in cat timp pot sa slabesc 10 kilograme

he heee... pai cine are urechi de auzit si ochi de vazut, sa auda si sa vada, Lilo. Cine nu, sa se planga pe aici si prin alte parti, ca doar e nevoie si de trafic pe garbo, kudika et comp
Thor
Postat pe 28 August 2009 13:01
amely invidioasa mica
LILO
Postat pe 28 August 2009 13:02
De la: LILO, la data 2009-08-28 13:02:12amely invidioasa mica


Lilo,
AMELYY
Postat pe 28 August 2009 13:04
inca ceva: posturile stabilite de biserica au si ele rostul lor. carnea in exces dauneaza organismului, dar paulimea, proasta de felul ei, nu ar fi inteles aspectul asta decat sub amenintare cu focul gheenei daca nu se supune regimului. In realitate insa organismul oboseste sa tot proceseze proteine din carne zi de zi, d-aia preotimea - care in vremurile de demult erau adevarati initiati in anumite taine - au stabilit masuri coercitive morale prin care sa determine pe fraieri sa aiba grija de organismul lor si sa mai bage in ei vegetale din cand in cand, ca sa ii mai dea un ragaz corpului.
Thor
Postat pe 28 August 2009 13:06
stiti ceva? nu-mi place sa vb despre moi,dar intr-o perioada am fost nevoita sa merg f.mult pe jos...rezultatul?in primul rind nu am avut probleme de sanatate,chiar dc uneori ploua,era canicula sau batea vintul...si ceea ce,desigur concluzionati,aveam greutatea ideala
LILO
Postat pe 28 August 2009 13:06
Deci, post! Negru sa fie!
AMELYY
Postat pe 28 August 2009 13:07
bre Lilo! nu ma apuca prea des, dar cand ma apuca, tai orasul dintr-un capat in celalalt pe jos, dus-intors. sunt cativa kilometri buni de la mine, din zona aeroportului, pana in capatul celalalt, la real si carrefour, dar nu ma grabeste nimeni si e un bun prilej sa ma mai gandesc la ale mele. ca in rest, tot cu couru' in masina stau.

si zau ca nu ma dor picioarele...
Thor
Postat pe 28 August 2009 13:10
o,da thorele,si cu regimul alimentar ai perfecta dreptate..conteaza f.mult in ce fel iti respecti fizicul,cu alimentele pe care i le oferi...da stiti si voi ca "la tara" cred ca si acum ii o vb "mindru si gras" da cit o fi de sanatos
LILO
Postat pe 28 August 2009 13:10
Amellyo, postul negru e o prostie inventata pe vremea inchizitiei, soro! o iau ca pe o gluma, ca te stiu de fata dezghetata, da' cine nu stie o ia de buna si te injura ori, mai rau, urmeaza indemnul tau

si sa stii ca posturile alea lungi, din calendarul ortodox, sunt iarasi o aberatie.
in primii mei ani de cariera am avut repartitie intr-o zona din Banat in care traiau comunitati de bulgari colonizati acolo de pe vremea Mariei Thereza... fugiti din calea inaintarii otomane.
Bulgarii aia sunt... catolici. Stiti cum tin ei posturile? Fara carne si atat. Adica aia consuma oua, branzeturi si alte lactate. Bine, drept e si faptul ca duminica se duc dimineata la biserica iar dupa masa de pranz merg la camp... dar asta e alta mancare de peshte.
Thor
Postat pe 28 August 2009 13:14
deh,thorele,vremurile s-or schimbat...din pacate, naravurile "rele" or ramas...multa mincare si f.putina miscare(chiar deloc)...ar fi nevoie de o educatie de viata sanatoasa cit si acceptarea sfaturilor valoroase
LILO
Postat pe 28 August 2009 13:21
Thor, taica e toamna incep sa ma adun, din nou.S`a dus cu soarele, nu`ti vezi ceru`?
Si`apoi n`au decat sa urmeze ce`or vrea, nu ma supar.
AMELYY
Postat pe 28 August 2009 13:23
Lilo, pai tocmai aia e problema... odata cu industrializarea si tehnologizarea a disparut necesitatea de a consuma multe calorii, dar naravurile au ramas.
aici trebuie sa umble fiecare, prin vointa proprie.
Thor
Postat pe 28 August 2009 13:25
isi invata fiecare "lectia" pe propria piele
LILO
Postat pe 28 August 2009 13:28
De la: Thor, la data 2009-08-28 12:54:56bre, fetelor, una si cu una fac doua!
eu stiu ca NU mancarea in sine ingrasa, ci ANUMITE COMBINATII de mancaruri, coroborate cu regimul sedentar pe care il duceti, ca sunteti leneshe de numa' voi, alea care va plangeti!

