Cum să procedez?

Bună!
Am întâlnit un tip de câteva săptămâni. Un tip super: de la început am fost de acord să ne cunoaștem pentru început. Am discutat, din ziua în care ne-am întâlnit, zilnic prin mesaje. M-am întâlnit cu el la un moment dat, iar el deja insista să mergem în oraș cu verișoara lui și prietenul ei.
Au fost super-ok, el era super-îndrăgostit de mine și la fel și eu de el. Îi spusese maică-sii despre mine și totul părea să decurgă ok, până când...i-am zis că îl iubesc. El a spus că nu se pune încă problema de iubire și l-am aprobat. Eram doar entuziasmată & îndrăgostită și i-am mărturisit asta. După câteva zile în care devenise distant mi-a spus că a fost prea mult pentru el te iubesc-ul ăla și că ar trebui să ne împrietenim întâi apoi să trecem la un alt nivel. Și l-am înțeles.
Dar de atunci s-a răcit iar eu i-am dat pace. După o săptămână în care nu mi-a vorbit defel, tot eu i-am scris și am vorbit amical.
Îl plac mult pe tip, dar nu înțeleg mentalitatea lui. Am înțeles că pune preț pe cuvintele astea, vrea o relație serioasă, dar..de ce nu poate trece peste și să flirtăm ca până atunci?
Poate mă ajutați voi, care probabil ați mai trecut prin așa ceva. Nu cred că m-ar lăsa orgoliul să-i cedez din prima dacă se va întoarce, dar nici măcar nu știu dacă ar face-o, nu știu ce gândește.
garbo_408862
Postat pe 22 Ianuarie 2015 17:30
I-auzi treaba, programezi iubirea in functie de programul domnului! Daca punea pret pe cuvintele astea... Cred ca si tu te-ai cam grabit, insa asta nu justifica reactia lui.S-a racit-sper ca la figurat! Lasa-l in pace, ca-i putin confuz.
Schmetterling
Postat pe 23 Ianuarie 2015 08:44
" Am înțeles că pune preț pe cuvintele astea, vrea o relație serioasă, dar..de ce nu poate trece peste și să flirtăm ca până atunci? "

Ai speriat baiatul ! Poate ca el nici nu voia o relatie atat de serioasa precum iti imaginezi tu.

Rotty
Postat pe 23 Ianuarie 2015 08:55
Din ce ai scris a fost foarte usor sa imi dau seama cam ce fel de oameni sunteti voi. Fara suparare, dar in cateva saptamani nu poti iubi pe cineva. Te-ai indragostit si asta nu e tocmai bine (cu tot orgoliul tau), fiindca vei suferi foarte mult. In al doilea rand el e tipul pentru care o fata e doar un trofeu care trebuie castigat indiferent de efort, iar odata dobandit e bun de atarnat pe un perete si cautat altul. Tu ai ajuns deja exact la faza asta. Imi pare rau, dar nu mai prezinti interes pentru el. In cel mai scurt timp va alerga dupa alta pana o va cuceri si tot asa. Daca tii la demnitatea ta lasa-l in pace si cauta unul care nu are asemenea trasaturi. Iar despre indragostit, in caz ca nu stiai, la un moment dat te vei "trezi", fiindca pasiunea e trecatoare, iar primele intrebari care ai sa ti le pui vor fi "cum am putut fi asa chioara?" si "ce am putut vedea la el?". Si dintr-o data iti vei da sema ce fel de om este. Atunci iti vor veni in minte toate defectele lui. A iubi e cu totul altceva. Cand esti indragostita totul e roz, el nu are nici un defect, nu mai poti fara el. Si toate acestea intr-o zi trec si ramai cu o crunta dezamagire. In schimb, cand iubesti vezi persoana in ansamblu cu bune si rele si vezi foarte bine defectele celuilalt, dar esti in stare sa tii la el asa cum este. Iar despre "cedat" sper ca ai atata minte incat sa iti dai seama ca cea care va iesi in dezavantaj esti numai tu.
angel_forever
Postat pe 28 Ianuarie 2015 19:35
trebuie sa lasi mai mult mister intr-o relatie . sa fii mai atenta sa nu mai spui asa repede ce simti, lasa-l pe el primul
garbo_398452
Postat pe 30 Ianuarie 2015 11:45
Înțeleg.
Dar mi se pare puieril să plece din asta. Sunt șanse să revină?
Mi se părea ok să avem o discuție sau ceva de genul..
garbo_408862
Postat pe 30 Ianuarie 2015 18:12
De la: garbo_408862, la data 2015-01-22 17:30:521. el era super-îndrăgostit de mine

