DATI-MI UN SFAT,VA IMPLOR!

In adancul sufletului meu stiu ca am un suflet mare, dar nu constientizez asta si nu-mi dau inca seama ca merit ceva mai bun decat sa plang in fiecare zi...totusi incep parca sa vad luminita de la capatul tunelului.
eu_butterfly
Postat pe 12 Februarie 2009 13:28
Scuza ma,da e exact genul de barbat de care orice femeie rationala ar fugi mancand pamantul...Dupa numai 2 ani,ai ajuns in stadiul de singuratate in 2,cel mai traumatizant punct in care poate ajunge o relatie sau o casnicie...degradant pt demnitatea ta de femeie...resemnare si complacere langa un barbat care in afara faptului ca e ingropat in datorii pt o masina(snobismul tipic al romanilor,care locuiesc in garsoniere de 30 mp patrati dar conduc masini pe care nu si le permit),e si un sofer prost,ai tai nu l plac ci doar l au acceptat de dragul tau,se crede si Jonny Deep in Don Juan de Marco...mai sta si ca un ciudat in fata calculatorului traind virtual...deci???asta e ceea ce ti doresti de la viata?
E genul de relatie sau casnicie tipica,ajunsa in punctul de compromis,din frica de a nu fi singuri,pentru copii sau ca au rate in comun...desgustator de a dreptul,parerea mea...
Fa ti tie in primul rand un imens serviciu si intervine chirurgical...ori amputezi,ori cangrena se va extinde si ti va manca sufletul si viata...pare dificil acum,dar crede ma,te va ajuta sa ti recastigi increderea in tine,vei fi mult mai puternica,vei vedea viata cu totul altfel...vei fi o femeie puternica,care a pus punct unei relatii de durata dar fara viitor...
"sa fii intotdeauna ceea ce esti...iar daca acest lucru nu e indeajuns pt cineva,inseamna ca acel cineva nu e indeajuns pt tine"
yourdream
Postat pe 12 Februarie 2009 14:06
Faptul ca mi-ai spus acele vorbe m-a facut sa reflect un pic mai mult decat de obicei asupra celor scrise...
Tin sa va anunt ca am inceput deja sa-mi caut o gazda datorita sustinerii pe care o am din partea unei colege care mi-a spus ca-mi va da o mana de ajutor...M-am hotarat sa pun punct acestei legaturi bolnavicioase, care mi-a distrus sufletul.
Am scris la inceput pe acest forum ca sa primesc un sfat din partea cuiva, apoi au aparut parerile si totusi n-am vrut sa tin cont de ele, am zis sa nu ma las influientata, sa nu-mi para rau de decizia pe care vreau sa o iau, sa nu ma trezesc ca a fost doar o perioada proasta si-am cautat sa lupt...dar m-am luptat cu morile de vant
Acum stiu ce vreau, stiu ce merit si am de gand sa gasesc ceea ce vreau...
O sa va tin la curent cu ceea ce se intampla pana cand voi incepe o viata noua!
PENTRU VOI CARE MI-ATI FOST ALATURI

eu_butterfly
Postat pe 13 Februarie 2009 08:39
Cei care dau sfaturi, nu-si racesc gura degeaba.Zeii te atentioneaza asupra drumului pe care poti sa-l urmezi.Daca tu dai cu piciorul in pietrele drumului, nu mai este treaba lor.
Ioana007
Postat pe 13 Februarie 2009 15:34
Sunt pe cale sa imi iau bagajele din casa on care stau acum...
Sunt cu psihicul la pamant din cauza despartirii asteia, dar sper ca n-am sa disper, sper sa-mi revin incetul cu incetul,imediat dupa ce m-ammutat si plec in concediu pentru o saptamana acasa la ai mei...Acum e primavara, sper sa se faca primavara si in sufletul meu, ma simt pierduta printre straini, astept ca cineva sa vina si sa dea sens desertului din sufletul meu.
Lumea e fericita in jurul meu, totul reinvie o data cu venirea primaverii, numai eu inca ma stau in coltul meu, ghemuita de atat durere sufleteasca, cu ochii mei de un albastru limpede altadata, acum parca si-au schimbat culoarea
, nu mai vor sa rada.Mi-e trupul amortit...
eu_butterfly
Postat pe 6 Martie 2009 10:17
felicitari fluturas!

