va rog ajutati-ma!!!



Neata Tommy-Boy... pai cum ne-a fost vorba ? Acum tu sa alegi, alea 10 la fund ti le dau peste pantaloni sau in... cealalta varianta ?
barboneli
Postat pe 24 Septembrie 2015 08:11
Buna dimineata, Barbo.

M-am cam enervat, recunosc si am uitat de bataie
Oricum ar fi o experienta noua, nu am incasat nici macar o palma de la parintii mei.
Dar "profesorul" asta rasist chiar a ajuns sa ma calce pe nervi. Nu sint tiganca dar mai ca mi-as dori sa fiu ca sa reclam discriminarea rasiala din partea unui asa zis profesor.
Genul asta de oameni care eticheteaza dupa rasa, ca pedeapsa ar trebui pus sa faca munca voluntara in Zabrautii "universitarei" lui colege de limbaj pestilential.
E in stare sa inventeze reguli noi de gramatica numai ca sa-si justifice propriile greseli. Jenant.
Rotty a avut dreptate cind a semnalat greseala.
Si ma opresc aici ca simt cum imi creste iar tensiunea si nu e cazul.

Imi beau cafeluta si pe urma zburd la serviciu ca in orasul asta e o aglomeratie pe strazi ceva de speriat.
Cred ca intr-un an doi o sa circulam numai per pedes.

P.S.
Mesajul era strict pentru tine nu pentru cei doi.
Ma mai pregatesc pentru cele 10 la fund sau nu?
Tommy_Boy
Postat pe 24 Septembrie 2015 08:46


Stiu eu.... tentatia e mare, dar daca esti fata cuminte si nu te mai certi, asa ramai fara alea 10... ! Sau, marim doza daca nu te linistetsti....
barboneli
Postat pe 24 Septembrie 2015 08:52
M-am potolit, gata.
Si stii ce copil cuminte am fost?
M-am zapacit acum la "batrinete".
Tommy_Boy
Postat pe 24 Septembrie 2015 09:01
Draga Neamtu, daca nu folosesc un vocabular ca la usa cortului insemna ca ma port cu manusi? Nu domnule, nu am nevoie de manusi, pur si simplu asa vorbesc (pardon: scriu) eu. Cei de aici stiu foarte bine ca nu o data am avut pareri diferite asupra unui lucru si mi-am sustinut punctul de vedere sus si tare, dar totul cu un limbaj decent, fara a jigni pe nimeni. Si nu pentru ca nu pot. Ci pentru ca nu imi permit sa cobor asa jos. Putini de aici pot spune ca au studiat cat am studiat eu. Am lucrat in institutii in care 98% dintre oameni nu au acces vreodata decat cel mult ca vizitatori. Am fost si cadru didiactic (desi asta nu este vocatia mea) si a trebuit sa instruiesc copii din doua culturi foarte diferite, vorbind doua limbi diferite (in aceeasi clasa aveam copii cu origini latine si origini saxone si trebuia sa vorbesc 2 limbi diferite in acelasi timp pentru ca toti sa poata in final comunica in ambele limbi la perfectie, indiferent din ce stat le sunt parintii). Si toate acestea in strainatate. Am mai multa experienta de viata decat cei mai multi de aici, nu am nici o problema existentiala de genul a ma teme de neacceptarea celorlalti din forum sau altele. Din pacate, in ceea ce ma priveste nu ai nimerit. Totusi, nu pot sa nu observ ca de multe ori cel ce a cazut atat de jos incat sa foloseasca un vocabular nepotrivit se considera mult superior noua, muritorilor de rand. De fapt, nimic nou sub soare. Si chiar ai dreptate: Lucifer a fost initial un inger. Dar stii ce a dus la caderea lui? Ai fi surprins sa afli: MANDRIA. E o trasatura de caracter foarte comuna in zilele noastre si nu de putine ori duce la singuratate, autoizolare, sentimente de superioritate nefondate, dorinta de afirmare si sentimentul de a nu fi inteles de catre ceilalti, puternica dorinta de a fi acceptat. Vocabularul unui om de genul asta l-am intalnit aici pe forum nu de putine ori si intotdeauna a sfarsit prin a fi ignorat de ceilalti. De cele multe ori cuvintele arata ce fel de om este cel ce le rosteste (sau le scrie in cazul de fata). O zi buna sa ai.
angel_forever
Postat pe 24 Septembrie 2015 10:27
Draga Tommy, se pare ca si cei 103 ani ai tai isi spun cuvantul. Esti geamana cu Barbo si noua nu ne spui?
angel_forever
Postat pe 24 Septembrie 2015 10:30
Tot impaciuitor, ca orice ingeras responsabil.
Nu stiu ce virsta are Barbo dar imi doresc detasarea si "mistocareala" lui.
Probabil tine si de cromozomi.
Eu ma mai aprind citeodata dar fara efecte contondente ( poate numai verbale ) dar imi trece la fel de repede.
Tragedia celor doi e ca nu prea inteleg limbajul normal si decent.


