Prietenie stransa cu fostul iubit ?

Cred ca poti sa ramai prietena cu fostul, daca sunteti amandoi genul acela de persoane! Eu, una, sunt. Dar trebuie sa fie si el, ca altfel, degeaba. Sunt de parere ca nu are sens sa se termine de tot ceva ce a fost mai mult decat o prietenie, nu? Cum sa nu mai am nicio treaba cu fostul meu iubit, cand el mi-a fost, pentru un timp, de toate, de la prieten la iubit, amant, confident etc. Eu nu concep asa ceva. Daca ai dat-o in bara cu iubirea dintre voi, asta nu inseamna ca ai dat-o in bara cu toate celelalte tipuri de relatii pe care le-ati avut fiind impreuna! Iubiti-va mult si o sa treceti peste multe, iar faptul ca o sa ramaneti prieteni acum, cand v-ati despartit, o sa va multumeasca putin mai tarziu!
aikipy
Postat pe 28 Martie 2009 09:34
Imi pare o intrecere in a demostra care are mai multi EX. Trecind peste asta, singurul element care ne diferentiaza de animalele mai putin evoluate, din categoria carora facem parte,este capacitatea de a gindi, a ne modela, a gasi placere in urmarirea unor conduite de viata, care dau satisfactie nu numai fizica si nu numai pe moment...Privind asa lucrurile, nu numai ca vor fi mai putini EX, dar vom sti sa ne relationam diferit...MULTA INTELEPCIUNE LA TOTI.
daniel_m67
Postat pe 28 Martie 2009 14:22
-Cat de stransa poate sa fie o prietenie cu fostul tau iubit?
-Uite ca atza asta.-Si Suzuka trage cu amandoua mainile de capetele atzei, care se rupe.
-Oups-Exclama ea.Se mai intampla.Mai ales cad atza este putreda.
Ioana007
Postat pe 28 Martie 2009 16:38
De la: aikipy, la data 2009-03-28 09:34:31Cred ca poti sa ramai prietena cu fostul, daca sunteti amandoi genul acela de persoane! Eu, una, sunt. Dar trebuie sa fie si el, ca altfel, degeaba. Sunt de parere ca nu are sens sa se termine de tot ceva ce a fost mai mult decat o prietenie, nu? Cum sa nu mai am nicio treaba cu fostul meu iubit, cand el mi-a fost, pentru un timp, de toate, de la prieten la iubit, amant, confident etc. Eu nu concep asa ceva. Daca ai dat-o in bara cu iubirea dintre voi, asta nu inseamna ca ai dat-o in bara cu toate celelalte tipuri de relatii pe care le-ati avut fiind impreuna! Iubiti-va mult si o sa treceti peste multe, iar faptul ca o sa ramaneti prieteni acum, cand v-ati despartit, o sa va multumeasca putin mai tarziu!


suntem acelasi gen de persoana...sa fie de vina faptul ca suntem aceasi zodie ? ma bucur ca macar tu ma intelegi...pana acum ..din tot ce am citit pe aici...reiese ca foarte putini isi apreciaza fostii iubiti...desi..ei au facut parte din viata noastra, din NOI ..un timp mai mult sau mai putin indelungat...insa au facut-o.si mi se pare o mega prostie sa dai cu piciorul in ceva ce a fost frumos...in ceva ce ai iubit doar de dragul actualului iubit...Trecutul traieste in noi, nimic si nimeni nu il poate scoate din noi. nici macar fitzele actualului
Sky
Postat pe 28 Martie 2009 22:33
Din punct de vedere psihologic,o relatie de prietenie intre fosti este binevenita,mai ales daca din legatura lor- fosta- au rezultat si unul sau mai multi copii. Insa,daca aceasta relatie este mult prea adanca,mult prea stransa,inseamna ca undeva s-a strecurat o eroare,si de aici va rezulta un intreg lant de oameni nefericiti de dragul replicii: "am ramas doar prieteni". Atunci cand prietenia inseamna sa suni de doua,trei sau mai multe ori pe zi pe fosta(fostul),sa stai si sa stea si "in cap" pentru a indeplini un moft al prietenului...fost...,atunci inseamna ca deja este o lagatura nesanatoasa,ca va este teama sa recunoasteti ca fericirea voastra este sa fiti impreuna,asa ca fiecare persista intr-o relatie separata in care jura ca iubeste enorm,numai ca nu este decat o amagire crunta! Atentie, deci, la cat de dependenti suntem de relatiile foste!!!
mihaiarilena
Postat pe 29 Martie 2009 09:04
De la: Sky, la data 2009-03-28 22:33:00
suntem acelasi gen de persoana...sa fie de vina faptul ca suntem aceasi zodie ? ma bucur ca macar tu ma intelegi...pana acum ..din tot ce am citit pe aici...reiese ca foarte putini isi apreciaza fostii iubiti...desi..ei au facut parte din viata noastra, din NOI ..un timp mai mult sau mai putin indelungat...insa au facut-o.si mi se pare o mega prostie sa dai cu piciorul in ceva ce a fost frumos...in ceva ce ai iubit doar de dragul actualului iubit...Trecutul traieste in noi, nimic si nimeni nu il poate scoate din noi. nici macar fitzele actualului


