Dragoste interzisa?

Buna ziua, sunt mai noua printre voi, dar de ceva timp tot citesc parerile de pe acest forum legate de "amante" si mi-am luat inima in dinti sa va scriu si eu. Pentru ca nu toate situatiile sunt similare, voi incepe prin a va povesti si situatia mea si sper ca ma veti ajuta cu un sfat.
Trecuse deja un an de casnicie si deja lucrurile incepusera sa se schimba intre mine si sotul meu. Incepuse sa plece mai des in delegatii, iar clipele de afectiune dintre noi erau din ce in ce mai rare. Noi ne-am casatorit din dragoste, eram si destul de tineri, ce-i drept, insa am crezut ca totul va fi bine. Am incercat sa port discutii cu el, sa vad de ce s-a racit de mine, de ce doar lunar aveam parte de momente tandre, cand suntem la varsta la care ar trebui sa ne iubim ca "doi nebuni". Totul in van. Mi se spunea ca mi se pare mie, ca el e la fel ca intotdeauna. Incet, incet, de la o luna s-a ajuns la o frecventa mult mai redusa, dar discutiile mele cu el pe aceste teme nu au incetat. Am incercat sa-i spun ca nu e bine, ca asa o sa ma faca sa alerg in bratele altuia si ca o sa divortam. Nu m-a crezut (poate din cauza ca avea incredere oarba in mine si stia ca nu sunt in stare de asa ceva), dar totusi mi-a spus ca va incerca sa se schimbe. Degeaba. Trecuse deja 1 an si jumatate si noi eram deja ca doi colegi de apartament. Nimic mai mult. Cateva discutii seara cand ne intorceam de la serviciu si apoi la joc (incepuse intre timp sa joace un joc online, cu care nu am fost de acord la inceput, dar treptat l-am acceptat si mi-am luat laptop pentru a-l juca si eu). Acum discutiile noastre erau mai dese pentru ca jucam si eu si vorbeam online, in joc. Situatia dintre noi doi nu se schimbase decat in mai rau. La inceputul lui decembrie 2007 am cunoscut in joc un barbat care abia se mutase pe acelasi server si cu care am ajuns sa joc intamplator. Destul de misterios la inceput. Pana in ianuarie am facut o pauza de joc, dar cand am revenit, am dat din nou de acel barbat. Intamplarea a facut ca sa joc din nou cu el si ca mai apoi sa ajunga sotul meu sa joace in fiecare seara cu el. Ne-am imprietenit cu totii (intre timp am aflat ca si el era insurat). Pentru ca eu eram mai "mica" in joc, s-a oferit sa ma ajute. In felul acesta am ajuns ca in fiecare zi sa petrecem mult timp impreuna si sa asteptam sa ajungem de la serviciu mai repede pentru a vorbi din nou unul cu celalalt. A inceput sa ma cucereasca, incet, incet. Incepusem sa discutam mai multe si am inteles ca si el avea probleme in casnicie, asa ca pur si simplu m-am trezit ca i-am spus ca imi place mult. Sentimentul a parut sa fie reciproc, desi el mi-a spus ca-si iubeste sotia.Au urmat sei in care ne jucam impreuna si dupa ce sotia lui se culca si sotul meu la fel, sa putem si noi sa vorbim mai multe despre noi, sa ne cunoastem mai bine. Nu ne cunoscusem personal, dar s-a ivit o ocazie si am iesit un grup mai mare de playeri, la ziua LUI. Atunci ne-am cunoscut si noi doi, dar si consoartele fiecaruia. Era februarie 2008. Doua zile mai tarziu, luni dimineata, m-am trezit din somn cu un telefon. Era el. Vroia sa vorbeasca cu mine, nu mai vroia sa astepte seara. Am vorbit toata ziua si am stabilit sa ne vedem singuri a doua zi. Ne-am intalnit, si a mai urmat o intalnire la sfarsitul saptamanii. O saptamana mai tarziu ne-am pregatit o "escapada" impreuna. Am plecat la munte un week-end. Cand ne-am intors, la doua zile, sotul meu a observat ca sunt mai rece si a dori sa avem o discutie. Seara i-am cerut divortul. Am considerat ca intr-adevar nu se merita sa stau sa sufar langa o persoana care nu-mi da atentie si ca in mod sigur nu se va scimba. Trecusera 2 ani de cand incepuse sa nu-mi mai acorde atentie si u toate rugaminile mele si cu lacrimi, el tot nu s-a schimbat ci a mers din rau in mai rau. Nu a fost de acord cu divortul. Poate totusi de data aceasta m-a vazut mai hotarata ca niciodata si a simtit intr-adevar ca ma pierde, pentru ca a plans mult si mi-a promis ca se va schimba. Mi-a cerut o noua sansa, dar i-am spus ca nu sunt