M-am indragostit pe internet de un baiat mai mic cu 12 ani

Totul a inceput acum mai bine de 1 an cand stresata de relatia incordata pe care o am cu sotul meu mi-am facut cont pe ingeri dar nedandu-mi varsta reala . Atunci un baiat pe langa multi altii mi-a cerut id de mess sa conversam si sa ne cunoastem mai bine , am dat id si am inceput sa vorbim seara de seara iar dupa un timp am inceput sa vorbim la telefon.El muncea in Spania si vroia sa vina in tara sa ne vedem moment in care mi-am dat seama ca m-am indragostit de el si el de mine am intrerupt orice legatura cu el sperand sa il uit si sa incerc sa repar relatia mea cu sotul meu cu care sunt de 25 de ani. El ma suna in continuare ma cauta pe mes dar nu ii raspundeam crezand ca o sa ma uite si el. Acum inainte de sarbatori am primit un mesaj pe telefon de la un numar necunoscut cu urari de sarbatori iar eu nestiind de unde provine mesajul am raspuns . De atunci imi trimite sute de mesaje si vorbim zilnic la telefon si i-am spus adevarul in legatura cu varsta mea si ca sunt casatorita el spunandu-mi ca nu are nici o importanta ca el ma iubeste si ca nu poate trai fara mine. Nu stiu ce sa fac pentru ca il iubesc cu disperare chiar daca stiu ca nu e corect fata de el . Ce sfat imi puteti da ca nu stiu decat un singur lucru , nu imi mai iubesc sotul iar pe el il iubesc din toata inima...
ElyM
Postat pe 11 Ianuarie 2009 14:40
Copii aveti ?
roby_cado
Postat pe 14 Ianuarie 2009 04:37
Am, dar sunt mari baiatul e student ultimul an si fata e casatorita.
ElyM
Postat pe 14 Ianuarie 2009 18:17
ohooooo,trai pe vatrai nenica,e foarte simplu.divort,vine "tineretea" in tara,(nu neaparat in ordinea asta),si sa mai dus naibi o casnicie dupa o gramada de ani.pai ce....,n-avem dreptul sa iubim si sa fim iubiti?eeeeeeeee......,asta-i buna.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 15 Ianuarie 2009 11:52
De la: roby_cado, la data 2009-01-15 11:52:41ohooooo,trai pe vatrai nenica,e foarte simplu.divort,vine "tineretea" in tara,(nu neaparat in ordinea asta),si sa mai dus naibi o casnicie dupa o gramada de ani.pai ce....,n-avem dreptul sa iubim si sa fim iubiti?eeeeeeeee......,asta-i buna.Cu stima CATALIN.



As vrea eu sa fie asa simplu "tineretea " a venit in tara dar nu e asa simplu pentru ca tineretea mea e pe duca si peste cativa ani cand poate se va satura de mine eu ce voi face ? Daca-mi parasesc sotul pentru el imi pierd copiii si ei sunt mai importanti pentru mine decat persoana mea . Catalin , decat sa ma ironizezi{stiu ca merit}mai bine te-ai pune si in locul meu si spune-mi cum ai sta tu langa un om care nu ti-a spus niciodata ca te iubeste , incearca sa vezi cum te-ai simti cand esti tratat ca un simplu aparat sexual sau un breloc sau tratat ca un obiect personal sa nu ai dreptul sa gandesti si sa executi doar ordine . O sa spui poate ca de ce am stat atatia ani , am stat de dragul copiilor pentru ca desi a fost un sot execrabil ca tata a fost exemplar.Si eu chiar nu am dreptul sa iubesc si sa fiu iubita ??????
ElyM
Postat pe 15 Ianuarie 2009 23:29
De la: mara66, la data 2009-01-15 23:29:08
De la: roby_cado, la data 2009-01-15 11:52:41ohooooo,trai pe vatrai nenica,e foarte simplu.divort,vine "tineretea" in tara,(nu neaparat in ordinea asta),si sa mai dus naibi o casnicie dupa o gramada de ani.pai ce....,n-avem dreptul sa iubim si sa fim iubiti?eeeeeeeee......,asta-i buna.Cu stima CATALIN.



