Ajutati-ma sa iau o hotarare buna pt viata mea !!!!

Nu are nicio sansa sa faca aceste lucruri.....suntem oameni totusi nu animale...
dollisima
Postat pe 11 Martie 2009 12:42
Ma respecta si ii este si teama de mine
dollisima
Postat pe 11 Martie 2009 12:44
Buna!
Raspunsul il stii cu siguranta!probabil te vei gandi ca daca iti spun sa te desparti de el sunt rea,egoista....nu sunt
mai stiu ca vei suferi,de fapt suferi si acum si te doare....si iti mai spun ca te va durea mult timp de acum incolo dar....
nu ai nevoie de un astfel de barbat alaturi,cu siguranta meriti mai mult...si mai stiu ceva....nu este deloc confortabil sa fii singura...de asta iti este frica si...va veni o zi in care vei regreta ca nu ai facut pasul mai devreme.nu astepta acea zi... poate va fi prea tarziu.
Ai o singura viata,asta este cel mai important lucru,iar daca acum nu esti fericita...nu vei fi niciodata alaturi de acest barbat. Sunt atat de putine momente in viata cand suntem pe deplin fericiti,incat este pacat sa traiesti aceasta nefericire.Mult curaj!!!
Decizia iti apartine!!!
Iti doresc tot binele din lume si sa fii fericita!!!
garbo004657
Postat pe 9 Iunie 2009 09:55
buna draga mea!
am ramas socata cand ti-am citit msg.....credeam ca eu l-am scris ,si nu-mi aduc aminte...sau ca am o pierde de memorie.....
Traiec acelasi lucru...la fel de harnic....nici nu ma lasa sa gatesc,sa fac curat...el face totul.....desi el merge la servici pana dupa-masa.....iar eu sunt doar la facultate....la fel si la mine..era un inger...un barbat de care nu credeam ca am sa mai gasesc...frumos....foarte ingrijit....stia sa fie si un vagabond(cu altii) dar si un finut.....acum insa....nu mai inteleg ce s-a intamplat cu viata mea.....reprosuri..certuri..interziceri....a ajuns chiar sa dea in mine....cand i-am zis foarte clar ca s-a terminat..ca eu nu merit asta..nu am fost crescuta cu injuraturile astea...cu batai.....a meditat si m-a rugat sa ii mai dau o sansa sa-mi arate ca se poate schimba din nou......intr-adevar s-a schimbat..daar ma intreb mereu..daca face asta pt ca simte sa faca asa...sau pt ca se forteaza sa fie altfel?
rational stiu ce am de facut...sentimental e mereu mai greu.....dar cred ca cel mai bn e sa punem capat...relatiile in care e nevoie de asemenea eforturi ca sa dureze....nu pot dura l nesfarsit.....trebuie sa fie intelegere.....acceptare.....sa poti fii tu insuti si sa stii ca orice ti-ar place sa faci nu l-ar deranja.....altfel...din reprosuri sau interziceri,la un moment dat unul isi va da seama ca nu mai poate...si il va ura pe celalat...eu asa vad lucrurile..incerc sa-i explic si lui..dar bineinteles...el ma contrazice...zice ca e gelos doar...ca nu-mi va mai interzice unele lucruri..si ca nu-l deranjeaza nimik...cum spuneam..rational e usor....sentimental..aproape imposibil dupa atatia ani....dar astept sa-mi raspunzi ce ai facut tu...te pup
Klara
Deea_XXX
Postat pe 9 Iunie 2009 13:10
Nu va iubeste.El este tipul universal, un fel de face totul, iar voi sunteti accesoriile lui.De regula, cu accesoriile poti sa faci ce vrei.Sa le pui si la pantofi sau sa calci pe ele.
Ioana007
Postat pe 9 Iunie 2009 18:38
buna , ti-am citit mesajul
sunt de parere ca nimeni nu poate lua o hotarare pt. tine .
Am 20 de ani de casnicie , sotul meu s-a purtat mai urat decat descrii , nu puteam sa ies cu prietenele .
De la servici mergeam in delegatii , cam de 2 ori pe luna , imatineaza-ti ce scandal facea , era de o gelozie de nedesscris.
Am inceput sa nu ma mai intereseze gelozia lui, sa ies cu prietenele , sa intarzii acasa daca am chef, sa nu il mai bag in seama , spunandu-i ca ,, daca nu iti convine divorteaza". O buna bucata de vreme ne-am certat aproape in fiecare zi , acum s-a schimbat total , nu imi mai spune nimic ,pot sa merg unde vreau fara sa ne mai certam .
Ideea este sa il tratezi la fel cum te trateaza si el si astfel va ceda , asta daca il iubesti indeajuns si daca si el te iubeste.
garbo_lumy
Postat pe 30 Iunie 2009 15:28
Draga mea cred cu tarie ca trebuie sa uiti acest individ care, prin comportamentul lui posesiv te distruge.Nu se iubste decat pe el si are nevoie doar de cineva care sa-l slugareasca si nu te considera demna de a sta langa el.Daca i-ai dat in timpul de cand l-ai cunoscut detalii despre situatia ta financiara,in cazul in care e una buna atunci motivul e clar.Daca vei mai cunoaste alt individ,incearca sa-l cunosti bine si cauta sa afli de la prietenii si cunostintele aceluia ce fel de om este.Nu te merita.Acesti crai care schimba sau folosesc fetele doar pentru a arata de ce sunt in stare trebuie ocoliti.Arunca la gunoi sentimentele pentru el,ridica capul sus si privirea spre ziua de maine.Eu ma ghidez dupa Scarlet din" Pe aripile vantului":"La urma
urmei si maine e o zi! Sau Va rasarii soarele si pe strada mea!"