romanul prin traditie mananca foarte gras. Da, dar tot prin traditie, romanul ardea odata foarte multe calorii! d-aia nu se ingrasa!
pe vremuri, fomeile mancau cot la cot cu barbatii, slana cu pita si ceapa, dar mai dadeau si la sapa de le sareau ochii! ca sa nu mai pomenesc de frecatul rufelor la rau, in apa rece, si crescutul liotei de puradei!

acu' nu zic sa va intoarceti la vremurile alea, dar cate dintre voi faceti macar cateva exercitii fizice pe zi? si cele care le faceti, nu cumva ati inceput sa le faceti abia DUPA ce ati inceput sa luati proportii?
si sa va mai spun ceva: cele trei mese pe zi sunt sfinte, fetelor! e o minciuna faptul ca daca mancati o data pe zi, nu va ingrasati. Dimpotriva, daca mancati o data pe zi, organismul isi creeaza un reflex prin care va induce dorinta de a manca mai mult la acea masa, iar surplusul il depune sub forma de grasime pe alocuri, pentru a avea ce consuma in restul zilei cand il infometati.

ia mai ganditi-va un pic!
draga thor,combinatiile de mancaruri nu sunt tot mancare?ca sunt confuza si incep sa cred ca ma ingras de la aer.ma rog,vad ca esti plina de cunostinte despre alimentatie,dar as dori sa stiu de unde stii tu neaparat ca cei care se ingrasa sunt lenesi?sau de unde stii tu ca ne plangem?de ce nu te duci tu sa dai sfaturi in balciuri,pe marginea santului?eu asa te-as vedea dupa limbajul pe care il folosesti...

simonaene29
Postat pe 28 August 2009 22:10
Simona, va plingeti ma da va plingeti rau nu asa, pai uitate si tu cate topicuri despre kg in plus si cure si diete sunt pe forumu asta.
Te-ai uitat???
Acum ia zii tu fato va plingeti or ba????
Eu cred ca da
nelly05
Postat pe 28 August 2009 22:22
De la: Thor, la data 2009-08-28 13:10:12bre Lilo! nu ma apuca prea des, dar cand ma apuca, tai orasul dintr-un capat in celalalt pe jos, dus-intors. sunt cativa kilometri buni de la mine, din zona aeroportului, pana in capatul celalalt, la real si carrefour, dar nu ma grabeste nimeni si e un bun prilej sa ma mai gandesc la ale mele. ca in rest, tot cu couru' in masina stau.

si zau ca nu ma dor picioarele...
in care oras tai dintr-un cap in celalat , pe jos?
yanyacharberet
Postat pe 28 August 2009 22:40
De la: nelly05, la data 2009-08-28 22:22:34Simona, va plingeti ma da va plingeti rau nu asa, pai uitate si tu cate topicuri despre kg in plus si cure si diete sunt pe forumu asta.
Te-ai uitat???
Acum ia zii tu fato va plingeti or ba????
Eu cred ca da

daca nu te intereseaza subiectul,de ce nu iti ocupi timpul cu altceva?o carte de gramatica,basme,povesti,niste exercitii de relaxare....
eu nu vad pe nimeni plangandu-se,"fato",ca sa ma exprim si eu la fel,ca doar suntem prietene de-o viata,nu-i asa...
simonaene29
Postat pe 29 August 2009 14:53
Nu cred ca e problema ta cum imi ocup eu timpul, poate asa ma relaxez eu vazind cum va plingeti voi.


Si sa ma fereasca Dumnezeu de o asa prietena
nelly05
Postat pe 29 August 2009 15:02
Draga de tine da unde ai invatat tu chimia asta??????
Stii tu ceva cu acidul si baza da ai cam incurcat borcanele,
acid + baza = sare + apa
NU vb de reactiile de neutralizare.Cantitatea de acid gastric e fff mica si rolul lui este sa activeze niste enzime care ajuta digestia si rol bactericid

