Ce as putea sa fac???

Buna ziua! Numele meu este Simona Nut si sunt abonata la aceasta revista online de cativa ani. Mereu citeam aici despre diverse probleme de cumplu si de viata ale oamenilor insa, nu credeam vreodata ca voi fi in postura de a scrie eu... Am nevoie foarte mare de sfaturile mature ale dumneavoastra, doamnelor dar si domnilor si v-as ruga sa tratati cu seriozitate subiectul meu. Pur si simplu nu am cui sa cer un sfat... Este vorba despre povestea mea de dragoste. Am avut o relatie care a durat 3 ani insa in urma cu doua luni si jumatate, el a considerat ca trebuie sa luam o pauza pe motiv ca nu se simte bine in aceasta relatie si ca nu se simte atras de mine cum se simtea in trecut...Am fost de acord ca nu aveam de ales si sincer, nu vroiam sa il pierd... Aceasta "pauza" nu a fost tocmai una in care sa nu ne vorbim ci dimpotriva...ne intalneam, m-a dus la el acasa de sarbatori, Revelionul l-am petrecut impreuna, am fost ca un cuplu, deja parca uitasem ca suntem in "pauza". Insa dupa ce au trecut sarbatorile, el s-a schimbat din nou iar la o discutie de-a noastra a inceput din nou sa imi spuna ca nu se simte fericit si implinit cu adevarat langa mine momentan insa e posibil ca in timp sa simta aceste lucruri pentru mine sau sa isi gasaeasca fericirea in bratele altei femei dar ca el lasa soarta sa decida pentru el si pentru viitorul lui. El printre altele a mentionat faptul ca nu sunt suficient de inalta pentru el ( am 1.65 m iar el 1.83 m dar eu nu consider ca sunt chiar atat de scunda pentru ca am vazut cupluri fericite in care diferenta de inaltime e mult mai mare...) iar eu, inevitabil, l-am intrebat de ce nu mi-a spus acest lucru mai devreme, iar el mi-a raspuns ca in trecut nu se gandea daca sunt potrivita sa fiu sotia lui in viitor si ca acum se gandeste la acest aspect, insa, momentan, nu sunt ceea ce isi doreste. El peste o luna pleaca in strainatate pentru 6 luni. In acest an termina masteratul iar dupa ce se intoarce vrea sa isi achizitioneze o locuinta si sa isi faca planuri serioase de viitor. Ideea este ca niciodata nu mi-a spus ca intre noi nu ar putea sa fie nimic de acum incolo...mereu spune ca in acest moment nu simte dar in viitorul apropiat e posibil sa simta...eu nu stiu ce inseamna asta, chiar sunt confuza si nu stiu ce sa fac, nu stiu cum sa reactionez...am nevoie de un sfat din partea dumneavoastra, a persoanelor cu experienta de viata, nu vreau sa gresesc sau sa ma pripesc...pana acum m-am infuriat si aveam momente in care rabufneam si ii scriam tot felul de lucruri prin mesaje...Nu as vrea sa mai fiu asa. Sfatuiti-ma, va rog! Noi in trecut ne faceam planuri de viitor, imi spunea ca isi doreste sa fiu sotia lui, deci de mult se gandea la acest aspect dar de o perioada totul e dat peste cap. Mentionez ca are 24 ani iar eu voi implini 24 ani in luna martie. Stiu ca suntem tineri dar eu chiar imi doream un viitor langa acest baiat... daca sunt domni care sa imi raspunda, as fi foarte recunoscatoare deoarece as vrea si punctul de vedere al unui barbat legat de acest subiect. Va multumesc celor care ati avut rabdare sa imi cititi gandurile. Va doresc o zi minunata!

Detalii aici > http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/19317/Va-rog-sa-ma-ajutati.html#ixzz3PdsOTQk5
Follow us: @GarboRo on Twitter | Garbo.ro on Facebook
Simona-Alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2015 13:16
Cine vrea sa-ti raspunda , o face pe topicul celalalt. Nu cred ca e nevoie sa deschizi un topic pe zi cu aceeasi postare / problema.
Zi buna si tie.
