Este Complicat...

Unde o fi disparut deschizatorul topicului? A luat o decizie oare?
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 17 Noiembrie 2016 23:39
Eu cred ca a ramas la viata lui "happy family" ca marea majoritate a celor care traiesc in minciuna.
garbo059727
Postat pe 17 Noiembrie 2016 23:50
De la: garbo059727, la data 2016-11-17 23:50:08Eu cred ca a ramas la viata lui "happy family" ca marea majoritate a celor care traiesc in minciuna.


Adevar grăiesti! Însă fiecare cum consideră.
Schmetterling
Postat pe 18 Noiembrie 2016 07:57

Iubirea n-o simt toti milogii care se multumesc sa fie pioni in propriile vieti.
O simt si si-o asuma doar cei sinceri si curajosi.

Bilan_Matkotvschi
Postat pe 18 Noiembrie 2016 09:13
Nebunii sunt uniți doar la răutăți, dar când sunteți patroni va dați salarii de 2 bani , cu care nici nu poti muri dăr nici nu poți trai, vreți sa sa va îmbogățiți, știți îmi vine sa vomit când va aud ce prostii vorbiți,
Mă întreb de ce pe oamenii ca voi doar prostia va unește dar în rest nu va pasa unii de alții deal aceea vreți toți sa va Îmbogățiți de pe spinarea la alții,

Dar așa sunt bărbații niște ratați cu creier de șobolani
ingerasulluptor1
Postat pe 18 Noiembrie 2016 23:26
Voi îi acceptați în turma doar pe acei care au gândire de șobolani rozători ca și voi
ingerasulluptor1
Postat pe 18 Noiembrie 2016 23:36
Sa știți ca sunt foarte trista ca nu mă acceptați în turma voastră de șobolani rozatori
ingerasulluptor1
Postat pe 18 Noiembrie 2016 23:40
Nu doar iubirea, ci orice vrei de la viata : succes, bani, putere, statut, fericire etc. In punctele esentiale se face diferenta dintre campioni si loseri, iar para malaiata nu cade in gura lui Natafleata. Cei care isi asuma riscuri, se lupta si stiu ce vor de la viata mai devreme sau mai tarziu isi vor atinge tinta. Asa functioneaza lumea si asa e corect sa fie. Sunt niste legi universale care actioneaza neutru pentru fiecare individ al acestei planete. Nu e nici Dumnezeu, nici destinul, nici baba dochia, fiecare isi merita soarta pe care si-o decide singur.

garbo059727
Postat pe 19 Noiembrie 2016 13:36
Eu una cred ca exista Dumnezeu, un Tata al sufletelor, care coordonează totul dacă noi ne lăsăm conduși De El.

În fond fiecare șef are un șef mai mare,și Dumnezeu este șeful cel mai mai mare pt ca El le știe pe toate,
Și apoi noi oamenii lor ne place sa ne răzbunam, și ne simțim umiliți dacă renunțăm la răzbunare, bărbații au un orgoliu foarte mare și le este greu sa renunțe la ura și răzbunare pt ptca nu sar simți compleți dacă ar avea o alta viziune asupra vieții,

Eu Una Cred Ca Doar Dumnezeu ne ajuta sa fim sănătoși, dacă avem gânduri pozitive constructive, fără sa uram, fără sa ne răzbunam, , pt ca atunci când organismul nu este mereu stresat, și mintea, creierul nu este mereu tensiune de stres care afectează organele, ăsta ajuta ca corpul sa fie sănătos,
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Noiembrie 2016 13:52
Eu cred ca sanatatea gândirii ajuta foarte mult la sănătatea noastră fizica, de care avem foarte mari nevoie, cred eu,