rica_mld
Postat pe 30 August 2009 15:09
mai,mai ce dispute aprinse !macar de ati venii cu un sfat si nu v-ati mai contrazice atata! fetelor cele care ziceti ca faceti acupunctura ,ca faceti sport de numa numa ,ca mancati disociat , ca mancati numai fripturi la gratar! de unde neica atatia banii? salariul minim pe economie plus cheltuielile de la bolc, ma rog casa ,ceva copii , gospodarie de tinut , poate si ceva medicamente macar fie ele si pt o banala durere de cap,munca la patron de dimineata pana seara ! as indraznii sa intreb oare se mai si munceste pe aici? ca tot aud de sala de gimnastica ,aerobic etc. etc pai ca sa faci asa ceva iti trebuie timp ,bani mai ales bani . dar cand vine copilul si cere ceva ii spui sa se duca la sala sa manance?odata cu trecerea anilor < nu neaparat toate femeile>intrate la menopauza au tendinte clare de ingrasare chiar de te poti pondera la mancare nu este chiar o solutie .uni zic mergi la medic pt ati da tratament zau? si medicul nu costa? barbatii din ziua de azi vor numai femei suple de parca ei uita de cele mai multe ori sa se uite in oglinda si sa vada cum creste burta dar sunt pretentiosi . si inca ceva ! ce sport mai al dracului de mult faci ,cand iei casa aproape zilnic de cum vi de la serviciu la dereticat ,facut mancare etc ,etc. mii de km de mers si nimeni nu vede .de aceea zic cine are timp de salii, de masaje , de acupunctura ,de fitnees de regimuri care mai de care mai sofisticate si mai scumpe as intreba? fiecare face cum crede si cum ii permite sanatatea organismului fiecare isi cunoaste posibilitatile materiale , traiul din sanul familiei si nu in ultimul rand aici toate care vin intreaba ce si cum sa faca si nici decum nu sa plang!inteles gresit si nu va mai puneti pe criticat voi cele mai putin ,, grasute'' scupati-va in san ca asta este boala grea la femei si este posibil sa se ia odata cu varsta ! nu toate avem salarii asa de mari sa ne punem menajere incat noi sa fim scutite de a mai face vreun efort ca nu cumva din aceasta cauza sa ni se faca foame ! ca daca muncesti mult ti se face si foame! treaba cu burta goala mai rar!sa ne auzim cu bine!
moise_florik
Postat pe 30 August 2009 19:14
In primul rand trebuie sa faci niste analize sa scoti din socoteala eventualele tulburari hormonale,pe urma renunta la anticonceptionale,renunta sa mananci nesanatos,si pe urma fa exercitii...si schimba-ti stilul de viata....eu te pot indruma daca vii la cabinet la mine iti fac o evaluare morfofunctionala si iti pot stabili un program personalizat de slabire in trepte,fara urmari in sfera fizica,metabolice sau dermatologice...scrie-mi aici pt detalii...a_medeea@yahoo.com.O zi buna!
andreaV
Postat pe 31 August 2009 10:42
Buna, eu zic inainte sa te gandesti in cat timp poti slabi 10 kg sa te gandesti sa iti faci un program in care sa poti slabi aceste 10 kg uite aici poti vedea cum sa iti creezi propriul tau program de slabit si cum sa iti laegi dieta http://www.sfatulmedicului.ro/Diete-de-slabit/alegerea-unui-program-de-slabit_4953
andreea_barbieru
Postat pe 1 Septembrie 2009 09:14
Andreea, sfatul tau o sa fie folosit de alte fete,pt k cea care a deschis topicul asta, acum 10 luni , cred ca a reusit sa dea jos alea 10 kg
nelly05
Postat pe 1 Septembrie 2009 09:30
depindede varsta si mai ales de imunitatea organismului propriu, deci decati soldati ai in sistemul deaparare al organismului....SUPER-SLIM taie sigur poftade mancare dar iti da si caderi de calciu,,, este o sabie cu 2 taisuri...oricum,merita incercat,,,eu in 2saptamani, abia am slabit 3 kg...
florivizireanu
Postat pe 13 Septembrie 2009 05:10
De la: silviadana, la data 2009-01-16 15:40:42dieta de schimbare a metabolismului
Ziua 1
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie
- cina: 200 g friptura de vac + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 2
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural
- cina: 200 g friptura de vaca + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 3
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
- cina: telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para, portocala)
Ziua 4
mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci
Ziua 5
- mic-dejun: 1 morcov mare ras
- pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
- cina: 200 g friptura de vaca + 1 telina rasa
Ziua 6
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
- cina: 1/2 pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie

Ziua 7
- mic-dejun: 1 ceasca de ceai fara zahar
- pranz: nimic (bea multa apa, ajuta!)
- cina: 200 g cotlet de miel + 1 mar
Ziua 8
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 2 oua fierte tari + 400 g spanac + 1 rosie
- cina: 200 g friptura de vac + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie
Ziua 9
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar
- pranz: 250 g sunca + 1 cutie iaurt natural
- cina: 250 g friptura de vaca + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie
Ziua 10
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 felie sunca + 1 salata
- cina: 1 telina fiarta + 1 rosie + 1 fruct proaspat (mar, para, portocala)

