ce sa fac?

Cristi , nu stiu de ce iti pui atatea intrebari,daca dupa toate ce spui tu sunt adevarate si ea totusi a plecat, incerca sa ai un raport civilizat cu ea pentru copiii, dar tu fa-ti viata ta. esti tanar si cu siguranta poti sa gasesti acea femeie care sa te iubesca si sa-ti iubesca si copii. Si eu am divortat, nu am copii, dar decat sa-l distrug sufleteste stand cu el fara nici un sentiment, am preferat sa ramanem prieteni dar fiecare cu strada lui.Sunt femei care iubesc mai mult bani decat orice altceva, nu trebuiesc condamnate, nu suntem noi in masura sa judecam pe nimeni, dar nu iti mai plange atat de mila.........esti fara maini , fara picioare,orb sau surd?esti unicul pe aceasta lume care are 2 copiii? mie un barbat ca si tine nu mi-ar trebui la usa.......nu vrea sa stea cu tine , vrea o alta viata.....fata pe aici tie drumul. Sau poate din ceea ce ai scris tu aici multe sunt inventii, altfel eu nu vad de ce te plangi atat, poate nici tu nu esti "ingerul" pe care l-ai descris tu.
giuliaalfio
Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:18
mersi
nu sunt un inger ,nu sunt un om perfect ,am si eu defectele mele
nu imi pling de mila ,cau o solutie,un sfat de la alti care au mai trecut prin asa ceva sau care poate sa ma ajute
mersi oricum pt toate
toti sunteti niste oameni draguti !
crysty016
Postat pe 26 Noiembrie 2008 19:09
Cristi, nu doar cu aceste lucruri se pastreaza o casnicie, o familie unita..., nici copii nu o incheaga suficient de mult, dupa cum ai simtit pe pielea ta...
***banii , nu au fost problema,***
***nu a dus lipsa de nimic ,petreceri ,iesiri,...***

Voi de ce v-ati casatorit? Din dragoste? Datorita banilor? V-a legat petrecerile? Sau ce? Din toate cele care v-au legat , daca ceva a disparut , atunci sigur motivul despartirii voastre a fost acela. Daca aparitia copiilor v-a unit si iubirea nu a fost una profunda, din partea amandorura, atunci acesta e motivul..Trebuie totusi sa identifici care a fost motivul ruperii legaturii voastre, pentru a nu ti se intampla la fel altadata.
Trebuie sa te analizezi pe tine, sa vezi ce fel de iubire iti doresti si aceea sa o cauti la cineva.
Riana_look
Postat pe 27 Noiembrie 2008 11:02
Si vreau sa-ti mai spun ceva...Gresesti atunci cand gandesti cu banii... Gandeste cu sufletul, al tau si al copiilor tai...
Daca vei gasi pe altcineva si vei gandi la fel...:
***banii , nu au fost problema,***
***nu a dus lipsa de nimic ,petreceri ,iesiri,***...
Fii sigur ca istoria se va repeta...
Ai doi copii... ce poate fi mai minunat?...
Banii vin si pleaca...
Copii vor ramane alaturi de tine mereu...de sufletul tau...
Deci nu esti singur!Profita de clipele de fericire impreuna cu copii tai...
Nu banii aduc fericirea!
Sunt oameni care si-ar scoate inima din piept pentru a avea un sufletel mic langa ei...
Bucurati-va impreuna de viata !