Rotty
Postat pe 23 Ianuarie 2015 14:53
Orice sfat sau punct de vedere ai primi nu te va putea ajuta.Este o vorba: "unde-i dragoste putina,lesne-i a cata pricina..."
Ce sa iti spun? In inima ta, ce simti? Din faptele sale reiese ca te iubeste? Daca raspunsul e da, mai da-i timp-poate e confuz, daca raspunsul e nu, oricat de dureros ar fi, vezi-ti de viata. Nu-i permite sa te tina in confuzia si incertitudinea asta.Hai, detaseaza-te un pic si vezi ce ai de facut-esti singura care poate sti.Mult success si putere!
Schmetterling
Postat pe 23 Ianuarie 2015 15:17
cred ca el vrea sa se mai intalneasca si cu alte femei si daca nu-i merge, sa se intoarca la tine. dar intre timp, tu sa-l astepti ca o proasta. parerea mea este ca el a ochit deja pe altcineva (dar la fel de bine s-ar putea sa gresesc).
mi se pare ca este un egoist ca sa te lase asa, nelamurita. egoist si las, nu-si asuma responsabilitatea pentru despartire. sfatul meu ar fi sa-l lasi sa se "regaseasca" si tu sa-ti vezi de treaba. nu-i nici o tragedie daca va despartiti. nici nu stii de ce te fereste Dumnezeu. de unde stii ca nu te asteapta in viitor o alta relatie mult mai frumoasa, in care el sa te aprecieze, sa-si doreasca sa traiasca alaturi de tine pentru totdeauna.
garbo_3567
Postat pe 24 Ianuarie 2015 00:01
cu siguranta nu te iubeste, mai bine va despartiti acum decat dupa casatorie si pote mai vine si un bebe.
garbo273075
Postat pe 24 Ianuarie 2015 05:11
"...dupa ploaie, apare curcubeul!"

Simona-Alexandra, nu dispera si nici nu incerca sa fortezi mersul relatiei in care "te-ai afla" ramanand agatata..! Imi permit sa punctez o generalizare pt. generatia tanara care singuri aleg un mariaj
tocmai pt. a descoperi: potrivirile de caracter comune, edificarea simtamintelor reciproce si tot ce tine de un cuplu implicat in astfel de relatie. Ambii ati avut timp de 3 ani posibilitatea (de comun acord) sa descoperiti referirile relatate mai sus. "El" s-a autodepasit facandu-si bilantul trairirilor si considera ca vrea sa mearga mai departe dar nu oricum.
1) Prin cele relatate, constat ca te incearca in fel si chip, pt. a-ti vedea reactiile.
2) In contextul alegerii drumului pt. o eventuala casatorie, nimic nu vb. mai clar decat un concubinaj consumat.(voi aveti deja 3 ani)
3) Nici o femeie nu este implinita alaturi de un barbat "ratacit" si vici-versa!

Raportul casatoriei se refera la asumarea raspunderilor familiale integral, nu pe bucati. Jocul de-a casatoria se termina rau, greu, trist. si cu timpul pretios pierdut, cu sanatatea ramolita, cu reputatia improscata in fel de fel....
Nimic nu merita mai mult decat sa-ti alegi drumul corect, sa fii cinstita cu tine fie ca te dai la oparte, fie ca va supuneti reciproc testelor pt. pregatirea sa deveniti familisti. Motivul important este copilul care probabil o sa vi-l doriti. Cand va sa vina, trebuie sa va implicati reciproc si daca relatia de concubinaj este una haraita, impinsa, trasa, smulsa, nu vad ca una familiala va dainui. Gandeste-te bine Simona-Alexandra, femeia nu trebuie nici sa ofere pe tava trupul si sufletul unui barbat dar nici sa atarne de relatia care nu functioneaza de la sine.
Succes si numai bine!