Dalimi
Postat pe 30 Iunie 2009 18:12
Am uitat sa-ti spun ca am 29 de ani langa acelasi barbat caruia i-am spus de la inceput ca atunci cand am semnat nu am semnat sa fiu agresata,jignita si umilita si uite ca au trecut anii,insa am fost atenta la fiecare gest,vorba,atitudine si numai apoi am zis da .Ce este al tau e pus deoparte si nu trebuie sa te muti cu respectivul pana nu-l cunosti destul.
Dalimi
Postat pe 30 Iunie 2009 18:20
De la: garbo_lumy, la data 2009-06-30 15:28:08Am inceput sa nu ma mai intereseze gelozia lui, sa ies cu prietenele , sa intarzii acasa daca am chef, sa nu il mai bag in seama , spunandu-i ca ,, daca nu iti convine divorteaza". O buna bucata de vreme ne-am certat aproape in fiecare zi , acum s-a schimbat total , nu imi mai spune nimic ,pot sa merg unde vreau fara sa ne mai certam .
Ideea este sa il tratezi la fel cum te trateaza si el si astfel va ceda , asta daca il iubesti indeajuns si daca si el te iubeste.


adica ati avut 20 de certuri si scandaluri si acum este fiecare cu aia ma-sii, cum ar veni, da' voi va iubiti?!!
si parca iti este si usor perpendicular daca divorteaza sau nu?

draga lumy, imi dai voie sa nu cred in viabilitatea acestei casnicii si ca in niciun caz nu poate servi ca model?
sau poate ai omis sa ne spui ceva

tulipe
Postat pe 30 Iunie 2009 18:32
Ce rabdare ai putut sa ai!!!
Micass
Postat pe 30 Iunie 2009 19:22
astea-s SF-uri...
kyra
Postat pe 30 Iunie 2009 19:24
sa faci compromisuri pt cine merita, si este capabil sa faca la rindul sau alte compromisuri
crezi ca merita?
SToian_Constanta
Postat pe 30 Iunie 2009 20:36
Eu am inteles de la lumy ca problema a fost la inceput, "pentru o buna bucata de vreme", dar ca s-a rezolvt si acum au deja 20 de ani impreuna...
Eva_Eva
Postat pe 1 Iulie 2009 03:42
De la: Deea_XXX, la data 2009-06-09 13:10:43buna draga mea!
am ramas socata cand ti-am citit msg.....credeam ca eu l-am scris ,si nu-mi aduc aminte...sau ca am o pierde de memorie.....
Traiec acelasi lucru...la fel de harnic....nici nu ma lasa sa gatesc,sa fac curat...el face totul.....desi el merge la servici pana dupa-masa.....iar eu sunt doar la facultate....la fel si la mine..era un inger...un barbat de care nu credeam ca am sa mai gasesc...frumos....foarte ingrijit....stia sa fie si un vagabond(cu altii) dar si un finut.....acum insa....nu mai inteleg ce s-a intamplat cu viata mea.....reprosuri..certuri..interziceri....a ajuns chiar sa dea in mine....cand i-am zis foarte clar ca s-a terminat..ca eu nu merit asta..nu am fost crescuta cu injuraturile astea...cu batai.....a meditat si m-a rugat sa ii mai dau o sansa sa-mi arate ca se poate schimba din nou......intr-adevar s-a schimbat..daar ma intreb mereu..daca face asta pt ca simte sa faca asa...sau pt ca se forteaza sa fie altfel?
rational stiu ce am de facut...sentimental e mereu mai greu.....dar cred ca cel mai bn e sa punem capat...relatiile in care e nevoie de asemenea eforturi ca sa dureze....nu pot dura l nesfarsit.....trebuie sa fie intelegere.....acceptare.....sa poti fii tu insuti si sa stii ca orice ti-ar place sa faci nu l-ar deranja.....altfel...din reprosuri sau interziceri,la un moment dat unul isi va da seama ca nu mai poate...si il va ura pe celalat...eu asa vad lucrurile..incerc sa-i explic si lui..dar bineinteles...el ma contrazice...zice ca e gelos doar...ca nu-mi va mai interzice unele lucruri..si ca nu-l deranjeaza nimik...cum spuneam..rational e usor....sentimental..aproape imposibil dupa atatia ani....dar astept sa-mi raspunzi ce ai facut tu...te pup
Klara