Riana_look
Postat pe 27 Noiembrie 2008 11:14
Vezi mai tu nu ai spus toata povestea de la inceput si nici adevaratele motive pt care vrei sa rupi legatura.Sa inteleg ca era o femeie care prefera petrecerile deci imatura pt ca atunci cand ai deja doi copii si mai sunt si mici nu-ti mai arde de petreceri.Am inteles din ce ai spus tu ca deja avea o aventura sau doua si ati stat si separat si nu a mers.Daca tu ai facut tot ce a fost posibil si ia nu a apreciat eforturile tale preferand sa fuga cat mai departe de tine nu vad de ce nu-ti vezi tu de copiii tai si sa-ti iei gandul de la ea.Dar din cate am vazut eu tu iti doresti cu ardoare o alta femeie.S-ar putea sa dai din lac in put si tu asa cum spuneai de unii.Parerea mea este ca acum ar trebui sa-ti vezi de copiii tai si sa lasi timpul sa vindece ranile pt ca sunt convinsa ca daca e asa cum spui ai sufletul plin de venin si o relatie nu te-ar ajuta cu nimik .Ai putea gresi f usor si mama pt copii cum am mai spus este f greu sa gasesti si sa stii tu ca multe femei sunt sirete si pot sa joace teatru ca sa-ti intre in casa daca esti un baiat bun pt ca femeile asta cauta nu ?Un fraier chiar daca are copii se descurca ea cu ei la inceput ca dupa vai de copilasii tai.Tocmai asta este si motivul pt care luptam ca sa pastram casniciile chiar daca se mai greseste dar acolo unde nu mai merge n-ai ce face.Eu zic sa nu te grabesti pt ca ai timp destul si pt femei acum vindeca-ti ranile si apoi iti vei gasi tu o femeie dar nu gresi din nou .Cand iesi dintr-o relatie nu cauta sa te vindeci intrand in alta pt ca nu ai mintea limpede si posibil sa ti se para buna si de fapt sa nu fie .
yzabela_03
Postat pe 27 Noiembrie 2008 19:10
mersi , am sa tin cont de ce mi-ai spus . ok .
crysty016
Postat pe 2 Decembrie 2008 20:17
Salut Ctysty016. Am spicuit din ce ai spus tu, din ce au raspuns ceilalti, cred ca nici nu prea stii ce vrei si cel mai grav e ca profesoara ti-a tras-o ORIGINAL. Sa nu te superi ca eu sunt cam directa,dar reponsabila de ceea ce spun. Vezi-ti frate de viata.Copii cresc si cu si fara mama.Si? Daca in familie sunt tensiuni si reprosuri, crezi ca e mai bine? Oare ai tu impresia ca s-a terminat lumea cu femeia ta? Nici vorba.Am vazut ca esti tanar.Ia-ti viata in piept si considera-te vaduv.Care e problema?S-a dus? Duca-se.Bucurat-e de viata pana mai ai timp, pana nu-ti cresc copii si devin adolescenti cu indragosteli cu hoinareli si muuuuuuuuulte ce le vor face.
SI CEL MAI IMPORTANT DE PE LUMEA ASTA E IUBESTE-TE SI AI GRIJA DE TINE.CA DACA TU NU AI,NIMENI NU ARE.

SA FII IUBIT.
cameluta
Postat pe 11 Decembrie 2008 16:11
Nu exista femeie (persoana)care sa vrea sa scape de o casnicie in care se simte fericita. Daca ati ajuns pana la momentul in care ati adus pe lume 2 copii, inseamna ca v-ati iubit si ati trait o perioada in care toate au fost bune si frumoase. Unde s-a rupt filmul? Unde a inceput schimbarea? Nu cumva in momentul in care tu (barbatul) ai incetat sa o mai vezi ca pe o femeie, ca pe o fiinta independenta care are nevoie sa-si atinga propriile idealuri pentru a se simti implinita? Poate discursul meu iti pare prea feminist, dar multi barbati au un mod foarte egoist de a iubi! Uita ca femeia de langa ei nu e doar menajera si mama copiilor lor. Uita sa-i stimuleze feminitatea, ii taie aripile atunci cand i-se pare ca devine prea independenta ( chiar daca asta nu afecteaza relatia de cuplu), ii impun limite si restrictii de parca ea ar fi un copil prost care nu stie sa distinga binele de rau!
Si uite asa, se trezeste barbatul intr-o buna zi ca ...l-a parasit nevasta! Ingrata..,nemernica...!!! Cum a putut? Dupa cate a facut el pentru ea...si cat de mult a iubit-o? Nu, zau...?
Sigur ca a putut! Pentru ca din fericire a aparut cineva sau ceva care i-a amintit ca e femeie, ca e puternica si independenta, ca nu e un obiect si ca doar Dumnezeu e stapan pe viata ei. Poate ca si tu ai iubit-o candva, altfel s-ar fi maritat cu tine, dar undeva pe drum...ai uitat cum se face! E usor sa arunci cu pietre in femeia care te-a parasit si sa faci pe victima,...dar nu uita ca nimeni nu pleaca de bunavoie din locul in care se simte fericit.
