buna..am si eu o problema...sau..o dilema

Pai de aia iesi din topic, pentru ca te inclini.
Ioana007
Postat pe 24 Decembrie 2008 08:22
buna ziua si craciun fericit tuturor!vis-a vis de problema mea cu tipul care habar nu are ce vrea....pana la urma am avut o mica discutie cu el acum ceva vreme si....concluzia mea a fost..hai sa ramanem amici...este un tip ciudat pt mine, sau poate ca nu ne placem suficient.acum am o alta problema...asa suntem noi femeile ne complicam existenta cu fel si fel de chestii.acum cateva zile eram pe la prietena mea cea mai buna in vizita si pe la ea a venit logodnicul verisoarei ei cu cativa prieteni ,absolventi ai facultatii de ..teologie, asa...au venit sa colinde.cum au intrat pe usa...am avut asa ..o zvacnire...cand l-am vazut pe unul din baieti.si chestia a fost reciproca.dupa ce au colindat am stat la un pahar de suc de vorba...am observat privirea lui, tot timpul ma privea si incerca sa vb cu mine, sa afle cine sunt pt ca nu stia cine sunt.chestia asta a observat-o si prietena mea si mi-a zis ca tipul respectiv se uita cam....agale la mine.eu am plecat in cele din urma acasa ,ei au mai ramas.ceva mai tarziu ma sunat prietena mea sa imi spuna ca si pe ea la randul ei a sunat-o verisoara ei sa ii spuna ca baiatul acela ia spus ca ma place si caia cerut numarul meu de telefon logodnicului ei si ca ...el nu ia dat numarul meu pt ca a vrut sa imi ceara parerea mai intai.ia dat numarul meu de tel si....acum intrebarea mea este....ce fac...daca ma invita sa iesim? este o idee buna sa ies cu el? sau trebuie sa las sa treaca ceva vreme pt ca e prea recent dupa ultima asa zisa relatie?oare ma precipit ?
green_eyes
Postat pe 25 Decembrie 2008 15:17
i'auzi la ea! daca sa iasa! iesi iubita si vezi ce e de capul lui. poate cine stie.... dar a trecut ceva timp... te'a sunat?
chibritzel
Postat pe 29 Decembrie 2008 00:41
Mai "Ochi colorati".Se spune ca relatiile cu un student de la teologie, te duc direct in rai.Ce mai astepti?N-ai vazut ca celelalte relatii te duc numai in jos? Stiu si inceputul unei rugaciuni de-a dreptul seducatoare, care se adreseaza lui Dumnezeu:
"Doamne Isuse Hristoase,
Ce mai picioare frumoase.
Domnului sa ne rugam.."
Dar fii atenta greenwici, rugaciunea o spune el, nu tu, ca nu mai are efect dupa aceea.
Ioana007
Postat pe 1 Ianuarie 2009 20:48
acu' si eu ca cetateanul turmentat. care e smecheria aici?


citesc si nu inteleg ce probleme are green eyes, pana la urma cozii ?
si_totusi
Postat pe 1 Ianuarie 2009 20:53
am ascultat sfatul care mi s-a dat, m-am mai gandit si eu si in cele din urma....am acceptat sa ies cu tipul acela, gabriel,absolventul de teologie.m-am gandit ca...merita sa vad ce se intampla.si...nu imi pare rau ca am facut alegerea asta.am descoperit un tip minunat, un caracter deosebit si un baiat care stie ce vrea de la viata.ma gandeam zilele acestea....poate asa a fost sa fie.am o chestie care ma cam sperie si ma deranjeaza oarecum, faptul ca este mai marunt decat mine si este si cu 3 ani mai mic decat mine insa..m-am gandit eu mai bine si...cred ca nu asta este problema, important este sa ne intelegem .am incercat sa ma gandesc la fosta ''relatie'' si la acest baiat...nu ma ajuta cu nimic ca fostul avea 30 de ani pt ca se purta ca un copil de 15 ani, iar baiatul pe care l-am cunoscut acum cateva zile , desi este mai mic, are 23 de ani este cu mult mai matur si stie ce vrea, deci...la urma urmei nu conteaza varsta asa mult, bineinteles daca nu este o diferenta f mare.cat despre inaltime....nu este exagerat de marunt , nu suntem gen Iri si Moni, insa se observa ca este mai marunt decat mine...oare conteaza asa de mult diferenta asta de 3 ani? sau inaltimea? am discutat cu el despre fostele mele relatii , i-am vb despre temerile mele...simt ca pot vb orice cu el...si am observat ca si el imi povesteste multe chestii,chestii obisnuite dar pe care eu nu le-am auzit de la fostii prieteni.cu toate astea ma tem, oarecum sa incep o relatie cu el...am mii si mii de intrebari in cap.oare gandesc prea mult? ar trebui sa traiesc clipa si sa nu mai gandesc atat? ce sa fac?ce sfat imi puteti da vis-a vis de acest baiat?