P.S.
Si da, pe tine te cred pe cuvint ca ai fost profesor. <
Ai tact, intelegere si vocabular de profesor.
Pacat ca ai renuntat.
Tommy_Boy
Postat pe 24 Septembrie 2015 11:10


Inteleg, inteleg... cum sa nu inteleaga limbajul normal si decent... dar tocmai asta ii enerveaza !!! Ei vor sa fie bagati in seama fara sa tina cont ca pe noi ne sacaie asta. Si ca sa nu spun un cuvant urat poate in fata doamnelor din gasca... spun ca mie mi se drapeleaza daca incearca sa obtina de la mine bagare de seama in felul pe care o fac. Sau face... !
barboneli
Postat pe 24 Septembrie 2015 12:19
De la: Neamtu50, la data 2015-09-23 17:44:34
Pentru duduia bucatareasa

"Nu, nu e adevarata chestia aia care o spui cu "prost e cel ce face pe altul prost" !!! Astea-s vorbe de la mahala. Si eu continui sa cred ca esti proasta, daca tot ai vrut sa ne exemplifici chestia cu inchiriatul... macar citea-i atenta ce scrie acolo ! Sau ai citit dar n-ai inteles ?
"Închiriez cameră separată la o femeie singură sau cu copil cameră este mobilată tv și wifi"
Din cate tin eu minte, ei sunt 4 (patru) ! Si si mai proasta esti pentru ca ai facut-o pe Rotty (iti jur ca nu e proasta deloc... !) "diaspora de doi bani" dar nici nu intelegi ce scrii tu ! Ai scris: "ma indoiesc insa ca ii primeste cineva in gazda cu copii.", dar ne dai exemplul ala tampit cu camera... ! Eu zic sa te lasi de apucaturi din astea... nu tine la noi. Diaspora... poate, dar macar nu suntem disperati !
Acuma mai indrazneste sa ne explici cum e cu chiria la gazda... sau gazda la chirie... Oricum trebuie bani si nu putini. Asa ca lasa pe altii sa dea sfaturi."
citeaza raspunde

Tot spiritul de turma functioneaza si aici.


Imi pare rau, domnul Neamtu, dar nu duduia bucatareasa a scris citatul dmv. de mai sus ci duduiul plecat, in alta tara... !!! Asa ca se cuvine sa va cereti scuze lui duduia bucatareasa, manca-ias polonicu de fata harnica ce e... !!!
barboneli
Postat pe 24 Septembrie 2015 16:06


Si ceva tematic taman potrivit pentru topicul asta... chiar daca acum e prea tarziu...

www.youtube.com/watch?v=sgDZN2Zl13E
barboneli
Postat pe 24 Septembrie 2015 17:33
De la: Tommy_Boy, la data 2015-09-24 00:26:18Barbo nu te mai stresa ca nu merita.
Eu ii pregatesc altceva "profesorului" (sic, ca sa crape cealata academiciana), ii culeg toate perlele din postari inclusiv acele explicatii gramaticale de doi lei.
Imi pare rau ca nu stiu la ce scoala profeseaza (Cuca Macaii, Motatai din deal sau vale) ca sa le fac publice.
Cit despre desteptaciunea cealalta care a virusat forumul Pitita dupa un nick name, ii pregatesc si ei aceeasi lista.
Chestia cu profa la facultate nu o inghit sub nici o forma.
Ca sa te poti exprima in modul gretos-jegos in care se exprima ipochimenele astea doua, inseamna sa fii dus cu caputu' rau de tot.
Se pling ca sint jigniti dar o sa le scot pe nas toate jignirile aduse fara rost si chiar fara sens de cind au scris prima propozitie pe acest forum.
Niste "profesori" cu grave lacune lexicale si care considera DEX-ul o prostie nu sint profesori sint "profesori".

Poate sa faca spume la gura pina nu mai pot la acest mesaj al meu nu ma cobor sa le raspund ca nu merita.
Cind am spus ca trebue ignorati aveam dreptate. Vad ca voi ii bagati in seama si le dati nas sa-si propage dejectiile verbale intinzindu-se ca pecinginea peste tot.
Pacat.


