Prietenie stransa cu fostul iubit ?

Pentru multi dintre noi se pare aproape imposibil de a avea o relatie de prietenie stransa cu fostul iubit...si totusi ....oare de ce ?
Sky
Postat pe 26 Ianuarie 2009 21:13
sky, f un du rece, unde ai vzut un brbat s te asculte s-i spui tu cu cine i-ai pus-o i s nu-l ia pandaliile ?????
casperphantom
Postat pe 26 Ianuarie 2009 21:17
depinde de modul in care decurge despartirea!!!Si cu toate astea...odata cu trecerea timpului ranile se vindeca...si aceasta prietenie poate aparea.Depinde si de implicatia sufleteasca care a existat intre cei 2:)
walkiria
Postat pe 26 Ianuarie 2009 21:18
avnd n vedere ce vrst ai, nici nu m mir, c i pui o altfel de ntrebare
casperphantom
Postat pe 26 Ianuarie 2009 21:19
De la: casperphantom, la data 2009-01-26 21:17:39sky, f un du rece, unde ai vzut un brbat s te asculte s-i spui tu cu cine i-ai pus-o i s nu-l ia pandaliile ?????


Cred ca totusi sky nu se referea la o prietenie atat de stransa
walkiria
Postat pe 26 Ianuarie 2009 21:19
tie ti s-ar parea normal ca iubitul tau sa aiba relatii f stranse de prietenie cu fosta/fostele iubite? daca cumva una dintre foste vrea sa il recastige? iar tu ceea care il iubesti sa ajungi sa suferi?
soparlita16
Postat pe 26 Ianuarie 2009 21:21
Multe lucruri se pot intampla.Caile mintii si al sufletului unui om...sunt nebanuite!!!
walkiria
Postat pe 26 Ianuarie 2009 21:26
De la: Sky, la data 2009-01-26 21:13:48Pentru multi dintre noi se pare aproape imposibil de a avea o relatie de prietenie stransa cu fostul iubit...si totusi ....oare de ce ?

Cam cat de stransa ti-ai dori sa fie relatia?
Micass
Postat pe 27 Ianuarie 2009 18:58
Sicer???!!!E suficient atat cat este...nu imi trebuie mai mult!!!!

Dar sunt placute momentele in care putem sa vb calm,deschis...si mai ales cand se plange cat e de nefericit
walkiria
Postat pe 27 Ianuarie 2009 19:09
Nu e corect Walki.Dumnezeu spune: Sa nu te bucuri de raul altuia.
Ioana007
Postat pe 29 Ianuarie 2009 10:42
Ioana, nu stiu daca chiar Dumnezeu spune asta. Eu nu am nici o dovada. Dar ca echitatea pare de bun simt... Eu sunt pentru dinte pentru dinte. Macar nu raman polite trecute de scadente. deci: daca ex-ul a fost marlan, nu te-a pretuit, etc si a fost si prea lash sa iti comunice repejor ca nu e cazul sa continuati, eu zic ca e normal sa isi primeasca plata. Si tu, ca victima a lui, te bucuri ca nu intra fostul drag in colimatorul recuperatorilor.
gianiblue
Postat pe 29 Ianuarie 2009 11:43
eu cred ca nu mai trebuie nici sa ne preocupe daca celalalt e trist sau bucuros, daca l-a pedepsit sau avantajat viata, daca traieste sau daca e mort

odata ce doi s-au despartit ,e bine ca cel "la revedere" pe care si l-au luat mai printre dinti , mai cu lacrimi sau cu zambet , sa fie un adio clar

credeti ca mai e posibila o relatie , fie si de prietenie, intre cei doi? hai sa nu fim ipocriti.

