daca puteti sa ma ajutati

salut sunt cristi din bucuresti ....si am nevoie de ajutor ...parintii mei au 52 respectiv 53 in majoritatea anilor tata o maltrata pe mama o batea ii punea cutitul la gat...a cauzat o operatie la cap (mama)....si akum am crescut incat atunci cand vrea sa se iveasca fara motiv o cearta,cea mai mare cauza o are bautura tata frecvnteaza foarte des....sa o loveasca ma bag intre ei sa inceteze ...de la un timp ma ameninta k ma da afara din casa ca este casa lui etc....dar casa in acte figureaza mama +tata....akum unde as putea sa ma duk sau sa apelez...inkat sa numai poate avea drepturi fata de mine ....in putine cuvinte maltrateaza familia ..tipa sparge in casa ...plus k nu lucreaza si nu aduke niki un ban in casa...eu am lasat scoala de la 15 ani pentru ca sa pot lucra sa ma descurc ...am ajuns ca mama sa munceasca bolnava ...si eu ...si el sa sta cu aia in sus la televizor bautura...am apelat la politie nu fac nik da amenda la care tot noi suntem nevoiti sa o platim ...la dezalcolizare nu il ia ...makar sa ma duk undeva sa apelez...sa fie liniste ....nush habar nu am ...va rog ajutatima este inclus si idu meu .....va multumesc cristi din bucuresti
garbo175579
Postat pe 10 Noiembrie 2010 21:07
vaiiiiiii,! puiule tu nu poti sa faci nimic, trebuie sa vorbesti cu mama ta sa-l de-a afara din casa cu ordin judecatoresc.
persidadamian
Postat pe 10 Noiembrie 2010 21:13
ai 20 de ani? scuze
am crezut ca esti mai mic
persidadamian
Postat pe 10 Noiembrie 2010 21:16
daca esti major, tatal tau nu mai are nici un drept asupra ta.
persidadamian
Postat pe 10 Noiembrie 2010 21:19
si este cu plata ......adika trebuie sa il dea in judekata sau qum ,unde se duke:-??.....e faza inka o chestie sa adaug mai lipseste uneori nopti de akas....bea nmush ce face....astept raspuns
garbo175579
Postat pe 10 Noiembrie 2010 21:20
daca mama ta nu mai vrea sa stea cu tatal tau, trebuie sa mearga la politie sa faca plangere impotriva lui, precum ca va bate, va chinue, etc, etc
Apoi cazul va fii dus in instanta puteti sa va luati si un avocat din oficiu si nu trebuie sa platiti.
Mai mult de atat nu pot sa-ti spun pentru ca nu e specializarea mea.
Deci numai daca apeleti la organele competente.

Sunt convinsa ca sunt persoane pe Garbo care stiu mai mult si te pot sfatui mai bine.
persidadamian
Postat pe 10 Noiembrie 2010 21:34
Nu te poate ajuta nimeni .Trebuie sa te ajuti singur sa iei viata in piept si sa mincesti sa te poti intretine pe tine si sa o ajuti pe mama ta.Ai facut foarte rau ca ai lasat scoala.Alcoolicii nu sa vindaca niciodata ei recidiveaza .Sa iti dea DOMNUL putere sa treci peste toate.
garbo176391
Postat pe 18 Noiembrie 2010 09:39
De la: garbo175579, la data 2010-11-10 21:07:00salut sunt cristi din bucuresti ....si am nevoie de ajutor ...parintii mei au 52 respectiv 53 in majoritatea anilor tata o maltrata pe mama o batea ii punea cutitul la gat...a cauzat o operatie la cap (mama)....si akum am crescut incat atunci cand vrea sa se iveasca fara motiv o cearta,cea mai mare cauza o are bautura tata frecvnteaza foarte des....sa o loveasca ma bag intre ei sa inceteze ...de la un timp ma ameninta k ma da afara din casa ca este casa lui etc....dar casa in acte figureaza mama +tata....akum unde as putea sa ma duk sau sa apelez...inkat sa numai poate avea drepturi fata de mine ....in putine cuvinte maltrateaza familia ..tipa sparge in casa ...plus k nu lucreaza si nu aduke niki un ban in casa...eu am lasat scoala de la 15 ani pentru ca sa pot lucra sa ma descurc ...am ajuns ca mama sa munceasca bolnava ...si eu ...si el sa sta cu aia in sus la televizor bautura...am apelat la politie nu fac nik da amenda la care tot noi suntem nevoiti sa o platim ...la dezalcolizare nu il ia ...makar sa ma duk undeva sa apelez...sa fie liniste ....nush habar nu am ...va rog ajutatima este inclus si idu meu .....va multumesc cristi din bucuresti