Da' ... dejectiile tale de pe forum nu-i asa ca le inghiti?
garbo101426
Postat pe 24 Septembrie 2015 18:10
De la: garbo101426, la data 2015-09-24 18:10:43
De la: Tommy_Boy, la data 2015-09-24 00:26:18Barbo nu te mai stresa ca nu merita.
Eu ii pregatesc altceva "profesorului" (sic, ca sa crape cealata academiciana), ii culeg toate perlele din postari inclusiv acele explicatii gramaticale de doi lei.
Imi pare rau ca nu stiu la ce scoala profeseaza (Cuca Macaii, Motatai din deal sau vale) ca sa le fac publice.
Cit despre desteptaciunea cealalta care a virusat forumul Pitita dupa un nick name, ii pregatesc si ei aceeasi lista.
Chestia cu profa la facultate nu o inghit sub nici o forma.
Ca sa te poti exprima in modul gretos-jegos in care se exprima ipochimenele astea doua, inseamna sa fii dus cu caputu' rau de tot.
Se pling ca sint jigniti dar o sa le scot pe nas toate jignirile aduse fara rost si chiar fara sens de cind au scris prima propozitie pe acest forum.
Niste "profesori" cu grave lacune lexicale si care considera DEX-ul o prostie nu sint profesori sint "profesori".

Poate sa faca spume la gura pina nu mai pot la acest mesaj al meu nu ma cobor sa le raspund ca nu merita.
Cind am spus ca trebue ignorati aveam dreptate. Vad ca voi ii bagati in seama si le dati nas sa-si propage dejectiile verbale intinzindu-se ca pecinginea peste tot.
Pacat.


Da' ... dejectiile tale de pe forum nu-i asa ca le inghiti?


te uiti in oglinda? esti convingatoare
pinkrainbow
Postat pe 24 Septembrie 2015 20:08
Domnule Barboneli,

Observ ca esti cam confuz. Sa te crezi contemporan cu Dej...
Sunt dezolat. In conditiile acestea nu am cum sa ma supar pe dumneata.
Daca ma gandesc la ce viata minunata duceau evreii in Romania acelor vremi, nu-i de mirare ca ai ramas blocat in timp.
Si nici acum nu se simt prea rau pe plaiuri mioritice.

Pentru ca duduia cu polonicul vorbeste mai pe intelesul dumitale,
o sa-ti explice ea despre citat.


Duduia "psiholoaga" de serviciu


Ultima dumitale postare m-a determinat sa ma uit pe celelalte din urma.
Vazusem deja cateva si-mi facusem ideea ca, desi pline de platitudini - sfaturi pe care le poate da si un elev de gimnaziu, esti inofensiva si macar ai intentii bune.
Dar privind mai atent la ce ai scris, am observat ca te adresezi de fiecare data cu draga X sau Y dragule, dar nu lasi deloc impresia de bunatate si omenie, calitati ce ar apartine unui spirit inalt, detasat de tribulatiile cotidiene, capabil sa aduca pace sufleteasca celor ce au nevoie.
Dimpotriva, senzatia este ca joci un rol care nu ti se potriveste, faci pe pretioasa si binevoitoarea dar transpare o senzatie puternica de fals.


Iar in ultima postare -cireasa de pe tort - ti-ai dat cu stangul in dreptul la fel ca celelalte doua membre ale turmei, adica intr-un mod la fel de rusinos.
Pe principiul ca cine se aseamana, se aduna.

Exemplific:

Incepi prin a te lauda fara nici o jena - in aceeasi nota puerila si hilara ca duduia cu probleme la cap.

" Putini de aici pot spune ca au studiat cat am studiat eu. Am lucrat in institutii in care 98% dintre oameni nu au acces vreodata decat cel mult ca vizitatori. Am fost si cadru didiactic (desi asta nu este vocatia mea) si a trebuit sa instruiesc copii din doua culturi foarte diferite, vorbind doua limbi diferite (in aceeasi clasa aveam copii cu origini latine si origini saxone si trebuia sa vorbesc 2 limbi diferite in acelasi timp pentru ca toti sa poata in final comunica in ambele limbi la perfectie, indiferent din ce stat le sunt parintii). Si toate acestea in strainatate. Am mai multa experienta de viata decat cei mai multi de aici."

De unde stii dumneata ce si cat au studiat cei "de aici" ?
Poate stii ce studii au amicii d-tale, dar despre ceilalti de unde detii informatii privitoare la studiile lor?

Apoi continui sa te lauzi cu minunatele institutii in care ai lucrat si unde muritorii de rand nu au acces decat in vizita...
Si aceia doar in procent de 2% (sic!!).

Ce sa mai spun de activitatea dumitale pe post de cadru didactic, vorbind doua limbi diferite in acelasi timp... :))
Si culmea - culmilor, toate acestea in STRAINATATE!
Ce-i drept, eu de una ca aceasta n-am mai auzit! :))

Apoi conchizi ca ai mai multa experienta de viata decat cei mai multi de aici.
Iar m-ai luat prin surprindere. Cum ai facut sa stii asa de exact ce cantitate de experienta de viata are fiecare de aici?
Si asta poate sa nu fie neaparat de bine.
O prostituata care si-a inceput activitatea pe strada din adolescenta va avea o experienta de viata mai mare decat o fata de aceeasi varsta, dar care duce o viata normala.