iti doresc multa intelepciune si stapanire de sine, sa poti sa treci peste acest obstacol!
ai grija de tine, incearca sa vezi partea buna a lucrurilor, sa te gandesti ca altii au probleme mai grave (sunt bolnavi), iar cand iti va fii mai greu, desi esti la pamant, gandeste-te ca totul este trecator, ridica-te, scutura-te si mergi mai departe!
a iesit soarele, trebuie doar sa vrei sa vezi lumina!


te pup
zambila
Postat pe 6 Martie 2009 15:25
Va scriu dupa foarte mult timp...am trei saptamani de cand m-am despartit de el...si mi-e un dor de el de mor.Intre timp am ajuns in iunie sa ma despart , sa-mi gasesc chirie singura, da dupa doua saptamani in care nu ne-am vazut el a inceput sa vina la mine si sa ma implore sa ma impac cu el, a dormit 2 nopti langa usa mea implorandu-ma si pana la urma am cedat.Nu mi-a parut rau , era chiar asa cum mi-am dorit, ajunsese sa spele, sa faca mancare, sa faca curat in casa, nu mai iesea cu prietenii aceea rau influientabili...era asa cum mi l-as fi dorit.
In iulie am avut ambitia de a ma inscrie la master si nu am avut bani de inscriere( el ramasese fara lucru si stateam in chirie si doar eu aduceam bani in casa),drept urmare mi-am amanetat aurul si m-am inscris.In august datorita crizei acesteia blestemate am ramas fara lucru,slava Domnului ca el gasise de lucru,dar....ceva a intervenit.El lucrase la o fantaa cu tatal sau si luase 3 milioane.Am vrut 7 sute de mii sa-mi prelungesc aurul pentru ca eu nu primisem salariul la data care trebuia si imi expira aurul...s-au cheltuit banii, la vremea respectiva nu am stiut cati bani avea sa ia, si eu nu am reusit sa prelungesc aurul, noroc ca exact in ziua in care ii expira contractul la amanet mi-am primit salariul.Binenteles ca m-am suparat ca nu a stiut, n-a vrut sau nu stiu ce s-a intamlat ca nu m-a ajutat cu aurul acela la care tineam foarte mult:erau cercei dati de mama mea cand am terminat clasa a 4-a si un lant cu 2 medalioane pe care le cumparasem si prima mea prima si pentru mine aveau valoare sentimentala.De la niste reporsuri s-a ajuns la mult mai multe reprosuri si intr-o zi mi-am facut bagajele cu totul si m-am mutat acasa la ai mei.
Acum intevine problema cea mai cea:si el si eu plangem ca 2 prosti cand vorbim pe net sau la telefon,am crezut ca voi rezista fara el, dar e greu,imi jura ca va face tot posibilul sa nu se mai intample asta...sa zicem ca-l cred, dar ai mei NU.Si acum as vrea sa ma intorc, dar ai mei nu-l mai vor sub nicio forma.Ce sa fac?Oare chiar se va purta cu mine o viata cum s-a purtat cu mine din iunie si pana acum?Am spus ca a fost mai mult o ambitie ca am plecat...ce sa fac?VA CER DIN NOU UN SFAT...
eu_butterfly
Postat pe 19 Septembrie 2009 01:10
...vrei sa traiesti asa toata viata?
...la o asa viata vrei sa-ti condamni si copiii (atunci cand vor veni)?
..i-ai acordat suficient timp pentru a se schimba...eu nu am vazut cal batran sa se invete la caruta
..nu mai fi complexata de aspectul tau fizic....sunt si barbati care prefera femeile plinute..
daria_
Postat pe 19 Septembrie 2009 01:32
Daca te impaci cu el, ai sa regreti toata viata ta. Si in timp crezi ori nu crezi, nu o sa-l mai iubesti asa de mult, mereu ai sa-ti amintesti umilinta prin care ai trecut si ai sa te uiti la el ca la un nimic.
Genul asta de oameni, si, sper sa tii bine minte, nu iubesc, se iubesc doar pe ei si stiu cum sa manipuleze astfel incat si ei incep sa creada, sunt foarte teatrali.
Fiecare in viata avem un ideal, ei bine tu il vei uita pe-al tau si vei devenii doar un simplu sistem pentru uz casnic.