Sa ai o minte organizata, o noua viziune asupra vieții, o gândire pozitiva, constructiva, fără ura, fără răzbunare,
Bărbații au un orgoliu foarte dezvoltat, eu cred ca din cauza ca mereu femeile din alte generații leau suflat mereu în borș, și leau alimentat mereu orgoliu ca ei ar fii foarte importanți,,
Da ei au făcut copii și femeia trebuia sa facă cum vor ei dacă vor bani pt copii, și femei are nu avea voie prea mult sa gândească decât ce accepta bărbații, ca ei se cred creatorii acestei lumi, ca eitru
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Noiembrie 2016 14:01
Eu cred ca sanatatea gândirii ajuta foarte mult la sănătatea noastră fizica, de care avem foarte mari nevoie, cred eu,

Sa ai o minte organizata, o noua viziune asupra vieții, o gândire pozitiva, constructiva, fără ura, fără răzbunare,
Bărbații au un orgoliu foarte dezvoltat, eu cred ca din cauza ca mereu femeile din alte generații leau suflat mereu în borș, și leau alimentat mereu orgoliu ca ei ar fii foarte importanți,,
Da ei au făcut copii și femeia trebuia sa facă cum vor ei dacă vor bani pt copii, și femei are nu avea voie prea mult sa gândească decât ce accepta bărbații, ca ei se cred creatorii acestei lumi, ca ei ar fii construit lumea ăsta
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Noiembrie 2016 14:02
Mulți bărbați cred ca ei ar fii construit lumea, și cu toate ca pe ei nu îi duce capul la nimic,
Sunt unii pt ca au moștenit totul de a gata se cred ca importanți, și sunt cu nasul pe sus și încrezuți și se cred inteligenți, inteligent ești atunci când îți folosești mintea sa creezi,

Da au fost unii barbati care au folosit mintea pt a crea, dar sunt putini,
Dar sunt mulți bărbați care își folosesc mintea în sens distructiv și ei tot inteligenți se simt pt pt ca sunt barbati,
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Noiembrie 2016 14:06
Un barbat trebuie sa fie mandru pt ce el realizează, nu pt ce au realizat alți barbati,, și ce face el pt evoluție, dar mândria mă refer în sens demnitar pozitiv constructiv, nu sa umilească pe alții, cum sunt unii barbati care au umilit femeile, pt ca ele vroiau bca copii lor sa crească mari sa aibă ce manca,

Sunt unii barbati care sunt inutili, nu au o minte creatoare ,,

Da au fost și bărbați cu minte creatoare, dar sigur bei nu au fost așa de încrezuți, pt ca oamenii creatori nu sunt așa cu nasul pe sus, ei considera ca ei își fac datoria pt omenire și așteaptă ca și ceilalți sa. Facă la fel sa își folosească mintea În scopuri creatoare, atunci trebuie sa te simți mulțumit de tine pt ceea ce ești pt ptca pt ca sa pt ca și tu pt câ și tu ai contribuit pt creeere, sa iti folosești mintea în scopuri creatoare, pt ăsta ai nevoie de un șef , și acel șef este Dumnezeu, El este creator și ne ajuta și pe noi sa avem o gândire creatoare și pt ăsta trebuie sa ii fim foarte recunoscatori
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Noiembrie 2016 14:11
Așa cum mulți oameni au preluat multe lucruri deja. Create de alți oameni, așa și tu trebuie sa iti faci datoria și tu sa creezi, pt ca este un ajutor reciproc, așa cum ție îți place să fii ajutat așa asa și la alții le place sa fie ajutați
Eu merg pe principiul îmi place sa fiu ajutată și îmi plăcea ajut, așa în limita bunului simt, când spun ajutat nu înseamnă sa in întreții pe alții, pt ca nu poți Întreține si pe tine și si pe alții, sa Îi ajuți pe alții sa fie Independenți sa știe sa se descurce singuri si sa fie fie cooperanți, ăsta este datoria fata de umanitate cred eu,






ingerasulluptor1
Postat pe 19 Noiembrie 2016 14:29
De la: garbo059727, la data 2016-11-19 13:36:02Nu doar iubirea, ci orice vrei de la viata : succes, bani, putere, statut, fericire etc. In punctele esentiale se face diferenta dintre campioni si loseri, iar para malaiata nu cade in gura lui Natafleata. Cei care isi asuma riscuri, se lupta si stiu ce vor de la viata mai devreme sau mai tarziu isi vor atinge tinta. Asa functioneaza lumea si asa e corect sa fie. Sunt niste legi universale care actioneaza neutru pentru fiecare individ al acestei planete. Nu e nici Dumnezeu, nici destinul, nici baba dochia, fiecare isi merita soarta pe care si-o decide singur.