Si dupa ce ai obosit de atata lauda imi vorbesti despre pacatul mandriei de care s-a facut vinovat numitul Lucifer.

"Si chiar ai dreptate: Lucifer a fost initial un inger. Dar stii ce a dus la caderea lui? Ai fi surprins sa afli: MANDRIA. E o trasatura de caracter foarte comuna in zilele noastre si nu de putine ori duce la singuratate, autoizolare, sentimente de superioritate nefondate, dorinta de afirmare si sentimentul de a nu fi inteles de catre ceilalti, puternica dorinta de a fi acceptat."

Aici te descrii pe dumneata? Ca tocmai te-ai facut vinovata de pacatul mandriei!
Asadar de asta bantui pe aici, ca vrei sa te afirmi, te simti singura si neinteleasa si vrei sa fii acceptata.
Cand eu ti-am spus acelasi lucru, m-ai contrazis!
Cum sa nu razi?!
Duduie, logica d-tale sufera de fracturi cominutive.
Si nu doar logica.
Dupa ce te lauzi o postare intreaga, imi tii lectii despre mandrie??



Ai gasit d-ta in vreuna din postarile mele un cuvant in plus despre mine - in afara de precizarea ca sunt profesor - in legatura cu studiile, tarile pe unde am umblat, realizarile mele profesionale, functiile pe care le-am detinut sau le detin, studiile sefului, prietenilor, ale soacrei, cate limbi straine vorbesc si in ce loc mi-am facut vacanta?

NU stiu ce vocatie crezi ca ai, dar in nici un caz nu are legatura cu profesia de psiholog sau psihoterapeut.
Ti se pare dumitale ca pe mine ma mistuie o puternica dorinta de a fi acceptat? Acceptat unde si de cine? Aici pe Garbo? :))
Cine vrea asa ceva se gudura si da din coada, ca dumneata.
Nu ti se pare ca eu fac exact contrariul?

Iti lipsesc flerul, intuitia, capacitatea de analiza si sinteza, finetea introspectiei. Despre logica, am scris mai sus.
Esti opaca, duduie, ca un fund de sticla de laborator.

Dupa cum vezi, n-am spus nimic despre gramatica. :))



Referitor la duduia aflata in permanenta criza de isterie, am sa povestesc urmatoarele: eram mai pe la inceputul carierei cand am fost repartizat la un liceu in care predominau fetele.
La clasa unde am fost numit diriginte mi-a atras atentia o fata care mi s-a parut mai bizara.
Mi-am spus ca poate fi teribilismul specific varstei.
Impresia de la inceput s-a consolidat cu trecerea timpului.
Unele boli mintale grave debuteaza in adolescenta si exact despre acest lucru era vorba.
Fata era de o inteligenta peste medie dar din pacate boala avansa cu pasi repezi si acest lucru nu i-a mai fost de folos.
De la agresivitate verbala a trecut la cea fizica si acela a fost momentul cand familia a inteles ca trebuie sa faca ceva.
Avea optsprezece ani si boala era in plina manifestare.
Atunci nu exista medicatia care se foloseste acum - cu rezultate destul de satisfacatoare din ce am inteles, chiar daca nu vindeca.
Fosta mea eleva a sfarsit tragic intr-un spital de boli nervoase, in conditii care nu s-au elucidat nici pana in ziua de azi.


Daca va considerati cu adevarat amicii drei in cauza, dati-i o mana de ajutor, nu o impingeti in prapastie.
Imposibil sa nu va fi dat seama ca acolo este ceva mai mult decat impertinenta.
Orice om normal stie cand sa se opreasca, ea nu stie.
Este adevarat ca Angel i-a atras atentia la un moment dat, dar pe de alta parte a incurajat-o in comportamentul ei antisocial - ca o buna psiholoaga ce e, adica egal zero.


Pentru ca nu mai am nimic de spus, ma opresc aici.

Marius Neamtu
Neamtu50
Postat pe 24 Septembrie 2015 21:50
Putin probabil ca "duduia in crize" sa isi dea seama ca are probleme sau sa accepte acest lucru, implicit ajutor.Care, in primul rand ar trebui sa vina de la cei din jurul ei, real.Noi, astia din virtual,ii putem sugera asta, insa vom primi doar cuvinte "de bine". Cum nu tin neaparat sa ma bag in seama si sa fiu facuta in toate felurile, imi vad de ale mele probleme si urez tuturor sanatate fizica si psihica! Ca nu-i greu sa-ti pierzi mintile, e mai greu sa ti le pastrezi, de multe ori. Voie buna si ganduri asijderea!
Schmetterling
Postat pe 25 Septembrie 2015 08:40
Fluturas, eu sint "duduia" in cauza.
Tot ce am scris eu dom' profesor considera jignire si isterie, 426 e o doamna si scrie academic.
Probabil ca la scoala unde preda profesorul si la facultatea "universitarei"
asta e limbajul cotidian (al universitarei").