dispusa sa i-o mai dau. Timpul va trece, iar eu as ramane doar cu speranta ca el se va schimba (si nu o va face), in loc sa-mi gasesc fericirea si sa fiu fericita cu altcineva, sa ma simt dorita si apreciata. Eu cu DD ("el") continuam sa joc si sa vorbesc seara de seara pe skype. Din prima zi in care m-a sunat el, asa am continuat, ore intregi zilnoc la telefon. A mai urmat o escapada cu DD. Deja sotia lui incepuse sa banuiasca (cand disparea el, culmea dispaream si eu). Trecuse o luna de cand incepuse totul si noi ne iubeam ca doi nebuni, fara sa mai conteze ceva. Intr-o seara, sotia lui s-a trezit din somn si l-a auzit vorbind cu mine (destul de dragastos). Eram pe skype si am auzit-o si eu cum a ramas-nu-i venea sa creada ce aude. L-a pus sa alega intre noi doua, iar el a spus ca ma alega pe mine. Adoua zi am luat decizia de a-i spune totul sotului meu. Si am facut-o. A plans mult, nu se astepta ca sa fac asa ceva eu. i-am cerut din nou divortul. Ma apucasem sa-mi caut ceva sa inchiriez sa ma pot muta de acolo. Doua saptamani mai tarziu am plecat si am mers sa depunem actele de divort. Acum mai am doua saptamani si se va pronunta divortul meu. sunt in continuare cu DD, dar el e in continuare cu sotia lui. Desi ea stie de noi doi, din martie, accepta situatia. In fiecare seara el vine la mine de la serviciu, iar acasa se duce doar dupa 12-1 noaptea pentru a dormi. Doar duminica sta acasa cu familia si vine la mine dar seara. Spune ca ma iubeste mult, ca sunt totul pentru el, ca tot ce isi doreste este sa fie dor cu mine, dar ca nu o poate forta sa plece pe sotia lui. Se cearta des din cauza mea, el ii spune ei pe numele meu, vorbeste si in somn si imi rosteste numele, ii spune si ei ca nu mai vrea sa fie cu ea, dar totusi nu a depus nici o cerere de divort. Acum s-au implinit deja 5 luni de cand sotia lui stie de mine si nu sse schimba cu nimic situatia. El imi spune ca pur si simplu nu poate reactiona in fata ei. Nu poate fi ferm. Ea si-a tot facut bagajele de cateva ori, a amenintat ca pleaca, dar apoi si-a desfacut bagajele, a amenintat si ca se sinucide. Este in continuare acolo si spera ca ne vom satura unul de celalalt si ca se va intoarce inapoi la ea. Dragostea dintre noi doi este cat se poate de mare, il simt ca ma iubeste cu adevarat, insa nu i-a o hatarare, nu face nimic. Ma doare si accept eu din ce in ce mai greu situatia. Am incercat sa rup relatia de cateva ori, spunandu-i ca mai bine renunt la el, daca crde ca poate fi fericit cu sotia, sau ca astept sa-si rezolva problema si abia apoi sa ma mai caute. Insa nu am putut, nu m-a lasat sa fac asta. El nu vrea sa renunte la mine sub nici o forma, ma iubeste prea mult. Si totusi....
Nu stiu ce sa mai cred, ce sa mai fac. Chiar nu stiu...daca ma puteti sfatui....Astept parerile voastre si va multumesc anticipat.
Maca
Postat pe 21 August 2008 19:48
Eterna poveste. Incearca sa te bucuri de fiecare clipa petrecuta alaturi de el si nu te mai gindi la altceva. Asta o sa-ti invenineze si mai mult situatia. Daca poti sa o faci, desprinderea de el va veni cu timpul si incetul cu incetul astfel incit la un moment dat nici nu vei sti cind s-a intimplat ruptura. Si-ti va fi foarte bine, si vei fi libera sa alegi din nou. Daca insa te macina gindul ca el nu face cit mai repede o alegere, suferinta nu va fi decit a ta. Cit despre el, mai devreme sau mai tirziu, tot la nevasta se va intoarce. Iar o data intors la ea, nimic nu va va mai lega: veti incerca amindoi sa ascundeti aminitirile comune ca pe o boala rusinoasa. Va veti intilni poate pe strada si veti trece unul pe linga altul ca si cum ati fi doi straini. Tu vei izbucni in lacrimi intrebindu-te daca pina la urma a fost sau nu a fost minciuna tot ce ati trait impreuna. Iar daca tot ce am scris pina acum nu se va adeveri, vei obtine poate in final o victorie à la Pyrrhus.
Sa dea domnul sa nu ti se intimple nimic din cele de mai sus si sa te bucuri cit mai repede de dragostea lui doar pentru tine!
bertha
Postat pe 1 Septembrie 2008 11:52
Draga mea.Boala lunga, moarte curata.