Eu zic ca inca nu ai avut timp sa realizezi ceea ce ti-a facut, dar timpul te va face sa le judeci si sa le simti altfel.
Ai sa te simti umilita, dezechilibrata, neincrezatoare in nimic frumos, etc.
Tot ceea ce esti nu ai sa mai fii, de fapt nici nu ai sa mai existi si, stii de ce ? pentru ca el se va hranii cu suferinta ta.
Gandeste-te la un timp in care vei avea copii, copiii lui, suna foarte frumos mai ales ca ai impresia ca-l iubesti. Repet ai doar impresia, pentru ca in iubire esti fericita, iubirea nu inseamna suferinta, mandrie si toate celalalte, iubirea este frumoasa si ar trebui sa te simti fericita ca o traiesti.
Eu cred ca ceea ce ti-a provocat atata suferinta nu este iubire, sunt doar niste iluzii la care nu esti pregatita inca sa renunti.
Daca asa vrei sa te simti o viata intreaga atunci impacate cu el.
Dar daca visezi la o fiinta cu un suflet cald care sa te astepte macar cu o cana de ceai seara cand vii de la servici si sa te intrebe daca esti bine ori nu, sa simti ca-i pasa, atunci nu te impaca cu el.
Este decizia ta, este viata ta, cum ne asternem asa dormim. Doar ca mai tarziu in viata cand vei realiza greseala pe care ai facut-o impacand-u-te cu el nu vei mai avea dreptul sa te plangi ca nu ai stiut la ce sa te astepti, ca ai crezut intr-o schimbare si chestii dinastea, atunci va trebuii sa-ti asumi raspunderea pentru alegerea facuta si nu-l vei mai putea condamna nici macar pe el, pentru felul in care se va comporta cu tine, pentru ca l-ai cunoscut inainte.
Alege-ti cu atentie cararea pe care pasesti in viata altfel, vei suporta consecintele.
Eu iti doresc ca sa poti intelege si simtii ca sentimentele curate se daruiesc unor persoane care cu adevarat stiu sa le pretuiasca. Niste lacrimi mincinoase din partea lui, nu ar trebuii sa te impresioneze, poate ca ar fii trebuit sa planga atunci cand incerca sa te inlocuiasca cu alta, gandeste-te macar la asta, pentru ca din tot ceea ce am citit scris de tine pe aici, mi-am permis sa trag o concluzie, poate dureroasa pentru tine, ori ca esti tu, ori ca e alta e totuna. Cam asta e realitatea si sunt convinsa ca in timp vei invata ca si realitatea are frumusetea ei, atunci cand iti ridici voalul de pe ochi si o accepti.
Cu stima persia......
persidadamian
Postat pe 19 Septembrie 2009 02:13
AAAAAAAAA, da, am uitat sa mai spun ceva si cu asta inchei.
In opinia mea nu exista femei urate si doar neingrijite.
Fiecare femeie are parti ale corpului frumoase si altele mai putin frumoase, important este sa-ti evidentiezi partile frumoase si sa intalnesti pe cineva care sa te placa asa cum esti, nu pentru ceea ce nu ai si nici nu poti completa.
Haide capul sus putin optimism si incredere in tine.
Ce inseamna asta? sa spui tu singura sunt urata, sunt proasta, etc, pai daca tu singura nu pui pret pe tine cum sa o faca cei din jurul tau.?
Sa nu mai spui asa ceva never ever, Ok?
persidadamian
Postat pe 19 Septembrie 2009 13:08
De la: persidadamian, la data 2009-09-19 13:08:32AAAAAAAAA, da, am uitat sa mai spun ceva si cu asta inchei.
In opinia mea nu exista femei urate si doar neingrijite.
Fiecare femeie are parti ale corpului frumoase si altele mai putin frumoase, important este sa-ti evidentiezi partile frumoase si sa intalnesti pe cineva care sa te placa asa cum esti, nu pentru ceea ce nu ai si nici nu poti completa.
Haide capul sus putin optimism si incredere in tine.
Ce inseamna asta? sa spui tu singura sunt urata, sunt proasta, etc, pai daca tu singura nu pui pret pe tine cum sa o faca cei din jurul tau.?
Sa nu mai spui asa ceva never ever, Ok?

