Prietenie stransa cu fostul iubit ?

De la: zambila, la data 2009-04-08 12:11:15sincer, cred ca e o diferenta intre a te saluta pe strada si a fi prieten cu fostul!
atata timp cat a fost iubire, nu cred ca puteti trece asa usor peste, sa va prefaceti ca puteti discuta orice! nu m-ar interesa unde si cu cine umbla si nici nu mi-ar face placere sa aflu cu cine se culca mai nou....chiar daca nu-l mai iubesc!
ca te respecti si il respecti (daca merita) si poti purta o conversatie civilizata despre banalitati...inteleg, dar asta nu se cheama prietenie!
eu, desi sunt de 6 ani cu iubitul meu, inca ma simt stanjenita sa vorbesc cu fostul despre asta!
dar ma bucur daca altii reusesc!eu pur si simplu nu pot...


Inteleg foarte bine ce vrei sa spui, este intr-adevar greu sa discuti despre chestii de-astea cu fostul. Dar te intreb: cu cati dintre prietenii barbati pe care ii ai chiar stai si discuti despre cu cine te mai culci sau cu cine se culca ei? Deja cred ca asta e un subiect destul de delicat, pe care nu il discuti cu oricine. N-am zis ca fostul tau iubit sa fie prietenul tau cel mai bun, dar dupa parerea mea exista mai mult de doua feluri de prietenii. Cred ca intre a fi cel mai bun prieten cu cineva si a fi doar amic cu care vorbesti cateva chestii, o data la cateva saptamani, mai sunt si alte moduri de a fi prieten cu cineva... Oricum, the bottom line is: inteleg foarte bine ce vrei sa spui, chiar nu cred ca sunt multi care pot fi 100% deschisi cu fostul/fosta, in sensul de a putea purta absolut orice fel de discutie.
aikipy
Postat pe 8 Aprilie 2009 15:53
evident ca nu sunt prea multi care sa fie atata de deschisi...oarecum te simti stanjenit/a...mai ales daca tii la persoana respectiva "niciodata nu incetezi sa iubesti o persoana...inveti doar sa traiesti fara ea "
Sky
Postat pe 8 Aprilie 2009 22:11
iar daca cumva recent dupa despartire ,fostul devine treptat cel mai bun prieten...sunt foarte mari sanse sa nu mai fie "fost"
Sky
Postat pe 9 Aprilie 2009 07:47
in principiu, cand o relatie se termina la propunerea unuia dintre parteneri, dar fara jigniri si alte lucruri urate, intotdeauna ramane un semn de intrebare, cum ar fi fost daca?....si raspunsul poate ca nu il aflam niciodata, dar imaginatia noastra este foarte bogata!
este mai bine sa pastrtezi o anumita distanta fata de fosti, ca sa nu va raniti reciproc!
si sa stii ca vorbesc cu prietenii barbati si despre sex, iubite si alte alea, pt ca in general au incredere in mine si in sfaturile mele, parca sunt un magnet pt ei!
zambila
Postat pe 9 Aprilie 2009 13:47
parerea mea este k nu poti sa ai o relatie de prietenie cu fostul iubit si asta o spun din proprie experienta!
nyky4yoo
Postat pe 31 Mai 2009 17:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
l-am inselat, am luat gonoree 33 De la: tutankhamon 12 Februarie 2010 21:33
am si eu nevoie sa ma ajutati cu niste sfaturi va rog frumos.... 46 De la: mia79x 10 Mai 2009 20:26
cam nou pe aici..help ? 42 De la: Mark_1990 26 August 2012 16:26
Mi-e rudine sa le spun prietenelor ca mi-am cunoscut partenerul pe internet 88 De la: Ioana007 3 Mai 2009 07:26
relatie veche,monotona....vreau un sfat 40 De la: Dor_marunt 5 Ianuarie 2010 19:06
Setari Cookie-uri