Familia sau cariera?????

Buna
Locuiesc departe de tara,sunt divortata ,am o fetita de 7 ani pe care am crescut-o mai mult singura.De un an am cunoscut pe cineva cu care locuiesc de ceva timp,totul este ok,cu exceptii,ca doar stiti si voi ca nu totul este ca in povesti.Aici unde sunt mi s-a oferit sa lucrez in domeniul meu,eu facind in tara facultate,el nu are,si trebuie sa fac un compromis sa ma mut de unde sunt cu el si fam lui in alta parte.El nu este asa de incintata de situatie.As vrea parerea voastra,ce pot face?Chiar nu se pot face si familia si cariera ?Mai ales ca as vrea sa lucrez in domeniul meu sa ma simt si eu implinita.Multumesc
ramonaanca
Postat pe 16 August 2008 12:24
PAi ramona, face vrei sa faci si fa totul pentru a fi fericita si implinita. DAca nu e totul ca in povesti, mai ales acum, la inceput.....de ce mai stai pe ganduri?
ioanacezara
Postat pe 27 August 2008 14:46
Putem sa facem noi sa fie ca in povesti. Povestile sunt scrise de oameni. Se pot imbina familia si cariera.

Postat pe 9 Septembrie 2008 19:56
familia si cariera se pot imbina doar daca omul de langa tine te iubeste si e si el de acord Se intampla insa ca unii parteneri sa fie gelosi pe succesul celuilalt si sa i faca viata amara ,mai ales daca el nu are o functie mai importanta ca tine .Atunci va trebui sa alegi tu;familia sau cariera .Problema la tine e ca el vrea sa va mutati si nu are studii .Gandeste-te bine
marinela_diana
Postat pe 14 Septembrie 2008 16:45
In primul rand vreau sa multumesc tuturor pentru sfaturi.Este adevarat ca povestile le facem noi,dar pentru asta este nevoie de doua persoane.Cu ajutorul vostru si analizand bine situatia am hotarat sa accept oferta de lucru,este ceva ce multi isi doresc si pe care nu ai sansa sa o primesti in fiecare zi.In alta ordine de idei ,trebuie sa va spun ca asa am realizat si ce om am langa mine,unul cu care sigur nu reuseam sa fac o familie.Sincer imi doream sa le pot imbina pe ambele,dar se pare ca nu a fost sa fie,macar am vazut cum este situatia.Va doresc tot binele din lume.
ramonaanca
Postat pe 5 Octombrie 2008 10:38
Da. Situatia ta este delicata.Singura intr-o tara straina cu un copil de intretinut as inclina sa ma decid pentru cariera pentru ca asa as avea stabilitatea financiara de sustinere pentru copilul meu.
Toate celelate se rezolva daca exista iubire adevarata si respect reciproc.
Sper sa-ti fi fost de ajutor!
vbalaci
Postat pe 28 Octombrie 2008 01:42
Ai procedat corect.Nu fi dezamagita!Va veni si cel pe care il astepti!
vbalaci
Postat pe 28 Octombrie 2008 01:44
familia si cariera sunt doua lucruri care nu se exclud. poti sa ai si o familie frumoasa si o cariera stralucita.
cel mai bine pentru o femeie e sa aiba banul ei si o viata sociala activa. a sta acasa si a creste copii, nu e o alegere decat daca sunteti comode. e insa un cutit cu doua lame. la un moment dat , o sa va plafonati. asta doriti?
si_totusi
Postat pe 28 Octombrie 2008 10:14
sa nu inteleaga unele gresit...
a avea copii nu inseamna a sta acasa si a creste copii...
A avea cariera nu trebuie sa elimine a avea familie
asa cum nici a avea familie nu trebuie sa elimine a avea cariera...
destiny
Postat pe 30 Octombrie 2008 11:50
BUNA AS VREA SA VA DATI SI VOI CU PAREREA LA CEEA CE AM TRAIT EU CE E MAI IMPORTANT VIATA DE FAMILIE MAI EXACT INTEMEIEREA UNUI FAMILII SAU CARIERA?
aM MAI SPUS UNDEVA CA AM AVUT O RELATIE DE APROAPE 6 ANI FARA CERTURI SI DISCUTII TOTUL ERA FRUMOS NE STIAM DIN LICEU SI CHIAR DACA O PERIOADA A FACUT FACULTATEA DE TEOLOGIE EL IN TARA APOI A PLECAT IN FRUMOASA ROMA EU L-AM IUBIT LA FEL DEPARTAREA NU NE-A RUPT ....PANA CAND PROBABIL ( PRECIZEZ CA NU STIU NICI ACUM CAUZA ) EL A LUAT DECIZIA SA MEARGA IN VIATA ASTA SINGUR SI DE A FI CELIB FARA A-I PASA DE CE SIMT EU SI SPUNEA EL FARA A MA TRADA ....SA FI PRIMAT OARE CARIERA.....???NU INTELEG DE CE PT CA PUTEA FI PREOT SI CU FAMILIE D-ZEU ERA ACELASI ....DAR E GREU UNEORI SA INTELEG CAILE DOMNULUI....
