Nu mai am chef de nimic

nu mai am chef de munca, nu mai am chef de iesit in oras, nu mai am chef sa am grija de mine, nu mai am chef de prieteni. aca as putea sa zac ca o leguma tot timpul ar fi perfect. nu stiu ce se intampla cu mine. sunt tot timpul trista. singurele momente cand ma simt ok sunt atunci cand beau, cand beau mult. incerc sa nu exagerez sa nu o dau in altele, dar iesirile mele in oras au devenit conditionate de alcool din plin. stiu ca nu e bine, dar nu gasesc in mmine puterea necesara, sa ma ridic. ce pot sa fac? ati trecut vreodata printr-o astfel de perioada.
Crina_12
Postat pe 3 August 2008 13:49
trateaza intai cauza..Ceea ce e traiesti tu acum nu e decat un efect
laura_bella36
Postat pe 3 August 2008 14:19
nu ai scris ce varsta ai....?ti s-a intamplat ceva anume? sau e doar o stare de plictiseala? pot sa-ti spun ca am trecut prin ceva asemanator la 22 de ani...adica ieseam in oras cu prietena mea, beam,veneam acasa dimineata, faceam un dus si plecam la servici,asta a tinut cam 3 luni, dupa care m-am plictisit de viata de noapte si alcool, am preferat sa recuperez noptile pierdute prin odihna. o sa-ti treaca, dar depinde si de tine, sa nu cazi in extrema cealalta. mai tine-ma te rog la curent cu ce faci, poate pot sa te ajut, macar prin vorbe. iti doresc sa poti judeca limpede si sa fii puternica, succes
alinamateoc
Postat pe 4 August 2008 13:36
parerea mea e ca exista un motiv pe care chiar daca nu vrei sa il vezi e ascuns acolo pe undeva...
reflecteaza asupra viaetii tale pentru ca mie nu mi se pare normal ceea ce se intampla cu tine, mai ales daca ejti tanara si ai toata viata inainte..
asteptam sa ne dai de veste
black_girl
Postat pe 4 August 2008 16:16
sigur este un motiv....
si eu trec prin asta chiar acum! ma trezesc la ore tarziii ziua, nu am chef de nimic, sunt dezamagita de toata si nu mai am incredere in mine. Dar toate astea pt. ca am pus eu capat unei relatii bolnavicioase ce a durat 4 ani. La inceput m-am simtit bine dar de cateva zile sunt daramata. Sunt de obicei o fire vesela si echilibrata...acum sunt trista si nu am chef de nimic.
Beye
Postat pe 13 August 2008 13:53
Draga be daca ai pus capat acelei reletii bolnavicioase nu ar trebui sa te smti mai bine?si nu doar pentru cateva zile???
nu te supara dar te intreb: ori faptul k ai pus punct te face sa te simti asa?ori iti placea mai mult sa fii legata de pers aia care " iti facea rau"?te intreb si poti sa nu imi raspunzi, e dreptul tau...
black_girl
Postat pe 13 August 2008 18:16
Ar fi multe de spus...nu el este cauza....
Eu l-am parasit ...si am lasat o urma de respect, el nu dar nu asta e problema!!! Problema este ca am descoperit ca aveam dreptate, asta e problema si asta ma framanta!
Beye
Postat pe 14 August 2008 15:39
uita ce a fost urat inainte de a incepe ceva nou. gaseste hoby acolo in adancul tau sau redescopera ceea ce uitase-i inainte de prapastie... schimba ceva din look-ul tau exterior, poate fi doar si coafura sau culoarea prietenilor, uita-te in oglinda, admira-te si repet gaseste sa faci ceva ce iti face placere deosebita, fa-ti manichiura, vorbeste cu prieteni adevarati la telefon si indeparteaza gandul de la bautura... stiu ca e greu dar vei reusi
mitzura
Postat pe 14 August 2008 19:45
Draga mea, NU TE DISTRUGE SINGURA !
Incearca sa treci peste aceasta trecatoare stare...
CAPUL SUS !!!
sophia1971
Postat pe 16 August 2008 22:59
momentele prin care treci sunt rezultatele unei crize depresive incearca sa gasesti cauzele care au dus la declansarea ei poate fii singuratatea sau o deceptie pe plan emotional sau sentimental ,o durere ascunsa in tine sau un trecut ce te apasa inca .
Nu ai precizat nimic despre tine incearca sa te descrii un pic mai mult,cat despre alcool primul pas al fii sa renunti definitiv la el daca nu iti doresti ca si corpul tau sa se autodistruga
yavrum
Postat pe 16 August 2008 23:13
crina, un singur remediu: zambaste si ,vezi ca viata e frumoasa cand primesti un zambet drept raspuna. si tu, trebuie sa ai grija de tine. adica sa te iubesti. lasa alcoolul. asta e un prieten mincinos . mama ei de bautura chiar nu inteleg de ce o preferati drept tovaras.
si_totusi
Postat pe 17 August 2008 00:06
ce e lasitatea? ce e lipsa de vointa? ce e acest mod de a trai? dati-va doua palme in fata oglinzii si priviti la voi cat de urate sunteti cand , nu luptati pentru viata . poate nu e frumoasa, poate vrem mai mult, poate dorim sa fim intelese insa, nu asa. nu abandonand.
si_totusi
Postat pe 17 August 2008 00:11
Suzuki se ducea cu calul la pasune.Deodata vede pe marginea santului, o femeie beata moarta.Un caine, o lingea la gura si ea, in delirul ei ii spunea acestuia:
-Nu ma mai linge dragul meu atata, ca ma umpli de purici si de capuse.

