Boala care nu ma lasa sa ami traiesc viata

De la: delly000311, la data 2014-07-12 09:55:19Poate s-a speriat mai tare pentru faptul ca nu stii sa scrii corect romaneste...
ajuta-o sa

Nu mai spune! Altceva mai ai de comentat? Cu siguranta nu ti-a ajuns la creier nicio alta informatie din ce a vrut sa transmita aceasta persoana aici. Poate cauta cu disperare orice cale ce ar ajuta-o sa traiasca asa cum poate s-ar fi intamplat daca ar fi fost sanatoasa. Pune-te pentru un minut din 'pretioasa' ta viata in locul sau, sa vedem ce prioritate ai avea.. Sunt convinsa ca esti genul care 'crizeaza' cand ii sare smaltul de pe unghia de la degetul mic. Sweet 'delly' ....
Ia corecteaza-ma si pe mine! Incearca, sa
silfida
Postat pe 20 Iulie 2014 10:26
De la: delly000311, la data 2014-07-12 09:55:19Poate s-a speriat mai tare pentru faptul ca nu stii sa scrii corect romaneste...
ajuta-o sa

Nu mai spune! Altceva mai ai de comentat? Cu siguranta nu ti-a ajuns la creier nicio alta informatie din ce a vrut sa transmita aceasta persoana aici. Poate cauta cu disperare orice cale ce ar ajuta-o sa traiasca asa cum poate s-ar fi intamplat daca ar fi fost sanatoasa. Pune-te pentru un minut din 'pretioasa' ta viata in locul sau, sa vedem ce prioritate ai avea.. Sunt convinsa ca esti genul care 'crizeaza' cand ii sare smaltul de pe unghia de la degetul mic. Sweet 'delly' ....
Ia corecteaza-ma si pe mine! Incearca, sa
silfida
Postat pe 20 Iulie 2014 10:26
De la: delly000311, la data 2014-07-12 09:55:19Poate s-a speriat mai tare pentru faptul ca nu stii sa scrii corect romaneste...
ajuta-o sa

Nu mai spune! Altceva mai ai de comentat? Cu siguranta nu ti-a ajuns la creier nicio alta informatie din ce a vrut sa transmita aceasta persoana aici. Poate cauta cu disperare orice cale ce ar ajuta-o sa traiasca asa cum poate s-ar fi intamplat daca ar fi fost sanatoasa. Pune-te pentru un minut din 'pretioasa' ta viata in locul sau, sa vedem ce prioritate ai avea.. Sunt convinsa ca esti genul care 'crizeaza' cand ii sare smaltul de pe unghia de la degetul mic. Sweet 'delly' ....
Ia corecteaza-ma si pe mine! Incearca, sa
silfida
Postat pe 20 Iulie 2014 10:26
De la: delly000311, la data 2014-07-12 09:55:19Poate s-a speriat mai tare pentru faptul ca nu stii sa scrii corect romaneste...
ajuta-o sa