Cherchez la femme! sau psihologul...!
Brain
Postat pe 1 Iulie 2009 15:01
Daca ceea ce ai povestit si sustii in continuare nu este o simpla fictiune. Nu este dorinta ta de scrie si iti incerci norocul cu o poveste, o poveste dura, obsesiva, adevarat cosmar....
Sfatul meu este nu transforma o poveste de iubire intrun cosmar.
Daca este reala povestea,dar inca te mai gandesti, inca mai speri intro schimbare in bine, atunci incearca un dialog civilizat cu el. Hotararea doar tie iti apartine.
Bafta!!!
anca_53
Postat pe 6 Iulie 2009 13:15
o relatie se bazeaza in primul rand pe respect reciproc si incredere
malyka
Postat pe 6 Iulie 2009 13:37
Se bazeaza pe memorie.Nu ai observat ca de cele mai multe ori, ceea ce spui tu este uitat foarte repede?
Ioana007
Postat pe 6 Iulie 2009 15:43


GabyTudorache are perfecta dreptate: durerea psihica provocata de un caracter meschin nu poate fi compensata de trecatoarele clipe de tandrete. Nu esti proprietatea nimanui si cine ne te accepta "asa cum esti" (cu trecutul tau, cu prietenii vechi, etc) nu are niciun drept sa-ti dicteze "cum sa traiesti in viitor". Fii ferma iar daca nu are "resurse interioare" sa te 'accepte asa cum esti", ... pleaca pe drumul pe care TE SIMTI TU INSUSI.
garbo007205
Postat pe 7 Iulie 2009 08:36
E usor sa dai sfaturi, e mai greu sa faci ceea ce altcineva iti cere. E usor atinci cind nu iubesti, e greu cind lumea iti spune ,,lasa-l,,. Da...totusi daca stii ca iubesti, daca stii ca iubeste, daca vrei sa stii ce se intimpla cu voi cauta motivul pentru care si-a schimbat comportamentul. Sigur este un vinovat(mama, sora, anturajul) iti spun din propria experienta. Trebuie sa te concentrezi, sa te gindesti ce e mai bine pt. tine, sa evaluezi situatia si sa stii daca poti avea o influenta asupra lui, daca te-a iubit sau daca te mai iubeste. Nu exista o reteta, intuitia ta e cea mai potrivita, deoarece remuscarile sunt insuportabile si daca vei constientiza ca tu esti vinovata vei merge f.f. greu mai departe.
iulia_rac
Postat pe 7 Iulie 2009 14:50
Un vinovat... El este singurul vinovat daca se lasa influientat de familie sau de anturaj.
Viata este frumoasa daca o traiesti in respect reciproc , dragoste reciproca, incredere reciproca.
Decat vai de noi,... mai bine vai de mine.
anca_53
Postat pe 7 Iulie 2009 15:19
Draga mea o intrebare;iti este bine acum cu el ?din cate constat eu nu. Atunci de ce sa mai persisti intr-o relatie care nu iti aduce decat semne de intrebare ?si ,de ce sa nu iti vezi de drumul tau si el de al lui? in plus am inteles ca ai mai divortat o data ,banuiesc ca ai suferit si atunci,altfel nu ai fi divortat ,cred,si atunci o alta intrebare;iti place sa suferi?cate vieti crezi ca avem ,eu nu cunosc decat una .Imagineaza-ti un scenariu.Te casatoresti cu'' el''',si o sa aveti un copil,iar tu vei fii la fel de nefericita si probabil totul s-ar amplifica datorita copilului,ti-ar fi mai usor atunci? nu cred .Cu cat trece timpul o sa-ti fie si mai greu,dar viata ta nu se termina la el ,tu trebuie sa mergi mai departesa iti vezi de viata ta ,nu merita sa te agati de relatia asta,gasind tot felulde pretexte.Este adevarat ca toti avem defecte si calitati,si ca tebuie sa vedem partea buna a lucrurilor,corect,dar cad lucrurile rele fie ele si putine ne fac rau....atunci ele trebuiesc eliminate.Promisiuni,da frumos ,putem promite dar sa fim in stare sa ne tinem de ele ar fi minunat ,dar aici este vb de caracter,si cu acesta te nasti.Tu este un om bun care filtreaza totul prin suflet,si vei avea mult de suferitdaca te vei agata de relatia asta care te sleieste sufleteste.Iar daca nu renunti tu probabil o va face el .Exista pericolul pt tine sa nu mai ai incredere in nici un barbat o perioada,dar vei fii mult mai linistita,crede-ma.Timpul vindeca tot.Capul sus esti o femeie puternica,si nu permite nimanui sa nu creada asta despre tine,altfel tu vei suferii iar ''el ''sau altcineva va profita.Nu merita draga mea sa suferi,ai dreptul si tu,la un barbat care sa te faca sa te simti femeie,nu vinovata ca esti femeie ci mandra de asta.bafta!
elenavasyle
Postat pe 7 Iulie 2009 15:51
ami pare rau sa aud asa ceva...
mada_luci94
Postat pe 7 Iulie 2009 20:47
in cazul tau ar fi mai bine sa te intrebi singura daka ai reusi sa suporti toata viatza asa ceva?dk da inseamna k il iubesti mult dk nu iti dau un sfat parasestel,nu ii ultimul barbat si viatza merge inainte peste multe se poate trece si problemele se infrunta!iti urez succes si o viatza mai buna!
daniela24
Postat pe 14 Iulie 2009 01:23