Ella34
Postat pe 29 Decembrie 2008 12:29
Parerea mea este ca daca te duci dupa ea in Italia nu rezolvi nimic.Daca ar fi deranjato faptul ca stati cu parintii, iti spunea sa plecati de acolo ori unde numai cu parintii nu.
Dupa ce a inceput serviciul la ce perioada de timp a inceput sa isi schimbe comportamentul?Nu am intrebat, aveti internet acasa?Este foarte posibil ca persoana pentru care te-a parasit sa fie una din anturajul serviciului ei, sau o persoana cunoscuta pe net in perioada in care ea a stat acasa.In nici un caz nu pleca in Italia cu un necunoscut, deci ei se cunosc bine si asta e de mult timp,poate chiar unul din cei cu care erati prieteni.
danut_pepe
Postat pe 12 Ianuarie 2009 14:06
Buna.Imi pare rau de chinul prin care treci.Vecinul meu este in aceeasi situatie.l-a lasat nevasta de nu stiu cate ori,de fiecare data ptr.alta persana si apoi se intorcea cu coada intre picioare.Au un copil ,el e barbat chipes dar ea e plina de fite si l-a inselat prima oara cu seful ei,apoi cu toti pana si cu un pusti de 18ani.Are asta in sange.Bineinteles ca acum sunt din nou despartiti,oricum el e terminat dupa atatia ani de dute-vino.Sa stii ca eu am calatorit mult,nici in occident nu sunt cainii cu colaci in coada.In Italia e foarte greu,lucrezi mult si cateodata nici nu esti platit,am vazut cum stau romanii.Iar banii nu-ti ajung de pe o luna pe alta.Eu zic sa-ti continui studiile,ai parini care te ajuta,ai unde sta,doamna daca nu e multumita las-o sa lucreze in occident,si-a ales drumul ei,viata decide daca o sa fiti impreuna sau nu,tu ti-ai facut destul penitenta.Daca absolvi o facultate poti apoi gasi un job mai bine platit in UE,iar dn 2011 v-a fi mai usor.Tu ai unde sta,copii tai au hrana,axeaza-te pe ei si pe cariera,ea cauta doar motive ,niciodata nu v-a sta locului.Pupici,Claudia
aromena33
Postat pe 2 Martie 2009 20:29
Cine se intorcea cu coada intre picioare?Ea? Dar ce?Dupa ce facea dragoste cu amantul ii spunea:
-Dragul meu vreau si eu o amintire de la tine..-Si i-o lua ca doctorul Ciomu sub anestezie ca sa o aduca acasa?
Ioana007
Postat pe 12 Martie 2009 13:15
oare de ce este asa greu de inteles ca iubirea se joaca mereu cu noi.........ce atatea sfaturi?...ganduri...telenovele...alea,alea...jucam baba-oarba cu iubirea?...jucam!!!!!!!!!!!!!!!!...jucam leapsa,uneori pe ouate?...jucammmmm!....ne jucam de-a vata-ascunselea cu ea?....daaaaaaaaaaaaaaaaa!....jucam lapte gros?...jucam,jucam...energiile lucreaza,in favoarea noastra si defavoarea altora ,sau...in defavoarea noastra si in favoarea altora ...combinari(energii=iubiri) m/n...
