vreau prea mult???

Am o relatie inca din liceu mai exact suntem impreuna de 8 ani de zile. Nu am decis inca sa ne casatorim dar pot spune ca ne "intelegem" bine. Ne simtim foarte bine impreuna cand am nevoie de ceva ma ajuta cu familia lui am o relatie deosebita. In schimb in toti acesti ani m-am luptat cu un defect al lui:se urneste foarte greu in a face activitati ce presupune deplasare. Daca il rog sa mergem la munte zice ca vedem apoi se face ca uita l-am rugat sa mearga cu mine pana la bunici si a procedat asemanator. Nu ii place sa il iau de acasa. Am discutat acest aspect cu el si mi-a spus ca nu are ce sa imi explice decat ca el este mai conservator:(. In plus nu imi place ca e foarte morocanos a inceput sa nu mai aiba chef de nimic si seara cand vine de la munca este foarte obosit( cel putin asa spune) Desi stam foarte aproape unul de celalat si el munceste pana la ora 5 noi nu ne putem vedem ca imi spune ca este prea tarziu:( ma innebuneste ori eu vreau prea mult ori...:((( va rog sa ma ajutati cu un sfat...
anirock
Postat pe 27 August 2008 10:57
Probabil trece printr-o perioada mai grea. In viata unui om sunt momente si...momente. Trebuie sa-l intelegi, sa fii alaturi de el si sa-i transmiti din tonusul tau. Cheful de viata este contagios - exact ca si glumele, bancurile sau - stiu si eu - cascatul :) adica se transmite pur si simplu de la o persoana la alta. Fii tu cea care preia initiativa. Eu nu stiu ce fel de om esti si imi e greu sa-mi dau cu parerea. Incearca sa fii pisicoasa, vesela si intelegatoare si, cu siguranta, omului ii va trece starea asta de melancolie blegoasa si shukarerala permanenta. Astept feedback din partea ta

Postat pe 31 August 2008 17:26
In primul rand vreau sa iti multumesc pentru raspuns. Sincer mi-a placut mult ce ai scris...chiar cred ca ai dreptate.saptamana trecuta ii dadeam sfaturi prietenei mele care vrea sa divorteze din cauza ca totul s-a racit intre ei se simt ca doi straini. Ii spuneam ca poate ar fii bine sa il invite la un film, la o cafea in oras sa incerce sa aduca o stare calda intre ei sa isi aminteasca de clipele cand totul era bine sa se redescopere. Este usor sa vorbesti cabd nu esti in fapt. Se pare ca eu am uitat sa aplic asta in relatia mea. Oricum saptamna trecuta m-am purtat cat am putut de frumos cu el. Si el cu mine dar cei drept nu l-am mai rugat sa se deplaseze:)).
Oricum apreciez felul cum gandesti...mi-a placut sfatul tau...mi s-a parut echilibrat...:)))
anirock
Postat pe 1 Septembrie 2008 23:11
Cum mai merge treaba intre voi? :)

Postat pe 7 Septembrie 2008 08:47
Incearca sa fi mai intelegatoare cu el si sa nu il bati mereu la cap pt ca asa nu castigi nimic si nici el nu va face ceea ce vrei tu!!Unui barbat nu-i place sa fi batut la cap, tachinat dar asa suntem noi femeile mereu barbatii trebuie sa ne faca pe plac

Postat pe 11 Septembrie 2008 09:38
Mda, trebuie sa va faca pe plac...Of, ce de treaba suntem noi, barbatii...!!!

Postat pe 12 Septembrie 2008 14:01
Asa cum va facem si noi pe plac asa trebuie sa ne faceti si voi noua

Postat pe 12 Septembrie 2008 17:45
da eu incerc sa fac asta dar sunt momente cand simt ca nu mai rezist. stiu ca fiecare om are defectele lui si chiar daca ma gandesc ca voi gasi altul mai bun...s-ar putea sa nu reusesc.
dar am inceput sa fiu stresata deja...cand il rog sa mergem undeva foarte rar accepta de obicei baga scuze proaste iar daca cumva ma insoteste ma rog sa nu se iveasca alte necazuri pe drum sa nu ma ia ca a fost vina mea sau sa il vad eu cum fierbe.:(((
Oare poate rezista aceasta relatie atata timp cat eu accept si sunt de acord cu toate ideile lui??? Nu ar enimic impotriva sa plec undeva atata timp cat o fac singura (evident daca acel loc nu il priveste si pe el) intrucat impreuna mergem doar acolo unde propune el
anirock
Postat pe 12 Septembrie 2008 22:24
Anirock, daca e asa cum spui nu ai sanse sa ii schimbi felul de a fi, e mai retras sau nu ii place nici unde, nu se simte bine printre alte persoane. Oboseala ar trebui sa va puna pe ganduri sa vedeti care e motivul, sa isi faca niste analize de sange, sau poate lucreaza ceva greu ce necesita efort? Ce varsta are ? Stresul va face rau, tie iti va fi foarte greu daca tu ai sa depinzi de el.
dia88
Postat pe 12 Septembrie 2008 22:57
Totusi inertia asta a lui nu e normala. Care este cauza? Nu e o solutie sa-l parasesti. Mai bine incearca sa-l scoti din starea asta de letargie, de izolare, de lipsa de tonus. Pentru inceput, poate-l faci sa mearga la sala sa faca sport.