Nu mai spune! Altceva mai ai de comentat? Cu siguranta nu ti-a ajuns la creier nicio alta informatie din ce a vrut sa transmita aceasta persoana aici. Poate cauta cu disperare orice cale ce ar ajuta-o sa traiasca asa cum poate s-ar fi intamplat daca ar fi fost sanatoasa. Pune-te pentru un minut din 'pretioasa' ta viata in locul sau, sa vedem ce prioritate ai avea.. Sunt convinsa ca esti genul care 'crizeaza' cand ii sare smaltul de pe unghia de la degetul mic. Sweet 'delly' ....
Ia corecteaza-ma si pe mine! Incearca, sa vezi ce vocabular bogat am!
silfida
Postat pe 20 Iulie 2014 10:26
Constat cu durere in suflet ca nu mai sunt persoane de la care poti primi o vorba buna ,o incurajare etc.
S-a umplut net ul de persoane inteligente si vesnic dupa critica ! Cei ( cele ) ce sunteti atat de ,dar atat de Inteligenți (inteligente) duceți-vă unde va este locul ,lăsați persoanele care își plâng amarul aici ,unde spera sa si găsească un sfat ,o alinare ,o incurajare . Sa arunce cu piatra cel ce este perfect (perfecta ) ,dar cum nu exista asa ceva ......Scrieti doar ce este de scris ,nu suntem aici la examenul de caligrafie . Iar pentru cei (cele ) care mai stiu ce inseamna umanitatea, tot respectul !
maryextra
Postat pe 20 Iulie 2014 11:34
Camelia, suferintele sunt parte din viata fiecaruia, mai mult sau mai putin. Am vazut ca sunt femei deosebite pe site-ul acesta care in mod constant cauta sa ajute si chiar prin exemple din propriile experiente de viata. Ajuta mult sa vezi necunoscuti dornici sa ofere un sfat, sa explice o situatie, sa dea un raspuns pe care nu reusesti sa il gasesti. In final ramai tot singur cu problema ta si nimeni altcineva nu o poate rezolva decat tu. In marea lor majoritate, oamenii isi cauta mai intai binele lor si apoi se gandesc si la ceilalti. Esti tu, boala ta, copilul tau si dorinta ta de a fi iubita. Eu personal mi-as stabili ca prioritate cum sa traiesc mai bine cu suferinta ce decurge din problemele de sanatate, atata timp cat medicina nu ofera solutia, asa incat sa reusesc sa am un echilibru pentru a face fata si celorlalte nevoi. Si nu doar acestora dar si dorintelor. Ne-am creat responsabilitati fata de alte persoane dar asta nu inseamna ca trebuie sa uitam de noi si sa ne punem pe un ultim plan dorintele noastre. Cat timp nu ii lezeaza pe ceilalti, nu le ingradesc cu nimic existenta, de ce nu ar trebui sa gandim in primul rand la noi? Spun asta pentru ca asa gandesc si nu numai... Traiesc zi de zi destul de aproape de o persoana cu o boala mult mai grava decat a ta, observ si invat ... Boala este acolo, isi urmeaza cursul si stie ca va veni o zi....Ziua in care nu va mai putea face si simti ca toti ceilalti.Condamnat sa continue pana la final, cu neputinta de a schimba si a-si curma suferinta... Ce vor face atunci ceilalti? Vor privi neputinciosi si ei dar isi vor trai viata mai departe, cu tristete sau cu nepasare... Chiar si atunci cand este la pamant se ridica si o ia de la capat in fiecare zi. Face tot ce poate pentru toti , dar nu uita niciodata sa isi ofere partea de fericire. Vorbim aici de progres spiritual, profesional, material, relational.. Cine stie daca toate acestea existau fara aceasta suferinta?.. Poate este adevarat... totul ne este destinat si acceptat de noi... si atunci? De ce sa nu avem dreptul sa fim fericiti in primul rand pentru noi?
silfida
Postat pe 20 Iulie 2014 11:42
probabil inca nu ai intalnit persoana potrivita. Un proverb spune ca ,,fiecare buruiana are umbra ei". Ai incredere, va veni si ,,umbra" ta.
pirania_1960
Postat pe 20 Iulie 2014 11:48
De la: maryextra, la data 2014-07-20 11:34:09Constat cu durere in suflet ca nu mai sunt persoane de la care poti primi o vorba buna ,o incurajare etc.
S-a umplut net ul de persoane inteligente si vesnic dupa critica ! Cei ( cele ) ce sunteti atat de ,dar atat de Inteligenți (inteligente) duceți-vă unde va este locul ,lăsați persoanele care își plâng amarul aici ,unde spera sa si găsească un sfat ,o alinare ,o incurajare . Sa arunce cu piatra cel ce este perfect (perfecta ) ,dar cum nu exista asa ceva ......Scrieti doar ce este de scris ,nu suntem aici la examenul de caligrafie . Iar pentru cei (cele ) care mai stiu ce inseamna umanitatea, tot respectul !


