Remedii impotriva caderii parului!

Buna ziua tuturor!
Va rog sa-mi dati si mie niste retete, remedii impotriva
caderii si intaririi firului de par.Imi cade parul si nu stiu
care ar fi cel mai bun remediu.Acele doamne, domnisoare
sau domni care au folosit ceva care intr-adevar a functionat
ii rog sa posteze.
Va multumesc!
Mastrokosta
Postat pe 3 Septembrie 2011 10:08
La fel am patit si eu! am incercat masca zilnic (dupa ce m-am tuns :((...) cu ulei de fistic (aici nu gasesc de ricin) o jumatate de lamaie stoarsa, un galbenus, o ling de miere si ulei de masaline. Super buna masca! Mi se regenereaza parul, numai cade (chiar daca era scurt imi cadea in aceeasi masura), masca stimuleaza cresterea parului! La mine merge si sunt foarte incantata! Dar ca in orice remediu nu te astepta ca de a doua zi sa fie totul ok! Fa zilnic masca asta o saptamana si apoi scrie!
bramona
Postat pe 7 Septembrie 2011 10:02
exista o tinctura la magazinele Plafar din 15 plante. Dai pe parul proaspat spalat si pe jumatate uscat. Sunt bune si fiolele de la Bes (4 fiole - cate una pe saptamana).
Masca formata din galbenus de ou, ulei de ricin, vitamina A si putin alcool. O data pe saptamana.
sunt trei remedii , alege unul, asteapta o perioada si apoi incerci altul.

Nu mai folosi uscatorul de par sau placa.
cricat
Postat pe 7 Septembrie 2011 16:51
in primul rand sa se tunda scurt,si sa nu se mai vopseasca o perioada....
iasomia
Postat pe 7 Septembrie 2011 16:54
Va multumesc pentru sfaturi si remedii.Am sa incerc pe fiecare
in parte periodic.
Mastrokosta
Postat pe 7 Septembrie 2011 23:44
calmul,noua in perioada examenelor din studentie,ne cadea parul cu pumnul,credeam ca vom termina chei.
apoi masajul pielii capului,fara sampon,la spalare,cinci minute.
sau la uscare,cu prosopul,masaj,dar usor,gentil.
pentru ca circulatia proasta,a sangelui,in zona radacinilor firelor de par,duce la slabire,cadere.
apoi,inainte de spalare,putin petrol,sau gaz,pe par,nu pe piele.ca irita pielea.
si spalare cu sampon,dupa vreo 10 minute.
face par infoiat,stralucitor,il protejeaza de agentul spumant din sampon,care e daunator parului.deci atentie si la sampon,cantitate mica.
uleiul de ricin,aplicat la radacinile firelor,are efect bun.
si vitaminele,exista aici la farmacie,vitamine din drojdia de bere,pentru cresterea parului.
eu atat stiu,
d
daniilia
Postat pe 9 Septembrie 2011 23:52
Nu te ingrijora, este firesc ca in perioada asta sa cada parul - se regenereaza. Si mie imi cade incepand de pe la sfarsitul lui august pana prin decembrie. Toamna cade parul la toata lumea ca si frunzele :) Dar daca vrei sa incerci o masca pt intarire ti-o recomand pe a mea : 2 galbenusuri de ou + ulei de masline.....stai cu masca o ora si acoperita cu un prosop, apoi te speli normal cu sampon si balsam. Eu fac asta la 2 spalari adica la o spalare da, la una nu, asta ar veni cam o data la 8 zile ca eu ma spal din 4 in 4 zile. Am auzit o colega care pune si rachiu de tara in masca asta, rachiu tras de 2 ori dar n-am incercat . Banuiesc ca frecand scalpul cu alcool stimuleasa circulatia si creste parul insa eu nu incerc de teama mirosulu :) . Inca o data iti spun nu te ingrijora, e firesc sa cada par mai mult toamna, se regenereaza.
garbo031192
Postat pe 10 Septembrie 2011 08:24
1 catel de usturoi.1 galbenus de ou. ulei de ricin.o lingurita de miere. pisate si amestecate. se pun pe parul murdar pe scalp direct.se pune o punga ,(ceva sa transpire)un prosop sa tina cald si stai asa cateva ore. dar te avertizez ca miroase groaznic chiar si dupa spalare.va trebui sa faci cel putin 10 sedinte. o cliente de a mea are 1 an de la tratament si sa sti ca si in ziua de azi inca mai miroase a usturoi. un lucru insa e cert.....ajuta...doar daca treci peste miros.
chalon
Postat pe 10 Septembrie 2011 08:25
Eu folosesc o data pe saptamana lotiunea regeneranta cu petroleum de la Gerovital ,cu care stau 3-4 ore pe par,apoi ma spal cu sampon regenerant tot de la Gerovital. Tratamentul trebuie sa dureze cam 8 saptamani. Eu sunt la a doua saptamana. O sa scriu mai tarziu daca a avut vreun rezultat. Cele doua produse nu sunt scumpe si se gasesc la farmacie.
Hathor
Postat pe 10 Septembrie 2011 10:36
ciao scuzatima una daca nu mai masi vopsi sar vedea parul alb si atunci ce fac ???????????
garbo217010
Postat pe 10 Septembrie 2011 22:33
buna,iti scriu un remediu usor de facut si cu timp scurt;se amasteca 1 lingura de ulei de masline,1 lingurita de scortisoara pudra si 1 lingura de miere de albine care se da pe pielea capului cu 15 minute inainte de spalare.reteta e garantata daca mai reduci din stres si nu mai da importanta parului mai ales toamna: cand cade mai mult .sanatate