Postat pe 17 August 2008 07:43
De la: Crina_12, la data 2008-08-03 13:49:01nu mai am chef de munca, nu mai am chef de iesit in oras, nu mai am chef sa am grija de mine, nu mai am chef de prieteni. aca as putea sa zac ca o leguma tot timpul ar fi perfect. nu stiu ce se intampla cu mine. sunt tot timpul trista. singurele momente cand ma simt ok sunt atunci cand beau, cand beau mult. incerc sa nu exagerez sa nu o dau in altele, dar iesirile mele in oras au devenit conditionate de alcool din plin. stiu ca nu e bine, dar nu gasesc in mmine puterea necesara, sa ma ridic. ce pot sa fac? ati trecut vreodata printr-o astfel de perioada.




crina...toate astea...ar trebui sa aibe si o cauza...
ca...nu pot crede ca te-a lovit asa din senin...dragostea de alcoohol...asa peste noapte...
povestea ta...cuprinde foarte putine amanunte...pt a putea fi discutata...cu adevarat...
daca nu mai dai amanunte...nu stiu in ce masura putem diseca ...povestea asta...
ai cumva...deceptii...?...daca da...de ce natura...???
iertare ca intreb...dar...asa cum spuneam...nu pot crede ca te-a lovit doru` de alcoohol...asa...din senin...asteptam...daca si tu crezi ca merita...ceva detalii...
daca nu poti da...sincer...nu stiu cine ar putea gasi...cauza..
ovidiu42
Postat pe 17 August 2008 13:19
care e intrebarea??
sophia
Postat pe 17 August 2008 18:55
care n-are chef de nik?? bv lui, sa se dea cu capu de pereti..
astai viata cu bune si cu rele
sophia
Postat pe 17 August 2008 18:57
oOo acest mesaj este bineinteles cu dedicatie pt baghera & Z00
sophia
Postat pe 17 August 2008 22:51
Z00=baghera's company= baghera's friends
sophia
Postat pe 17 August 2008 22:52
Crina 12, nu te speria. Multora ni se intampla sa "cadem psihic". Gaseste motive sa poti merge mai departe, nu dispera sub nici o forma. Alcoolul nu iti rezolva problemele, din contra iti face mai rau. Din ce cauza ai ajuns in acest impas? Pot sa fie foarte multe motive. Dedica-ti timpul liber citind, ascultand muzica preferata (nu genuri care te deprima,ci de petrecere sau voie buna), ceva care sa te ajute sa iesi din acest impas. Poate o plimbare in parc, poti admira pomii, pasarile, animalele de companie. Viata e totusi frumoasa si merita traita. Priveste cu atentie in jurul tau.

Postat pe 18 August 2008 12:38
Am trecut printr.o perioada asemanatoare la varsta de 18 ani..pot sa spun ca inteleg perfect cum te simti,ceea ce aveam eu se numea depresie profunda pentru care a trebuit sa fac un an de tratament medicamentos..nu stiu daca pastilele sau trecere timpului m.au ajutat mai mult,dar dupa acea perioada pot spune k mi.a fost mai bine si acum sunt o persoana normala..dificil este atunci knd treci prin o astfel de perioada faptul k nu te poti ajuta singura,nu intelegi ce ti se intampla, ai vrea sa ceri ajutor , dar nu stii ce sa ceri...imi amintesc k nici macar nu reuseam sa exprim ce simt ..cauza depresiei o stii doar tu..e undeva in adancul sufletului tau,acum poate k iti este greu sa o intelegi- la mine a fost vorba de o despartire,cam prea dura,de cineva drag pt mine..credeam k depasisem momentul,dar in suflet am pastrat amaraciunea clipelor acelea si la vreo cateva luni de la acel eveniment simteam pur si simplu k nu mai am pt ce trai..nu.i mai vedeam rostul nici unui lucru..oricat de banal ar fi fost.sfatul meu este sa mergi la un psiholog si daca e nevoie chiar la un psihiatru.Iti tin pumnii sa ai rabdare si multa incredere k totul se va rezolva cu bine.
selena21
Postat pe 18 August 2008 13:27
EU stiu cum este sa nu mai simti nimic, sa nu mai vrei nimic, sa crezi ca nu mai ai putere sa mergi mai departe....am stat 6 luni in casa ascunsa de lume, ascunsa de mine...nu este usor pentru nimeni...tuturor ni se intampla la un moment dat...dar TU ca si noi ceilalti ai puterea sa treci, sa mergi mai departe...iti trebuie curaj...si o privire inainte...ATAT doar !!!
aaaa....alcoolul dauneaza grav sanatatii ...iar medicamentele sunt cam scumpe in Romania !!!
vicutza2006
Postat pe 28 August 2008 14:11
Cand spui ca nu mai ai chef de nimic, verifica daca ai facut totusi ceva.Protestul se poate naste din cauza asta, si este o scuza pentru ca ti-e lene.A incercat careva dintre voi sa faca un mileu?Si dupa ce l-a facut sa-l arunce ca o carpa pentru sters parchetul?Va spun numai voua.Mileul acela are ceva din sufletul vostru, un pic de dragoste.Ati vazut cand faci mancare si pui ca ingredient putina dragoste, cu ce placere o mancati cu totii?V-ati intrebat de ce iese mancarea asa buna facuta de mamele voastre?Atunci cum puteti sa va plictisiti de nimic, cand miracolul este in jurul vostru?