Ca sa fiu sincera, Sky, referitor la faptul ca nu multe persoane isi apreciaza fostii iubiti, sunt de parere ca trebuie sa fii in primul rand impacata cu tine insati, apoi o persoana foarte deschisa si, de ce nu, sa ai capacitatea sa ierti si sa recunosti ca ai fost si tu de vina in relatie. Ma bucur ca gandim la fel in aceasta privinta si, daca-mi permiti, iti dau un sfat: nu te mai lua dupa ce zic altii (cum ar fi, de exemplu, casperphantom), daca tu simti ceva, mergi pe drumul tau. Nu o sa fii intotdeauna pe aceeasi lungime de unda cu restul lumii, poti sa inoti si impotriva curentului, atata timp cat tu esti multumita de deciziile pe care le-ai luat!

PS: pentru toti care au zis ca nu exista prietenie intre fosti iubiti: eu am avut doi pana acum(dintre care unul cu care am avut o relatie 6 ani) si sunt prietena foarte buna cu amandoi, vorbim de toate si ne intelegem super super bine! Deci nu-mi spuneti mie ca nu se poate! "Don't tell me sky is the limit, there are footprints on the moon!"
aikipy
Postat pe 29 Martie 2009 09:22
Doua fantome, discuta intre ele:
-Si zici ca ai ramas prieten cu fostul?
-Sigur ca da.Data trecuta cand a venit la mine , i-am pus si cianura in cafea.
Ioana007
Postat pe 29 Martie 2009 10:49
Nu stiu ce cred altii,dar eu nu vreau sa mai fiu prieten cu o femeie care a fost iubita mea.......
Daca nu mai suntem impreuna,este gata totul,si nu are rost sa mai
redeschidem rani vechi,
Cum s-a spus mai inainte,trebuie sa fiti totul impreuna,prieteni,iubiti,amici,colegi.............
Daca s-a terminat,s-a terminat,nu stiu cand as putea sa fiu prieten cu ea.....cred ca nicioadata!
TEODORRD
Postat pe 30 Martie 2009 17:29
Ce inseamna, "S-a terminat"? Vreau ceva proaspat?
Ioana007
Postat pe 31 Martie 2009 15:27

"S-a terminat" inseamna "Pana aici"
Daca e " pana mai in colo..." inseamna ca nu s-a terminat.
Adelle
Postat pe 31 Martie 2009 15:32
se poate usor sa se fi terminat iubirea...insa prietenia poate continua pana mai incolo...ce rost are sa alungam complet din viata noastra un om care ne era cel mai bun prieten...un om care poate ca la randul lui cunostea semnele de mama mai bine de pe trupul nostru decat de pe propriul trup?
Sky
Postat pe 31 Martie 2009 16:37
De la: Sky, la data 2009-03-31 16:37:56se poate usor sa se fi terminat iubirea...insa prietenia poate continua pana mai incolo...ce rost are sa alungam complet din viata noastra un om care ne era cel mai bun prieten...un om care poate ca la randul lui cunostea semnele de mama mai bine de pe trupul nostru decat de pe propriul trup?