Revin la cafeluta ca e mai frecventabil locul (daca nu-l infesteaza capusa).
Tommy_Boy
Postat pe 25 Septembrie 2015 08:54
" Revin la cafeluta ca e mai frecventabil locul (daca nu-l infesteaza capusa). "

Sper ca nu tre` sa-i chem pe cei de la deratizare, ca nu am timp.

Rotty
Postat pe 25 Septembrie 2015 08:56
Ooo, eu eram sigura ca despre 426 este vorba, fiind,dpmdv singura care e in crize, clar patologice.
Schmetterling
Postat pe 25 Septembrie 2015 09:02
Nu-I nimic.
Ai fost un Fluturas destept ca ai ocolit "dialogul" cu cei doi "profesori".
Nu aveai de unde sa stii.
Tommy_Boy
Postat pe 25 Septembrie 2015 09:09
Mi-o trecut vremea de scoala, iar despre cate mai am de invatat, cu siguranta nu sunt "profesorii" potriviti, nu pentru mine.Scuze pentru confuzie.
Schmetterling
Postat pe 25 Septembrie 2015 09:14
De la: Schmetterling, la data 2015-09-25 08:40:04 Putin probabil ca "duduia in crize" sa isi dea seama ca are probleme sau sa accepte acest lucru, implicit ajutor.Care, in primul rand ar trebui sa vina de la cei din jurul ei, real.Noi, astia din virtual,ii putem sugera asta, insa vom primi doar cuvinte "de bine". Cum nu tin neaparat sa ma bag in seama si sa fiu facuta in toate felurile, imi vad de ale mele probleme si urez tuturor sanatate fizica si psihica! Ca nu-i greu sa-ti pierzi mintile, e mai greu sa ti le pastrezi, de multe ori. Voie buna si ganduri asijderea!


Buna dimineatza.
Serios, mai, fluturas? Chiar asa?...
Ia uite-aici nitzel sa vezi cu e cu 'sfaturile'! Ontopic, carevasazica, nu? Numai mistocareala, malitii inutile de stupizi care n-au treaba sau chiar agresivitati verbale numai bune de dat peste botul nesimtitului de le face:

***Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2015, ora 10:08
" puteti sta in gazda (e mai ieftin) daca nu ca permiteti in chirie."
Iusel, poti sa-mi explici si mie diferenta ? Asta pana nu ma bufneste rasul.***
.
***Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2015, ora 11:37
"De la: duchess1, la data 2015-09-13 11:13:28ce usor e sa faci misto. refuz sa cred ca nu stii diferenta. ma indoiesc insa ca ii primeste cineva in gazda cu copii."

Pe vremea mea insemna acelasi lucru. Daca acum e altceva... Explica-mi tu daca esti asa amabila.***
.
***barboneli
Postat pe 13 Septembrie 2015, ora 11:54

"...De la: 105905, la data 2015-09-13 11:34:00,,NUMAI JUDECATI,EXISTA CINEVA SUS,CE NE JUDECA PE TOTI,NU PUTETI DA UN SFAT BUN,MAI BINE NU_L DATI,O DUMINICA BINECUVANTA SI PLINA DE CREDINTA IN BUNUL DUMNEZEU SI MAICUTA DOMNULUI,FRATI ROMANI DE PRETUTINDENI,,..."

Hop si tu acuma... tu mai lipseai pe aici !!!! Ce naiba n-ai mai ramas la biserica aia a ta sa te vaiti si sa dai sfaturi acolo... ??? Uite de la mine un sfat bun pentru tine si pentru alte duminici, in loc sa intri pe Garbo.... !!!***
.
***barboneli
Postat pe 13 Septembrie 2015, ora 12:08
Nu ! E acelasi lucru si azi... iar tu, duchess1, sa stii ca uneori prostia starneste rasul... refuz sa cred ca nu stiai asta sau ca nu ai mai auzit asta si de la altiii !***
.
***Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2015, ora 13:01
Asa s-o fi zicand mai nou . Merci oricum 3567. Si pentru compliment de asemenea.
Dupa cum stiam eu si Barbo, in dictionarul explicativ nu se face o astfel de diferenta. Ei , dar o fi expirat dictionarul nostru de cand am plecat din tara...***
.
***VasileDinNuc
Postat pe 13 Septembrie 2015, ora 14:00
"De la: garbo_3567, la data 2015-09-13 12:53:16 sa stea in gazda adica sa stea in casa cu proprietarul si atunci iti cere mai putini bani, se mai impart cheltuielile"