pt. tine si mult curaj in gandire! :)
arco_iris
Postat pe 26 Ianuarie 2015 12:58
Ori te iubeste ori nu. Daca nu e sigur pe sentimentele lui inseamna ca nu relatia dintre voi nu mai reprezinta ceva asa de serios pentru el in momentul de fata si e foarte probabil ca relatia sa nu reziste nici in viitor chiar daca va impacati. Incearca sa treci peste asta pentru binele tau. Meriti o iubire adevarata, o relatie adevarata.
andreeaemilia
Postat pe 27 Ianuarie 2015 00:26
Laso balta, relatie inmormintata
Mihaela_Protopopescu
Postat pe 27 Ianuarie 2015 16:43
Fata draga,se pot spune multe cuvinte despre situația in care te afli tu.Dar concluzia este una cruda dar adevarata.Omul asta nu te iubește,probabil a avut sentimente pentru tine,dar felul in care te gonește sau te găsește,după cum simte dumnealui,nu e nici frumos,nici fairplay pentru tine.Am 40 de ani,am trecut prin destule,am 15 ani de căsătorie (ratata) si am strâns dezamagire si lacrimi cat o viață de om.Este oare un simplu sa stau pe margine si să-ți spun sa nu te mai uiți in urma,sa lași sa se puna praful peste cei 3 ani din viață ta.Dar cel mai bine pentru sufletul tau e sa înghiți gălușcă asta,sa plângi pana nu mai ai lacrimi,să-ți musti buzele,dar sa mergi mai departe!Ești atât de tânără,viață e prea scurta sa arunci cu vorbe si gesturi prețioase dintr-un om care nu are nevoie de ele!Scăpa cat mai poți!!!!
garbo_409020
Postat pe 28 Ianuarie 2015 10:13
am trecut printr-o situatie putin asemanatoare, si singurele lucruri pe care te pot sfatui sa le faci sunt: sa ai o discutie cu el despre relatia voastra care dureaza deja de ceva timp si despre ce anume il deranjeaza, mai exact in decursul a 3 ani a reusit sa isi faca planuri cu tine si din senin e nemultumit. ceva la mijloc este si recomand comunicarea pe acesta tema. un alt lucru ar fi o perioada de pauza cum a cerut si el, daca intr-adevar te iubeste si te apreciaza isi va da seama ca asta a fost un gand sau o faza de-a lui ce nici macar el nu si-o poate explica si nu este cazul sa puneti punct, daca nici dupa o perioada de gandire, de stabilire a ceea ce vrea de la tine si de la relatia voastra el tot la fel se comporta si tot nemultumit e, cred ca n-ar mai trebui sa insisti si sa te detasezi usor. suferinta cauzata de astfel de lucruri este imensa, pt cineva care se implica 100% ,stiu, incearca sa comunici poate iese ceva bun! mult succes
garbo_7845
Postat pe 28 Ianuarie 2015 12:18
Sunteti foarte tineri amandoi, probabil ca asta e problema lui, se gandeste ca cine stie ce oportunitati o sa piarda daca se leaga la cap. Acelasi lucru este valabil si pentru tine. N-ar fi rau sa luati o pauza de un an si sa incercati si alte relatii, stiu ca nu este ceea ce vrei sa auzi, dar mai bine sa va faceti amandoi de cap acum, decat dupa o eventuala casatorie. Daca va iubiti cu adevarat, atunci o sa gasiti drumul inapoi unul spre celalalt, daca nu, mai bine sa se termine acum, decat atunci cand o sa fie prea tarziu.
onegru
Postat pe 1 Februarie 2015 07:07
Draga mea, parerea mea e sa-i respecti dorinta si sa-l lasi in pace o perioada si sa faci in asa fel sa nu simta ca te afecteaza cerinta lui Daca poti prefa-te indiferenta si ai sa vezi ca o sa fie bine, asta numai in cazul cand nu si-a gasit pe altcineva Stii vorba ''unde dragoste nu e nimic nu e''!Cu drag Maria
mariaiordache65
Postat pe 1 Februarie 2015 07:17
Aveam 19 de ani cand l-am cuoscut pe sotul meu.
Dupa patru ani de relatie tumultoasa cu despartiri, lacrimi, regrete si vorbe mari ne-am casatorit.
Ce pot sa iti spun am momente cand cred ca am facut o prostie dar asta am gandit atunci.
Daca le pun cap la cap pe toate gasesc mai mult parti pozitive decat negative.
Asa si cu tine.
Gandeste-te bine ce iti doresti pe viitor.
Daca cauti perfectiunea intr-o relatie, cu sigurabta nu exista!
