RELATIA CU DUMNEZEU

bai nene... ce-i bine cu religia asta este ca orice zapacit poate visa cai verzi pe pereti si p-orma sa zica c-a vorbit in direct cu divinitatea... da' astia sunt putini, posedatii, aia care au si-un sac de obraznicie in ei, suficienta sa-i prosteasca pe cei mai multi...

restu' turmei mormaie in nestire idei capatate de la altii si intelese pe jumatate, sau chiar pe dos, care insa au marele avantaj ca se potrivesc la orice...
zambil
Postat pe 23 Februarie 2009 14:38
da cum se scrie, nene , ca m-ai bagat in sedinta? nu ca m-ar interesa nume si prenume corect,
ca n-am de gand sa le scriu tzidule dar, ase, sa stiu ce raspund daca particip la robingo

eu , in nimicnicia mea, stiu atat: hristos, cristos, christos. iisus. isus
si_totusi
Postat pe 23 Februarie 2009 14:41
mai fetelor...

problema voastra cu religia e mai spinoasa, conform principiului ca femeia vrea sa fie cu sufletu-n rai in timp ce fericirea ei isi are sediu mai la subsol...stiu, o sa-mi sariti in cap cum ca nu-i asa, numa' ca am si eu experientele mele... nu degeaba am imbatranit in rele...
zambil
Postat pe 23 Februarie 2009 14:54
nici omu ista nu raspunde la ce-l intreb.clar. toata lumea are un fix
si_totusi
Postat pe 23 Februarie 2009 14:57
De la: zambil, la data 2009-02-23 14:33:37oana fata...

nu are niciun fel de importanta pt mine cum scriu numele a ceva ce nu exista... daca voi pricepeti despre ce vorbesc e ok... oricum, imi place insistenta voastra de a ma convinge si pe mine sa ma-mbat cu apa rece... tipic pt drogati, sa corupa si pe altii...

pe de alta parte, niciunul dintre cei de-aici nu scriu corect nici numele lu' dumnezeu si nici pe-al lu' cristos... ceea ce credeti voi ca-i corect este numa' o facatura greceasca din care s-au mancat sau s-au adaugat litere... cam ca la telefonu' fara fir...

Draga zambil,
Nu te obliga nimeni sa-l alegi pe Dumnezeu insa consider ca macar atat merita sa stii, cum se scrie corect (scrie in biblie numele Iisus Hristos, Dumnezeu sau nu?).
Pt cei care frecventeaza biserica imediat se cunosc cei care nu o fac, dar nu sunt de condamnat.Nu incerc sa conving pe nimeni,imi spun parerea.Pacat ca nu crezi in El.Va fi prea tarziu pe patul de moarte, la judecata de apoi.
Eu cred ca sunt multi (nu putini)cei care sustin ca "au vorbit in direct cu divinitatea" cum spui tu decat ceilalti.Iar prostia si obraznicia....nu fac "casa" cu divinitatea..Pacat ca ai asemenea idei la varsta ta.
oana_lacri
Postat pe 23 Februarie 2009 15:27
shitotushi...

ce-nsirasi tu acolo sunt denumiri grecesti, toate ale unui mesia evreu... ma rog, inca nu e sigur daca persoana respectiva chiar a existat ca atare... e sigur ca romanii pusera pe cruce pe unu de-i zicea yahshua (transcriere din engleza!), ca astia tineau catastife, chitante, toate cele...

sa va mai spun ca pa tatane-su il chema yahve?... hai ca nu va spun, sa nu va doara capu' pe vremea asta cainoasa...
zambil
Postat pe 23 Februarie 2009 15:28
oana...

bine ca venisi, ca tocma' ii explicam lu si totusi cum e cu numele...