FII DEMNA !
Sincer, chiar nu se merita sa iti irosesti viata langa un astfel de barbat.
Incearca sa fii fericita...dar nu langa EL...
biatrice30
Postat pe 20 Iulie 2009 00:50
lupta pt fericirea ta...ai pierdut si alt timp in fosta casnicie...nu mai lasa timpul sa treak in zadar...nu se mai intoarce...da-ti okzia sa fi iubita,respectata,alintata...bucura-te de cel mai mic detaliu din jurul tau...fii optimista....toti avem dreptul la fericire...nu te agata de o usa nesigura, intorcand spatele unor usi care te pot surprinde placut in viitor...inarmeaza-te cu siguranta a ceea ce crezi k vrei sa ai, ce ti se potriveste, cu siguranta de sine si fa ceva bun pt u,,,pt k dak u nu o vei face,nmn nu o va face pt u..

ana_lisse2000
Postat pe 17 August 2009 11:53
Daca te respecti ca om si te uiti la sufletelul de langa tine,trimite-l la mamicuta lui,iar tu ia viata cu mult curaj in brate si schimba poteca.Atat timp cat esti in putere,cu toate greutatile,vei reusi sa iesi la liman si garantat vei fi mandra de tine.Nu iti ridica nimeni statuie daca stai si suporti o viata de chin.Capul sus si mult curaj de fa o vizita la un av si scapa de orori.Viata e facuta sa fie traita nu slugarita.
Dalimi
Postat pe 17 August 2009 12:03
din pacate si eu aceas drama chiar mai rau ;ma-am casatorit la 18 ani la 20 am si divortat ,a rezulat un cpopiil minunat ,dupa multa suferinta eu cu el in viata asta cruda ,si rea am gasit un minunat om ,care din pacate dupa 5 ani ,a murit ... si iar am ramas trista si suparata alaturi de minunatul meu fiu.anul trecut,am intalnit o persoana si la fel a fost cu chip de inger si suflet de demon,bautura,servici nu,si multe vb urate ,jigniri,umilinta .......etc am decis sa ma omor ca suferinta si greutatile au pus stapanire pe mine ce sa fac?am luat un pumn de medicamente am ajuns la spital siiiiii?toata lumea da sfaturii ,spune fa asa ,dar noi?ce facem?e greu ,viata e grea si dura ,ce sa fac? ma intreb mereu ?dar cand te afli tu in postura asta este enorm de greu,te inteleg ,dar nu mai noi stim durerea ,....
valicutza_33_yahoo_com
Postat pe 19 August 2009 18:08
De la: valicutza_33_yahoo_com, la data 2009-08-19 18:08:36din pacate si eu aceas drama chiar mai rau ;ma-am casatorit la 18 ani la 20 am si divortat ,a rezulat un cpopiil minunat ,dupa multa suferinta eu cu el in viata asta cruda ,si rea am gasit un minunat om ,care din pacate dupa 5 ani ,a murit ... si iar am ramas trista si suparata alaturi de minunatul meu fiu.anul trecut,am intalnit o persoana si la fel a fost cu chip de inger si suflet de demon,bautura,servici nu,si multe vb urate ,jigniri,umilinta .......etc am decis sa ma omor ca suferinta si greutatile au pus stapanire pe mine ce sa fac?am luat un pumn de medicamente am ajuns la spital siiiiii?toata lumea da sfaturii ,spune fa asa ,dar noi?ce facem?e greu ,viata e grea si dura ,ce sa fac? ma intreb mereu ?dar cand te afli tu in postura asta este enorm de greu,te inteleg ,dar nu mai noi stim durerea ,....


