Cea mai grea decizie...

Am o problema mare de tot! M'am despartit de fostul meu prieten pentru ca mama sa se baga in relatia noastra. Am cunoscut pe altcineva. Ma face extrem de fericita. Si m'am si indragostit de el! Din vara, m'am impacat si cu fostul si merg in paralel. este groaznic, tin enorm la amandoi si nu stiu ce sa fac!?!? Fostul este dispus sa incepem o viata impreuna dar nu ma implineste sufleteste, chiar daca stiu ca din partea lui am stabilitate si siguranta. Iar cel de'al doilea, ma face sa simt ce nu am simtit niciodata! este omul la care am visat intotdeauna dar care nu'mi ofera siguranta, si ma refer strict la faptul ca'i place sa ia lucrurile incet si nu'si face planuri. Am ajuns la momentul in care nu mai am loc de intors si trebuie sa iau o hotarare. Un sfat, o parere, o opinie din experiente proprii sunt bine venite

Postat pe 26 Noiembrie 2008 00:35
Adica mai pe scurt:ce este mai important? sa iubesti sau sa fi iubita? te indragostesti usor ? pt ca daca esti adepta marii iubiri oricat te-ar iubi el tu tot nu vei fi fericita.

Postat pe 12 Martie 2009 23:22
Conform legilor lui Murphy, orice decizie ai sa iei, tot prost are sa mearga.
Ioana007
Postat pe 16 Martie 2009 17:09
nu stiu, dom'le... eu cand incep cu unul ceva este musai sa se fi terminat cu altul. cum naiba sa fii intima cu doi? ce-i aia?
gianiblue
Postat pe 16 Martie 2009 19:11
De la: gianiblue, la data 2009-03-16 19:11:35nu stiu, dom'le... eu cand incep cu unul ceva este musai sa se fi terminat cu altul. cum naiba sa fii intima cu doi? ce-i aia?


se cheama cu fundul in 2 barci!!!

unele femei adopta tactica asta..sau cea cu mai multe barci!!daca se poate ....de ce nu? (isi zic ele)
e valabil si pt barbati!!

oricum e aiurea....dar perversitatea unora dintre noi atinge cote inimaginabile!!!!
superbus
Postat pe 16 Martie 2009 21:44
Cred ca ar trebui sa-ti dai seama ca acea stabilitate de care vorbesti tu,nu e nelimitata si nici neconditionata.Inteleg ca primul e de o conditie sociala peste a ta,motiv pt.care si mama lui s-a opus(stiu mamele ce stiu).Daca ramai cu primul,nu-ti va lipsi nimic atata vreme cat vei fi cu el.Intrucat sentimentele pt.el nu sunt profunde,vei fi mereu tentata sa-l inseli,iar daca vei fi prinsa,ai putea sa ajungi mai jos decat esti acum.Gandeste-te:familie,copii,divort,tutela...Iti vei disputa problemele in instanta cu un tip cu bani,nu?Grija mare!Cel de-al doilea se poarta excelent cu tine.Vrea s-o ia incet pt.ca chiar asa se consolideaza o relatie,in timp...De ce te grabesti?Esti prea batrana?Orice varsta ai avea,trebuie sa ai rabdare.Foloseste timpul in care el vrea sa te cunoasca mai bine pt.a-l cunoaste si tu pe el.Cine stie?Poate vei descoperii si alte aspecte ale caracterului sau...Cel mai bun sfat:Orice decizie vei lua,sa nu te uiti ulterior inapoi!Astfel vei distruge tot,inclusiv pe tine.Bafta multa si ai grija.
liviu_k
Postat pe 24 Martie 2009 09:21
...da ai o problema,si eu sunt cam in aceeasi situatie, am avut o relatie de 15 ani cu prietenul meu, dar am avut ocazia sa plec din tara si sa lucrez,noi am stat impreuna, dar in ultimii 5 ani de cand lucrez in afara tarii, relatia a inceput sa mearga tot mai prost...veneam foarte des acasa, dar se pare ca prietenii l-au facut sa se schimbe..de fiecare data cand veneam acasa era tot mai diferit,si eu am intilnit pe cineva care intradevar ma iubea, imi oferea chiar si siguranta, dar inima mea il alegea tot pe fostul,chiar daca ma facut sa sufar, avea pe alta,si totusi...
Eu zic sa alegi pe cel pe care simti tu ca il vei vedea alaturi de tine toata viata, cel care te iubeste, si care iti va fii alaturi, e mai bine sa suferi o data, decit sa plingi in fiecare zi... Nicole....
24niki
Postat pe 24 Martie 2009 12:00
Este f usor sa dai sfaturi...de aceea eu ma cam feresc sa fac asta, insa pot sa-ti spun parerea mea!...Banii nu sunt totul in viata, poti fi extrem de fericita si fara sa invarti milioane , asta ti-o spun din experienta, cred ca sentimentele , dragostea pe care o simti pt unul dintre barbatii de care vorbesti(primul, sau al doilea..ce mai conteaza?), inclina balanta categoric in favoarea lui. Vrei o relatie in care sa te simti implinita material sau sufleteste?...atunci cand vei fi suficient de cinstita si curajoasa cu tine sa-ti raspunzi la intrebarea asta, vei sti si care este alegerea ta...nu pot decat sa-ti urez succes si sa "gandesti" cu inima!