As vrea eu sa fie asa simplu "tineretea " a venit in tara dar nu e asa simplu pentru ca tineretea mea e pe duca si peste cativa ani cand poate se va satura de mine eu ce voi face ? Daca-mi parasesc sotul pentru el imi pierd copiii si ei sunt mai importanti pentru mine decat persoana mea . Catalin , decat sa ma ironizezi{stiu ca merit}mai bine te-ai pune si in locul meu si spune-mi cum ai sta tu langa un om care nu ti-a spus niciodata ca te iubeste , incearca sa vezi cum te-ai simti cand esti tratat ca un simplu aparat sexual sau un breloc sau tratat ca un obiect personal sa nu ai dreptul sa gandesti si sa executi doar ordine . O sa spui poate ca de ce am stat atatia ani , am stat de dragul copiilor pentru ca desi a fost un sot execrabil ca tata a fost exemplar.Si eu chiar nu am dreptul sa iubesc si sa fiu iubita ??????


Atat pot sa iti spun...GREA INCERCARE!!!E rascucea aceea...in care nu stii nici o carare incontro duce!
walkiria
Postat pe 15 Ianuarie 2009 23:35
mara...lamureste-ma si pe mine...tu vrei sa divortezi de sotul tau pt ca e un sot execrabil, sau pt ca te-ai indragostit de altcineva?

wife_de_zmeu
Postat pe 20 Ianuarie 2009 12:40
atunci cand te indragostesti de un altul,sotul devine instant execrabil.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 20 Ianuarie 2009 20:26
Cataline...nu fi domle' asa malitios...
wife_de_zmeu
Postat pe 21 Ianuarie 2009 09:33
daca inca nu l-ai vazut personal, nu ai stat lange cel pe care l-ai cunoscut pe net, nu te aventura prea tare...asteapta intai sa-l cunosti personal...cunosc cazuri de barbati(cu siguranta exista si femei) care dau impresia barbatilor perfecti prin telefon, iar live sunt 180 de grade diferiti...cu handicap, jegosi, prefacuti, interesati...dar am cunoscut si cazuri care pe net par nime'n drum, dar sunt adevarati gentelmani si barbati iubitori...
Lady_infinity
Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:47
Dar intre timp relatia cu sotul s-a imbunatatit?
Eu ma intreb,pentru ce sa risti o casnicie daca nici macar nu stii despre pustiulica cum e in realitate.....la telefon si pe mess multi se dau altceva decat sunt in realitate,mai ales tinereii.Ai o casnicite de 20 de ani pe care o stergi cu buretele doar fiindca ai cazut in plasa unui pusti care in mod sigur dupa o vreme se va satura de tine,ca vorba aia,chiar daca gaina batrana face ciorba buna,tot un pui fraged e mai gustos....
Esti o femeie cu mult mai multa minte decat el, asa ca analizeaza-ti bine relatia cu sotul,cu copiii si cu celelalte neamuri,pentru ca sigur vei fi improscata cu noroi de ele....daca totusi relatia cu sotul merge si aveti o viata buna,copii impreuna,eu zic ca o iubire de asta tomnatica nici nu ar trebui sa-ti dea de gandit...daca relatia cu sotul nu merge,divorteaza de el pentru ca nu merge nu pentru ca te-ai indragostit de un pusti cu care vrei sa experimentezi...
Poti sa experimentezi fara sa-ti pui casnicia in pericol,cu atat mai mult cu cat baiatul stie adevarul despre tine si il accepta...
Roxxynela
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:04
Draga wife(ce ciudat suna),eu trec printr-o perioada mai dificila acum,incerc pe cat posibil sa nu fiu malitios,si sa gandesc la rece,cum se spune.dar pot?,cand vad asemenea marlanii in jurul meu?.ei bine,nu pot.cu scuzele de rigoare.Kladys,cunosti cam multe cazuri legate de amorul asta pe net.Roxxynela,daca nu adaugai ultima propozitie.....,filozof ramaneai.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 21 Ianuarie 2009 20:35
cataline...a fost doar o gluma...stiu ca treci printr-o perioada foarte grea, am citit topicul tau cap-coada...