green_eyes
Postat pe 1 Ianuarie 2009 21:24
Pune mana pe el si fa-te preoteasa.Dar cu o singura conditie.Ne pui si noua pile pe langa Doamne, Doamne, pentru ca te-am sustinut.
Ioana007
Postat pe 2 Ianuarie 2009 08:33
gata sa facut...ai pile sus.... ..
green_eyes
Postat pe 5 Ianuarie 2009 18:20
scumpo parerea mea e ca, ori baiatul e mai timid, ori te respecta si nu vrea sa te supere, [in ziua de azi rar intalnesti asa ceva], nu stiu ce sa zic...daca te-a dus la parinti eu cred ca are intentii serioase cu tine... ...succes, da-ne de stire ce se mai intampla...pupici
anisoara
Postat pe 5 Ianuarie 2009 22:00
Pupicii ti-i dam inainte sa te mariti, ca dupa aceea ne auzim vorbe.
Ioana007
Postat pe 6 Ianuarie 2009 10:47
De la: green_eyes, la data 2008-12-04 16:51:49multumesc pt sfat,dar eu chiar nu ma refeream la sex.[/quni
nici eu nu ma refeream la sex..ci la contact vizic intre 2 persoane..........dupa pupat ce urmeaza? atingeri..un barbat pt ce atinge o femeie? pt ca ii place si o doreste ....,,,,,in concluzie ma refeream ca exista barbati care atunci cand incep o relatie nu o incep cu capul de jos ci cu cel de sus....

Postat pe 6 Ianuarie 2009 19:58
Depinde unde iti sta capul, sau unde este.Daca un barbat "atinge" o femeie, asta nu inseamna ca face neaparat sex.Poate sa-i ofere o bratara de diamante, sau sa o faca atenta ca se raceste cafeaua.
Ioana007
Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:01
Green eyes, tu chiar ai nevoie pentru fiecare pas din viata ta de sfatul cuiva? Nu poti lua singura nici o decizie? Nu depinde de altii daca vrei sa ai viata ta si nu a altora.Am inteles cumva nelamurirea ta cu privire la relatia platonica virtuala, dar acum ai nelamuriri cu baiatul asta nou in viata ta? Esti vreodata sigura pe ceva ce faci/decizi?
Citeva persoane pe aici ti-au vorbit deschis, parinteste, altele au cam facut misto de tine, cum discerni tu ce e sfat bun de ce e sfat rau?
Aemulus
Postat pe 7 Februarie 2009 21:16
Dar tu cum stii draga mea care este cafeaua buna fata de una rea atuncea cand o bei?Dupa pretul pe care il platesti?
Ioana007
Postat pe 8 Februarie 2009 17:27
Ionico, cafeaua buna e cea care o fac eu ...la fel ca si deciziile bune!
Aemulus
Postat pe 9 Februarie 2009 04:42
ai mare dreptate....in general ma hotarasc f greu sa fac ceva...si de obicei ma gandesc mult daca e bine sau nu ceea ce fac...am ajuns la concluzia ca ..problema e la mine...cu siguranta..si ..relatiile mele reprezinta o problema...eu creez problemele...
green_eyes
Postat pe 9 Februarie 2009 19:08
Bun, perfect, ai trecut de stadiul de indecizie, treci la pasul urmator.
Incepe-ti mesajul spunind :" azi am decis sa fiu prietena cu un baiat de nota 8 pe scara mea de valori si nu am nevoie de parerea si sfatul nimanui.Imi place de el exact asa cum e si ce nu-mi place am sa incerc sa schimb sau am sa incerc sa nu vad - depinde ce e mai usor de obtinut."