In linii mari, cam asa e.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 19 Noiembrie 2016 20:15
Da așa este, pe oamenii rai cărora le place sa fie rai trebuie sa ii ocolești ca sa.se încurce cu cei ca și ei și sa primească ceea ce merita, pt ca sunt multe femei care se încurcă cu cine nu merita oameni cumsecade și oamenii rai nu primesc ceea ce merita chiar la unii le merge foarte bine au oameni care îi ajuta pe ei și profita de pe alții pt ca asa le Învață ei pe femei, dar o femeie trebuie sa fie atenta cu ce barbat se încurcă și sa nu mai fie așa sentimentala, si sa nu asculte de barbati pt ca au gândirea infecta, si iubirea trebuie sa fie reciproca, și ajutorul și respectul reciproc,
În viața este bine sa gândești independent,
ingerasulluptor1
Postat pe 19 Noiembrie 2016 23:59

Nu cunosc loser mai mare decat cel care nu-si traieste viata in conformitate cu valorile si credintele lui. Daca le are.
Revenind la topic, ocolisurile si lupta nu-si au rostul in iubire pt. ca atunci cand iubesti, e simplu. Nu astepti treisprezece ani, in ideea ca, ci iti asumi toate riscurile din lume. Si mai lasati-ma cu poliloghiile astea de tipul legilor universului, care nu-s decat baba vanga, panaceul energetic, ca raspuns la prostia umana.Oricum, fiecare face cum il taie capul, macar sa avem bunul simt sa nu justificam orice actiune prin prisma unor ineptii.
dinuleasa_anemona
Postat pe 20 Noiembrie 2016 18:59
mai Bilan ma gandeam la ce zici tu si cred ca esti baiet destept.... cred eu ca si cei care au cunoscut iubirea,care poate un timp au crezut.... s-au luat dupa ignorantii care vorbesc despre iubire si habar n-au.... din ce in ce mai putini oameni autentici E mult mai usor sa te lasi dus de val, avantaje/dezavantaje..... de asta din afara totul pare simplu , degeaba crezi ca ajuti un om care iti cere un sfat cand el stie deja care e solutia...
garbo059727
Postat pe 20 Noiembrie 2016 19:06
De-alde astia, care cantaresc avantaje, dezavantaje ... cum spuneai si tu sunt din ce in mai putini oameni autentici. Dar "iubita" din topic, cred ca nu-i o marfa la piata ci probabil e fata desteapta. Daca nobody asta ar fi de incredere ar "paria" pe ce simte dar in primul rand ii lipseste increderea in el insusi , de aia si pretuieste sfatuitorii si in general pe cei care ii arata directia in viata...
Q.e.d.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 20 Noiembrie 2016 19:19
A, si apropos de nestiutori si neautentici ... cand iubesti, cel mai putin este vorba despre "a te lasa dus de val", confunzi lucrurile, e despre a avea o optiune clara, din adancul fiintei tale, care rezista timpului si valurilor, de orice natura.
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 20 Noiembrie 2016 20:46
Situatia lui e de genul - am lasat-o pe fata asta, m-am insurat cu alta, au trecut anii si vad ca-s cam nefericit, nici nu mai stiu ce simte si daca simte pt mine, sunt prea orgolios sa-i spun adevarul ca poate ea moved on si ma fac de tot rasul, si apoi ce-i spun (vezi tu draguto am o nevasta si un copil de crescut, tu bineinteles ca ai putea avea un tip liber de obligatii dar poate ca ma preferi totusi pe mine desi te-am lasat si mi-am vazut de viata) si daca totusi ma mai vrei, trebuie sa mi-o pun in cap pe maritza cu circ si scandal si sincer nu merita tot deranjul, banii pierduti, confortul etc.