cat priveste problema doamnei...cu riscul sa ma repet, si fara sa judec sau sa jignesc, mie mi se pare ca amesteca merele cu perele. stiu ca oamenii nu sunt perfecti, stiu ca dragostea te loveste din senin, dar ar trebui sa mai avem si putin discernamant si demnitate. mie, tringhiul asta cu amantul/amanta inclusi mi se pare dezgustator.

se perpetueaza o mentalitate tip "viata e scurta, hai s-o traim"...nu e chiar asa...ca trebuie sa mai traim si frumos, nu oricum. inteleg ca nu toate casniciile mai merg, dar desparta-te domle' daca nu merge, nu trai in mocirla, din patul barbatului in patul amantului, ca deja asta e promiscuitate...
wife_de_zmeu
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:04
wife,nu a fost gluma ci ironie.eu am sesizat-o,insa nu toti sunt in stare.de asta trebuie sa scriem pe intelesul tuturor(nu ca eu as fi vreun cine stie ce "citit").in rest ai dreptate.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 22 Ianuarie 2009 19:23
wife, ce stii tu? femeile sunt bune la suflet. nu-si parasesc sotii din considerente umanitare cum, tot din aceleasi considerente , mangaie sotii altor femei. ca de, oameni suntem

ce ma distreaza pe mine, e faptul ca, au intrebari din astea existentiale : oare e bine?ce sa fac ca sa-l uit?

nu inteleg ceva. am tot citit pe aici ca multe s-au indragostit pe net
poate nu am eu intelegenta necesara sa pricep . dar , cum te poti indragosti nebuneste de un om pe care nu l-ai vazut niciodata?
poti cel mult, sa-l simpatizezi . dar iubire? nu e cam mult spus?

si apoi, hai sa judecam ca la tribunal:

cand iti faci cont pe matrimoniale, din start ceva nu merge in viata . ce tot atata discutie? ai vrut sa intalnesti pe cineva . trebuia sa stii ca o relatie nu poate ramane doar la stadiul de virtual. nu e nimic de condamnat in asta. inteleg ca te simteai singura, ca aveai nevoie macar de iluzia ca esti dorita .acest lucru poate fi un pansament pentru suflet de multe ori.

asa ca, povestea cu n-am vrut dar s-a intamplat, e gogornita. nu pentru asta erai acolo? doar nu pentru a face schimb de retete culinare

ai vrut, ai premeditat, ti-ai asumat un risc. nu e nimic de condamnat dar, de ce ti-ai pus o varsta mai mica? nu cumva din start ai avut ideea de a fenta putin ?

si a aparut asta din spania. banuiesc ca, in momentul cand cineva iti scrie, vezi si varsta. trebuia sa-i spui din start omului asta. iar fenta

bun. trecem peste . nu te-ai gandit inca din momentul cand ai hotarat sa corespondezi cu omul ce ai sa faci daca va vrea sa va vedeti? te-ai aruncat asa, ca bezmetica, fara sa iei in consideratie toate aspectele? daca e asa, apoi da-mi voie sa-ti spun ca nu stii ce vrei de la viata

povestea cu "am stat de dragul copiilor" e un refren des uzitat de femei ce nu au avut taria de caracter sa aleaga un drum. s-au complacut intr-o relatie ce nu le facea fericite. o femeie care aceepta statutul de "aparat sexual" ori nu are demnitate ori e lasha

ai dreptul sa iubesti si sa fii iubita cum ai si datoria sa fii onesta in ceea ce faci. din ce am citit eu, tu ai cam fentat in ultimul timp
si_totusi
Postat pe 22 Ianuarie 2009 20:49
Cata...tu ai facut o ironie....aiai cu spiritul....eu am facut o gluma...aia cu malitia...nu am avut nicio intentie sa te ironizez, doar am apreciat ironia ta, ca am simtul umorului

wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:35
Cataline draga,pana nu incearca femeia,nu-si poate da seama ce merita si ce nu ...de aia spuneam sa experimenteze...treaba cu filozofia ,nu cred ca esti in masura s-o apreciezi.Nu stii exact ce este in sufletul femeii si cred ca nimeni nu stie pana nu traieste o astfel de experienta pe propria piele.Sunt situatii cand o astfel de "aventura" poate sa faca un clic in mintea si sufletul cuiva si abia atunci isi da seama cu adevarat ce e mai important:o casnicie care poate sa mearga in continuare sau o viata noua...E greu pentru un barbat sa-si dea seama de ce o femeie pleaca dintr-o casnicie in care nu exista certuri sau discutii majore,dar care e moarta din alte puncte de vedere.E f greu sa fii singur intr-o casnicie/cuplu...De unde stii ca asta n-o s-o trezeasca pe ea sau chiar pe sot din letargia in care se afla?Este posibil ca ,afland de "aventura" sotiei,sotul sa-si dea seama ca i se datoareaza si sa-si reanalizeze aitudinea fata de femeie....desigur exista si reversul medaliei,dar in orice exista un risc in viata.
Barbatii judeca mai mereu femeile intr-un mod gresit...
Roxxynela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:00
auzi, roxxy, adica la mofturile tale, o femeie isi da seama ce importanta e casnicia numai dupa ce experimenteaza cu amantul?

si de ce ai tu impresia ca numai barbatii sunt de vina? asta e o parere cam simplista, si suna ca si cum ar scuza orice face o femeie. adevarat ca o casnicie trebuie sa functioneze din ambele parti, dar musai trebuie sa fie respect. daca ar fi sa urmez logica ta, ar insemna sa cred ca femeile sunt "mai egale" decat barbatii.

ce naiba, chiar intotdeauna femeile sunt bune si barbatii sunt porci? cazul asta e foarte concret. doamna are un amant de 2 ani. sotul inocent nici nu viseaza ce se intampla. amantul e insurat si nu vrea sa divorteze. the end of story. spune-mi si mie ce e neclar in asta?

sau e vina barbatului ca doamna are fluturi in cap si stomac, si se complace in minciuna de atata timp?
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:45
"Este posibil ca ,afland de "aventura" sotiei,sotul sa-si dea seama ca i se datoareaza "
Din puctul ei de vedere chiar ca-i datoreaza asta.
Micass
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:06
oof, micass...e "grele" cu femeile, scumpo...bine ca nu a zis ca asa ii trebuie si ca de fapt, ii face o favoare sotului inocent

anyway...la pariu ca nu ne mai raspunde nimeni?
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:09
La ce?
Ioana007
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:14
la topicul asta, desigur...

ps...am uitat zambariciul...
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:21
Wife,nu am crezut nici o clipa ca ma ironizezi pe mine,ci topicul in sine.Roxy,treaba cu filozofia,ai dreptate,dar nu am vrut sa jignesc.am vrut sa punctez faptul ca ultima propozitie chiar nu-si avea locul in acea postare(din punctul meu de vedere),atata tot.dar dupa cate vad,tu esti axata pe aceasta idee.si anume sa se experimenteze.dar pe toti dracii,pana sa ne casatorim....,ce facem?.atunci cand te casatoresti,si l-ai ales pe dobitoc/dobitoaca,(pentru ca asta devin cei pe care i-am iubit candva,atunci cand ne indragostim de altcineva,nu?),pe ce criterii l-ai ales?,nu in urma unor experiente anterioare?.Cu stima CATALIN.
roby_cado
Postat pe 23 Ianuarie 2009 20:43
Cata...topicul e aiurea. a nu se intelege ca suntem aici sa judecam pe cineva, ca toti avem bube-n cap...ai postat pasarica, ok, dar formuleaza cu discernamant ce postezi si ce vrei sa discuti cu altii. daca ne relata situatia si zicea...people, sunt in impas, intelegeam. dar sa intrebi daca ai procedat corect intr-o asemenea situatie, mi se pare ca tine de fantastic...