ASTEPT PARERIRILE VOASTRE....VA MULTUMESC DIN SUFLET
kki
Postat pe 26 Noiembrie 2008 15:53
Raspuns pentru Ramona...
Iti citez din cartea mea preferata:"De ce barbatii se insoara cu scorpii"....
"[...]femeie puternica, cu o identitate proprie perfect conturata si care se simte confortabil in pielea ei. Este o femeie mai mult decat bucuroasa sa ii acorde lui "libertatea de miscare", pentru ca are la randul ei voluptatea propriei independente. Este o femeie care isi impune in termeni clari si categorici ceea ce accepta si ce nu accepta. Este o femeie care se va retrage fara ezitare la cea mai mica manifestare de lipsa de respect, atitudine care in ochii unui barbat inseamna un plus de atractie, in nici un caz un minus. Aceasta este femeia cu care viseaza sa se insoare El."
In concluzie, fa asa cum crezi ca e mai bine pentru tine, arata-i ca ai puterea de a hotari si ca stii ce e mai bine pentru tine. Nu renunta la sansa de a te simti implinita. El daca te iubeste, va face in asa fel incat sa fie alaturi de tine si te va aprecia pentru puterea de caracter pe care o dovedesti.
Barbatii sunt niste egoisti. Vor sa facem in asa fel incat sa fie multumiti, dar noi trebuie sa constientizam faptul ca asta va fi doar o multumire de moment.Poti avea o relatie extrem de frumoasa si fara sa fie nevoie sa renunti la tine si la cariera ta. Daca el nu apreciaza asta, atunci nu merita sa fie cu tine.
iulya022002
Postat pe 11 Decembrie 2008 21:03
Draga iulya022002,iti multumesc mult pentru mesaj,trebuie sa iti mai spun ca intamplator sunt si scorpion si ce tu ai citat este adevarat,trebuie sa recunosc ca mereu se simtea in inferioritate,desi nu faceam mai nimic sa se simta asa,plus ca mereu l-am sustinut si incurajat.Cert este ca ma bucur pt cariera ce o am si pentru satisfactiile enorme,sigur va aparea si cel ce trebuie.Multumesc la toti pentru sfaturi.
ramonaanca
Postat pe 6 Ianuarie 2009 20:35
Nu trebuie sa renunti la cariera pentru nimic in lume!!
Cine te iubeste si vrea sa traiasca linga tine,trebuie macar sa te accepte asa,dar ideal ar fii sa te sprijine,sa fie mandru de tine,si de implinirile tale profesionale.Asta inseamna egaliatea intre barbati si femei,asta este dragostea adevarata si respectul lui pentru tine.
TEODORRD
Postat pe 2 Februarie 2009 16:01
De la: iulya022002, la data 2008-12-11 21:03:39Raspuns pentru Ramona...
Iti citez din cartea mea preferata:"De ce barbatii se insoara cu scorpii"....
"[...]femeie puternica, cu o identitate proprie perfect conturata si care se simte confortabil in pielea ei. Este o femeie mai mult decat bucuroasa sa ii acorde lui "libertatea de miscare", pentru ca are la randul ei voluptatea propriei independente. Este o femeie care isi impune in termeni clari si categorici ceea ce accepta si ce nu accepta. Este o femeie care se va retrage fara ezitare la cea mai mica manifestare de lipsa de respect, atitudine care in ochii unui barbat inseamna un plus de atractie, in nici un caz un minus. Aceasta este femeia cu care viseaza sa se insoare El."
In concluzie, fa asa cum crezi ca e mai bine pentru tine, arata-i ca ai puterea de a hotari si ca stii ce e mai bine pentru tine. Nu renunta la sansa de a te simti implinita. El daca te iubeste, va face in asa fel incat sa fie alaturi de tine si te va aprecia pentru puterea de caracter pe care o dovedesti.
Barbatii sunt niste egoisti. Vor sa facem in asa fel incat sa fie multumiti, dar noi trebuie sa constientizam faptul ca asta va fi doar o multumire de moment.Poti avea o relatie extrem de frumoasa si fara sa fie nevoie sa renunti la tine si la cariera ta. Daca el nu apreciaza asta, atunci nu merita sa fie cu tine.