Succes draga mea si incearca sa fii mai putin salcie si mai mult ...castan.
Aemulus
Postat pe 9 Februarie 2009 22:33
Eu am impresia ca Ochi-verzi si-a cam ispravit dilemele, dar i-a ramas aceeasi veche problema care o avea cu noi, ii e teama sa nu pierdem vreun episod din serialul personal al drumului spre dematurizare.
anakin
Postat pe 9 Februarie 2009 22:41
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Februarie 2009 22:42
micabis...aici erai...te-am urmarit...
wife_de_zmeu
Postat pe 9 Februarie 2009 22:58
Orice pas se face numai daca barbatii sunt de nota zece.In caz contrar, este bine sa ramai in continuare in scutece.
Ioana007
Postat pe 10 Februarie 2009 20:26
Raspunde un barbat de 72 de ani, care a fost subiectul unei astfel de "dileme"; nu am depasit faza verbala a modului agresiv de comportare, dar dupa 25 de ani de casnicie (nereusita datorita felului meu, caracterului, sau lipsei de educatie)sotia mi-a spus ca nu ma mai poate suporta; dupa cativa ani o noua relatie de...concubinaj de peste 20 de ani; f multi ani in noua relatie nu am avut acele manifestari de agresiune verbala, INSA acum, dupa o operatie pe cord deschis, operatie dupa care "calitatile" de barbat s-au diminuat, usor-usor am revenit la satrea mea "normala" (din pacate si tatal meu a avut astfel de manifestari violente chiar fizice; va dati seama de durerea marturisirii; deci antecedente ce ar trebui cunoscute inainte de casatorie) Imi permit sa spun : un astfel de "specimen" nu poate fi transformat. Am 3 copii si culmea, ma ajuta, se poarta frumos; insa unul din ei mi-a spus; "ati facut bine ca v-ati despartit, devenisesi de nesuportat". Deci acelas sfat : cu toata durererea, despartire.
garbo000391
Postat pe 25 Martie 2009 07:50
Mai devreme sau mai tarziu, tot la divort se ajunge.Sigur ca violenta manifestata se leaga de varsta, de frustrari, de singuratate.Umple timpul cu ceva.Ca sa scape de saracie, omul umple casa cu diverse lucruri.CXa sa scapi de singuratate, umple casa sufletului cu lucruri pentru suflet.Lacrimile sau nervii nu ajuta decat ca sa te descarci.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 13:48
ati putea sa iesiti undeva,gen petrecere,poate club unde sa pari k ai baut un pik mai mult si sa-l saruti tu.nu o sa se supere.apoi veti hotari.poate e mai timid.mie mi s-a intamplat
garbo001055
Postat pe 25 Aprilie 2009 00:14
De la: green_eyes, la data 2009-02-09 19:08:16ai mare dreptate....in general ma hotarasc f greu sa fac ceva...si de obicei ma gandesc mult daca e bine sau nu ceea ce fac...am ajuns la concluzia ca ..problema e la mine...cu siguranta..si ..relatiile mele reprezinta o problema...eu creez problemele...
Mai draguta,cred ca pina acum ai fost ocupata cu masuratorile,esti de inteles...mai putin insa ca nu ne-ai prezentat constatarile...e scurt peste tot???...
valentino
Postat pe 25 Aprilie 2009 01:27
sa il intrebi ce planuri de viitor are cu tine si sa iei tu initiativa .
bucatareasa_39
Postat pe 25 Aprilie 2009 07:45
bunaaa. daca isi dorea o prietena doar de corespondenta nu mergea cu tine la nunta..... clar!!! lasa lucrurile sa vina de la sine si nu te mai stresa.... dar nici nu sta prea mult sa il astepti pe el. sau cel mai bine vb cu el, intreaba-l ce parere are de situatia asta. bafta multa!
cristinal
Postat pe 25 Aprilie 2009 08:21
Buna!