Gandeste cu inima,pune in balant tot si alege!
O sa primesti multe sfaturi, fiecare cu povestea lui dar e viata ta si sufletul tau, orgoliul tau, viitorul tau!
Mult noroc fata draga!
disperare
Postat pe 1 Februarie 2015 07:51
Buna!
Eu am 1,64 inaltime, iar sotul meu are 1,86. Niciodata nu s-a pus problema in relatia noastra ca sunt prea mica de statura. Suntem impreuna de 20 de ani. Dupa parerea mea nu asta este problema. Poate a intalnit pe altcineva, poate intradevar nu mai simte ceea ce simtea pentru tine. Cred ca ar trebui sa-i lasi putin timp. Incearca o perioada sa nu te mai vezi cu el. Vezi daca te cauta, daca te vrea. Daca nu te cauta asta e, esti tanara ai posibilitatea sa-ti gasesti persoana potrivita.
Tenu_Laura_1
Postat pe 1 Februarie 2015 10:31
Nu te iubeşte. Pe lângă faptul căci sunt mai mult ca sigur, a găsit pe altcineva pe care vrea s-o ..."probeze", dar în acelaşi timp vrea să-şi lase o portiţă deschisă ptr. ca eventual, oricând, la orice oră din zi sau noapte, să se poată întoarce fără probleme la tine dacă nu-i iese cu cealaltă, tu însuşi ai trecut pe planul 2 în sfera preocupărilor sale. Şi asta după ....3 ani de relaţie care să fim serioşi, nu-s de colo. Sunt totuşi ... 3 ani şi mai aveţi amândoi şi o vârstă. Totuşi 24 de ani, e o vârstă în care fiecare cuplu, mai ales după 3 ani de relaţie, îţi face o ....predilecţie spre căsătorie. Din moment ce el te-a trecut în plan secund pe tine şi relaţia dintre voi, vrea să plece şi să lucreze afară, să-şi strângă bani de casă, etc., să nu crezi că le realizează pe toate astea ... într-un an. Nu. Nu categoric. Şi hai s-o luăm sistematic ...
O să plece .... când o să plece ? Poate peste câteva luni ....nu ştiu ? Durează poate câteva luni până îşi găseşte de lucru pe acolo .... nu aleargă prin străinătate câinii cu locuri de muncă în coadă aşteptându-l pe el. Apoi .... veniturile sale ? Ce salariu va câştiga ? Cât ? Îşi va permite ca din salariul său, pe lângă ceea ce consumă acolo, să-şi strângă bani de casă în România ? Dacă da, gândeşte-te că asta mai durează ... câţiva ani. În perioada asta ...poate mai vine de 3-4 ori pe acasă prin România , etc. Tu ce să faci ? Să-l aştepţi cuminte an de an, când vine să aibă şi el cu cine să-şi petreacă timpul pe aici şi cu cine să se culce (s-o spunem p`aia dreaptă) şi apoi, după vreo 5-6 ani, când să presupunem, va fi realizat material, pe la vreo 30 de ani ai voştri să-ţi spună ... ce ? Ştii ... nu mai suntem pe aceiaşi lungime de undă, nu-s mulţumit de tine ....nu mai vreau să fim împreună, etc.
Ce garanţie ai tu că el în perioada asta nu-şi construieşte în paralel, afară sau în ţară o altă relaţie iar pe tine vrea să te ţină pur şi simplu "ancorată" în viaţa lui doar ca un fel de ... "roată de rezervă" (te rog să-mi scuzi expresia şi termenul mai dur, dar vreau să te fac să vezi LUCRURILE REAL).
Deci sfatul meu indubitabil, oricât de crunt, de greu, de cinic îţi va fi, PUNE TU URGENT CAPĂT ACESTEI RELAŢII şi termină bâlciul cu acest om care până la urmă nu te merită. Tu, cu defecte şi calităţi, cu bune şi rele, ai fost de bună credinţă în această relaţie, din moment ce ai descris-o aici aşteptând sfaturi, sugestii, etc.
Ai viaţa înainte, poţi să întâlneşti şi să cunoşti alţi oameni mai .... oameni, alţi bărbaţi care să-ţi aprecieze calităţile şi să-ţi accepte defectele dar alături de care poţi construi ceva fezabil şi îţi poţi clădi un viitor.