Postat pe 12 Septembrie 2008 23:38
Vine o vreme cand trebuie sa investesti! Daca nu esti multumita cu ce primesti atunci fii un pic mai atenta la ce daruiesti! Daca-l iubesti...investeste, daca-l iubesti...daruieste-i fara sa astepti nimic in schimb! Poate chiar are o perioada mai grea. Fii alaturi de el dar fara sa-l bati la cap. Cu siguranta va aprecia! Poate tu esti hiperactiva, poate el munceste foarte mult. Trebuie sa existe un echilibru, trebuie sa va educati impreuna sa puteti functiona, ca si relatie. Numai dupa ce ai facut totul dar totul si..mai mult de-atat....sa-ti pui intrebari ...daca te inseala sau nu.... In rest...canalizeaza-ti energia catre ceva "profitabil".

Postat pe 13 Septembrie 2008 22:47
Cand te simti bine, nu inseamna musai ca te si intelegi bine.Si pe urma, daca vrei sa afli cum te simti, fa pasul hotarator si cere-l de nevasta.Daca nu vrea, ia pistolul cu gloante albe, sau oarbe, si impusca-l.O sa iasa din conserva lui ca broasca testoasa din carapace.Faptul ca el este obosit la ora 5 si nu poate sa te vada, mi se pare corect.Eu una as incerca sa nu-l mai vad deloc o saptamana, doua sau mai multe, pana mi-ar veni ideea sa ma marit cu seful de sectie, sau cu directorul intreprinderii.Chiar daca nu reusesti, ai sa obtii macar o marire de salariu.

Postat pe 14 Septembrie 2008 06:26
cel mai bine e sa discuti cu el sa ii explici fara a isca vrun scandal da-i mai multe argumente!totusi nu e corect ca tu sa mergi de fiecare data acolo unde vrea el iar tu cand ii zici sa mergeti intr-un loc incepe si se supara!!

Postat pe 14 Septembrie 2008 10:51
Poti folosi si argumentele sub centura.Daca este intuneric, nu se observa.Daca se intreaba de ce ii tremura genunchii, ii spui ca a atins din greseala priza.

Postat pe 14 Septembrie 2008 15:27
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Nici nu stiu cui sa raspund primul. Nu stiu cat se pune problema de oboseala adica in prezent lucreaza la birou unde nu prea are de lucru (sa spunem ca il oboseste statul degeaba) varsta este in jur de 23 de ani...deci nu sunt motive. In plus noi ne cunoastem de 8 ani am facut liceul impreuna si pe vremea aia nu muncea...dar se comporta similar:(. posibil sa nu fie o fire prea activa...posibil sa fie genetica ca am observat ca si tatal lui nu prea obisnuieste sa o insoteasca pe sotie prea mult. Nu cred ca il pot schimba singurul lucru care il pot face este sa ma gandesc daca pot sa accept acest tip de om o viata probabil.
anirock
Postat pe 21 Septembrie 2008 08:01
Ai sa vezi ca in timp ai sa apreciezi o relatie mai...statica sa zic asa... Daca-l iubesti...se rezolva- orice se rezolva de fapt! Tu insa, trebuie sa stii precis ce vrei si apoi tre sa stii daca si poti obtine ceea ce vrei. In rest numai de bine!