Multumesc mult ca mi-ai acordat putin din timpul tau si te-ai oferit sa-mi dai un sfat....stiu pe undeva ca ai mare dreptate si adevarul este ca dupa ce acum cateva zile m-am certat cu mama care e total impotriva relatiei( pentru ca stie ea ce stie), acum vorbesc cu el din inertie parca, nu stiu daca mai simt ceva pentru el, poate a fost doar obisnuinta de a fi impreuna.Plange cand ma vede pe webcam si ma intreaba cand vin acasa, poate chiar ai dreptate ca este omul care chiar ajunge sa creada ce zice...nu stiu, oricum simt din partea lui o vointa,dar simt ca ceva s-a schimbat in mine de cand am venit acasa. Si totusi mi-e frica pentru el, daca chiar nu minte a ajuns disperat.E omul foarte vesel, cu multi prieteni, iar zilele trecute am vorbit cu prietena de-a mea de acolo care nu-l inghitea deloc pe el si mi-a spus ca l-=a vazut foarte abatut, complet schimbat, nu-i venea sa creada nici ei cum arata...Cine stie ce va fi...Vreau sa mai treaca timpul sa vad intr-adevar ce-mi doresc de la viata si de la el si daca imi pot asuma riscul de a o lua de la capat cu el...
Poate par naiva, dar chiar cred ca un om poate swa se schimbe, mi-as dori din suflet asta...poate am putea recupera timpul pierdut.
eu_butterfly
Postat pe 19 Septembrie 2009 17:19
Eu nu pot sa-ti spun ce sa faci, nu este decizia si nici locul meu.
Stii ce cred? ca ai sa incerci sa recuperezi timpul pierdut inca 10 ani de acum incolo, decizia ta.
Eu sincer cred ca si tu in sinea ta stii ca nu e pentru tine, dar mai ai nevoie de convingeri, asa ca te convingi singura ca ar fii mai bine sa-i mai oferi o sansa. Un om care te iubeste atat de mult cum pretinde el, nu te raneste in felul in care a facut-o el.
Eu zic sa incerci sa pastrezi o oarecare distanta si sa incerci sa-l citesti sa-i vezi toate miscarile, fara sa te mai implici atat de mult sentimental ca apoi sa te lovesti iarasi cu capul de pragul de sus, ia-ti timpul necesar si, oricat de mult ar incerca el sa te convinga sa te muti la el, sa nu o faci doar pentru ca ti-o cere el, atata timp cat tu ai inca indoieli, oricat de mici ar fii indoielile tale.
Sunt lucruri pe care tu le consideri greseli, pentru ca tu in firea ta si in etica de viata pe care o ai, nu le-ai face. Ei bine da-mi voie sa-ti spun ceva, ceea ce te-a ranit pe tine, face parte din vocabularul si modul lui de a fii.
El asa este lasat de la mama natura, nu o sa se schimbe decat pentru perioade foarte scurte de timp.(pentru impresii)

Daca crezi ca poti sa-l accepti asa cum este si sa traiesti cu el, neluand in considerare partile necompatibile, asta e, decizia ta.
Pentru ca el nu o sa se schimbe.
In viata de multe ori dai peste probleme la care nici nu te gandesti, pot fii mici ori mari, ai sa ai nevoie de un umar pe care sa te sprijini, tu crezi ca el va fii acolo sa ti-l ofere?
Spui ca parintii tai nu il vor, ei bine dupa ceea ce mi-ai povestit tu pe aici legat de comportamentul lui, imi permit sa-ti dau exemple din viata cotidiana a unor familii care au plecat cu o baza destul de tumultoasa ca si a ta.
Daca mai tarziu in viata o sa ajunga sa te injure de mama si tot tacamul, pentru ca iti petreci un anumit timp pe-acolo, mama ta care nu-l are la suflet il ia la intrebari, de exemplu de ce nu bate cuie la scaune ori mai stiu eu ce. Tu ce faci? Astea sunt exemple prost alese, dar fac parte din viata multor cupluri.