palmier_galben
Postat pe 11 Septembrie 2011 23:14
ii cade parul relatiei de cuplu.... ?
quasaria
Postat pe 12 Septembrie 2011 00:18
De la: quasaria, la data 2011-09-12 00:18:17 ii cade parul relatiei de cuplu.... ?

elisabeta_boia
Postat pe 12 Septembrie 2011 23:42
salut daca nu gasesc ulei de ricin sau de fistic urmez doar cu ulei de masline?
garbo217010
Postat pe 13 Septembrie 2011 10:39
Si eu am incercat multe ,,retete" si tot am inceput sa chelesc
Si cand ma gandesc ce par des si cret aveam in tinerete...
SAL
Postat pe 13 Septembrie 2011 12:31
stiu ca sunt niste fiole de la Nivea .. speciale pentru barbati .
cricat
Postat pe 16 Septembrie 2011 11:04
eu am folosit,cu rezultate bune,sampon Petrole hann si lotiune capilara Petrole hann asociate cu o cura de Vitamine ptr par si unghii.Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi,parul are perioade in care pica (60-100 fire pe zi )si perioade in care se regenereaza.Daca problema nu se remediaza in cateva luni iti recomand un control dermatologic si eventual endocrinologic.Caderea parului e influentata de o gramada de cauze,sarcina,alaptare,stress,asa ca trebiue sa cauti si cauza....
garbo005501
Postat pe 16 Septembrie 2011 17:41
Sal_a_toi,draga..la noi cineva "planteaza" fire de par pe chelie,te intereseaza? Conditia de baza...insa...sa vii cu gaurile facute de-acasa...
elisabeta_boia
Postat pe 16 Septembrie 2011 20:32
Un remediu sigur:10 galbenusuri oua de prepelite amestecate cu 2fiole laptisor de matca,1 lingurita miere de albine si putina drojdie(un varf de cutit).Se lasa la dospit intr-o incapere calda24 ore.Se spala parul in fiecare seara si dupa uscare se pensuleaza piele capului pe carari formate cu pieptanul din cinci in cinci mm. Peste noaptecapul se acopera cuun prosop curat.Dimineata se spala,de preferinta cu ceai de musetel.Solutia ramasa se tine la frigider pana la consumare;Aceasta reteta impiedica calvitia si regenereaza parul.
b_laur14
Postat pe 18 Septembrie 2011 00:17
ce-i aia "un remediu sigur"?!...