Ziua 11
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie iaurt natural
- cina: 1 ou fiert tare + 1 morcov ras + 250 g branza de vaci

Ziua 12
- mic-dejun: 1 morcov mare ras
- pranz: 200 g cod fiert cu zeama de lamaie + 1 lingurita unt
- cina: 250 g friptura de vaca + 1 telina rasa

Ziua 13
- mic-dejun: 1 ceasca de cafea + 1 cub de zahar + 1 felie paine prajita
- pranz: 2 oua fierte tari + 1 morcov mare ras
- cina: 250 g pui + 1 salata cu ulei si zeama de lamaie
eu l-am tinut si chiar slabesti 500 gr pe zi si chiar iti regleaza metabolismul.eu am terminat mai repede cu 3 zile k nu mai puteam


e buna dieta, eu am dat jos mai putin, dar chiar o perioada am mancat sanatos... n-am mai pus kg pentru ca intre timp m-am apucat de sport... aerobic plus fitnes... ma simt si arat excelent la 37 de ani ai mei(54-55kg/160cm)... incearca banda, e cea mai eficienta...
anastasia72
Postat pe 14 Septembrie 2009 07:50
Eu am slabit 16 kg in 2 luni cu fructe,legume si piept de pui.Desi la inceput nu am slabit nici un gram si m am descurajat dupa vreo 5 saptamani am inceput sa slabesc.Bineinteles ca mai scap in dulciuri si acum:D Eu zic sa incerci cu fructe si legume:)
brokewing
Postat pe 7 Octombrie 2009 16:21
Asa cum am mai spus................VREI SA ARATI FABULOS?................in primul rand arunca la cos toate dietele.

Nu renunta la mancare, doar schimb-o daca nu este sanatoasa. Incearca sa mananci foarte multe fructe. Daca ai auzit ca trebuie sa bei foarte multa apa (2L / zi) este adevarat, dar poate nimeni nu ti-a spus ca este ideal ca o mare parte se consuma in prima parte a zilei, nicioada seara. Inscrie-te la dansuri, alearga dimineata si seara daca poti.

Nu uita: Cu cat slabesti mai repede cu atat te vei ingrasa mai repede. Este precum bumerangul.


Nirvana
Postat pe 13 Octombrie 2009 11:22
Este un scatch pe un post de radio cu slaba trista si grasa vesela. Cred ca aceste porecle, daca le pot spune asa, sunt cat se poate de reale.

Citesc si ma minunez cum puteti sa va vindeti sanatatea pentru o silueta de invidiat.Cu cate pastile va indopati!

Eu stiu un lucru: fiecare corp are metabolismul lui. Daca iti este dat sa te ingrasi, te ingrasi si cu aer. Daca ai arderile bune poti manca orice, oricat si tot slaba esti.
Nirvana
Postat pe 20 Octombrie 2009 12:49
De la: Nirvana, la data 2009-10-20 12:49:37Este un scatch pe un post de radio cu slaba trista si grasa vesela. Cred ca aceste porecle, daca le pot spune asa, sunt cat se poate de reale.

Citesc si ma minunez cum puteti sa va vindeti sanatatea pentru o silueta de invidiat.Cu cate pastile va indopati!

Eu stiu un lucru: fiecare corp are metabolismul lui. Daca iti este dat sa te ingrasi, te ingrasi si cu aer. Daca ai arderile bune poti manca orice, oricat si tot slaba esti.

da,nirvana,sunt de acord cu tine,dar fiecare viseaza sa arate mai bine,bla bla,incercam si noi,uneori uitam cat de importanta e sanatatea.
simonaene29
Postat pe 21 Octombrie 2009 09:28
Daca vrei sa slabesti,in primul rand mergi la endocrinolog sa-ti faci un consult,analizele ce-ti sunt recomandate si vezi recomandarea.Cu rezultatele,eventual,daca medicul de la endo nu-ti spune clar,poti cauta un nutritionist,care pe baza datelor,ce-ti da el ce regim sa faci.
Dalimi
Postat pe 21 Octombrie 2009 09:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
slabire sanatoasa 15 De la: mioara2010 26 Aprilie 2013 15:48
cine vrea sa slabeasca?? 4 De la: allay 30 Iulie 2011 18:54
Ciocolata? 17 De la: garbo_1894 9 Decembrie 2012 15:48
capsuni cataratori 1 De la: daniilia 15 Aprilie 2014 23:30
Untoxin pentru detoxifiere 17 De la: garbo_382147 17 Martie 2017 13:50
Setari Cookie-uri