Si tu ai spus ca te deranjeaza mama lui, pentru ca te condamna ca fiind vina ta pentru ceea ce se intampla, ma insel?
In fine ceea ce vreau sa spun este ca o relatie, daca are o baza fondata pe nefericire de la inceput, cum crezi ca o sa fie bine mai tarziu? cand vor trece ceva ani si va trebui sa treceti prin tot felul de chestii, unele placute, altele mai putin placute.
Tu crezi ca el va fii acolo sa te sustina pe tine, ori sa te condamne pentru tot ceea ce a mers rau in relatia voastra? Mai ales ca si-a mai bagat nasul si mama ta(referitor la exemplu) Analizeaza asa, un pic situatia si citeste ceea ce ai scris despre el din nou.
Este normal sa aibe si calitati, pentru ca toti avem si calitati si defecte, dar tu esti pregatita sa-i accepti necalitatile.?
Pentru ca nu cred ca merge sa iei doar cadoul, cred ca trebuie sa iei si ambalajul. Calitatile unei persoane, ar trebui sa te faca sa nu-i vezi defectele, se pare ca pe tine nu te-au prea ajutat.
Decizia ta, eu zic doar sa te gandesti. da-ti tie o sansa sa fii fericita, pentru ca oricum viata are destule impasuri si hopuri, dar le vei trece mult mai usor cu persoana care ti-e destinata tie, cand iti ca intinde o mana.
Mesajul meu: nu forta destinul
Sper ca Dumnezeu sa-ti indrume pasii pe cararile vietii.
persidadamian
Postat pe 21 Septembrie 2009 01:18
Din fericire, va scriu dupa mult timp, dar vin cu vesti foarte bune: sunt linistita si in sfarsit mi-am gasit fericirea pe care n-am mai simtit-o de foarte mult timp. Am reusit sa mi-l scot din inima pe cel care mi-a fost calau mai bine de trei ani...Am cunoscut pe cineva care-mi aduce linistea sufleteasca, care ma apreciaza, care-mi face sufletul sa-mi rada...Voi ce-i care mi-ati fost aprope cu sfaturi si incurajari ce mai faceti? Va pup pe toti!
eu_butterfly
Postat pe 25 Noiembrie 2009 10:23

ma bucur pentru tine!!

noi, ne descurcam, stai linistita....
zambila
Postat pe 25 Noiembrie 2009 10:28
deci ai inteles ca viata e frumoasa si merita traita!

sa fie cu noroc,si invata pe viitor sa te apreciezi mai mult
daca tu nu o faci....sa nu astepti sa o faca ceilalti
eladaela
Postat pe 25 Noiembrie 2009 10:38
mda
zambila
Postat pe 25 Noiembrie 2009 10:51
zambilutule,nu esti de acord??
eladaela
Postat pe 25 Noiembrie 2009 10:58
ba da
zambila
Postat pe 25 Noiembrie 2009 10:59
pup fata
cum nu ma contrazice ea...
eladaela
Postat pe 25 Noiembrie 2009 11:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu multe 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:15
TU CUM TE IMPACI CU NEAMUL LUI ? 4 De la: yavrum 8 Octombrie 2008 11:02
iubesti o data sau poti iubi de mai multe ori in viata? 285 De la: micabis 16 Iulie 2009 22:25
am devenit cam usoara dupa ce mi-a dat papucii 96 De la: valentino 7 Mai 2009 22:13
vand rochie de mireasa ieftina 9 De la: funny_lucky 8 Noiembrie 2010 11:55
Setari Cookie-uri