Nu mai sta pe gânduri ... rupe TU relaţia şi mergi pe alt drum, că altfel o să regreţi enorm mai târziu anii pierduţi lângă acest individ.
garbo208826
Postat pe 1 Februarie 2015 11:36
minunata femeie atat varsta cat si inaltimea nu sunt un impediment in calea iubirii. sunt totusi barbati care daca stau prea mult in preajma unei femei se simt constransi si tin la o anumita libertate. mai este vorba si de chimia relatiei care dupa 4 ani cam dispare dupa niste studii. ar fi multe de spus . eu zic sa ramai permanent in suflet cu starea de iubire si sa te detasezi de situatie si sa mergi mai departe , dumnezeu ne reorienteaza deseori iubirea catre altcineva si va fi mai bine. succese nebanuite. trei lucruri sunt importante in relatie IUBIREA, PASIUNEA SI SPIRITUALITATEA. BAFTA.
garbo212538
Postat pe 1 Februarie 2015 11:48
cu siguranta nu te iubeste. nu iti alegi o sotie dupa cat de inalta este ci dupa alte multe criterii absolut mai importante decat acesta. concluzia: nu mai pierde timpul si da-i tu o ,,pauza" definitiva. Este cel mai bun lucru,crede-ma.
pirania_1960
Postat pe 1 Februarie 2015 13:58
Draga Simona,intr_o relatie nu se trage ca de un elastic,scuza_mi exprimarea,un om apare in viata ta ca sa evoluezi,poate atat a fost lucrarea ta cu el.Cert e ca, trebuie sa _ti vezi mai departe de proiectele tale,iar daca va fi sa fi cu el timpul o va decide,el nu stie ce vrea,lasa_l sa se decida,nu-i spune nimic.Cu drag,Iulia
Iulia_Jeler_1
Postat pe 1 Februarie 2015 14:05
Buna Simona! Eu cred ca relatia voastra a ajuns dupa 3 ani la un nivel de monotonie si de aceea prietenul tau se comporta asa. Cred ca tu ai daruit mai mult in aceasta relatie, de obicei femeile pun mai mult suflet. Lasa-l sa plece sa aiba timp de gandire, chiar de-ti va fi greu departe de el nu-i arata asta, lasa-l sa fiarba in suc propriu, daca tine la tine si te iubeste se va intoarce la tine dar sa nu-l primesti fara inelul de logodna....
sico_ghizi
Postat pe 1 Februarie 2015 15:08
Lasa-l, cred ca nu te merita. esti tanara si vei gasi un om potrivit! este un escroc sentimental, s-a plictisit de tine dar I-I este frica sa recunoasca! mult success!
garbo008206
Postat pe 1 Februarie 2015 18:57
ADMIR GENERATIA TANARA CARE INAINTE DE A MERGE LA STAREA CIVILA FORMEAZA UN ,,CUPLU,, DE PROBA.SA TE GANDESTI CA ACUMA CAND EL ITI CERE O ,,PAUZA ,,AI FI SOTIA LUI CU ACTE IN REGULA.CE AI FI FACUT.DACA VREA ,,PAUZA ,,NU/L REFUZA .ACORDA I O PAUZA DE CATIVA ANI ,APOI CERE SI TU O PAUZA.DACA II PLACE CE I SPUI FUGI CAT POTI DE REPEDE SI CAT MAI DEPARTE.ORI CAT DE TARE TE AR DUREA AI SA TE VINDECI,S AU MAI VINDECAT SI ALTII. NU ESTI NICI PRIMA SI NICI ULTIMA CARE TRECE PRINTR O SITUATIE CA ACEASTA.
Maria_Ioneala_1
Postat pe 1 Februarie 2015 19:22
NU TE MERITA.!!!!