Doamne fereste, si pt cine sa te omori..pt un nenorocit care bea si te jigneste, care nu stie sa te aprecieze, te omori pt el si lasi in urma un suflet nevinovat al copilului tau, chiar nu gandesti???oricat ar fi de greu, numai uitandu-te la minunea ta de copil si o sa gasesti puterea sa mergi mai departe, sa lupti cu toate fortele sa schimbi ceva, si ar trebui sa incepi prin a schimba persoana cu care esti...si stii tu vorba aia, raul trebuie starpit de la radacina, de ce sa o mai lungesti si sa te chinui, durerea e mare dar tu esti puternica si poti sa o iei oricand de la capat, asa cum ai mai facut-o, meriti sa fii fericita, da langa asa un om garantat nu esti si nu vei fi niciodata fericita...crezi k iti va fi mai greu fara el, mai rau decat acum crezi k se poate??eu asa gandesc intotdeauna...se poate mai rau de atat?si atunci ai sa vezi singura cum iti este mai bine...trebuie sa crezi in tine mai mult decat in oricine,
garbo002556
Postat pe 6 Octombrie 2009 15:53
Am citi ce ai spus.Parerea mea este sa gandesti cu mintea si nu cu sufletul.Sufletul si inima iti va spune k el este bun,te iubeste,dar mintea cum te jigneste,cum te trateaza
Gandestete ca intr-o zi din gelozie poate sa te omoare sau alte chestii
Pleaca de la el ,vorbiti de la distanta,spuneti-va problemele si apoi te decizi daca sa fii cu el sau nu.Sau fa cum crezi tu k este mai bn pt tine.Mult noroc
fatmezhara
Postat pe 6 Octombrie 2009 19:49
Draga mea nu am avut rabdare sa-ti citesc tot manuscrisu ,dar inca din primele randuri m-ai lamurit....1.Relatia ta cu prietenul tau ,la distanta nu duce nicaieri.Sigur o sa ma intrebi dece:tu ai nevoie de un barbat original langa tine nu de o fantoma.2.Crezi ca acest barbat e andragostit atat de tare ancat doar pe tine te are ....la distanta? Mai gandestete.3.Dece nu te ia acolo unde e si el,pentru ca nu vrea sa te aiba aproape,parerea mea spun asta ca si eu am trait o poveste similara cu a ta.Se spune ca :Boala lunga ,moarte sigura in toate aspectele vieti.Probabil ca tu faci prea multe sacrificii pentru acest domn care nu te merita ,el stie asta si sincer nu va crede ca tu al iubesti si vrei sa fii doar a lui el va crede contrariu.....CEL CARE NU TE MERITA NU TREBUIE SA-L ASTEPTI.In timp de un an, antr-o relatie e suficient sa sti ce vreti.....destul cu probele.SUCCES PE VIITOR SI MAI MULTA PERSONALITATE.
maria24
Postat pe 7 Octombrie 2009 18:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat 2 De la: lostangel86 17 Octombrie 2008 15:39
Eu cred ca daca il rogi pe Dumnezeu sa te ajute ca sa mergi pe drumul drept si sa te supui lui,omul are devii puternic si nu i-ar mai pasa de gurile rele si le-ar lasa sa vorbeasca singure pana le-ar sari ochii 17 De la: ingerasulluptator 12 Martie 2013 23:42
E limba romana-i proasta ca ne lasa si pamantul rau ca ne suporta? 20 De la: tutankhamon 27 Ianuarie 2010 01:09
CUM II INTEGRAM PE HANDICAPATI IN SOCIETATE 21 De la: marialeia 26 August 2012 16:17
Impas... 21 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 23:48
Setari Cookie-uri