Caligrafie?
Da, s-a umplut netul de agramați.
Inteligenții să tacă! Să scrie, cei care știu ''ce este de scris''. Sau cei care știu să scrie.
Axl_R
Postat pe 20 Iulie 2014 12:52
Si da, nu-i usor sa "traiesti zi de zi alaturi de o fiinta draga bolnava", sa te trezesti dimineata vazandu-i suferinta pe chip, sau cum nu doarme noptile "lasandu-te pe tine sa te odihnesti" pt. ca in zori sa te trezesti sa ai putere sa-l ingrijesti, sa-i aplici tratamentul medical, hranesti, plimbi, sa comunici cu el/ea pe un ton care sa simta ca vine din suflet pt. a fi acceptata tu ca persoana si nu ca pe o solutie, si totul, neconditionat? Odata aflandu-te in preajma omului bolnav si facand toate astea,(de mai sus) preiei cu responsabilitate parte din suferinta si boala, chiar daca nu se trateaza isi urmeaza cursul mai lent, suferinta este mai mica si mai usor de suportat, ii mentii creierul bolnavului in forma lucida. Tu ca suflet ce-i esti alaturi, incepi sa-i citesti dorintele din priviri si gasesti
metode de relationare chiar si mutual, te lupti si tu cu tine sa-ti mentii echilibrul zilnic, fie prin rugaciune fie prin descoperirea a noi si noi informatii benefice, citind. Nu-i usor sa traiesti pe langa un bolnav fara sa fii si tu afectat intr-o oarecare masura, sufleteste. Ce ne ajuta sa ne sprijinim reciproc in astfel de situatii si sa parasim aceasta viata cu constiinta impacata, cu multumire sufleteasca pt. cei ce le suntem de ajutor fiindca, fie ca ne-am facut datoria morala fie ca am facut un act umanitar in scop caritabil, daca nu efortul in sine?
Cati dintre voi sunteti capabil sa "imbratisati" astfel de situatii fara sa aratati urme de vitejie, maretie sau egoism, doar pur si simplu, latura umana?
Boala, nu trebuie sa ne sperie ci cauzele ei trebuiesc descoperite si eliminate.
pitiTa_
Postat pe 20 Iulie 2014 13:17
Ești afectat/ă, dar rezolvarea n-o găsești aici.
Ba te sperie boala, la început chiar te paralizează, apoi te obișnuiești/trăiești cu ea.
Zilnic se rupe ceva încet în tine, pt că suferința lui/ei te doare al dreaq de tare... :(
Știu că știi despre ce vb.
Axl_R
Postat pe 20 Iulie 2014 13:23
Nu, nu gasesti "aici" rezolvarea, dar poti gasi persoane cu care sa vb. Axl_ si chiar daca nu le vei vedea in veci, daca relationarea cu ele iti face bine, continui sa comunici, daca nu, te retragi fr.!
Tu, de unde stii despre ce vb.?

Ziua buna!:)
pitiTa_
Postat pe 20 Iulie 2014 13:37
Din nefericire, asa se intampla, este greu de digerat , fie ca esti barbat sau femeie!...Drastic, dar asta e adevarul! Candva, sotul sanatos nu putea divorta decat cu acordul celeilalte parti....
garbo271646
Postat pe 20 Iulie 2014 13:41
Pita, ''relaționarea'' e doar un fel de a uita de :( care te apasă.
Lungimea de undă...de acolo.

Acum 5 ani credeam și io că am cu cine vb.
Am mai crescut.
Axl_R
Postat pe 20 Iulie 2014 13:43
De la: garbo271646, la data 2014-07-20 13:41:41Din nefericire, asa se intampla, este greu de digerat , fie ca esti barbat sau femeie!...Drastic, dar asta e adevarul! Candva, sotul sanatos nu putea divorta decat cu acordul celeilalte parti....


Si daca ramane obligat de lege, ce se intampla? Vreo minune, cumva?!
silfida
Postat pe 20 Iulie 2014 13:47
De la: Axl_R, la data 2014-07-20 13:43:30Pita, ''relaționarea'' e doar un fel de a uita de :( care te apasă.
Lungimea de undă...de acolo.

Acum 5 ani credeam și io că am cu cine vb.
Am mai crescut.