Postat pe 21 Septembrie 2008 15:35
Dar in oras iesiti?La un suc?Daca nu .. intreaba-l odata dc vrea. De raspunde ca nu. Iesi cu prietenele.
Poate are nevoie de o schimbare.. Poate este plictisit ca te cunoaste si stie cum reactionezi? Mai schimba-te. Fa-l sa se intrebe ce faci? Cu cine esti?
Poate va incepe el discutia. Si atunci poti sa-i spui ce ai pe suflet.
dafffne
Postat pe 22 Septembrie 2008 03:55
Draga Chloe,
In primul rand sa stii ca sucurile sunt otravitoare.Iar iesitul in oras, este o modalitate perversa de a-l face sa-l calce masina.Daca vrei sa observe scimbarea, arunca-te cu parapanta in cascada Niagara sau cel putin in lacul victoria.Sau, vopseste-i pe vecinii tai in negru, si pe el vara-l in baie si fa focul sub cada.Poti sa-i spui ca i-ai invitat pe vecini la cina, si ca ei sunt antropofagi.Spune-i sa nu-i fie teama si da-i o ramurica de busuioc sfintita sa o tina in mana, pana da in clocot ciorba.Iar vecinilor poti sa le spui ca totul este fiert si nu ai folosit Delikat sau vegeta, pentru ca nu-ti plac decat mancarurile naturiste, fara "E"-uri sau conservanti.

Postat pe 21 Octombrie 2008 12:41
Iesi des in oras si intarzie cat poti de mult. Fii misterioasa sa i se para ca faci ceva interesant si ca el nu participa. Tine-l la distanta si fa-l sa simta asta. Daca nu reactioneaza nici la asta inseamna ca nu prea il mai interesezi si atunci poate e bine sa va vedeti fiecare de drumul lui.
Micass
Postat pe 26 Octombrie 2008 09:06
Parerea mea este ca singura persoana pe care o putem schimba suntem noi.
De multe ori am auzit de relatii incepute pe principiul "il schimb eu" si binenteles ca n-a functionat.
Cred ca asa este firea lui, doreste sa stea acasa si daca nu te poti adapta sub nici o forma la asta, posibilitatea sa se schimbe el este foarte mica.
Mult succes
ivanka
Postat pe 27 Octombrie 2008 12:56
asa este micass.Cand iese in oras sa sparga ceasul sau sa-l dea inapoi, sa nu stie cat este ora exacta.atunci va sti cu siguranta cat este ora inexacta.Poate sa-si puna o palarie cumparata de la farmacistul din colt si o masca de catifea pe fata si sa spuna ca este Zorro.Daca zice cineva ca are vocea subtire,o sa zica ca s-a lasat de fumat.Pot sa-i dau si o idee sa faca un lucru interesant:Sa-l pupe pe Kogeac in episodul cinci, in momentul cand acesta isi scoate acadeaua din gura.Chiar poate sa-i spuna(lui kogeac, bineinteles:):
-vai ce acadea ai.
si kogeak sa-i zambeasca strengareste, tragand cu ochiul la ea prin strungareata.

Postat pe 27 Octombrie 2008 15:34
Nu cred ca ceri prea mult numai ca nu va potriviti asta e sigur.Sunteti doua persoane diferite care nu o sa va completati niciodata pt ca aveti o altfel de viziune despre tot ce va inconjoara.Daca tu pui pret pe iesirile in natura iar lui i se par total lipsite de sens nu-l vei face nicicand sa iubeasca natura si nici tu nu te vei resemna asezandu-te langa el privind fotbal sau mai stiu eu ce.
yzabela_03
Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:11
De la: anirock, la data 2008-09-12 22:24:42da eu incerc sa fac asta dar sunt momente cand simt ca nu mai rezist. stiu ca fiecare om are defectele lui si chiar daca ma gandesc ca voi gasi altul mai bun...s-ar putea sa nu reusesc.
dar am inceput sa fiu stresata deja...cand il rog sa mergem undeva foarte rar accepta de obicei baga scuze proaste iar daca cumva ma insoteste ma rog sa nu se iveasca alte necazuri pe drum sa nu ma ia ca a fost vina mea sau sa il vad eu cum fierbe.:(((
Oare poate rezista aceasta relatie atata timp cat eu accept si sunt de acord cu toate ideile lui??? Nu ar enimic impotriva sa plec undeva atata timp cat o fac singura (evident daca acel loc nu il priveste si pe el) intrucat impreuna mergem doar acolo unde propune el

Nu citisem toate comentariile inainte sa las un comentariu si nu vazusem ce ai scris aici
Bineinteles ca vei gasi si pe cineva care sa se asemene cu tine .Nu cred ca daca te vei casatori cu el iti va fi bine ci dimpotriva atunci va fi mult mai rau.Poate ai observat ca si prietenii ti-i alegi pt ca ti se aseamana .Hotararea este a ta si tu stii mai bine ce trebuie sa faci dar alegerea trebuie sa te avantajeze nu sa te duca la psihiatru.
yzabela_03
Postat pe 6 Noiembrie 2008 14:19
Daca vrea sa se marite cu psihiatrul, cine o impiedica?Am vazut si eu o psihiatra atat de dulce, ca as face-o pe nebunul, numai sa ajung sa schimb o vorba cu ea.Dar pentru ca sunt un timid, ma abtin.