cautator_de_iubire
Postat pe 24 Martie 2009 17:07
Mie toata povestea asta mi se pare inca destul de confuza. Relatarile tale, Cristi, sunt lacunare si (normal de altfel) subiective. Cred ca nici tu nu stii prea bine ce s-a intamplat si cred ca intradevar erati destul de instrainati din moment ce nu ati discutat pe probleme premergatoare faptelor ei. Analizeaza-ti si comportamentul tau. Mi se par inca destul de in ceata motivele instrainarii dintre voi doi(si nu numai)...si sincer, cred ca ti-au scapat multe lucruri de-a lungul timpului legate de casnicia voastra. Lucrurile de genul nu se petrec asa peste noapte, sentimentele se degradeaza in timp. Scena cu 'sa ia fiecare cate un copil si sa stam separati o vreme' nu a fost un semnal de alarma, era deja alarma generala, iar impresia pe care ai avut-o cum ca datorita luptei tale relatia a continuat frumos...tind sa cred ca a fost doar o impresie. Din pacate (dat fiind finalul conturat), sincer cred ca in adancul sufletului inca o mai iubesti si speri la o revenire la vechea ta familie, desi rational constientizezi cum stau lucrurile, iar parerile diverse ale oamenilor te fac sa oscilezi pe axa imaginara sentiment-logica. Probabil cel mai firest lucru ar fi sa te ocupi in continuare de copii si de cariera ta si sa mai lasi timpul sa edifice lucrurile ce tin de sentimente. Scuze daca am parut critica la adresa ta dar, ca la clasele gimnaziale, ascultati si luati la rost sunt doar cei prezenti
annya_852004
Postat pe 30 Martie 2009 03:51
salut ,consideranna o prietena,sincer eu trec cu sotul nneu prin asa ceva sincer,,eu ann suferit foarte nnnult tot de dragul copilor nu nnann despartit ,si a trecut 21 de ani,ascultanna atent cind ea ti-a cerut tu unu ea unu are pe altcineva ,sau tu nu ai servici si se sinnnte sufocata ,daca consideri ca nu este sufocata ,URMARESTEO SAU AI GRIJA CA TE LASA CU GUST AMAR ,EU AM CUNOSCUT ACEST GUST SI NU AM FOST VINOVATA DAR AM TRAS FAMILIA SI AM TINUT DE EA
ACEST CUV URMARESTEO PENTRU CA ARE PE ALTU SI AI SO PRINZI TE ROG DACA AI NEVOIE DE SFAT SUNT AICI
dafyta
Postat pe 30 Martie 2009 10:02
De la: dafyta, la data 2009-03-30 10:02:14salut ,consideranna o prietena,sincer eu trec cu sotul nneu prin asa ceva sincer,,eu ann suferit foarte nnnult tot de dragul copilor nu nnann despartit ,si a trecut 21 de ani,ascultanna atent cind ea ti-a cerut tu unu ea unu are pe altcineva ,sau tu nu ai servici si se sinnnte sufocata ,daca consideri ca nu este sufocata ,URMARESTEO SAU AI GRIJA CA TE LASA CU GUST AMAR ,EU AM CUNOSCUT ACEST GUST SI NU AM FOST VINOVATA DAR AM TRAS FAMILIA SI AM TINUT DE EA
ACEST CUV URMARESTEO PENTRU CA ARE PE ALTU SI AI SO PRINZI TE ROG DACA AI NEVOIE DE SFAT SUNT AICI



Femeie te faci de ras pe aici! La anii tăi nici nu stii să scrii ce draq să înţeleagă omu' cănd nici nu ştii să te exprimi calumea? ruşine! e trist să descoperim că avem atîţia analfabeţi in ţara asta!
pisi08
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:03
ioi...pisi...to mi-o iei inainte...
wife_de_zmeu
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:06
explica mi prometeus te rog!
pisi08
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:03
he...he...si eu vroiam sa o intreb pe duduia in ce limba a scris....dar ai fost tu mai iute de mana
wife_de_zmeu
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:05
Pisi, esti profa, sau pisica? De cand stiu pisicile carte? Eu stiam ca vocabularul Limbii Romane se reduce la Miau.. miau.. In ceea ce le priveste pe pisici, desigur.
Ioana007
Postat pe 13 Aprilie 2009 15:26
De la: Ioana007, la data 2009-04-13 15:26:12Pisi, esti profa, sau pisica? De cand stiu pisicile carte? Eu stiam ca vocabularul Limbii Romane se reduce la Miau.. miau.. In ceea ce le priveste pe pisici, desigur.



Pisicile stiu carte exact din momentul in care ai vazut tu o pisica scriind! Eu stiam ca pisicile nu cunosc limba romana si cu atat mai putin in limba lor nu exista vocabular dar daca o spui tu.. inseamna ca tre' sa te mai uiti odata ce inseamna 'vocabular'! Si miau...miau ti as cam spune cand fac dar mi e rusine... in ceea ce le priveste pe pisici desigur!
pisi08
Postat pe 13 Aprilie 2009 16:24
sau poti sa te duci sa l intrebi pe Suzuki sau pe Suzuka de ce fac miau miau poate stiu ei!
pisi08
Postat pe 13 Aprilie 2009 16:29
Pisi, imi placi.Ai umor.Vreau sa fii prietena mea.