da' ce vazui la tine-n postare?... iisus si dumnezeu?... pai de ce?... astia doi vorbeau in romana cu influente grecesti si slavone?...
zambil
Postat pe 23 Februarie 2009 15:31
stai ca acu' m-am prins... deci d-asta va e voua frica, de ziua de apoi... pai nu-ti spusei ca nu exista iad?... toata lumea merge in paradis... sau ce-o fi p-acolo...
zambil
Postat pe 23 Februarie 2009 15:35
hai ca intre timp m-am informat. ma rog, cel putin asta voiam dar m-am pierdut printre Malak,El adai , YHWH si multe altele. hotarat, il scriu cum mi l-a zis bunica.la o adica, si asa nu stiu prea multe privind acest subiect. la ce bun sa ma intreb? religia e o traditie si o iau ca atare
si_totusi
Postat pe 23 Februarie 2009 16:18
Sunt de acord cu voi (nimeni,romyka si carincen)!
Sa stiti ca aveti foarte multa dreptate !Insa ,daca imi dai voie ...
M-am referit la cazul lui Wite ,care nu mai intrase in biserica de mult timp si atunci trecea printr-o incercare .Cand unui om i se naruie sperantele acestea pamantesti, se vede in clipa urmatoare prabusit, fara suport moral ,iar menirea preotului si chiar a mirenilor este de a trata orice suflet cu o vorbire blanda, amabila ,indiferent de tinuta sau imbracamintea care o poarta .
Trebuie sa ne imbracam intr-un mod decent ,cuviincios in biserica (dar asa cum ai spus si tu ,daca il avem pe EL in inima se schimba totul incepand de la interior ,in exterior).
Dar depinde de circumstante ....decat sa pierzi un suflet ,sa nu mai intre in biserica niciodata ( pentru ca in acest caz Wite a fosta ranita ),mai bine este lasat sa-si poarte imbracamintea pe care o doreste si cu siguranta Duhul lui Dumnezeu cu timpul il va schimba !
ica2
Postat pe 23 Februarie 2009 16:21
ica.. hai ca-mi placusi, fata... esti si tu de acord cu cineva... adica cu nimeni...he,he,he...
zambil
Postat pe 23 Februarie 2009 16:30
si_totusi
Postat pe 23 Februarie 2009 16:31
Zambil ,im place umorul tau !
Dar lasand gluma... si aducandu-mi aminte... parca tu zise-i ca nu exista iad ,esti sigur?
Pe ce te bazezi ?
Dar ,sa stii ca biblia spune: Dumnezeu iti pune inainte moartea sau viata ,ce alegi?
El nu obliga si nu forteaza libera alegere ,dar sunt convinsa ca tu alegi viata,deoarece refuzi sa crezi in iad .
Te provocasem la o discutie despre cartea Apocalipsa ,este o carte interesanta ,se refera chiar la vremurile in care traim .
De exemplu :Criza economica mondiala este profetizata !
ica2
Postat pe 23 Februarie 2009 16:56
he, he, he. daca ar fi sa alegem, pana si tu ica ai alege viata . ai uita de predici si citate

ma refer la viata reala nu la cea promisa. ca de promisiuni, suntem satui.
si_totusi
Postat pe 23 Februarie 2009 17:00
icuto,

pana si eu mi-am pierdut rabdarea,atat raiu' cat si iadu' sunt aici pe pamant...
iasomia
Postat pe 23 Februarie 2009 17:00
ica draga...

unde pomeneste isus de iad?...apocalipsa, zici?... pai aia-i cea mai apocrifa scriere biblica...nascocirea unui grec nebun in cautare de audienta...ca sa nu mai zic c-a scris-o muuuult dupa ce batranu yahshua a dat coltu' si-a uschit-o din mormant...
zambil
Postat pe 23 Februarie 2009 17:04
Iaso , omeneste te duci cu gandul ca aici pe pamant este si raiul si iadul ,dar daca ar fi asa... pentru cei credinciosi nu ar mai fi nici o nadejde !Problema este ca... Acela care a facut totul la cruce si oricine ,deci oricine crede in EL ,avem promisiunea vietii vesnice. Si asta ma face sa ma gandesc mai mult la ce este dincolo de viata aceasta pamanteana si trecatoare .
EL a mai promis ca ne pregateste un loc,ca acolo unde este EL ,sa fim si noi in imparatia Sa.
Imparatul Solomon ,s-a bucurat de o viata pamanteana imbelsugata ,a gustat din toate ...iar la finele vietii constata ca totul a fost desartaciune si goana dupa vant .
Viata din prizma lui Solomon trebuia traita din plin ,caci este un dar de la Dumnezeu ,numai ca ..spune el "trebuie sa traiesti cu grija stiind ca ...vei da socoteala Facatorului tau in ziua in care te va chema la judecata "(Eclesiastul 3:16-17)