chiar sa nu realizezi singura ca NU, nu ai procedat corect ?

eu am observat o chestie pe-aici...se baaaate apa in piua despre sex, adulter, amanti, amante...zici ca numai probleme de-astea ne macina...

hai sa zicem ca sunt eu incuiata, ca nu pricep chestia asta cu amantul si amanta...am amant si vai ce prooooblema am...dar viata nu e domle' numai sex si fiori si fluturi...mai exista si alte prioritati, chestii importante, cum ar fi copiii, relatiile inter-umane...comunicarea intr-un cuplu, care distruge multe casnicii, toleranta, vorba buna care este sau nu este intre cei doi, alcoolismul...violenta fizica si verbala...

mie chiar nu mi se pare ok sa ne situam pe pozitii adverse si sa zicem pe-aici ca barbatii sunt porci si femeile kurve...exista nuante, exista persoane care reactioneaza diferit...nu poti pune etichete facile...uite de-aia nu sunt eu prea iubita pe-aici...eu sunt "scandalul", aia care a divortat dupa 23 de ani si s-a maritat cu unul mai mic cu 20 de ani. pai, poate sunt eu un scandal, dar eu nu mi-am inselat barbatul, chit ca nu mi-a fost bine, am muncit si l-am tinut si pe el 19 ani "casnica", chit ca nici o farfurie nu spala, mi-am crescut fata si am avut grija sa faca o facultate....
am avut o viata grea, dar am trait decent, fara sa rosesc cand ma uit in oglinda...de-aia cand aud bazaconii de-astea, ma apuca bazdacul...
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:31
Atotstiutoare wife,eu la "mofturile" mele nu as ramane intr-o casnicie moarta.....daca citeai mai atent vedeai ca doamna in cauza spunea ca a ajuns in situatia aratata tocmai din cauza faptului ca relatia cu sotul nu mai mergea .Daca e casatorita de o gramada de timp trebuie sa ramana in casnicia asta daca nu mai are nimic in comun cu sotul.Poate sotul nici n-o merita,la drept vorbind,daca dupa atata amar de vreme nu au gAsit o cale de rezolvare a problemelor...ce usor aruncati cu bolovani ,doamnelor.
nu sunt o feminista,insa incercati sa va puneti in situatia d-nei respective....
Roxxynela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:34
pai, draga mea , tu zici ca nu suntem aici sa judecam,dar chiar tu o faci...si cu ce drept??
Roxxynela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:40
roxxy...daca nu merge, nu merge, il lasi draga si iti vezi de propasire. da' nu iti tragi amant si te mai joci si cu sotul in pat in dormitor din cand in cand, ca asta e promiscuitate. si demonstreaza ca iti lipseste scara de valori. si daca sotul a fost de vina, iarasi trebuia sa il lase, si sa mearga mai departe. dar cu doi barbati in acelasi timp, mi se pare exagerat.

si de ce zici tu ca daca e casatorita de mult trebuie musai sa ramai cu sotul? e vreo regula, sau ce? adica sa ramana cu sotul si sa minta si sa insele? pai, din orice punct de vedere ai privi situatia, nu suna bine. daca stai si privesti din punct de vedere umman, gresesti pt ca traiesti intr-o minciuna care te murdareste in primul rand pe tine ca persoana umana. daca privesti din punct de vedere religios, Dumnezeu condamna adulterul. spune-mi si mie o singura ratiune pt care doi soti ar trebui sa traiasca atat de urat? adica e mai bine sa aiba amant si sa nu zica nimic, doar ca sa fie maritata? ce fel de casnicie e aia? si la amarata aia de nevasta a amantului, te-ai gandit? ce vina are femeia aia?