Postat pe 1 Septembrie 2008 20:24
Sacrifica-ti iluzia de fericire de dragul familiei tipui astuia. Lasa-l sa - si traiasca viata. E casatorit. De o parte a balantei atarna ceea ce simti tu ca vrei sa faci, iar de cealalta - ceea ca stii tu ca trebuie facut, adica sa il lasi in pace.

Postat pe 2 Septembrie 2008 00:45
Fa cum zice Bertha.Dar cumpara repede o duzina de batiste, pentru ca inchide la magazin.O relatie, este un factor de dezechilibru.Daca vrei, lucrurile se intampla ca intr-un scranciob.Daca partenerul pleaca brusc de la capatul celalalt, te poti trezi si tu pe neasteptate cu picioarele in sus.

Postat pe 2 Septembrie 2008 06:11
Daca vrei ca sa iti mearga bine in viata, nu lasa niciodata lucrurile sa atarne.Singurele care fac exceptie, sunt hainele si lenjeria, dupa ce le-ai spalat.

Postat pe 2 Septembrie 2008 06:57
draga mea, am citit toate aceste opinii si eu tot la convingerea mea am ramas: daca ii faci rau unui om (in acest caz sotiei lui) acel rau se va intoarce sigur impotriva ta. Deci, gandeste-te: acum el minte cu multa usurinta si nu ii pasa de familia lui, asta ar trebui sa te puna pe ganduri. ORICAND SE POATE SCHIMBA SITUATIA! nu e vb de rautate din partea mea dar NU ITI DORESTI CEVA AL TAU??? el oricum va fi vesnic legat de sotia lui dintr-un motiv f important: au un copil!
gabriela21
Postat pe 4 Septembrie 2008 17:26
mesajul meu era pt AEOV desigur
gabriela21
Postat pe 4 Septembrie 2008 17:27
Dragii mei dagostea nu are virsta,nu are nimic in comun cu magariile din sociatate care se fac in numele unei asa zise morale.
Daca imi permiti ca unul mai puriu sa iti dau un sfat,verifica-l cumva cit de mult te iubeste si daca vezi ca se da inapoi lasa-l sa-si vada de nevasta si cauta dragostea adevarata.Eu am gasit-o de abia la 48 de ani,deci se poate
costi2
Postat pe 5 Septembrie 2008 15:46
pentru costi2: iar daca tipul nu se da inapoi, ea trebuie sa-l desparta de sotie?

Postat pe 6 Septembrie 2008 23:13
Nu draga, nu ai inteles.O trimite la piata sa cumpere douazeci de kg.de cartofi.Dar din aceea incoltiti, ca de aceea nu se gasesc.

Postat pe 7 Septembrie 2008 16:53
da sigur ca da de acord cu simonaene asa sunt barbatii niste porci si nesimtiti cand spun ca nu mai au relatie cu sotia lor (iti spun asta din proprie experienta ) si la mine la fel a fost a zis ca e in prag de divort si pana la urma dupa vreo 6 luni am costatat cu stupoare ca nici macar nu avea de gand sa faca acest pas si ca relatia cu sotia era una extrordinara eu fiind doar asa o refulare adica vroia sa vada cum e sa faci sex oral cu cineva ca deh cu sotia nu putea ca nu vroia sa faca lucrul acesta .Asa ca ai grija sa nu patesti ca mine
vio
Postat pe 8 Septembrie 2008 13:29
Nu patesc ca tine, draga mea, ca eu nu fac sex oral.Fac numai sex verbal.

Postat pe 8 Septembrie 2008 17:35

Cam sarcastic, domnule, dar... super scriere. Scrie mai bine proza, ca ai talent. Felicitari!
Lori, Rm. Valcea
Pt Vanghelis
lazaroiu_loredana
Postat pe 8 Septembrie 2008 20:34
Gabriela are dreptate: raul facut ti se va intoarce la un moment dat, chiar atunci cand te vei astepta mai putin.
Lori
Rm. Valcea
lazaroiu_loredana
Postat pe 8 Septembrie 2008 20:37
pentru eveo

Nu pierde timpul cu el ,ca vremea trece si ai sa vezi ca el nu o sa-si paraseasca familia .
Tineretea ta se duce si ai sa ramii doar cu amintirile .
Cite nu promit barbatii ca sa se simta bine .
Fii fata desteapta si gaseste-ti un barbat care sa te iubeasca numai pe tine .
Gi_gi
Postat pe 9 Septembrie 2008 09:42
Bv, Vanghelis. Prea tare!!!

Postat pe 9 Septembrie 2008 11:51
Ptr Vio ... Cum naiba te umilesti asa in fata unui barbat??? Gee, girl. Iti spune in fata ca nevasta lui nu accepta asa ceva = o aseaza pe un piedestal de bronz cu suport de marmura, si te foloseste pe tine ptr asta...