Eu 1,53 m, sotul meu 1,90m , suntem impreuna si ne iubim de ani buni, asteptam un bebe acum, draga mea iubirea nu se masoara in centimetri,bani sau ani, cand iubesti lupti impotriva tuturor pentru persoana draga. Din cate vad eu cred ca te-a trecut in planul doi si alta persoana sau poate alte ganduri ocupa primul loc, sunt convinsa ca el ocupa locul cel mai important in viata ta asa ca tu trebuie sa decizi si sa rupi ”pisica” nu poti fi aruncata si apoi culeasa, tine minte o floare aruncata in țarana pe o zi torida, nu o mai poti aduce la viata nici cu apa vie.Dragostea nu o poti lasa pe pauza si sa o reiei tot din acel loc, timpul trece, Pamantul se invarte, intalnim oameni noi , ni se schimba punctul de vedere, nu poti sta in incertitudine, asa ca tu decizi . ....
Sa-ti fie bine!!!!!!!
vioia
Postat pe 1 Februarie 2015 21:10
Chestia cu inaltimea e abureala, ( eu am 1,57 sotul 1,82 ).
Din ce ai povestit nu prea e un barbat sigur pe el. Iti doresti un astfel de om linga tine ? Viata nu e un basm, in orice casnicie apar probleme si daca omul de linga tine nu e puternic casnicia va esua lamentabil.
Ce as face eu? Mi-as vedea de drum mai departe si poate as intilni persoana potrivita. Problema este ce iti doresti tu si ce vei alege tu sa faci.
La 24 ani neimpliniti esti inca foarte tinara, ai tot viitorul in fata, asa ca scumpa, nu dispera si mai ales nu te agata de el ca de unica sansa de fericire ca nu e.
Si inca un sfat ( ca tot ai cerut) nu cred ca e bine pt. tine sa fi la dispozitia lui tot timpul (putina mindrie ce Dumnezeu!), mai dai si cu flit din cind in cind (cu nonsalanta si cu zimbetul pe buze ) si ai sa vezi ca se schimba situatia.
Tommy_Boy
Postat pe 1 Februarie 2015 21:16
draga mea tiza...permite-mi te rog sa-ti spun doar atat ..cine te iubeste, te iubeste pentru ceea ce esti, ai scazut cumva in cm de cand vorbesti cu el si nu ti-ai dat seama de asta? inainte nu-l deranja diferenta de inaltime dintre voi sau cauta motive puerile sa-ti spuna ca nu mai corespunzi standardelor? si eu am inaltimea de 1.65m si prietenul meu are 1.86m dar niciodata n-am avut vreunul dintre noi o problema legata de aspectul asta. iar legat de sarbatori....de obicei unii sunt disperati in preajma sarbatorilor sa nu fie singuri si i-ai fost la indemana sa zic asa, atunci nu l-a mai deranjat nimic la tine? parerea mea e sa-ti clarifici tu sentimentele fata de el si relatia voastra si sa decizi cum crezi ca e mai bine pentru tine nu sa-l astepti pe el pana se trezeste.
garbo_401164
Postat pe 2 Februarie 2015 09:42


Sunt de acord cu Mihaela Proto Popescu... ! Baiatul e Proto-tipul de neserios. Cel putin in relatia asta a voastra.
barboneli
Postat pe 14 Februarie 2015 19:48
Nu, imi pare rau Alexandra.
Pauza...dupa 3 ani sa imi fi spus asta?
Daca iubita mea mi-ar cere acum o pauza, dupa doar 1 an de cand ne-am cunoscut, deja ar insemna finish-ul.
Dar, am discutat intr-un anumit fel din start, intr-un anumit fel.
A fost un moment in care ne-am vorbit foarte foarte deschis, cand inca nu era prea tarziu sa ne rupem...
Nu ne-am rupt atunci, si multi au vrut sa ne desparta.
Nu centimetri, bani sau locuinte....sunt amanunte meimportante daca iubesti.
As lasa toti banii si i-as rupe, doar sa fiu cu ea.
Dar, daca imi spune de centimetrii in plus sau minus, trebuia sa imi spuna ATUNCI, cand am avut acea discutie.
Cred ca intr-un an intelegi daca vrei sa fii cu o persoana sau nu.
3 ani...ma cutremur si sper sa fii puternica.