fa ce ti-a spus Persi.apeleaza la organele abilitate.uite o adresa;.Serviciile oferite de No Abuse de mediere, consiliere psihologic i legal acordate victimelor sunt gratuite i sunt oferite cu sprijinul partenerilor Asociaiei. Persoanele victime ale violenei domestice pot apela la sprijinul No Abuse sunnd la numrul de telefon: + 40 766 834 943 sau pot scrie la adresa de e-mail noabuse2010[at]gmail.com. si nu este singura asociatie.
vuvuzela
Postat pe 18 Noiembrie 2010 10:10
Poti face ceva,poti lua legatura cu prietena mea,Panait Luminita,si o sa scriu mai jos mailul ei,poti scrie exact ce ai scris aici,meseria ei este in cadrul primariei,protectia copilului,si te poate ajuta,o poate ajuta si pe mama ta.
Se ocupa zilnic de cazuri din astea,12 ore pe zi.Mailul este panait_luminita@yahoo.com
Daca vrei,ii scriu si eu,sau ii trimit pe mail link-ul cu povestea ta.
Nu iti pierde curajul,nu mai e ca atunci cand eram eu copil,si ne maltrata tatal meu pe toti...acum exista ajutor.
Poti vorbi cu ea,e un om extraordinar,si te va ajuta sigur.
Iti va spune ce poate face,si vei putea hotara daca faci pasul....daca nu faci nimic,va va distruge pe amandoi,nu tatal tau,ci bautura.
Cunosc destui oameni,buni meseriasi la serviciu,deosebiti ca oameni,adica oameni de omenie,care au ajuns mai rai ca animalele,din cauza bauturii......se distruge si pe el,si pe ceilalti.
Va puteti salva toti trei,cu ajutorul si experienta oamenilor de la serviciul protectia copilului,
ai incredere,tu ai o sansa,pe care eu nu am avut-o la varsta ta....acum exista ajutor specializat,acolo lucreaza psihologi,avocati,afli tot ce trebuie.
Succes,scrie-mi daca vrei sa ajut si eu,cu luminita.
D
daniilia
Postat pe 25 Noiembrie 2010 17:09
ca "e casa lui"e interpretabil.... aduce bani in ea, ca sa fie a lui?
Solutia e un divort rapid, partaj rapid, si sint convinsa ca v-ati descurca mult mai bine fara el si partea lui de "avere". Pe care oricum o sa o bea in doua zile si dupa aia treaba lui ce face....

Oare de ce trebuie sa treaca atita ani ca oamenii sa realizeze in ce s-au bagat, si sa incerce sa iasa.... ?!
quasaria
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:32
politia nu va face nimic dar puteti merge in instanta
cory_emy
Postat pe 10 Decembrie 2010 01:27
buna ,noi nu te pupem ajunta decat moral,sunt parinti ,probabil ii iubesti pe amandoi ,tatal tau are o problema cu alcoolul poti apela la drepturile omului,sunt centre dispuse sa te ajute,daca vrei poti sa iti ajuti si mama si tatal.multa bafta ,incearca sa iti termini scoala e important pentru vitorul tau.
cati_elena
Postat pe 11 Decembrie 2010 19:05
imi pare rau , cel care sufera cel mai tare in toata situatia asta.Nu inteleg de ce a ramas mama ta langa el fara sa divorteze, de frica?Asta nu e scuza sa iti nenorocesti viata ta si a copilului tau, sa divorteze si sa ii interzica sa mai intre in casa, auzi sa te mai si lupti ptr unu ca asta, trebuie sa luati o masura drastica!
garbo172763
Postat pe 12 Decembrie 2010 08:39
Buna

singura solutie e un divort rapid ca sa va scapati de calvar,acelasi lucru mi sa intamplat si mie ,eram casatorita acum 13 ani cu un astfel de om si aveam un copi.Am vazut ca nu e cale de intoarcere ,am divortat si am cerut prin instanta sa ii fie restrictionata apropierea de mine si de copil ,in cazul in care se apropia organele abilitate auveau dreptul sa il aresteze.De atunci nu mai am probleme cu el,sunt linistita cu copilul si creste linistit si isi vede de scoala.Singura care poate sa faca acest lucru e mama ta si bineinteles cu sprijinul tau moral.politia in afara de amenzi nu fac nimik.Nu ii mai platiti amenzile,o sa ii se faca dosar penal si il aresteaza ptr neplata .
Aveti variante.
Bafta multa si multa tarie iti doresc
andra_30_tm
Postat pe 26 Decembrie 2010 10:21
mai intai trebuie sa stii raspunsul la cateva intrebari:
1 mama ta e constienta ca trebuie sa se desparta de tatal tau ca sa rezolve situatia asta?
2 daca da , e si pregatita sa o faca?
dupa ce e lamurita partea asta , in cazul in care rasp. e afirmativ trebuie sa :
-iti cauti de lucru- ai 20 de ani dupa cum spui , deci poti sa o faci ca sa participi si tu la cheltuieli- spui ca mama ta , desi bolnava, lucreaza.
- mama ta poate sa apeleze la un centru de protectie a femeilor agresate in familie
( poti cauta pe net ,,dar uite si un link unde poti citi mai multe
http://www.scribd.com/doc/24588327/Ghid-interventie-VF-dec-1-07)
- sa va mutati impreuna intr-o noua locuinta in care sa stati pana se lamureste problema proprietatii paritntilor.
bluelight
Postat pe 26 Decembrie 2010 12:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa fac sa slabesc din solduri? 14 De la: quasaria 24 Decembrie 2009 00:51
Stiati ca infidelitatea poate afecta serios dantura? 25 De la: Sassette 21 Noiembrie 2013 23:47
Nebunie...otrava dulce 25 De la: kyra 21 Iunie 2009 19:36
soacra...... 31 De la: tatoo64 20 Ianuarie 2011 00:01
De ce barbatii casatoriti cauta relatii extraconjugale? 458 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:37
Setari Cookie-uri