E valabil doar atunci cand iubirea s-a consumat pentru ambii parteneri si a ramas doar respectul.
Daca s-a terminat doar pentru unul, in timp ce celalalt isi ofera prietenia cu speranta ca ceva mai poate fi salvat, relatia devine de tip gazda-parazit. Unul ofera sentimente si energie iar celalalt le accepta si se hraneste cu ele.
Adelle
Postat pe 31 Martie 2009 16:49
Ai dreptate Adelle,trebuie sa fie multa sinceritate in orice relatie,prietenie,amicitie,dragoste,si,de obicei atunci cand unul din parteneri este mintit,inselat,folosit,......Si atunci mai vrei sa fii ,,bun prieten'' cu cel care te-a facut sa suferi???
Ma rog,fiecare face ce vrea.....
TEODORRD
Postat pe 4 Aprilie 2009 08:09
Daca este prea stransa cu fostul, nu mai este fostul.
Ioana007
Postat pe 4 Aprilie 2009 19:17
De la: Sky, la data 2009-01-26 21:13:48Pentru multi dintre noi se pare aproape imposibil de a avea o relatie de prietenie stransa cu fostul iubit...si totusi ....oare de ce ?
daniel_m67
Postat pe 4 Aprilie 2009 23:39
De la: Ioana007, la data 2009-04-04 19:17:43Daca este prea stransa cu fostul, nu mai este fostul.



poate fi fostul...pana la un moment dat
Sky
Postat pe 5 Aprilie 2009 00:17
Traim in epoca consumismului si pare ca ne-a afectat si modul de a iubi... atit timp cit vorbim de o relatie ocazionala, conventionala, fara sa punem la mijloc sentimente foarte profunde, idealuri, vise , sperante, la sfirsitul unei astfel de relatii- sfirsit dealtfel previdibil, provocat, asteptat- nu prea avem de ce sa fim deranjati. Si atunci putem pastra legaturi amicale, de serviciu...Cind insa ne-am pus nu numai sperante si idealuri ci chiar intreaga fiinta, in respectiva relatie care acum s-a rupt, atunci nu mai putem avea acelasi comportament.
daniel_m67
Postat pe 5 Aprilie 2009 00:17
E un principiu de viata care spune "acolo unde scuipi nu mai lingi".
Intelegeti papushele confuzionate si deschise la minte cum vine asta?
Nu, nu intelegeti pentru ca tocmai ati mai lins un scuipat de pe fostul/fosta.
Caracterele aste a marunte fara caracter de fapt isi merita soarta.Toata viata o traiesc intr-un trecut din care nu vor sa iasa si sa vada viitorul.
Bravo dragelor, tineti-o tot asa!
Aemulus
Postat pe 5 Aprilie 2009 00:26
Asa este.Intotdeauna preferam iubitele altora.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 10:31
De ce ...al altora?Crezi ca al tau(a ta )nu ajunge?
TEODORRD
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:20
Daca este fosta, iese din discutie.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:22
De la: micabis, la data 2009-04-05 00:26:18E un principiu de viata care spune "acolo unde scuipi nu mai lingi".
Intelegeti papushele confuzionate si deschise la minte cum vine asta?
Nu, nu intelegeti pentru ca tocmai ati mai lins un scuipat de pe fostul/fosta.
Caracterele aste a marunte fara caracter de fapt isi merita soarta.Toata viata o traiesc intr-un trecut din care nu vor sa iasa si sa vada viitorul.
Bravo dragelor, tineti-o tot asa!


Draga mea, nu toate scuipam :) Si in plus, cred ca dintre noi si tine, tu esti cea mai frustrata, nu noi. A se vedea cum am scris noi mesajele si cum suna al tau... Si inca ceva: daca vrei sa-ti sustii punctul de vedere, foarte bine, doar pentru asta e forumul, dar ce ti-am facut noi de arunci asa cu pietre? Mai e o vorba care zice "eu gandesc altfel decat tine, tu gandesti altfel decat mine... care pe care discrimineaza?". Eu nu te discriminez pe tine, tu de ce o faci?