Postat pe 29 August 2008 07:28
... uneori ca sa vezi miracolul e nevoie sa nu mai vezi nimic ....o vreme . Pe urma descoperi ca mai rau decat GOLUL nu poate fi.
blanca
Postat pe 30 August 2008 08:38
Ce gol?Umple golul cu miracol, si ai sa vezi ce bine este.De unde ei acest miracol?Din tine.

Postat pe 30 August 2008 17:03
Miracolul intotdeauna e in tine . Sau cel putin acolo incepe el . Eu am vazut destui oameni insa care nu-l mai pot vedea din cauza multor lucruri marunte pe care TREBUIE(?)sa le faca sau carora TREBUIE(?)sa li se supuna si care nu fac parte din miracolul lor ( pt ca miracolul e alcatuit din lucruri marunte- motiv pt care poate parea ceva de neglijat - dar care, pt fiecare are alta compozitie - asa ca miracolul meu poate fi pe alocuri asemanator cu al celuilalt dar privit cu atentie nu e niciodata acelasi) . Si-atunci ajung inevitabil la un moment in care se-ntreaba cine sunt ei.

PT Crina 12 : ai grija cu alcoolul ! Nu-ti adormi durerea si nemultumirea . Ele desi neplacute sunt o alarma pe care sufletul ti-o trimite . Un fel de a-ti cere sa cauti solutii!
blanca
Postat pe 31 August 2008 10:45
daca nu incercam sa ...cautam...miracolul...cred ca ...nu mai avem ...chef de...cautari...de...viata...de...multe...
si...atunci...avem o problema...
deci...trebuie sa ne gandim ...serios...la asta...
si...sa luam ...masurile ce se impun!!!
ovidiu42
Postat pe 31 August 2008 15:13
Crina, alcoolul este o forma de anestezie locala.Sigur, nu-ti poti inabusi problemele de cuplu cu coca -cola sau Pepsi light. Dar poti sa le analizezi cu ce vrei tu:Cu inima, capul sau picioarele(de aia se zicea in vechime, unde iti sta picioarele acolo iti sta si capul, asta ca o referire ca omul are picioarele destepte)si sa ajungi la o concluzie corecta.Sa nu te sperii daca gresesti.Si oamenii de stiinta ajung uneori la niste concluzii controversate si lamuresc problema lovindu-se cu pernele in cap.Asa descopera care are capul tare.

Postat pe 31 August 2008 20:29
nici eu nu mai am chef de nimic..., as bea si eu daca mi-ar place, dar nici macar cu asta nu ma alin.
ma gadesc cum as arata zburand ca deltaplanul....
ma gandesc cum ar fi sa am in jurul meu doar crini imperiali atunci cand dorm...
dar inca mai sper... si nu stiu pana cand...
ma doare ...si vad ca nu mai trece durerea asta...
destiny
Postat pe 10 Septembrie 2008 23:06
si daca s-ar sti cauza ...
sunt medicamente si eu nu stiu ca se poate trata?
destiny
Postat pe 10 Septembrie 2008 23:08
Cum arata avatarul tau, cred ca cel care are nevoie de tratament sunt eu.

Postat pe 11 Septembrie 2008 16:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E limba romana-i proasta ca ne lasa si pamantul rau ca ne suporta? 20 De la: tutankhamon 27 Ianuarie 2010 01:09
ajutorr DIVORT,COPIL,URA SI RAZBUNARE 30 De la: eUniversum 1 Iunie 2012 14:49
Topic ca sa ma racoresc/Ferice de cei care nu si/au crescut ei copiii. 49 De la: daria_pet 8 Octombrie 2009 14:08
nu mai stiu ce sa fac! pls help! 71 De la: japan 30 Martie 2010 14:50
O zi frumoasa 3 De la: machiajtatuaj 12 Aprilie 2012 10:34
Setari Cookie-uri