da' zi-mi-o asa, pensulat, care vra s'zica....
si anume, din 5 in 5 mm...:PPP
:)))
eu_geminy
Postat pe 18 Septembrie 2011 02:05
De la: b_laur14, la data 2011-09-18 00:17:51Un remediu sigur:10 galbenusuri oua de prepelite amestecate cu 2fiole laptisor de matca,1 lingurita miere de albine si putina drojdie(un varf de cutit).Se lasa la dospit intr-o incapere calda24 ore.Se spala parul in fiecare seara si dupa uscare se pensuleaza piele capului pe carari formate cu pieptanul din cinci in cinci mm. Peste noaptecapul se acopera cuun prosop curat.Dimineata se spala,de preferinta cu ceai de musetel.Solutia ramasa se tine la frigider pana la consumare;



Aceasta reteta impiedica calvitia si regenereaza parul.



interesant !!! deci cu aceasta reteta, din anul 2015... sa zicem si daca nu va pica vreo cometa in cap... toata lumea are par pe cap, suficient macar ca sa te piepteni in fiecare dimineatza... ? stai un pic sa mi-o copiez.......... ok, multumesc frumos ! oare si basescu va avea..... ?
barboneli
Postat pe 18 Septembrie 2011 15:06
De la: eu_geminy, la data 2011-09-18 02:05:15ce-i aia "un remediu sigur"?!...

da' zi-mi-o asa, pensulat, care vra s'zica....
si anume, din 5 in 5 mm...:PPP
:)))

Pensulat? De cate ori 5? Macar de 4..? Pensulat...5x4...????
E ..adanca..rau.. expresia ta..!!
elisabeta_boia
Postat pe 18 Septembrie 2011 15:08
De la: garbo005501, la data 2011-09-16 17:41:17eu am folosit,cu rezultate bune,sampon Petrole hann si lotiune capilara Petrole hann asociate cu o cura de Vitamine ptr par si unghii.Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi,parul are perioade in care pica (60-100 fire pe zi )si perioade in care se regenereaza.Daca problema nu se remediaza in cateva luni iti recomand un control dermatologic si eventual endocrinologic.Caderea parului e influentata de o gramada de cauze,sarcina,alaptare,stress,asa ca trebiue sa cauti si cauza....
....scuze ....vreau sa fiu mai rapida in redactare,....sunt bune produsele folosite de tine!, tocmai le-am cumparat din supermarket "insa,dar" asociate cu vitamine.
caleidoscop
Postat pe 18 Septembrie 2011 17:25
Pensulat? De cate ori 5? Macar de 4..? Pensulat...5x4...????
E ..adanca..rau.. expresia ta..!!

auzi Betty... ? chestia asta mi-a adus aminte de un banc.... tot cu fond medical... !

intr-un spital, la sectia de "vase de sange".. sa zicxem, erau 10 paturi si 10 bolnavi. vine vizita cu medicii si surorile si incep cu patul nr. 1.
-de ce suferi dumneata ?
-de hemoroizi.
-si ce tratament ti se face ?
-pai vine o sora in fiecare dimineatza si ma unge cu o pensul cu ceva solutie si ma lasa sa ma usuc !
-si ce dorinta ai ?
- sa se dea mai multa supa... !
patul nr. 2.
-de ce suferi dumneata ?
-de hemproizi.
-si ce tratament ti se face ?
-pai vine sora in fiecare dimineata si ma unge cu o pensula si ceva umed si ma lasa sa ma usuc !
-si ce dorinta ai ?
-sa se dea mai mult compot !
patul nr. 3.
-de ce suferi dumneata ?
-de hemoroizi.
-si ce tratament ti se face ?
-vine o sora dimineata si ma unge cu o pensula si ceva vascos si ma lasa sa ma usuc !
-si ce dorintza ai ?
-sa primim mai multa mazare !
patul nr 4.
-de ce boala suferi dumneata ?
-de hemoroizi.
...... si uite asa, pana la patul numarul 10.
-de ce suferi dumneata ?
-tocmai am fost operat de amigdale...
-si ce tratament ti se face ?
-vine o sora dimineata si ma unge cu o pensula si ma lasa sa ma usuc.
-si ce dorinta ai ?
-SA SE-NCEAPA TRATAMENTUL DE LA MINE..... !!!!!
barboneli
Postat pe 19 Septembrie 2011 15:30
De la: Mastrokosta, la data 2011-09-03 10:08:26Buna ziua tuturor!
Va rog sa-mi dati si mie niste retete, remedii impotriva
caderii si intaririi firului de par.Imi cade parul si nu stiu
care ar fi cel mai bun remediu.Acele doamne, domnisoare
sau domni care au folosit ceva care intr-adevar a functionat
ii rog sa posteze.
Va multumesc!