Da.... se împart mai multe, nu doar cheltuielile....Dacă este frumuşel proprietarul, se împarte şi altceva, sau se plăteşte cu produse naturale, după cum este acordul între cei 2....
Tu care variantă ai încercat-o ?***.
.
***Axl_R
Postat pe 13 Septembrie 2015, ora 14:07
''sau se plăteşte cu produse naturale,''
Sau în natură.***
.
***barboneli
Postat pe 13 Septembrie 2015, ora 15:11
"De la: Rotty, la data 2015-09-13 13:01:22Asa s-o fi zicand mai nou . Merci oricum 3567. Si pentru compliment de asemenea.
Dupa cum stiam eu si Barbo, in dictionarul explicativ nu se face o astfel de diferenta. Ei , dar o fi expirat dictionarul nostru de cand am plecat din tara..."

Nu draga, n-a expirat nici un dictionar, a expirat timpul acestor "culte" care nu au avut timp sa invete corect limba si logica limbii romane.***
.
***Rotty
Postat pe 13 Septembrie 2015, ora 16:30
"De la: duchess1, la data 2015-09-13 15:50:24draga '' diaspora'' de doi bani in ceea ce priveste cel putin caracterul, si asta e tot ce conteaza . nu suntem culte, insa am invatat de la viata , prin ea, etc. spre deosebire de voi ......... si vremea voastra."

Si noi de la ce am invatat ? Dimpotriva, am avut de invatat mult mai mult, tinand cont ca am cunoscut si ne-am acomodat unei alte culturi. Dar tu nu ai cum sa intelegi asta, asa ca mai bine o lasam balta. Chiar nu am chef sa-mi stric dupa amiaza coborandu-ma la nivelul tau de DOBITOACA.***

...Si se tot continua asa spirala nesimtirii, nemerniciei si batjocurii!
Ti-o fi asa de greu sa observi cine sint initiatoarele PERPETUE ale magariei, lipsei de caracter si a grobianismului pe garbo.ro?!?
...Adica aceleasi stupide bipede care sint precum pecinginea, care nu dau doi bani pe Romania si romani (asa cum afirma ori de cite ori au ocazia ... lepadaturile&lepadatoarele astea de tzara, omenie si buna crestere!) si al caror singur scop ... inalt si cult 'diasporesc' 24/24 este mishtocareala, rautatzile gratuite, penibile si incredibil de misandrine, sferto-doctismul gaunos, self-suficientza agresiva si limbajul cit se poate de abject, perpetuu in cescendo in sperantza ca cei bine simtiti se vor retrage iar celor slabi de inger le vor inchide gura cu obraznicia lor murdara!
.
Intelegi acum, fluturasule, sau nu?...
...Daca nu, e nevoie sa-ti desenez cumva ... vreo harta?!?


Sanatate si tie si toate cele bune.
Si mult ... no offence.
garbo101426
Postat pe 25 Septembrie 2015 09:25
De ce sa ma offence?! Ai dreptul sa crezi ce vrei si sa te exprimi la fel.Fiecare, avem dreptate in felul nostru si vedem lucrurile dupa cum putem. La fel si cu intelesul unor aspecte.
Multumesc pentru urare, asemenea!
Schmetterling
Postat pe 25 Septembrie 2015 09:38
Si uite asa Fluturas draga, din dorinta de a distruge Romania din diaspora, Rotty si Barbo vorbesc curat romaneste in timp ce "profesorii", "discuta" intr-o englezo-"ciuciunghezo"-romana cu vocabulary de Zabrauti, ca sa crape spiritual national de mindrie patriotica.

Barbo, nu m-am putut abtine, am tras pe dreapta in trafic.
Oricum eu am "dialogativat" cu Fluturas.
Tommy_Boy
Postat pe 25 Septembrie 2015 09:47
De la: Tommy_Boy, la data 2015-09-25 09:47:46Si uite asa Fluturas draga, din dorinta de a distruge Romania din diaspora, Rotty si Barbo vorbesc curat romaneste in timp ce "profesorii", "discuta" intr-o englezo-"ciuciunghezo"-romana cu vocabulary de Zabrauti, ca sa crape spiritual national de mindrie patriotica.

Barbo, nu m-am putut abtine, am tras pe dreapta in trafic.
Oricum eu am "dialogativat" cu Fluturas.


Prostia continua si in dimineatza asta saaa ... nu te doara!

...'BLONDO' !
garbo101426
Postat pe 25 Septembrie 2015 10:17


De la Domnul Profesor...:
"Domnule Barboneli,
Observ ca esti cam confuz. Sa te crezi contemporan cu Dej...
Sunt dezolat. In conditiile acestea nu am cum sa ma supar pe dumneata.
Daca ma gandesc la ce viata minunata duceau evreii in Romania acelor vremi, nu-i de mirare ca ai ramas blocat in timp.
Si nici acum nu se simt prea rau pe plaiuri mioritice."