Baremi, ai incercat, da?
Acum, stii clar cum sta "situatia"
pitiTa_
Postat pe 20 Iulie 2014 14:07
dacadoriti sa scapati de epilepsie trebuie sa procedati asa: un regim alimentar bazat pe cruditati si tratamente frecvente prin infometare cate 3 zile de infometare,dupa fiecare 10 zile de regim bazat pe cruditati. infometare = adica sa nu mancati nimic toate aceste 3 zile,apa puteti bea. puteti cauta mai multe despre tratarea epilepsiei in formula as[revista sau pe internet]. puteti sa luati un scaun si sa stati cateva ore sub coroana unui tei vorbindui [teiului despre boala ,necazul vostru,teiul ajutanduva sa va vindecati]. doamne ajuta.
bisnitarul
Postat pe 20 Iulie 2014 14:10
Pita, io vreu să vb cu o salcie plângătoare.
Traducere, trăbă?
Axl_R
Postat pe 20 Iulie 2014 14:27
Daca consideri ca se poate k! depinde cine "o sa planga"?!:)
Dar, nu cred ca trebuie sa astepti ca sa ti se raspunda!:)


la bec, nu-i mai bine? Vezi sa nu-l tii aprins in timp ce...... ;))
pitiTa_
Postat pe 20 Iulie 2014 14:34
Draga mea,
Daca vrei sa fii iubita e dreptul tau si e normal.Daca te preocupi de copil in aceeasi masura e foarte frumos.Legat de boala ,cel mai bine este sa te vada un medic neurolog bun ,sa-ti stabileasca medicatia corespunzatoare si tu sa iei acele medicamente cu sfintenie si apoi cand te vei simti mult mai bine ,mai puternica si increzatoare vei putea sa faci fata foarte bine tuturor situatiilor.Cunoaste- ti bine boala ,nu o ascunde si vei vedea lucrurile altfel,pentru ca vei putea gestiona altfel toate situatiile.
Multa sanatate si iubestete- te mult pe tine si copilul tau!
Danna.
garbo037882
Postat pe 20 Iulie 2014 15:21
" puteti sa luati un scaun si sa stati cateva ore sub coroana unui tei vorbindui [teiului despre boala ,necazul vostru,teiul ajutanduva sa va vindecati]."

Functioneaza si la spondiloza ? Sau la fiere ? ...Io stiu un tei frumos aici nu departe la o margine de drum ! ...Ma intreb doar , ce-or zice trecatorii cand m-or vedea sezand sub tei pe scaunel si vorbind de una singura (ca ei nu stiu ca io vorbesc cu teiul ) Cred ca o sa zica cam acelasi lucru ca si cei ce o vad pe Axl vorbind cu salcia...
Rotty
Postat pe 20 Iulie 2014 15:33
Draga mea, cei care dau bir cu fugitii din prima clipa cum apare o problema, acei oameni trebuiesc indepartati din viata ta. Epilepsia poate fi tinuta sub control cu tratament adecvat. Discuta cu el, spune-i cu sinceritate ca ai o problema de sanatate si ca totul e ok daca nu mai vrea sa fie cu tine. Nu face o drama din asta ca nu merita. Vei gasi pana la urma pe cineva care sa te inteleaga si iubeasca asa cum esti. Credinta misca muntii! CREDE si totul va fi bine. Iulia
niulia
Postat pe 20 Iulie 2014 18:01
Năşico, da' ce ne pasă nouă ce zic lumili?