aikipy
Postat pe 5 Aprilie 2009 16:37
Fata a vrut sa scrie "expectoram," dar nu a gasit termenul.A cazut intre foile dictionarului.Frustrarea sa stii ca exista la toti oamenii.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 16:46
Oooo aikipy, te doare? Te-am atins cumva? Ca eu nu am citat pe nimeni in mesajul meu; am scris absolut la modul general.
Aemulus
Postat pe 5 Aprilie 2009 19:36
De la: micabis, la data 2009-04-05 19:36:05Oooo aikipy, te doare? Te-am atins cumva? Ca eu nu am citat pe nimeni in mesajul meu; am scris absolut la modul general.

chiar daca ai scris la modul general, mesajul tau a facut referire la noi,deoarece se pare ca pana acum doar noi doua suntem in stare sa pastram o relatie cu fostul iubit.tocmai de asta...mai multa atentie data viitoare
Sky
Postat pe 6 Aprilie 2009 06:56
Sky, aikipy (si acum sunt specifica, nu generala) e o chestie de demnitate sa nu te mai uiti in urma.
Un proverb romanesc spune "te amesteci in laturi te maninca porcii"
Daca nu te poti autoeduca in dezvoltarea demnitatii, lasa-i pe altii sa o faca pentru tine.
Cum te uiti tu in oglinda la tine si-ti spui:"bun, sky, azi ai fost de nota 10, iar a venit fostul care acum citeva luni ti-a dat cu piciorul, si iar te-ai culcat cu el ca deh...doar ne cunoastem"
Esti mindra de tine, te consideri demna de autorespect?
Au invatat fetele un cuvint nou "frustrare" si ii stiu, nu-i stiu sensul il folosesc ca e neologism si suna bine.
Fetelor dragelor sa fi fost voi fetele mele va trimeteam la leghe departare de fostul daca vedeam ca alta solutie nu e.
Nu poti avea respectul nimanui cita vreme nu ai TU nu ai respect fata de tine.
Sa stii draga fata ca nu e o chestie de care sa fii mindra cind spui "se pare ca pina acum doar noi doua suntem in stare sa pastram o relatie cu fostul iubit".
Nu stiu citi ani ai nici tu nici aikipy, dar vreau sa cred ca intr-o buna zi ai sa intelegi cit de degradant moral este ce faci tu pentru tine.
Nu vreau sa ai un inceput de saptamina prost, vreau sa deschizi ochii si sa-ti spui "pot mai mult de atit, merit mai mult de atit".
Aemulus
Postat pe 6 Aprilie 2009 07:10
Bunicul meu a fost general.De ce nu precizezi draga M. ca te adresezi lui.Sau i-ai uitat numele?
Ioana007
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:03
De la: micabis, la data 2009-04-06 07:10:13Sky, aikipy (si acum sunt specifica, nu generala) e o chestie de demnitate sa nu te mai uiti in urma.
Un proverb romanesc spune "te amesteci in laturi te maninca porcii"
Daca nu te poti autoeduca in dezvoltarea demnitatii, lasa-i pe altii sa o faca pentru tine.
Cum te uiti tu in oglinda la tine si-ti spui:"bun, sky, azi ai fost de nota 10, iar a venit fostul care acum citeva luni ti-a dat cu piciorul, si iar te-ai culcat cu el ca deh...doar ne cunoastem"
Esti mindra de tine, te consideri demna de autorespect?
Au invatat fetele un cuvint nou "frustrare" si ii stiu, nu-i stiu sensul il folosesc ca e neologism si suna bine.
Fetelor dragelor sa fi fost voi fetele mele va trimeteam la leghe departare de fostul daca vedeam ca alta solutie nu e.
Nu poti avea respectul nimanui cita vreme nu ai TU nu ai respect fata de tine.
Sa stii draga fata ca nu e o chestie de care sa fii mindra cind spui "se pare ca pina acum doar noi doua suntem in stare sa pastram o relatie cu fostul iubit".
Nu stiu citi ani ai nici tu nici aikipy, dar vreau sa cred ca intr-o buna zi ai sa intelegi cit de degradant moral este ce faci tu pentru tine.
Nu vreau sa ai un inceput de saptamina prost, vreau sa deschizi ochii si sa-ti spui "pot mai mult de atit, merit mai mult de atit".