2. După câteva zile în care devenise distant mi-a spus că a fost prea mult pentru el te iubesc-ul ăla

3. Nu cred că m-ar lăsa orgoliul să-i cedez din prima dacă se va întoarce


1. Punctele 1 şi 2 nu se "pupă" deloc. Dacă era aşa super îndrăgostit de tine, cum de te-a lăsat baltă aşa brusc atunci cînd i-ai spus simţămintele tale ? Poate asta ai crezut tu că este îndrăgostit de tine.....

3. Aşa să faci, să te ţii "tare" , că va pleca frumuşel, asta dacă te va mai căuta vreodată....
VasileDinNuc
Postat pe 30 Ianuarie 2015 22:17
De la: VasileDinNuc, la data 2015-01-30 22:17:02
De la: garbo_408862, la data 2015-01-22 17:30:521. el era super-îndrăgostit de mine

2. După câteva zile în care devenise distant mi-a spus că a fost prea mult pentru el te iubesc-ul ăla

3. Nu cred că m-ar lăsa orgoliul să-i cedez din prima dacă se va întoarce


1. Punctele 1 şi 2 nu se "pupă" deloc. Dacă era aşa super îndrăgostit de tine, cum de te-a lăsat baltă aşa brusc atunci cînd i-ai spus simţămintele tale ? Poate asta ai crezut tu că este îndrăgostit de tine.....

3. Aşa să faci, să te ţii "tare" , că va pleca frumuşel, asta dacă te va mai căuta vreodată....


Dragă Vasile, din comportamentul lui eu am înțeles că e îndrăgostit. Acum desigur, e posibil și să mă fi înșelat și atunci e clar totul. Tocmai asta încerc să aflu! Dar o altă formulare a sa în ceea ce privește relația a fost: să nu stricăm magia momentului de la începutul relației, care are o însemnătate mare. Ori eu chiar asta am făcut.
Tipul mi-a arătat că are coloană vertebrală, de aceea mă mir pe explicațiile lui!
garbo_408862
Postat pe 30 Ianuarie 2015 22:37
Totusi...sa nu te caute O SAPTAMANA....
E enorm...

Nu ma atrag barbatii, dar dragostea e dragoste.
Am avut o relatie la distanta cu iubita mea, insa comunicam febril pe net.
O saptamana fara sa comunicam? As fi plesnit.
Insemna ca s-a terminat.

Sa spun primul "te iubesc" a fost greu, desi simteam demult asta.
Implica sa cunosc reciprocitatea, nu unilateralul.
Aceste cuvinte au venit cand era atat de clar incat au fost firesti.

Si, da...cu o fata te lasi mai usor.
garbo_409587
Postat pe 18 Februarie 2015 21:00
De la: garbo_408862, la data 2015-01-22 17:30:52Bună!
Am întâlnit un tip de câteva săptămâni. Un tip super: de la început am fost de acord să ne cunoaștem pentru început. Am discutat, din ziua în care ne-am întâlnit, zilnic prin mesaje. M-am întâlnit cu el la un moment dat, iar el deja insista să mergem în oraș cu verișoara lui și prietenul ei.
Au fost super-ok, el era super-îndrăgostit de mine și la fel și eu de el. Îi spusese maică-sii despre mine și totul părea să decurgă ok, până când...i-am zis că îl iubesc. El a spus că nu se pune încă problema de iubire și l-am aprobat. Eram doar entuziasmată & îndrăgostită și i-am mărturisit asta. După câteva zile în care devenise distant mi-a spus că a fost prea mult pentru el te iubesc-ul ăla și că ar trebui să ne împrietenim întâi apoi să trecem la un alt nivel. Și l-am înțeles.
Dar de atunci s-a răcit iar eu i-am dat pace. După o săptămână în care nu mi-a vorbit defel, tot eu i-am scris și am vorbit amical.
Îl plac mult pe tip, dar nu înțeleg mentalitatea lui. Am înțeles că pune preț pe cuvintele astea, vrea o relație serioasă, dar..de ce nu poate trece peste și să flirtăm ca până atunci?
Poate mă ajutați voi, care probabil ați mai trecut prin așa ceva. Nu cred că m-ar lăsa orgoliul să-i cedez din prima dacă se va întoarce, dar nici măcar nu știu dacă ar face-o, nu știu ce gândește.