in ultimul timp stresul este cel mai mare dusman al podoabei capilare .....de aceea mai intai tratezi stresul si apoi folosesti produsele pt par indicate pt remedierea caderii parului...si pt inceput iti recomand pt destresare......

http://www.youtube.com/watch?v=_mBrdRycTBw
ratuscaceaurata
Postat pe 19 Septembrie 2011 15:53
barbo....
Axl_22
Postat pe 19 Septembrie 2011 15:59
BARBONELI... Si multumesc ca m-ai inveselit,ca de obicei ..esti un dulce si merti un.. Sau mai multe?.. Daca mai spui un banc BUN!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Septembrie 2011 20:32
HAIRGROW (solutie monoxidil 2%) costa in jur de 50 ron.Singura care a dat rezultate.
MARY__FIL
Postat pe 20 Septembrie 2011 09:54
Eu am folosit si inca folosesc de la 14 ani urmatorul amestec;petrol lampant,ulei de ricin ,solutie de vit.A uleioasa .sol. revulsinica(toate in cantitati aproximativ egale)se aplica pe radacina parului inainte de spalat si se sta de la o ora la cat timp disponibil are fiecare,timp in care mai puteti aplica odata acest amestec pe rad si masati capul cu mana sau peria.Functioneaza sigurrrr cu mare randament,,succes"
ANELE
Postat pe 20 Septembrie 2011 14:54
Buna! Si eu am avut probleme mari de genul acesta si am mers la un dermatolog care mi-a recomandat un supliment alimentar care se numeste DELTACRIN-capsule de 550 mg.Este produs in Italia, nu-l gasesti in farmaciile noastre, dar se poate comanda de pe internet.Costa 40 de euro cutia.O cutie asigura tratamentul pentru 2 luni.Mie mi s-a recomandat sa urmez acest tratament 6 luni, dar la mine situatia era grava in sensul ca in urma unui soc am ramas fara aproximativ 50% din podoaba capilara in mai putin de 2 saptamani.Deja dupa o luna de tratament au inceput sa apara si rezultatele , iar acum dupa doi ani am un par sanatos, firele sunt elastice iar varfurile nedespicate.Medicul mi-a mai recomandat sa tund varfurile cam o data la doua luni , iar vopseaua de par nu mi-a interzis-o, dar m-a sfatuit sa folosesc vopsele fara amoniac.O zi frumoasa si fara stress !
:)
crinactn
Postat pe 21 Septembrie 2011 17:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MAI EXISTA ROMANTISM? 15 De la: preciouss 3 Decembrie 2009 19:29
divort dupa 22 de ani de casnicie 19 De la: chrystal_10 21 Ianuarie 2010 00:04
se poate!!!!! 8 De la: buna01 10 Ianuarie 2010 21:03
gelozie, posesivitate sau doar mi se pare 21 De la: r_ioana 15 Noiembrie 2009 20:25
va rog dati-mi si mie un sfat:( 7 De la: garbo056362 9 August 2010 19:13
Setari Cookie-uri