Imi pare rau ca nu vorbim aceeasi limba. Nu stiu ce ai inteles tu, dar eu nu m-am culcat cu niciun fost. Eu si Sky am zis ca am ramas prietene cu fostul si prietenie inseamna prietenie si atat, nu prietenie+sex, asa cum se pare ca ai inteles tu. Mi se pare mai demn si mai matur sa poti sa ramai in relatii bune cu fostul decat sa te certi cu el "ca la usa cortului" sau sa te porti ca un copil rasfatat caruia i s-a furat jucaria si sa nu mai vorbesti cu el...

In ceea ce priveste varsta mea, o puteai afla daca dadeai un simplu click pe nick-ul meu.
aikipy
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:46
De la: aikipy, la data 2009-04-06 15:46:32
De la: micabis, la data 2009-04-06 07:10:13Sky, aikipy (si acum sunt specifica, nu generala) e o chestie de demnitate sa nu te mai uiti in urma.
Un proverb romanesc spune "te amesteci in laturi te maninca porcii"
Daca nu te poti autoeduca in dezvoltarea demnitatii, lasa-i pe altii sa o faca pentru tine.
Cum te uiti tu in oglinda la tine si-ti spui:"bun, sky, azi ai fost de nota 10, iar a venit fostul care acum citeva luni ti-a dat cu piciorul, si iar te-ai culcat cu el ca deh...doar ne cunoastem"
Esti mindra de tine, te consideri demna de autorespect?
Au invatat fetele un cuvint nou "frustrare" si ii stiu, nu-i stiu sensul il folosesc ca e neologism si suna bine.
Fetelor dragelor sa fi fost voi fetele mele va trimeteam la leghe departare de fostul daca vedeam ca alta solutie nu e.
Nu poti avea respectul nimanui cita vreme nu ai TU nu ai respect fata de tine.
Sa stii draga fata ca nu e o chestie de care sa fii mindra cind spui "se pare ca pina acum doar noi doua suntem in stare sa pastram o relatie cu fostul iubit".
Nu stiu citi ani ai nici tu nici aikipy, dar vreau sa cred ca intr-o buna zi ai sa intelegi cit de degradant moral este ce faci tu pentru tine.
Nu vreau sa ai un inceput de saptamina prost, vreau sa deschizi ochii si sa-ti spui "pot mai mult de atit, merit mai mult de atit".


Imi pare rau ca nu vorbim aceeasi limba. Nu stiu ce ai inteles tu, dar eu nu m-am culcat cu niciun fost. Eu si Sky am zis ca am ramas prietene cu fostul si prietenie inseamna prietenie si atat, nu prietenie+sex, asa cum se pare ca ai inteles tu. Mi se pare mai demn si mai matur sa poti sa ramai in relatii bune cu fostul decat sa te certi cu el "ca la usa cortului" sau sa te porti ca un copil rasfatat caruia i s-a furat jucaria si sa nu mai vorbesti cu el...

In ceea ce priveste varsta mea, o puteai afla daca dadeai un simplu click pe nick-ul meu.

ma girl


Sky
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:59
sincer, cred ca e o diferenta intre a te saluta pe strada si a fi prieten cu fostul!
atata timp cat a fost iubire, nu cred ca puteti trece asa usor peste, sa va prefaceti ca puteti discuta orice! nu m-ar interesa unde si cu cine umbla si nici nu mi-ar face placere sa aflu cu cine se culca mai nou....chiar daca nu-l mai iubesc!
ca te respecti si il respecti (daca merita) si poti purta o conversatie civilizata despre banalitati...inteleg, dar asta nu se cheama prietenie!
eu, desi sunt de 6 ani cu iubitul meu, inca ma simt stanjenita sa vorbesc cu fostul despre asta!
dar ma bucur daca altii reusesc!eu pur si simplu nu pot...
zambila
Postat pe 8 Aprilie 2009 12:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubirea mea 2 De la: floare_cu_colti 5 Martie 2011 10:04
Fosta lui sotie nu apartine tocmai trecutului 28 De la: garbo_413281 12 Septembrie 2015 14:55
BANII,IUBIREA SAU POTI SA AI DIN AMANDOUA? 12 De la: iasomia 18 Noiembrie 2008 18:23
Relatie cu un barbat divortat 56 De la: laura72 30 Iunie 2010 21:05
Iubitul meu imi vorbeste in continuu de fosta sa prietena 76 De la: AngelGirl 12 Mai 2009 20:41
Setari Cookie-uri