in fiecare dintre ei exista un ghimpe contra celuilalt. ceva ce a ramas nerostit sau nerezolvat. niciodata nu va mai fi incredere

sa zicem ca ,prin reducere la absurd ,se impaca . la prima greseala a celuilalt, va izbucni cearta. tot ce n-au apucat sa-si spuna pana atunci, va fi cap de lista in ordinea de zi a scandalului nou creat. se pleaca de la faptul ca unul nu a scos cainele la plimbare si se ajunge ca a plimbat, candva, toate femeile de pe mapamond cu masina.

e mai bine ca fostul sa ramana fost .

actualul, sa nu fie transformat in confidentul ce trebuie sa asculte obligatoriu spovedanii, care nu-l intereseaza sau mai rau, in tzapul ispasitor al tuturor neimplinirilor noastre din timpuri stravechi
si_totusi
Postat pe 29 Ianuarie 2009 12:35
Eu nici macar nu cred ca-i vorba de dinte pt dinte! Ciudat e insa ca-i place sa faca pe victima ...
blanca
Postat pe 29 Ianuarie 2009 12:37
De la: mielutza, la data 2009-01-29 12:37:16Eu nici macar nu cred ca-i vorba de dinte pt dinte! Ciudat e insa ca-i place sa faca pe victima ...



cine sa faca pe victima ? pur si simplu exista persoane care au avut o relatie frumoasa...insa la un moment dat s-a dus totul de rapa...si au cazut de acord sa se desparta unul de celalalt...insa legatura intre ei doi mai exista...chiar daca nu asa stransa...insa exista...
Sky
Postat pe 29 Ianuarie 2009 21:06
Sky,nu poate fi vorba de ceea ce zice Mielutza, si anume de "dinte pentru dinte".Daca celalalt nu mai are nici un dinte in gura si este chel complet?Pe urma cand ai o relatie frumoasa, nu mergi pe langa rape ca se pot intampla diferite necazuri.Ati observat ca rapele au prostul obicei sa tina oamenii despartiti, unul pe un mal iar celalalt pe altul.In ce priveste legatura dintre ei, poate functiona numai daca el este la vanatori de munte.
Ioana007
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:41
daca tot am deschis acest subiect...macar sa adaug si "chestiile noi" relatie stransa cu fostul iubit tinand cont de faptul ca tu deja ai pe cineva....iar el stie de persoana respectiva ....fostul zice ca nu il deranjeaza....ramane de vazut cat va dura prietenia
Sky
Postat pe 5 Februarie 2009 08:26
eu si fostul meu prieten, adica primul, am ramas cei mai buni prieteni. si ii spun cu cine sunt, de ce plang, daca am nevoie de un lucru pe care l'as putea face si singura, il sun si vine. iar el face la fel, il iubesc mult si el pe mine, parintii nostri ne iubesc, dar fiecare are un alt drum al fericirii. el are o iubita de mai bine de un an si o iubeste fff mult iar eu am un iubit pt care as merge in capatul lumii. asa ca, alte comentarii nu'si au rostul. ah, si nu facem sex, chiar daca ne vedem des. e unul din oamenii la care nu am renuntat de dragul nimanui, am luptat pt prietenia lui mereu. si mai am un prieten, care face parte din aceeasi categorie, cu care vb ca si cu fratele meu. din nou, familiile ne iubesc dar nu se asteapta la nimic, sunt prea obisnuiti cu relatia asta de prieten neocnditionat. si'i asa frumos s ate poti baza pe cineva care stii cu siguranta ca te iubeste... in sensul unei prietenii.. PEACE
crinela29
Postat pe 26 Februarie 2009 10:00
Da ...prietenie stransa cu primul...pt ca a fost primul.E un lucru deosebit in viata unei femei...e ceva care nu se sterge din memorie,parerea mea.
emagl
Postat pe 26 Februarie 2009 10:07
nu, nu se sterge..primul iubit mereu ramane ascuns in mintea noastra....insa relatie cum a descris crinela am si eu cu fostul, si e o relatie minunata...iubitului meu nu i-am spus ca ne si vedem ca sa nu fie gelos degeaba...insa fostul meu este in relatii foarte bune cu tpate fostele lui
Sky
Postat pe 26 Februarie 2009 16:10
Cat cuprinde cu bratele.
Ioana007
Postat pe 27 Februarie 2009 12:35
De la: Ioana007, la data 2009-02-27 12:35:07Cat cuprinde cu bratele.