mi-a placut foarte mult acest citat al tau.........!!! trebuie sa ma invat sa fiu independenta.sa fiu o femeie adevarata
stellutza
Postat pe 14 Februarie 2009 00:10
De la: avon_luminita, la data 2009-02-14 00:10:46
De la: iulya022002, la data 2008-12-11 21:03:39Raspuns pentru Ramona...
Iti citez din cartea mea preferata:"De ce barbatii se insoara cu scorpii"....
"[...]femeie puternica, cu o identitate proprie perfect conturata si care se simte confortabil in pielea ei. Este o femeie mai mult decat bucuroasa sa ii acorde lui "libertatea de miscare", pentru ca are la randul ei voluptatea propriei independente. Este o femeie care isi impune in termeni clari si categorici ceea ce accepta si ce nu accepta. Este o femeie care se va retrage fara ezitare la cea mai mica manifestare de lipsa de respect, atitudine care in ochii unui barbat inseamna un plus de atractie, in nici un caz un minus. Aceasta este femeia cu care viseaza sa se insoare El."
In concluzie, fa asa cum crezi ca e mai bine pentru tine, arata-i ca ai puterea de a hotari si ca stii ce e mai bine pentru tine. Nu renunta la sansa de a te simti implinita. El daca te iubeste, va face in asa fel incat sa fie alaturi de tine si te va aprecia pentru puterea de caracter pe care o dovedesti.
Barbatii sunt niste egoisti. Vor sa facem in asa fel incat sa fie multumiti, dar noi trebuie sa constientizam faptul ca asta va fi doar o multumire de moment.Poti avea o relatie extrem de frumoasa si fara sa fie nevoie sa renunti la tine si la cariera ta. Daca el nu apreciaza asta, atunci nu merita sa fie cu tine.

mi-a placut foarte mult acest citat al tau.........!!! trebuie sa ma invat sa fiu independenta.sa fiu o femeie adevarata




Da,incearca sa fii independenta,dar,poate o sa gasesti acel barbat care poate si o sa vrea sa te ajute in toate,....
TEODORRD
Postat pe 14 Februarie 2009 20:24
AMANDOUA !!!! cu mare succes,invatand sa organizezi ,sa ai proiritati,sa implici familia in toate problemele.pe langa toate astea ,ca sa reusesti ,respectat-te pe tine insuti -coro minte suflet. deci ...te asteptam la terapiile noastre .... www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 19 Februarie 2009 09:05
Depinde ce sta mai bine pe tine.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa mai lupt pebtru casnicie? 79 De la: Ioana007 6 Aprilie 2009 15:30
vrea sa ma vada facand sex cu altul 92 De la: Ioana007 27 Aprilie 2009 19:00
exista saloane de masaj erotic pentru femei? 41 De la: adastaicu 6 Aprilie 2010 11:46
Nu multe 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:15
Confesiune si incertitudine 116 De la: TEODORRD 14 Mai 2009 16:03
Setari Cookie-uri