Nu, nu ma cred contemporan, chiar am fost. Ma rog... el avea nu stiu ce varsta, traia bine mersi inca si eu aveam sase ani cand am invatat chestia aia cu virgula inainte de "si"... ! Poate 7 ani. Si nu inteleg ce te dezoleaza asta sau altceva... mai bine iti pastrezi dezolarea pentru chestii mult mai grave. Si nici chestia asta: "Daca ma gandesc la ce viata minunata duceau evreii in Romania acelor vremi, nu-i de mirare ca ai ramas blocat in timp.
Si nici acum nu se simt prea rau pe plaiuri mioritice."... nu e corecta ! Domnu' profesor, nu aveti cum sa va ganditi la asa ceva, trebuia sa traiti acea minunata viata... degeaba va ganditi. Daca o duceau asa de bine, de ce au plecat cu zecile de mii din Romania ? Numai ca sa mareasca bugetu lui Ceausescu ? Ca doar primea o multime de dolari pentru fiecare... evreu plecat ! Am pus acele puncte pentru ca la un moment dat am vrut sa scriu "vita".Eu de ex. o duceam bine cand am plecat, dar tot vita eram considerat de regim. Ca si alti cetateni de altfel. Nici barba nu aveam dreptul sa port... si asta pentru ca odrasla lui Ceausescu nu purta... asa mi-au explicat la Militie. Dar dupa ce mi-am ras-o ca sa obtin buletinul inapoi, barba a inceput sa creasca iar... ce sa-i fac, ea nu stia in ce regim traiam. Iar acum, nu au mai ramas nici de o partida de volei pe plaiurile mioritice. Poate doar cei care s-au intors sa faca afaceri acolo, pentru ca banii nu au miros si nici religie. Iar simtul de observatie al dmv. este cam slabut daca daca ati observat ca sunt confuz... !
Si apropo de Gheorghitza din Dej... tot el a aprobat si cererea de plecare a marelui Ion Pribeagu... in Israel ! Asta dupa ce s-a prapadit de ras citind ce a scris Ion in cerere.
barboneli
Postat pe 25 Septembrie 2015 10:21
De la: Schmetterling, la data 2015-09-25 09:38:23 De ce sa ma offence?! Ai dreptul sa crezi ce vrei si sa te exprimi la fel.Fiecare, avem dreptate in felul nostru si vedem lucrurile dupa cum putem. La fel si cu intelesul unor aspecte.
Multumesc pentru urare, asemenea!


Fluturas, te faci cumva caaa ... ploua?
Nu mi-e greu sa inteleg de ce eviti problema PRINCIPALA pt. care forumul asta a devenit un fel de maidan al cotzofenelor mult prea n-simtzit croncanitoare, da' deja garbo.ro a devenit in mod prea pregnant o cloaca dezgustatoare in care citeva specimene sub-umane - locale si ... 'trans-nationale' - isi ridica fustele-n cap ('10 la fund, nu?), isi spala rufele mizerabile in vazul tuturor, isi porcaie grohaitor partenerii de discutii si isi imagineaza ca pot deveni pina si agresive atunci cind sint puse la punct sau li se da peste gura prea spurcata...
Poate n-ai remarcat insa ca 'spatiu public' inseamna cu totul altceva decit genul de magarii de mai sus!

...'dreptate IN FELUL nostru'...
...'vedem lucrurile dupa CUM PUTEM'...
...'la fel si INTELESUL unor aspecte'...

Asta ai inteles ca era ... ideea principala in postarea mea?!?

Daca ai fi pe strada - alt spatiu public - si ar sari sa faca mishto, sa te agreseze verbal sau chiar sa te ia la smotocit nishte euglene bok-o-trofe aidoma celor pe care le stim cu toate, nu-i asa ca nu ti-ar place deloc ca noi, toti ceilalti de pe margine, sa ridem ca prostii de tine, sa-i incurajam pe derbedei si sa ne mai si facem ... selfie-uri cu tine injurata, scuipata si luata la shuturi?!?

Mediteaza mai pe indelete, fluturas!...

...'Diplomatia' circumstantiala, ne-luarea de atitudine, indiferentza si intoarcerea capului in cealalta parte n-o sa te fereasca in viitor, in alte circumstantze, de aceleasi gen de jeguri umane care sint intotdeauna incurajate in nemernicia lor chiar de slabiciunile noastre caracteriale.

Si-ti garantez ca atunci, in situatii similare, n-o sa mai fii deloc atit de...
...'rabinica'!!!
Nu crezi?

garbo101426
Postat pe 25 Septembrie 2015 10:45



"Ti se pare dumitale ca pe mine ma mistuie o puternica dorinta de a fi acceptat ? Acceptat unde si de cine ? Aici pe Garbo ? :))
Cine vrea asa ceva se gudura si da din coada, ca dumneata.
Nu ti se pare ca eu fac exact contrariul ?"

