai, ireal de potrivita.A mers citeva luni perfect.Cind politaiul nostru gindea sa faca economie la telecamerele cu circuit inchis,prin care o supraveghea 24/24, MINUNE...fata cu BMW-ul mosului de abia au reusit sa o prinda la granita cu Elvetia.Luase si citeva maruntusuri de tipul 250.000 mii euro,si ceva aur...sa aiba un ban in buzunar.CAZ REAL.Acum,spuneti voi,cite decenii trebuie sa munceasca altii cinstit sa stearga aceasta pata???
valentino
Postat pe 9 Iulie 2009 19:22
Hola ELLA34, stai linistita n Spania este la fel, sa nu mai spun ca peste tot. Ne-am facut de ras n toata lumea pentru ca unii dintre noi nu au destula rusine sa gandeasca in ceilalti. Daca vrei sa te angajezi undeva totul este ok pana i spui ca esti roman.
maravilla
Postat pe 10 August 2009 00:55
violurile sunt peste tot fiindca peste tot dai de barbatii care pur si simplu nu gandesc
eu am 14 ani si recunosc ca mi-e frica atunci cand ies seara de la scoala la ora 7 deoarece sunt multi caRe vor sa faca pe smecheri si mie frica
mama e in spania si mi-a spus ca si acolo sunt foarte multe violuri si de aceea nu ma ia acolo
andreea_elena
Postat pe 13 August 2009 17:41
draga mea
sa nu rezi tu ca doar in italia se intimpla si la noi ii m-ai rau doar ca nu se mediatizeaza atit de tare
eu i.ti scriu din italia . so mediatisat asa de mult ca saraci de voi cei de acasa credeti ca in italia ii doar violenta .Eu nu justific pe nici unul dar sa sti ca peste tot in lume ii l fel
trebuie sa i-ti asumi si acest risc
tu ce crezi ca daca fica ta ii in tara nu ii se poare intimpla nimic rau
daca e sa se intimple se intimpla si in momentul cind o dus gunoiul sau cind merre la scoala
hai sa fim seriosi daca toti perinti ar fi asa de terorizati atunci copii ar trebui sa stee numai in casa
si italieni sunt la fel ca noi
de fapt noi i-am copiat asa de tare ca nu se m-ai stie care ii italian si care ii roman.Asa ca ii m-ai bine sa nu te preocupi asa de tre pt italieni cit pentru romini
fiecare padure are uscaturile ei
Si daca ai inceput sa i.ti terorizezi familia cu acest stres atunci ai luat strada gresita
narci_03
Postat pe 17 August 2009 23:32
andreea elena,mamy..da minorele .. ce cauta pe toapice????sau si tu ma trimiti la culcare ca mi-o expirat buletinu????... nu te grabi sa afli "tainele maturitatii" ca ai vreme
LILO
Postat pe 18 August 2009 01:34
narci 03..nu sunt de acord cum ca la noi nu se mediatizeaza lucrurile urite si rele...ba io cred ca se face acest lucru destul de mult iar problema ca se poate intimpla oricind oricui si oriunde..asta asa este numai ca si fetitele sa se imbrace decent si nu provocator si at(cred) ca se feresc singure de "agresori"
LILO
Postat pe 18 August 2009 01:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dezamagire 38 De la: pantera_neagra 4 Ianuarie 2010 15:53
Cum isi poate pastra pacea in suflet un angajat atunci cand seful lui e un om artagos si rau? 1 De la: xenaluptatoareainimoasa 4 Septembrie 2010 15:44
visele 4 De la: pik_nik 2 Iulie 2009 00:38
crestinii 10 De la: tutankhamon 29 Decembrie 2009 00:38
Ochelari de vedere 2 De la: cri_cat 8 Aprilie 2012 22:49
Setari Cookie-uri