Da, daca s-ar fi rupt atunci, as fi suferit enorm. Dar intelegeam ca s-ar fi rupt oricum peste timp si ar fi fost si mai rau.
garbo_409587
Postat pe 18 Februarie 2015 21:56
Am cunoscut oameni căsătoriți care și-au făcut viața un chin căci le lipsea dragostea, am cunoscut oameni necăsătoriți care se iubeau și au trăit o viață frumoasă împreună. Clar e că în societatea noastră convenția e ca doi oameni dacă se iubesc, își întemeiază o familie și asta începe prin legalizarea iubirii lor. În cazul tău, se pare, cam lipsește ingredientul ăsta și orice ai face, nu prea ai cum să schimbi asta. În iubire nu există jumătăți de măsură, nu există nuanțe și nici motive. Iubești sau nu iubești. E fie albă, fie neagră, nu există gri, și nu încerca să te amăgești. Nu iubești pe cineva pentru că... sau pentru că nu... Îl iubești pentru că îl iubești și atât. Punct! Partea cu diferența de statură e doar un motiv absolut stupid invocat de cineva care vrea să scape de persoana de lângă el. Te poți amăgi să-ți spui că va fi bine, dar cum expui tu situația, binele ala nu are să vină, oricât ai să-l aștepți. Ești prea tânără să te irosești într-o relație fără viitor. Se zice că între doi oameni există întotdeauna unul care iubește mai mult. E o minciună, nu te baza pe asta, căci ai să te trezești așteptând. Și chiar de prin minune ți se împlinește visul și vă căsătoriți, dacă acum există astfel de probleme, mai târziu vor fi din ce în ce mai complicate.
BadeaGheorghi
Postat pe 18 Februarie 2015 22:54
Mai Bade , sa stii ca-mi place cum ai zas-o .
Neata :)
Rotty
Postat pe 19 Februarie 2015 07:59
"Iubirea si respectul sunt lucruri scumpe, nu le astepta de la oameni ieftini"!
Schmetterling
Postat pe 19 Februarie 2015 08:45
Chestiunea cu inaltimea mi se pare de-a dreptul lipsa de respect, penibil.Eu zic sa-ti masoare si degetele de la picioare sa vada de corespund sau nu tiparului.
Cum au zis si alte persoane deja, iubirea e iubire si n-are a face cu inaltimea, cu atat mai putin ca mai vine si dupa 3 ani de zile. Pare evident ca vrea sa te tina de rezerva. Si daca relatia voastra s-a racit acum, ce ar fi din ea dupa ce pleaca in strainatate? Tu crezi ca el acolo nu va umbla cu altele si nu va incerca sa lege ceva?
Eu gasesc absurda treaba cu pauza. Mereu mi s-a parut un fel de despartire exprimata f diplomatic. Nu detin adevarul suprem dar dupa capul meu nu exista pauze intr-o relatie serioasa si care ar duce la vreo casatorie. Intr-o relatie serioasa problemele se discuta, se rezolva, nu se fuge de ele. Nu-i dai pauza cuiva ca te-ai plictisit, sa-ti faci de cap putin si apoi te intorci. Si presupunand ca ar putea totusi sa se ajunga la o casatorie, ar ajunge doar pentru ca in timpul pauzei nu a gasit ceva mai bun, nu pentru ca te vrea cu adevarat. Odata ce iubesti pe cineva, nu-l mai poti scoate din viata ta nici pentru o saptamana, pentru ca vrei mereu sa stii ce face, cum e, daca e bine, ce i se intampla, daca a dormit bine, daca a mancat, daca zambeste daca plange...
E egoist. Si numai pentru asta deja nu ar mai trebui sa privesti in urma. Nu vrei o familie cu un egoist.
Maya1985
Postat pe 21 Martie 2015 04:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Povestea unei tinere amante! 145 De la: yanyacharberet 3 Noiembrie 2009 20:32
femeia berbec,comportament,compatibilitatea cea mai buna,,, 16 De la: ANNITTA10 8 Septembrie 2010 21:33
buna casatoria dintre un crestin si o muslumanca 23 De la: VABRE 27 Decembrie 2009 20:44
Probleme 9 De la: garbo_420921 24 Noiembrie 2015 15:52
Stiati ca infidelitatea poate afecta serios dantura? 25 De la: Sassette 21 Noiembrie 2013 23:47
Setari Cookie-uri