Daca imi fac calculele - imi vad copilul doar in weekend, pierd o casa, masina, ma cert cu ai mei, ma uit in jur la prietenii mei care de bine de rau o duc inainte, eu tre s-o iau de la zero la 30 de ani, tre sa ma mut inapoi la ai mei....it's too much. Ia mai bine mai beau o bere si ma uit la un meci, si mai trece o zi, doua, un an doi.... pana la urma daca stau si ma gandesc bine nici nu cred ca o iubesc prea mult, aveam 18 ani, eram cam prost, poate doar mi se pare, poate....poate.... ia sa intru eu pe net sa-i intreb pe unii altii ce cred despre situatiune..... ia sa ies eu de pe site ca deja mi-a trecut, nici nu stiu ce a fost in capul meu.... Nu incepe si nici nu se termina lumea cu o femeie.... ce naiba.... mi-e bine am de toate, nici prietenul vasilica nu-i mai fericit, asa e viata, in realitate nimeni nu-i fericit, mai stiu pe unul care are amanta, ah si sor-mea s-a maritat cu unul ca avea deja 35 si era timpul.... mai bine stau eu pe fundul meu si simulez mai departe viata si happy family, proasta de langa mine e naiva si nu se prinde si mie-mi convine... e bine asa, se putea si mai rau....

este complicat....



garbo059727
Postat pe 20 Noiembrie 2016 21:32
Daca ea il vrea si el o vrea, situatiunea se reglementeaza in felul urmator:
1. prin custodie comuna, el nu-si vede copilul doar in weekend;
2.daca-i maritza, face oricum scandal mai ales daca traieste cu o stare de inamovibilitate, in virtutea certificatului;
3.partaj. Cumva nevasta avea casa si masina in proprietate personala?!
4.pot locui impreuna.

Asta daca o iubeste. Daca nu, sta pe fundul lui, ca nu se termina lumea si oricum nimeni nu-i fericit, se putea si mai rau. Si nu-i complicat deloc.

Bilan_Matkotvschi
Postat pe 20 Noiembrie 2016 22:31
Sunt perfect de acord cu tine Bilan dar cred ca speta ascunde niste chestii acolo

- poate ca maritza sau tac-su e bogat/a (are vila si piscina )
- nobody n-a mai vorbit cu florica de ani de zile, ce stie e din spatiul virtual (facebook most probably)
- el nu are curajul sa-i spuna ce simte (aici mi se pare foarte interesant, cum poate sa-ti fie frica sa vorbesti cu cineva cu care ai avut o relatie in trecut si pe care il/o cunosti si il/o iubesti??? just think about it ca esti smart) ceva nu se pupa
-"in 13 ani multe se schimba" hmmm oare la ce se refera? ca florica poate o fi avut si ea ceva relatii ca doar n-o sta la manastire iar nobody al nostru e cam deranje de situatie, si asta atarna la lista ori poate s-o fi referit ca ea si-o fi vazut de viata si l-o fi uitat si acum el tre sa reincalzeasca supa somehow si nu stie cum si de unde s-o ia
- e foarte interesant cum se gandeste marinimosul la maritza si drama ei, dar nu s-a gandit nicio clipa la florica la momentul altarului (just details)
- si acum sa fim sinceri in egoismul nostru, cine se gandeste intai la fericirea partenerului sacrificand-o pe a lui?? not really (unii se despart la 60 de ani si fug in lume)

Concluzia mea umila - acest nobody nu iubeste pe nimeni, dar pe nimeni. Schimba partenerii ca pe marfa in targ (vorba ta) dupa preferinta de moment In capul lui nu exista o scala a priritatiolor ci una a contextului favorabil ( da sunt oameni care functioneaza asa, cand e momentul prielnic nu se impiedica in emotii/ sentimentalisme ci isi urmeaza interesul, se numeste detasare)
Ca sa stai langa cineva, nefericit si suspinand trebuie sa ai niste avantaje concrete la care nu poti/ nu vrei a renunta

Vorba lui " cum au trecut 13 ani mai trec ...."
Nu e complicat atunci cand iubesti ai dreptate, dar e complicat atunci cand nu stii daca ai iubit vreodata , ramai cu dilema....