ȘI a fost prea mult pentru el acel te iubesc. Unii se tem de intimitate, de o apropiere prea mare. Ar însemna - pentru ei - că se pierd pe ei înșiși. Se simte invadat. O.K. E rănit. Prietenia înseamnă foarte mult într-o relație. Sentimentul de iubire născut pe fondul unei prietenii va înflori. Se poate construi o relație de durată armonioasă, cu șanse, cu un grad de beneficitate mai mare decât o iubire înflăcărată, conflictuală, dramatică și care tinde spre sfâșierile pline de tragism ale sadomasochiștilor.
Poate a mai avut experiențe și sulfă și în iaurt cum se spune!
Poate are sfătuitori. Poate că nu vă potriviți la pas.
Am 52 de ani și o relație de 30 de ani cu soțul meu, plină de conflictualitate și dureri nespuse...pentru că m-am grăbit cu iubirea (da, da, cu te iubesc-ul Acela) și am neglijat această împrietenire care, dacă ar fi mers, s-ar fi schimbat datele problemei. Am tras de el, am făcut copii...în final, din relația aceasta au rezultat 4 copii. Suntem triști și suferinzi, copiii au suferit și ei foarte mult. Nu ne-am despărțit pentru că încă ne iubim dar suntem epuizați de atâtea certuri.
Poate că el are experiențe din familie.Nu știm. E prudent. Asta nu este rău. Dacă simte o anumită nepotrivire atunci e prudent. Nu vrea să se implice total. E vorba despre compatibilități. Repetă-ți că nu este cel mai rău băiat dacă este prudent Ar putea fi o calitate. Lasă-i spațiu să-și conștientizeze sentimentele. E băiat nu fată, ce Dumnezeu! Are nevoie să se înepărteze ca să aibă de unde să vină înapoi! Succes! Prietenia e cea mai importantă într-o relație. Poate vei avea puțină încredere în mugurele de înțelepciune de care dă dovadă și nu I-o vei lua în nume de rău.
garbo_410570
Postat pe 28 Martie 2015 07:04
De la: garbo_408862, la data 2015-01-22 17:30:52Bună!
Am întâlnit un tip de câteva săptămâni. Un tip super: de la început am fost de acord să ne cunoaștem pentru început. Am discutat, din ziua în care ne-am întâlnit, zilnic prin mesaje. M-am întâlnit cu el la un moment dat, iar el deja insista să mergem în oraș cu verișoara lui și prietenul ei.
Au fost super-ok, el era super-îndrăgostit de mine și la fel și eu de el. Îi spusese maică-sii despre mine și totul părea să decurgă ok, până când...i-am zis că îl iubesc. El a spus că nu se pune încă problema de iubire și l-am aprobat. Eram doar entuziasmată & îndrăgostită și i-am mărturisit asta. După câteva zile în care devenise distant mi-a spus că a fost prea mult pentru el te iubesc-ul ăla și că ar trebui să ne împrietenim întâi apoi să trecem la un alt nivel. Și l-am înțeles.
Dar de atunci s-a răcit iar eu i-am dat pace. După o săptămână în care nu mi-a vorbit defel, tot eu i-am scris și am vorbit amical.
Îl plac mult pe tip, dar nu înțeleg mentalitatea lui. Am înțeles că pune preț pe cuvintele astea, vrea o relație serioasă, dar..de ce nu poate trece peste și să flirtăm ca până atunci?
Poate mă ajutați voi, care probabil ați mai trecut prin așa ceva. Nu cred că m-ar lăsa orgoliul să-i cedez din prima dacă se va întoarce, dar nici măcar nu știu dacă ar face-o, nu știu ce gândește.