Postat pe 6 Noiembrie 2008 19:43
De la: vanghelis007, la data 2008-11-06 19:43:51Daca vrea sa se marite cu psihiatrul, cine o impiedica?Am vazut si eu o psihiatra atat de dulce, ca as face-o pe nebunul, numai sa ajung sa schimb o vorba cu ea.Dar pentru ca sunt un timid, ma abtin.

Pai n-ar fi rau daca s-ar marita cu un psihiatru dar numai sa-l gaseasaca ...ce te faci daca ea nu da peste unul ci e doar una?
yzabela_03
Postat pe 7 Noiembrie 2008 17:44
Mai fetita, te plangi ca nu face sex cu tine atat cat ai vrea tu. Dar te intreb eu, in schimb, e dragastos? Lasa-l naibii de sex ca te-oi satura pana la sfarsitul vietii. Sa-ti spun o vorba: AI GRIJA CE-TI DORESTI IN VIATA, CA S-AR PUTEA SA SE INDEPLINEASCA SI SA NU POTI DUCE. Crede-ma, ca e mai mult decat adevarat.
Si apoi, la urma urmelor, tandretea, dragalasenia, copilaria... astea sunt mult mai de pret decat sexul.Bafta.
cameluta
Postat pe 19 Noiembrie 2008 15:36
mm, barbatii tin foarte mult la libertatea lor. Iar tu ii afectezi libertatea cand el nu-si doreste asta. Cred ca asta e traducerea. Acum, depinde foarte tare si de cat de tare te place, dar eu cred ca el s-a autoasigurat psihic , ca esti a lui, fiindca relatia voastra este foarte veche si in plus tu nu arati ca ti-ai pierdut interesul pt. el ci dimpotriva. Deci omul n-are de ce sa-si faca griji, primeste tot ce vrea. Primeste chiar mai mult decta vrea...Cred ca ar tb sati faci tu griji din pct. asta de vedere si sa aduci reglementari. Nu ne-ai spus ce zodie e. Il poti cunoaste mai intim, vizitand horoscopul de aici: http://baby-sitter.ajutormenaj.ro/Horoscop,-Zodiac-9/
Bafta!
SagiMarius
Postat pe 9 Decembrie 2008 23:10
Pai daca el tine la libertatea lui si se simte handicapat cand ii ceri sa faceti dragoste, inseamna ca te-ai maritat cu un eunuc.Cere-i sa faca schimbare de sex, sau schimba tu flecustetul lui pe ceva mai de Doamne ajuta.Mai, tu esti femeie desteapta.Daca te duci la piata sa cumperi morcovi, nu da toti banii pe ma(i) rar
Ioana007
Postat pe 10 Decembrie 2008 11:45
asta e raspunsul meu....se potiveste

http://www.youtube.com/watch?v=amD2k9mUjqk&NR=1
karmenrosa
Postat pe 12 Ianuarie 2009 14:22
eu cred ca ii umbli prea mult in coarne! Nu mai initia tu nimic, du-te cu prietenele, du-te singura la bunici sau unde vrei, nu-l mai suna, lasa-l in pace. Cand te suna spune-i unde esti ca si cum e ceva normal, si chiar e ! Pai tu te scurgi cum sa ii faci pe plac si lui nici ca ii pasa? AM avut si eu asa o experienta si crede-ma ca regret, ca nu a meritat! Nimic nu era bine, de ce ii umblam mai mult in mofturi, de aceea se inmulteau progresiv! Vrei sa innebunesti inainte de vreme? AI viata inainte, cauta pe altcineva, mai cu pofta de viata! Daca vrei mai mult, atunci ai gresit persoana! El nu vrea nimic, se pare, nimic cu tine! TU de ce vrei ceva cu el? Nu ai demnitate?
Du-te la o sala de sport si sa vezi ce bine o sa te simti! Nu esti sclava lui sau...esti?
calla
Postat pe 7 Februarie 2009 16:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sex cu probleme 111 De la: sophia 6 August 2009 21:20
iubire?!...sau,prostie?! 391 De la: SAL 23 Ianuarie 2012 12:45
La Targu Mures 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 13:10
Ce parere aveti? 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:10
nelamurire legata de divort 6 De la: crazyiam27 13 Decembrie 2008 13:35
Setari Cookie-uri