-
garbo059727
Postat pe 20 Noiembrie 2016 22:53
Nu iubeste dar suspina de treisprezece ani ...
In text sunt "unele" inexactitati. Adevarul e ca maritza e saraca, dar omul era hotarat sa mearga mai departe la momentul acela, ca "distanta a omorat relatia" Florica, desi bogata si "o fata frumoasa" ramase cu buza umflata. Dar si-a refacut viata la scurt timp si nobody a ramas cu regretul ca a pierdut-o, nu doar pe ea ci si banii ...
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 21 Noiembrie 2016 09:40
E o varianta :)
garbo059727
Postat pe 21 Noiembrie 2016 10:20
Nu iubeste dar suspina de treisprezece ani ...
In text sunt "unele" inexactitati. Adevarul e ca maritza e saraca (cateva palme de pamant nu prea pot fi numite avere) dar omul a mers mai departe la momentul acela, ca "distanta a omorat relatia". Florica, desi bogata si "o fata frumoasa" ramase cu buza umflata (vorba vine) si si-a refacut viata la scurt timp iar nobody a ramas cu regretul ca a pierdut-o, nu doar pe ea ci si banii ...

E cea corecta?
Bilan_Matkotvschi
Postat pe 21 Noiembrie 2016 10:23
Eu stiu? se poate sa fie varianta castigatoare sa ne lamureasca nobody el stie ma gandesc....sau poate nici el nu stie
garbo059727
Postat pe 21 Noiembrie 2016 11:28
Am trait o poveste similara, prima iubire din liceu, super fata. Au trecut anii, nu mai stiam nimic de ea, au fost relatii multe si marunte dar de fiecare data le comparam pe toate cu ea. Simteam mereu ca lipseste ceva, nu pot sa explic ce, pentru ca pana la urma fiecare e unic in felul lui, dar fata asta parea de neinlocuit. Am cautat-o pe facebook am vorbit si dintr-una in alta am hotarat sa ne vedem, La vremea aia ea statea in Bucuresti si era dificil sa ne vedem. La inceput nici nu stiam ce sa-i spun, am abordat-o ca picat din luna "hey ce faci? nu mai stiam de tine ..." si si-a amintit de mine am simtit ca cerurile se deschid. Cand ne-am intalnit simteam ca e ireal, totul ramasese neschimbat, simteam cum imi bate inima ca nebuna nu puteam sa vorbesc doar imi venea sa rad incontinuu, sentimentul era la fel ca inainte, nu pot sa explic starea aia, e ca si cum lumea se opreste pentru tine si viata e de partea ta, si tot norocul din lume. A fost greoi la inceput pentru ca ne vedeam rar si tot timpul imi era dor de ea. Un an mai tarziu am convins-o sa se mute cu mine si ne-am casatorit. In ianuarie vom avea fetita, sunt cel mai fericit pamantean. Cel mai greu e sa risti pentru ca nu stii cum va fi, poate acea persoana te-a uitat sau e cu altcineva, nu poti stii. Dar merita riscul oricum ar fi, macar iti iei o piatra de pe inima. E cea mai buna alegere pe care am facut-o in viata mea. Am inteles ca nicio alta nu mi-o poate scoate din cap si ca nu are rost sa ma mai mint, e foarte greu sa traiesti mintindu-te. Parca nimic nu-ti merge si n-ai chef de viata, nu poti sa-ti distragi mintea de la acea persoana, e ca o ceata in jurul tau si nu mai poti sa razi din inima, e ca si cum te-ar apasa ceva pe inima si nu poti fi fericit. Cel mai nasol e ca vorbesti cu cineva si tot nu poti sa te eliberezi, ai impresia ca nimeni nu te intelege cu adevarat sau in tot cazul nu te