Postat pe 9 Septembrie 2008 11:58
Nu am nimic cu tine, dar tu faci tot felul de chestii cu un tip insurat si zici de barbati ca sunt porci? Asa o fi. Nu-ti dai seama ca "porcii" astia profita de tine? Datorita unora ca tine, unii barbati slabi la minte ajung sa isi piarda respectul in femei. Daca vrei sa faci ceva bun pe viitor, repara-ti imaginea in ochii astuia - du-te si boceste in fata lui si zii-i ca nu intelegi prin ce-ai trecut de ai acceptat o relatie cu un barbat insurat.

Postat pe 9 Septembrie 2008 12:09
Draga AEOV,
Am si eu cateva cuvinte sa iti spun:
1. sentimentul de iubire pe care noi oamenii il percepem nu este pur el este un mixaj de mai multe sentimente: egoism, frustrare,ambitie,si asa mai departe,
2. tu nu l -ai mai "iubi" daca ar fi fost singur si fara obligatii- sotie, copil,
3. o casatorie e un lucru sfant , contrar a ceea ce se spune, e un legamant pe viata, chiar si divortat acel om nu va mai fi vesnic liber,
4. noi, oamenii ne putem controla si dirija semtimentele in ce directie dorim noi,
5. LASA-L IN PACE !!!
mihaela_vieru2000
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:39
O FACI PENTRU TINE NU PENTRU EL SAU FAMILIA LUI. MERITI MAI MULT.
mihaela_vieru2000
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:45
Ultimele doua posturi sunt pentru vio

Postat pe 9 Septembrie 2008 15:11

Are mare dreptate Mihaela Vieru.
lazaroiu_loredana
Postat pe 9 Septembrie 2008 20:15
asteapata sa isi paraseasca nevasta ,dar daca pe la 50 de ani de vei trezi tot singura si el tot cu nevasta macar poti spune lnistita INCERCAREA MOARTE NU ARE
yavrum
Postat pe 10 Septembrie 2008 14:28
Am citi toate mesajele (mai ales pe ale tale, vanghelis), si am ajuns la concluzia ca trebuie sa iau o decizie importanta.
M-am gandit si am decis , il parasesc! Nu e usor , dar nu mai pot....
Atata timp cat mai sunt casatorita , o astfel de relatie (interzisa, fara viitor) nu poate sa-mi aduca nimic bun.E insurat cu doi copii.
Nu mi-am propus sa-l despart , a fost o joaca, dar incepusem sa sufar.Si apoi de ce sa suferim, eu copii si sotia lui?El nu e asa de sensibil, asa ca ma simt mult mai bine acum, usurata.....
Sa va dea Dumnezeu sanatate!Datorita tuturor celor care au scris aici am luat aceasta decizie. Va multumesc!

E
EmaM
Postat pe 10 Septembrie 2008 15:55
sunt mai nopua pe aici...doar am citit ce s-a scris..
ce sa spun..e cea mai buna decizie pe care o puteai lua
mult noroc in continuare!
simo_escu
Postat pe 10 Septembrie 2008 21:57
De la: Bogdan38, la data 2008-06-20 10:17:09Ursul latra, cainii mor! Cineva a lasat un geam deschis si li se umbla astora maselele de ciuda ca unii iubesc si sunt iubiti si ei doar isi dau cu parerea!


si suferinzii pe patul de moarte dau sfaturi... sa nu ajungem ca ei...
nu te poti abtine sa nu dai un sfat cuiva at cand sufera chiar si din iubire....
dar in acele momente cine poate sa le bage in seama?
destiny
Postat pe 10 Septembrie 2008 23:24
iti cladesti fericirea ta pe nefericirea altcuiva...
fii femeie totusi... si nu distruge alta femeie...
lasati-l amandoua daca puteti cu buzele umflate...
se poate ca sotia sa ierte iesirea lui, dar el ar merita pus la zid caci a ranit-o.
destiny
Postat pe 10 Septembrie 2008 23:31
sunt de acord cu tine !!!!!!!!!
destiny
Postat pe 10 Septembrie 2008 23:34
Nu exista dragoste interzisa.Doar alegeri care pot fi bune sau rele.

Postat pe 11 Septembrie 2008 16:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Tehnici 2 De la: tutankhamon 24 Aprilie 2009 13:08
oare de ce ar trebui sa mai traiesc? 46 De la: iasomia 12 Ianuarie 2009 16:32
AM MARII DUBII 8 De la: anemari15 4 Octombrie 2010 16:35
se spune ca... 100 De la: DaMarkus09 17 Iunie 2009 14:12
aventura fara sex 62 De la: garbo008875 21 August 2009 11:14
Setari Cookie-uri