ica2
Postat pe 23 Februarie 2009 17:27
Zambil ...ce limbaj !"batranu yahshua a dat coltu' si-a uschit-o din mormant... "
Mantuitorul a stat trei zile in mormant(asa cum a fost profetizat de Isaia )
,in a treia zi a inviat ,deci nu " a uschit-o din mormant" ...zambil !S-a inaltat la ceruri ,este viu si astazi .Acum mijloceste la Tatal pentru noi ,in sancturul ceresc ,face slujba de Mare Preot.
Iar Apocalipsa ..ma surprinde ca nu iti starneste interes ,pentru ca este o carte de actualitate .
Sunt atat de bine relatate evenimentele trecute ,prezente si viitoare.
ica2
Postat pe 23 Februarie 2009 17:40
ica, aici mi-ai placut. sa traducem ce ai spus:

credem intr-o divinitate pentru ca nu acceptam moartea
credem pentru ca avem speranta vaga ca vom trai si dincolo de disparitia pamanteana
credem pentru ca ni-i frica ca cel dumnezeu nu ne va lua in locul acela numai lapte si miere
credem din frica ca vom fi judecati

asadar, credinta nu e decat o forma de individualism, ceva in genul " sa-mi fie mie bine"
deci, hau hauri gen dragoste pentru cel de sus sunt pure speculatii. in spatele lor sta frica si dorinta de a mai exista cum necum
si_totusi
Postat pe 23 Februarie 2009 17:43
e ca la concursul papuceilor. laudam sa castigam . avem grija sa nu deranjam si sa avem o relatie buna ,pentru a avea un beneficiu
si_totusi
Postat pe 23 Februarie 2009 17:45
shito...

nu dorinti de nemurire ii mana pe ei in lupta...

speranta ca viata de dincolo va fi mai putin maronie decat asta d-aici ii aduna pe credinciosi la urne...

baieti si fete... bad news.... nu exista viata dincolo... daca nu prindeti ocazia aici ati imbulinat-o...
zambil
Postat pe 23 Februarie 2009 17:49
zambilu, ce vocabuler ai ! imbulinare
na, ca te-am pupat. meriti. m-ai facut sa rad.
si_totusi
Postat pe 23 Februarie 2009 17:56
Carinchen ai atins un punct sensibil :"important e cum serbam ziua Domnului , nu pe care zi a saptamanii am ales-o" ,foarte adevarat ...
Asa cum a amintit Ilsi ,Calla ,Ioana si eu sunt de parere ca ziua de odihna nu trebuie intinata cu cele pamantesti sau lumesti ,avem in porunca patra din decalog invataturi demne de luat in seama .

ica2
Postat pe 23 Februarie 2009 17:59
DRAGA ICA2 NU STIU DE CE TOT INCERCI SA CONVINGI OAMENII DE CEVA.OARE NU OBSERVI CA FIECARE ORICUM ARE CONVIGERILE LUI PE CARE NU POTI TU SA LE SCHIMBI?DACA VREI SA FACI EVANGHELIZARE SI SA LE VB OAMENILOR DESPRE RELATIA PE CARE SA O AVEM CU DUMNEZEU FA ASTA FATA IN FATA CU PERSOANA CA SA POTI SA II RASPUNZI LA INTREBARI SI SAI ADUCI ARGUMENTE DIN BIBLIE.NU PUTEM SA SILIM OAMENII SA CREADA IN CE CREDEM NOI.ESTE LIBERUL ARBITRU.
laura_novacesc
Postat pe 23 Februarie 2009 18:05
laurica...