Postat pe 24 Martie 2009 12:14
citesc si eu mesajul tau dupa mult timp, vad.
eu te inteleg. sunt oarecum in aceeasi situatie. sunt intr-o relatie de vreo 4 ani de zile,o relatie care nu a fost niciodata usoara. cu suisuri si coborasuri, cu despartiri si impacari, cu mutarea in alta tara etc. intre timp, intr-o vreme cand sufletul mi-era ranit din cauza lui...am intalnit un om care m-a ajutat sa supravietuiesc..si care mi-a fost alaturi desi de la distanta in toate momentele grele. pana a devenit drag sufletului meu mai mult decat un prieten..pana cand dragostea pt prietenul meu a palit.. si uite asa sunt in cumplita situatie de a fi cu cineva dar a visa la alta viata...pe care totusi nu am curajul sa o incep....
nu stiu ce sfat sa iti dau pt ca nici eu inca nu am gasit raspunsul.
daca il gasesti, spune-mi si mie
sorinara
Postat pe 24 Martie 2009 13:02
Sorinara,unele lucruri sunt mai complicate,de fapt noi le complicam,uneori inutil.Sa-ti spun un fapt real:O familie foarte saraca,dupa multi ani de stradanie a reusit sa cumpere un porc.In fiecare an,in ajunul Craciunului ajungeau la concluzia ca daca-l taie,il vor manca si...vor ramane fara.Toti din acel sat vor avea porc si in anul urmator,insa ei fiind foarte saraci nu vor mai putea sa-si mai cumpere altul.Au crutat porcul timp de 12 ani,dupa care acesta a murit.Cred ca ai putea sa intelegi ceva din asta.Bafta!Nu uita:viata e una singura si nu e foarte lunga,merita s-o traim din plin.
liviu_k
Postat pe 24 Martie 2009 16:50
un sfat nu sunt in masura sa-ti dau, dar cred ca vanghelis are dreptate, orice ai alege nu te va multumi, pt ca va fi mai putin decat ai acuma!
zambila
Postat pe 27 Martie 2009 08:44
Da si tu cu zarurile, si vezi la care pica sase-sase.Daca nu pica la nici unul, alege-l pe al treilea.Cred ca solutia asta este cea mai buna.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E loc pentru toata lumea,pe site-uri! 11 De la: quasaria 28 Noiembrie 2009 18:25
cum este sexul dupa 30 de ani? 177 De la: brasoveank 14 Mai 2009 16:30
l-am inselat, am luat gonoree 33 De la: tutankhamon 12 Februarie 2010 21:33
adoptia unui copil, dar nu permanenta 14 De la: quasaria 4 Ianuarie 2010 23:32
Divortul m-a impins spre patima alcoolismului 81 De la: prometeus_wife 9 Aprilie 2009 15:30
Setari Cookie-uri