Io-s la trabă.
Axl_R
Postat pe 20 Iulie 2014 18:05
Camelia, ceva nu este in regula privitor la tratamentul pe care il urmezi.
Medicatia antiepileptica folosita astazi controleaza in totalitate crizele, fiind posibil sa nu mai apara niciodata pana la sfarsitul vietii. Este adevarat ca sunt si forme mai rare de epilepsie, foarte grave, care sunt rezistente la tratament, dar cu siguranta tu nu ai o astfel de forma de vreme ce ai putut deveni mama. Un neurolog bun alege medicatia cea mai adecvata formei tale de epilepsie si o ajusteaza pe parcurs in functie de raspunsul tau, de obicei un singur medicament sau maxim doua, cu un minim de reactii adverse. Este necesar un regim de viata "de crutare" - odihna suficienta, fara nopti pierdute, fara stimulente (alcool, cafea, cola), reducerea pe cat posibil a stresului. Perioada de stabilire a medicatiei care ti se potriveste dureaza in medie cam trei luni, +/- cateva saptamani. Inarmeaza-te cu rabdare, este spre binele tau si vei putea avea o calitate a vietii asa cum ti-o doresti. Vei putea sa iubesti si sa fii iubita fara a sta mereu cu frica in inima. Una e sa spui unui barbat ca ai o suferinta cronica dar totul este sub control si alta e sa asiste la o criza care sa-l socheze, pt ca asa cum spunea cineva mai sus, chiar si cei care nu-s slabi de inger pot fi foarte afectati intr-o asemenea situatie. Nu putem cere nimanui mai mult decat poate duce. Sunt si situatii in care epilepsia dispare la fel de spontan cum a aparut, fara sa se poata da o explicatie stiintifica fenomenului. Cunosc personal un astfel de caz, am copilarit cu un baiat din vecini care suferea de la 2 ani de boala asta, au mers parintii la medici - e vorba de medicatia de acum 40 de ani - la vraci, la preoti, nu a ajutat nimic. S-a insurat cu o colega de facultate careia i-a spus despre boala lui si de atunci n-a mai avut nici o criza, in conditiile in care stimuli luminosi cum ar fi luminitile de la instalatia de Craciun ii provocau crize instant.
Iti doresc multa sanatate.
bucura
Postat pe 20 Iulie 2014 19:13
Draga Camelia nu e situatia de vina ci cel care are sau nu are suficiente sentimente ,deci tu esti cea care decizi daca il vrei sau nu ,cum se spune si in casatorie,, la bine si la rau ,,
garbo_399974
Postat pe 20 Iulie 2014 19:26
Draga Camelia nu e situatia de vina ci cel care are sau nu are suficiente sentimente ,deci tu esti cea care decizi daca il vrei sau nu ,cum se spune si in casatorie,, la bine si la rau ,,
garbo_399974
Postat pe 20 Iulie 2014 19:26
Draga Camelia nu e situatia de vina ci cel care are sau nu are suficiente sentimente ,deci tu esti cea care decizi daca il vrei sau nu ,cum se spune si in casatorie,, la bine si la rau ,,
garbo_399974
Postat pe 20 Iulie 2014 19:26
buna as dori sa te cunosc sunt din craiova 34 ani putem comunica pe mess sau f id mrs.amadeus sau f machiu mihai pupicei sms!?
garbo_14171
Postat pe 21 Iulie 2014 00:03
buna as dori sa te cunosc sunt din craiova 34 ani putem comunica pe mess sau f id mrs.amadeus sau f machiu mihai pupicei sms!?
garbo_14171
Postat pe 21 Iulie 2014 00:04
Draga lume, iar trebuie sa va spun eu lucruri pe care nu le stiti.
Epilepsia nu e doar o boala genetica si nu totdeauna o ai inca din copilarie. Apare si dupa virsta de 35 de ani.
CU medicatie se tin crizele sub control, Dar asta nu inseamna ca nu mai apar deloc.
Inca nu s.a dat pe piata medicatia care sa vindece epilepsia .
vivacedonna
Postat pe 21 Iulie 2014 00:58
buna! ia-ti inima in ''dinti'' si nu mai face publica durerea ta!''rasurile'' raman ''rasuri''! nu au cum sa inteleaga durerea ta! ''bucura'' are perfecta dreptate! documenteaza-te, mergi la medic si urmeaza un tratament adecvat, ai sa vezi ca rezultatele nu vor intarzaia sa apara! iti doresc multa sanatate!
garbo_396677
Postat pe 21 Iulie 2014 11:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prietenie sau mai mult 6 De la: garbo207378 6 Noiembrie 2011 15:14
Buna Seara 3 De la: hadassa 7 Februarie 2010 18:16
buna toturor! 14 De la: garbo106264 23 Martie 2010 21:59
fata blonda cu ochi albastri 7 De la: m_ada 25 Septembrie 2010 17:33
A-s dori sa-mi gasesc jumatatea?? 62 De la: garbo_425429 23 Februarie 2016 19:27
Setari Cookie-uri