ȘI a fost prea mult pentru el acel te iubesc. Unii se tem de intimitate, de o apropiere prea mare. Ar însemna - pentru ei - că se pierd pe ei înșiși. Se simte invadat. O.K. E rănit. Prietenia înseamnă foarte mult într-o relație. Sentimentul de iubire născut pe fondul unei prietenii va înflori. Se poate construi o relație de durată armonioasă, cu șanse, cu un grad de beneficitate mai mare decât o iubire înflăcărată, conflictuală, dramatică și care tinde spre sfâșierile pline de tragism ale sadomasochiștilor.
Poate a mai avut experiențe și sulfă și în iaurt cum se spune!
Poate are sfătuitori. Poate că nu vă potriviți la pas.
Am 52 de ani și o relație de 30 de ani cu soțul meu, plină de conflictualitate și dureri nespuse...pentru că m-am grăbit cu iubirea (da, da, cu te iubesc-ul Acela) și am neglijat această împrietenire care, dacă ar fi mers, s-ar fi schimbat datele problemei. Am tras de el, am făcut copii...în final, din relația aceasta au rezultat 4 copii. Suntem triști și suferinzi, copiii au suferit și ei foarte mult. Nu ne-am despărțit pentru că încă ne iubim dar suntem epuizați de atâtea certuri.
Poate că el are experiențe din familie.Nu știm. E prudent. Asta nu este rău. Dacă simte o anumită nepotrivire atunci e prudent. Nu vrea să se implice total. E vorba despre compatibilități. Repetă-ți că nu este cel mai rău băiat dacă este prudent Ar putea fi o calitate. Lasă-i spațiu să-și conștientizeze sentimentele. E băiat nu fată, ce Dumnezeu! Are nevoie să se înepărteze ca să aibă de unde să vină înapoi! Succes! Prietenia e cea mai importantă într-o relație. Poate vei avea puțină încredere în mugurele de înțelepciune de care dă dovadă și nu I-o vei lua în nume de rău.
garbo_410570
Postat pe 28 Martie 2015 07:04
Probabil ca ar fi trebuit sa astepti, sa-ti spuna el primul " te iubesc".
Daca nu ati avut relatii intime si te-ai grabit sa-i declari asta, nu sunt decat doua variante:
1) te crede o femeie usor de cucerit, fara prea mare efort si se gandeste ca procedezi asa de fiecare data cand intalnesti pe cineva...
2) ii e frica sa nu-l grabesti cu insuratoarea...probabil ca nu e pregatit, nu are varsta,etc...
Nu ne-ai spus cati ani aveti, fiecare dintre voi...ar fi fost mult mai concludent.
garbo_406798
Postat pe 28 Martie 2015 08:30
cred ca nu a fost indragosteala a fost doar entuziasm ...ia trecut
mmiriam
Postat pe 28 Martie 2015 10:30
Draga mea, mi se pare mie sau băiatul e ceva mai matur decât tine? Ce diferență de vîrstă e între voi? Te-ai cam repezit ca fata mare la măritat, entuziasmată. Eu chiar cred că el și-ar fi dorit să vă cunoașteți mai bine înainte de a ajunge la cuvinte mari. Astea se spun cu mai multă precauție și timp de cunoaștere reciprocă. E posibil să îl fi dezamăgit. Sper că nu e prea târziu să repari lucrurile.

Dacă vrei să-mi scrii un mesaj privat, îți voi da numărul meu de telefon, aș vrea să te ajut cu un sfat mai concret, dar trebuie detaliat. respectiv, discută cu el despre pripeala ta, fă-l să înțeleagă că ești de acord că ai cam grăbit lucrurile într-un moment de entuziasm, dar că speri că asta nu a stricat totul între voi, că poate să-ți mai dea răgaz să vă cunoașteți mai bine. Fii sinceră, deschisă. Sunt psihoterapeut și cred că asta ar fi un mod bun de a relua fără să rămână urme după această mică greșeală. Poți, fă-o!
anca16
Postat pe 28 Martie 2015 16:43
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri!
garbo_408862
Postat pe 27 Aprilie 2015 20:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog ajutor 25 De la: Marian_Ignat_1 8 Mai 2016 15:27
vreau un sfat, am gresit asa mult oare? 52 De la: garbo085927 12 August 2010 23:50
va rog dati-mi si mie un sfat:( 7 De la: garbo056362 9 August 2010 19:13
Impas 18 De la: garbo_ready 7 Februarie 2016 10:50
INALTIMEA DACA CONTEAZA 8 De la: jeje2011 4 Iulie 2011 10:54
Setari Cookie-uri