roxxy...e bine sa existe spiritul de solidaritate la femei, dar hai sa nu scuzam un comportament de acest gen, doar pentru ca e de-a noastra, femeie...

nu stiu ce sa zic, poate sunt eu incuiata si nu pricep fineturile astea...lumineaza-ma tu, vorbesc serios...

eu nu judec pe nimeni, doamna asta si-a expus problema. si acum ce am putea face? sa o mangaiem pe crestet si sa-i zicem, bravo, ai procedat corect?

ea a inceput prima
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:46
roxxy, mai esti scumpo ? sau ma agit singura aici?

clar...te-am pierdut...oof...si tocmai acum ma macina si pe mine o drama existentiala...

roxxy...ce faci draga? da replica aia...
wife_de_zmeu
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:52
am revenit...am uitat sa pun semnul intrebarii dupa "Daca e casatorita de o gramada de timp trebuie sa ramana in casnicia asta daca nu mai are nimic in comun cu sotul"..deci era o intrebare...
fiecare are scara lui de valori.Cred ca doamna in cauza cauta aici niste raspunsuri fara a fi judecata de noi.Ce ar trebui sa-i dam in cap acum?s-a ivit un sentiment aici bag seama,adica de d-na respectiva vorbesc..se pare ca s-a indragostit,dar mi se pare ca n-a zis nicaieri ca l-a inselat pe sot,ci ca e in dilema,intre a alege sa continue casnicia sau a renunta la ea...poate sunt eu absurba,cine stie,dar daca vorbesti cu cineva pe net si pe nepusa masa te indragostesti ,fara a merge mai departe ,insemna ca ti-ai inselat sotul?
intradevar am sugerat d-nei ca poate sa experimenteze,poate asta ar putea fi solutia luminatoare,pentru ca e clar in dilema cu privire la casnicie...
daca o femeie ramane cinstita,in sensul ca ramane martira intr-o casnicie care nu merge si nu ridica ochii la un alt barbat,inseamna ca trebuie sa-i ridicam statuie si s-o laudam ca a stat ca fraiera sa sufere?...in final divorteaza...cu ce se alege???cu cinstea,intradevar,si cu o mare dejamagire,un gust amar...Copiii cresc, isi iau zborul si in final ramane tot singura..asa ca pana la urma tot de ea depinde fericirea..
eu atat mai spun d-nei in dilema: sa faca cum ii dicteaza inima,dar mai ales mintea ,pentru ca dupa cum se vede multi o judeca chiar fara sa stie in ce situtie se afla...
Roxxynela
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:27
aveti un fix cu cel judecat. daca cineva spune cum se vede o situatie ,din alt unghi de vedere, gata ; i se pune eticheta ca judeca

doamna in cauza are o problema. nu cred in sinceritatea ei . am scris de ce si nu ma repet.


nimeni nu e de parere ca o femeie sau un barbat sa o faca pe martirul intr-o casnicie insa, a te scalda in mai multe ape si a nu fi sincer in primul rand cu tine .nu cred ca e o alegere buna

doamna a mintit din start pe omul din spania. o fi corect asa?

si inca ceva:
nu te indragostesti pe nepusa masa.

si cand apar dubii din acestea cu sotul, cu altul ,ceva scartaie. inseamna ca nu iubesti cu adevarat pe niciunul.
si_totusi
Postat pe 24 Ianuarie 2009 10:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce v-a displacut la nuntile la care ati fost? 16 De la: cinezee 5 Martie 2009 23:30
oare de ce ar trebui sa mai traiesc? 46 De la: iasomia 12 Ianuarie 2009 16:32
ce parere aveti despre o relatieitre un barbat mai tanar si o femeie mai invarsta? 442 De la: cinezee 12 Mai 2009 22:50
m-am indragostit de un barbat ,apoi afland ca este insurat si are si 2 copii!:( 10 De la: Dor_marunt 12 Decembrie 2009 09:33
sunt indragostita de fratele meu vitreg 84 De la: ghelene_06 3 Martie 2009 16:08
Setari Cookie-uri