ce vroiai sa spui?
Sky
Postat pe 27 Februarie 2009 16:14
De la: Sky, la data 2009-01-26 21:13:48Pentru multi dintre noi se pare aproape imposibil de a avea o relatie de prietenie stransa cu fostul iubit...si totusi ....oare de ce ?


Dar acum ai un altul? sau nu.
maria1
Postat pe 2 Martie 2009 02:19
Cum reusesti?? nu crezi ca esti putin egoista??? te-ai intrebat oare ce spune actuala prietena despre "prietenia" voastra??? eu una nu pot tolera astfel de relatiii cu fostele
alynastoian
Postat pe 2 Martie 2009 10:05
De la: Sky, la data 2009-01-26 21:13:48Pentru multi dintre noi se pare aproape imposibil de a avea o relatie de prietenie stransa cu fostul iubit...si totusi ....oare de ce ?


Dar acum ai altul?
maria1
Postat pe 2 Martie 2009 15:03
da, am altul...si stie de relatia noastra de prietenie...iar in legatura cu toleranta...sa spunem doar ca fostul meu tine legatura cu toooate fostele prietene...si m-am obisnuit, mai ales ca era toata ziua cautat.
Sky
Postat pe 2 Martie 2009 15:28
Asa, ca doua catuse.
Ioana007
Postat pe 7 Martie 2009 09:24
pentru mine nu primul mi-a ramas in minte ci al doi-lea pentru ca ne-am iubit atat de mult pana cand am ajuns sa ne uram in final. nu am ramas prieteni si nici nu as putea concepe pentru ca mi-a facut mult rau,in schimb cu al trei-lea am ramas prieteni ne intelegem foarte bine am inteles ca daca nu se mai poate dragoste cu forta nu se poate ,e liber sa asi aleaga drumul pe care vrea iar eu la fel.insa sentimentele au ramas nu avem nici o relatie intima si intotdeauna evit sa discut cu el probleme personale intime...cred ca asa este cel mai bine.
marciapm2000
Postat pe 25 Martie 2009 01:44
Depinde de relatie....eu am ramas buna prietena cu un fost iubit, dar nu cu toti.. :)
annya_852004
Postat pe 25 Martie 2009 14:37
da ..se poate..eu cu fostii iubiti am ramas prietena, fara a avea alte relatii...daca ne intalnim santem ca 2 cunoscuti care nu au avut nimic impreuna...si ne-am iubit , trebuie sa lasi loc de buna ziua.
ne-am despartit fara cearta, fara scandal..au fost relatii de lunga durata,,
anisoara
Postat pe 27 Martie 2009 22:58
desi te sfasie , relatia cu fosta ajungi sa o indragesti de dragul lui...daca mai exista si un copil... sunt unele fire care nu se rup...te desparti tu de el...si ei tot au relatii...e o relatie nesanatoasa si de la inceput ar trebui avut grija...ori cu fosta , ori cu tine...cu martori nu merge...
cercelmarilena
Postat pe 28 Martie 2009 06:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
diferenta mare de varsta??? 22 De la: marimari 8 Martie 2009 22:15
ajutor !!!!!!!!!!!! 1 De la: yullynar3 22 August 2010 09:56
Nu mai stiu ce inseamna dragostea 11 De la: scrichy 10 Mai 2009 14:17
o lume nebuna si eu la fel.. 249 De la: Sal_a_toi 2 Noiembrie 2011 12:44
Confesiune si incertitudine 116 De la: TEODORRD 14 Mai 2009 16:03
Setari Cookie-uri