Tocmai am citit ''mica prietenie''daca pot spune asa.Eu cred ca a observat ca tu esti mai timida,si ce-a zis baiatul...lasa sa nu cumva sa o sperii daca incerc mai mult...Se poate numi prietenie,numai ca ar trebui sa fii tu cea cu initiativa.Daca va fi un ''barbat'',mai tarziu iti va spune ce ganduri avea la inceputul relatiei.Daca tu iti doresti o relatie cu el si-l placi,fa primul pas.Nu mai suntem ca pe timpuri sa asteptam barbatul sa ne ceara de nevasta..;)Te pupa cu drag Anca..

P.sDaca vrei poti intra pe id-ul meu sa mai vb. aky_anca
aky_anca
Postat pe 25 Aprilie 2009 09:18
OF,OF,OF.DACA AR FI SARIT PE TINE AI FI SPUS CA E OBSEDAT.CE VROIAI?VIOL?HOTARATIVA FETELOR,CA LE CREATI PROBLEME SI BAIETILOR.NICI EI NU MAI STIU CE SA FACA.DACA INDRAZNESC SPUNE-TI CA V-A VIOLAT,DACA NU SE URCA PE VOI V-A INTREBATI DE CE.CE-L MAI BINE ESTE SA DISCUTATI SI SA FITI DE COMUN ACORD.SA FACETI AMANDOI PASUL IN ACELASI TIMP.SI SA STITI CE VRETI LA ANII VOSTRI.
mialmi
Postat pe 25 Aprilie 2009 09:51
Stai linistita ca mi s-a intamplat si mie la fel cu sotul meu.am si eu tot 25 ani numai ca eu am fost mai harnicuta si m-am cam grabit la maritat dar nu asta este problema pt ca si acum dupa aproape 4 ani de casnicie ssuntem la fel ca la inceput poate mult mai mult pt ca nu prea am avut timp sa ne cunoastem prea bine caci ne-am casatarit in mai putin de 1 luna.poate ai sa spui ca am fost nebuna la cap daca am facut pasul asta asa repede dar crede-ma am simtit din suflet ca asta trebuie sa fac,desi avusesem si eu multe relatii esuate si-mi pierdusem increderea in barbati.Lucru care mi-a placut foarte mult afost faptul ca sotul meu nu a fost asa indraznet cum au fost altii la sex si care sunt majoritatea in ziua de azi.Mi-a placut ca este grijuliu cu mine ,ma intelege ,ma sustine,ma iubeste si nu pt ceea ce am in pantaloni ci pt ceea ce am in suflet.Crede-ma asta conteaza cel mai mult pt ca nu prea mai gasesti azi asa ceva,acesta este barbatul adevarat cu care sa-ti intemeiezi o familie.Si sotul meu a fost foarte timid,incat daca nu era tatal sau sa ia initiativa poate nici acum nu eram casatoriti si stai linistita ca eu am facut primul pas ca din parte lui ..desi eram si eu foarte timida si dupa am stat de vb cum ca nu indraznea sa faca el primul pas si sti ce mi-a zis:"te-am vazut o fata mult prea cuminte si imi era teama sa nu cumva sa iti strici parerea despre mine"iar acum ma zapaceste intr-una cu pupaturi si cu alte prostii.Stai linistita ca o sa vina si momentele acelea e bine ca este asa.Daca tu simti ca te iubeste si e sincer cu tine mai asteapta putin si fa tu primul pasnu de genul sa zica:" uite si peasta ce lesinata" dar intr-un mod finut.Eu am avut un prieten foarte timid care nici dupa 6 luni nu ne sarutam dar omul ala chiar parea picat in cap asa ca l-am lasat oricum era mare diferenta intre el si sotul meu.Ala nu numai ca nu ma saruta dar nu simteam nici un fel de atractie din partea lui,sa stea sa ma asculte sa ma inteleaga,s.a.
daciananicolae
Postat pe 25 Aprilie 2009 10:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatia cu un barbat mai in varsta 65 De la: geo32 13 Martie 2009 11:11
de ce nu pot sa-l uit???? :( 43 De la: persidadamian 22 Martie 2009 19:45
Cum pot sa imi stapanesc gelozia 58 De la: garbo_14436 11 Iulie 2013 19:23
am si eu nevoie sa ma ajutati cu niste sfaturi va rog frumos.... 46 De la: mia79x 10 Mai 2009 20:26
cum sa invingi depresia 29 De la: garbo040945 23 August 2009 18:27
Setari Cookie-uri