poate ajuta. Singura persoana care iti poate elibera inima e ea si oricat de greu ar fi trebuie sa-i spui. Nu poti ocoli la infinit adevarul, e ca si cum te invarti in cerc si nu ajungi nicaieri. Cele mai grele lucruri in viata sunt si cele mai usoare, avem toate raspunsurile doar ca ne temem si incpem sa ne mintim ca o sa fie bine, ca nu-i asa important ca mai bine o uiti si tot asa. Si apoi iar revine golul ala, nu te lasa in pace, nu ai liniste fara acea persoana. Te iubesc Irina, si te voi iubi toata viata.
garbo_459840
Postat pe 26 Noiembrie 2016 19:42
Frumos, foarte frumos. Va doresc multa fericire si multi ani impreuna.
Vezi tu, este o mare diferenta intre tine si autorul topicului.
Intre timp pt @nobody „life goes on” asa ca s-a casatorit si a facut si un copil.
Pt el distanta a omorit relatia initial, iar acum s-a trezit ca, parca, parca nu e chiar asa.
Pe de o parte sustine ca nu vrea relatia inapoi iar pe de alta tatoneaza terenul cu fosta sa vada cam in ce ape se scalda aceasta dupa 13 ani.
Pe de o parte nu vrea sa-si raneasca sotia si copilul pe de alta il roade despartirea si il consuma amintirile.
Este genul care sta cu fundul in doua luntri. Oamenii ca el, care din lasitate nu-si asuma nici un risc, nu vor obtine nimic din ceea ce isi doresc. Va sta in continuare cu sotia gasind o gramada de lipsuri relatiei lor si va visa la alta femeie, neavind curajul sa treaca intr-o luntre sau alta nici cind va fi disperat ( a sustinut ca mai cauta solutii pt ca nu a ajuns in stadiul disperarii).
Nu are curajul sa discute deschis cu fosta si banuiesc ca si chiar daca ar alege sa revina la ea ar constata ca si ea s-a schimbat (doar au trecut 13 ani) si va regreta siguranta caminului conjugal iar daca va ramine cu sotia se va intreba mereu cum ar fi fost viata lui daca ar fi ales altceva.
Imatur si las dar poate rezolva viata problema daca fosta isi gaseste pe cineva si se casatoreste. Sa vezi atunci ce bun este caminul conjugal.
Tommy_Boy
Postat pe 27 Noiembrie 2016 10:29
El nu iubeste cu adevarat, multi confunda iubirea cu indragosteala si poate ca e indragostit de amandoua, ii place ceva la amandoua si nu se poate decide. Asta nu e iubire, cand iubesti e foarte greu sa te resemnezi ca nu o sa mai vezi acea persoana niciodata sau o s-o vezi cu altcineva. E mai bine s-o lase in pace sa-si faca viata ei, sa fie fericita si el sa-si vada de viata pe care a ales-o. E cel mai sanatos. Ca daca cumva o "incurca" si apoi iar nu stie ce vrea si se intoarce la nevasta, o face sa sufere degeaba. Mai bine s-o lase in pace sa fie fericita cu alt barbat. Oamenii indecisi sunt incurca lume.
garbo_459840
Postat pe 27 Noiembrie 2016 15:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prea confuza ca sa pot sa iau o decizie, va rog ajutati-ma!!!!! 98 De la: wiorin 27 Februarie 2011 02:29
Merita sau nu ? 8 De la: D_Emy 9 Februarie 2014 10:01
Nu stiu pe care sa il aleg...Helpppppppp 84 De la: garbo271017 28 Februarie 2013 12:28
Meditatie la viata mea 1 De la: femeiadesucces 10 Februarie 2010 00:10
Se pare ca totul sa terminat.... 83 De la: little_angel1151 4 Februarie 2010 09:39
Setari Cookie-uri