Ioana007
Postat pe 14 Aprilie 2009 09:11
As putea chiar sa ma simt onorata! Credeam ca nu ti plac pisicutele ioana!
pisi08
Postat pe 14 Aprilie 2009 15:43
Le ador, din varful mustatilor pana in varful coditei.
Ioana007
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:36
BUNA ,NU AM MAI SCRIS PENTRU CA AM FOST PUS IN MAREA CONFRUNTARE CU DESTINUL
DUPA TIMPUL PE CARE LA PETRECUT DEPARTE , EA (SOTIA), A VENIT ACASA!
REGRETA CA A FACUT CE A FACUT DIN MAOTIVELE EI ,ISI CERE IERTARE SI PROMITE CA ARE SA FIE CEA MAI CORECTA SI MAI IUBITOARE MAMA SI SOTIE,ASTA NUMAI DACA O IERT SI II MAI DAU O SANSA
CE SA FAC?
EU INTRE TIMP AM INCEPUT UN PROCES DE DIVORT PT CA NU MAI STIAM NIMIC DE EA SI AM INCERCAT SA-MI FAC VIATA ,FAPT CE SA SI INTAMPLAT ,CAND A VENIT ERAM INTR-UN INCEPUT DE RELATIE.
ATUNCI AM AVUT DE FACUT CEA MAI GREA ALEGERE DIN VIATA MEA,SA RAMIN ,SA RENUNT SI SA-I MAI DAU O SANSA,PT CE?DE CE?
AM STAT SI MA-M GANDIT ,NU GASEAM MOTIVATIA CONTINUARI CU SOTIA.
APOI AM ANALIZAT :
-EA ESTE MAMA COPIILOR MEI
-NU TREBUIE SA FIU RAU ,D-ZEU E BUN SI IERTATOR
-POATE ASA A TREBUIT SA SE INTAMPLE CA SA NE IUBIM MAI MULT,SA NE DAM SEAMA CA VIATA NE-A DAT O LECTIE ,FIECARE IN PARTEA LUI.
-SA NU FIU EGOIST
-SA MA PUN IN SITUATIA EI ,POATE SI-A DAT SEAMA .
AM IERTAT-O ,FAPT CARE NU MULTI M-AU INCURAJAT SA O FAC,COPII SUNT BUCUROSI CA O AU PE MAMA LOR LINGA EI , EA ESTE SI SIMT ,CRED, SPER, PE UN DRUM NOU SI BUN .PARCA A IESIT SOARELE DUPA FURTUNA ..
ACUM INCERCAM SA NU MAI FACEM ACELEASI GRESELI CA INAINTE
VIATA E FRUMOASA , CINE NU IARTA NU IUBESTE
TREBUIE DOAR SA CREZI.......
CREDINTA NE DA TARIA DE A PASI PESTE TOATE OBSTACOLELE IN VIATA ,..
TELENOVELA ?NU!
crysty016
Postat pe 30 Aprilie 2009 22:55
Ti-am citit povestea,Cristy si,nu pot decit sa te apreciez pt gestul tau...Consider ca,mai mult ca pina acum,trebuie sa puneti accent pe COMUNICARE...tu ai facut o fapta care,oricit de bine vor merge lucrurile intre voi,va fi pusa la dura proba de indoiala.Nu trebuie sa te lasi cuprins de acest sentiment.Atunci cind resursele interioare nu sint suficiente sa te treaca peste o situatie dificila,apeleaza la ajutoare...tu stii bine la ce ma refer...Mult succes.
valentino
Postat pe 30 Aprilie 2009 23:11
comunicarea dintre voi trebuie sa fie foarte profunda .Trebuie sa intelegi adevarata cauza care a generat atata nefericire in sufletul tau ca sa poti preveni aparitia unei situatii similare sau cel putin sa fii pregatit.
Maya45
Postat pe 11 Mai 2009 19:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine isi doreste o schimbare? 1 De la: daniela_ciulei 9 Februarie 2009 16:06
relatii de prietenie 19 De la: Ioana007 31 Ianuarie 2009 15:41
Cum treci peste o despartire? 27 De la: garbo055472 25 Februarie 2010 02:01
Trece! 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 12:50
Experientele mele si cum sa le faci fata 2 De la: garbo_491789 21 August 2018 23:39
Setari Cookie-uri