Nu, pentru ca nici unul din voi nu are coada, slava Domnului... ! Iar chestia cu acceptatul e ridicula in cazul dumitale sau 426 sau toate clonele cu care v-ati inscris... ! Asa, iti ramifici rautatea si sacaiala in mai multi, cand de fapt esti unul sau maximum doi, dar nu cred asta. Ce ti-ai zis... ma baneaza astia ca sarpe, mai am un nume, soricel... si pe asta il eucariseaza... am cont de scaun, masa...etc.
barboneli
Postat pe 25 Septembrie 2015 10:54


De la moralista 426... !

"Fluturas, te faci cumva caaa ... ploua?
Nu mi-e greu sa inteleg de ce eviti problema PRINCIPALA pt. care forumul asta a devenit un fel de maidan al cotzofenelor mult prea n-simtzit croncanitoare, da' deja garbo.ro a devenit in mod prea pregnant o cloaca dezgustatoare in care citeva specimene sub-umane - locale si ... 'trans-nationale' -Fluturas, te faci cumva caaa ... ploua?
Nu mi-e greu sa inteleg de ce eviti problema PRINCIPALA pt. care forumul asta a devenit un fel de maidan al cotzofenelor mult prea n-simtzit croncanitoare, da' deja garbo.ro a devenit in mod prea pregnant o cloaca dezgustatoare in care citeva specimene sub-umane - locale si ... 'trans-nationale' - isi ridica fustele-n cap ('10 la fund, nu?), isi spala rufele mizerabile in vazul tuturor, isi porcaie grohaitor partenerii de discutii si isi imagineaza ca pot deveni pina si agresive atunci cind sint puse la punct sau li se da peste gura prea spurcata...
Poate n-ai remarcat insa ca 'spatiu public' inseamna cu totul altceva decit genul de magarii de mai sus!

Nu, la fluturas acolo chiar ploua... des. !
Ce ai tu cu forumul asta care a devenit (si alte forumuri sunt la fel, in toate se mai fac "gasti" ca sa se separe de unele ca tine...) asa cum il descrii, nu mai repet grohaiturile tale... si cu care te potrivesti minunat. Pana a aparut dizgratioasa de tine, nu prea vedeai asa discutii grohaitoare (ai vazut ce purcelus dragut a primit Rotty... manca-ias botisorul... nu acum, ci cand o fi de 250Kg.... fac pariu ca tu arati mult mai dizgratios... ) asa ca nu da vina pe noi. Si nu era vorba de "isi ridica fustele-n cap ('10 la fund, nu ?)"... ci de pantaloni ! Dar inca nu am trecut la inplinirea pedeapsei asa ca degeaba dai exemple neadevarate.

barboneli
Postat pe 25 Septembrie 2015 11:12
Bai, idiotu' kre(sh)tinoid de-'afara', nu-ti mai lungi inutil zerourile de comentarii citind sau copiind ce scriu ceilalti..
Foloseste-ti in mod util chestia aia proprie, mica, fetida, patrata si-n A4 formatata!...
Na', ca era sa-i zic ... cap.
...Da' nu e cazul.

Iar te bagi ca porcu'-n jir?...
Iar guitzi zgomotos la useri??...
Iar improsti 'mincarea' din troaca?!?
De inteligent ce esti, nu-i asa?

Ai grija ca daca tot continui sa-ti intromisionezi ... augustul rit la modul continuu in toate comentariile celorlalti, te potzi trezi c-o 'bucurie'. Sub forma unui frumos si neasteptat 'cadou', adica un...
...calculator nou-noutz!
Printr-un foarte simplu (pt. cunoscatori) ... remote control informatic.

Nici n-ai habar, loaza stupida, cite se pot 'fixa' cu doar...
...un 'click'!
Indiferent distantza la care esti si-ti imaginezi habarnaut ca te-ar proteja in vreun fel...

Enjoy de te bucura in continuarea de propria atitudine de cornuta, loaza incredibil de stupida!
...Non-apisiana, desigur.
garbo101426
Postat pe 25 Septembrie 2015 11:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lapte praf novalac formula antidiareica 2 De la: zambil 8 Iulie 2010 09:31
Premergatoare ieftine si de calitate excelenta 1 De la: alexandra 23 Octombrie 2009 21:54
Am nevoie de parerea voastra 229 De la: garbo_415900 25 Februarie 2016 17:16
Cum inveti bebelusul sa stea pe oala? 7 De la: zambila 21 Decembrie 2010 13:12
Terasa Kidz si Garbo 34 De la: ameno 22 Iunie 2010 15:35
Setari Cookie-uri