eu apreciez ca ica este o fata moderna, care foloseste din plin mijloacele oferite de web pentru raspandirea vorbelor de duh...

ica, ne bagam la un video-chat, ceva, mai incolo?...
zambil
Postat pe 23 Februarie 2009 18:09
si totusi ..."asadar, credinta nu e decat o forma de individualism, ceva in genul " sa-mi fie mie bine"
deci, hau hauri gen dragoste pentru cel de sus sunt pure speculatii. in spatele lor sta frica si dorinta de a mai exista cum necum " daca nu te superi ,da-mi voie sa iti spun ca lucrurile nu stau asa ...
Credinta este o puernica incredintare in lucrurile care nu se vad ...deci nicidecum individualism ,sau genul "sa imi fie mie bine",sau laude catre cel de Sus ...El ne cunoaste gandurile noastre ,inima (ceea ce iubim mai mult ), cunoaste totul ,inaintea Lui totul este descoperit si gol .Nu putem sa pretindem o lauda din toata inima la adresa Lui ,daca aceasta lauda este fatarnica !El spunea fariseilor :"Voi ma laudati doar cu buzele ,caci inima voastra este departe de mine".
In concluzie ,la Dumnezeu nu putem fi doar cu o forma de evlavie ,pentru ca ne inselam singuri ,El doreste o inima si o intoarcere sincera( precum fiul risipitor).
ica2
Postat pe 23 Februarie 2009 18:22
Laura_novacesc ,imi pare rau ... poate va dezamagesc ,desi nu cred !
Net-ul este o posibilitate de a-ti expune ideile,convingerile ,experientele cu Dumnezeu .Tehnica de calcul a avansat si multumim Domnului ca putem face si in acest mod cunoscuta evanghelia.
Domnul sa va binecuvinteze !
ica2
Postat pe 23 Februarie 2009 18:31


"eu apreciez ca ica este o fata moderna, care foloseste din plin mijloacele oferite de web pentru raspandirea vorbelor de duh..."

Zambil si eu apreciez umorul tau ..,desi posezi in ateu sau de cele mai multe ori impotriva credinciosilor ,lasa-ma sa iti spun ca de fapt in interiorul fiintei tale tu ai credinta si o sinceritate cum alti nu o au .
Oameni ca tine cauta Dumnezeu !




ica2
Postat pe 23 Februarie 2009 18:47
icuto,

asa mami..abureste-l...


nici nu stii ce adevar ai grait,in interioru' mosneagului este un ocean de omenie,rar gasesti asa ceva...la cei care se dau drept credinciosi...


e rau..da' bun...
iasomia
Postat pe 23 Februarie 2009 20:23
Carinchen, da-mi voie sa-ti raspund, la chestiunea pusa de tine. Ca si Constantin cel Mare(vezi raspunsul Callei de pe 18 feb, p.14)
la fel si biserica catolica, deci nu catolicii, ci sistemul religios catolic, sustine ca a schimbat serbarea zilei de odihna din sambata in duminica, pentru ca are aceasta autoritate. Ca doar n-a schimbat-o Iisus Hristos care a serbat sambata, asa cum stie toata lumea, ba chiar s-a odihnit in mormant, in ziua sambetei, si a inviat duminica, sper ca toti crestinii sunt de acord in privinta acestui lucru...
sora_ilsi
Postat pe 23 Februarie 2009 21:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MINI MISS SUMMER 2-16 ANI CONSTANTA 1 De la: garbo160501 6 Iulie 2010 11:18
christos sa nascut 31 De la: Axl_22 31 Decembrie 2011 19:50
Ce parere aveti? Ce este o religie? Si ce este o secta? 96 De la: angel_forever 22 Iulie 2010 23:02
cine ma poate ajuta cu un raspuns 22 De la: tutankhamon 20 Iunie 2009 11:57
Buna dimineata! 2 De la: tutankhamon 10 Mai 2010 11:52
Setari Cookie-uri