Boala care nu ma lasa sa ami traiesc viata

De la: silfida, la data 2014-07-23 19:50:42Ia incearca sa imi iei mie masurile, sa vedem, poti?!
Si scara.. scara din ce lemn e?



las' ca leg doua role de 1,5 metri si te masor din cap pana 'n talpi si la jumate! dar, nu te astepta sa "te si croiesc"

Scara? no, aia-i de la pompieri...vin cu toata echipa! ;))
pitiTa_
Postat pe 23 Iulie 2014 23:43
Inca de la inceputul unei relatii.trebuie sa fii foarte sincera..adica sa vorbesti cu partenerul despre problemele tale..Daca erai sincera,daca-i explicai ce probleme implica aceasa boala,nu se mai speria iar tu evitai o noua deceptie.Din cate stiu sunt cazuri in care epilepsia s poate indeparta prin operatie..
garbo_399755
Postat pe 24 Iulie 2014 06:32
Frumos raspuns quasaria!asa e!cine te iubeste nu te paraseste si iti accepta defectele fara sa iti "aminteasca"...
garbo217839
Postat pe 26 Iulie 2014 04:20
bine mai prins!
lllorena
Postat pe 28 Iulie 2014 06:06
prostii
Valib22
Postat pe 29 Iulie 2014 23:02
Unde ?
Rotty
Postat pe 30 Iulie 2014 08:04
si in topic , si in viata reala

oricum usor nu ii este , dar nu gaseste rezolvarea aici , cu toate ca .... cine stie
Valib22
Postat pe 30 Iulie 2014 23:14
oricum , se pare ca s-a resemnat si n-a mai dat pe aici
Valib22
Postat pe 31 Iulie 2014 08:54
Ca de obicei....ca multe altele.
Zi buna :)
Rotty
Postat pe 31 Iulie 2014 09:27
pacat. i-as fi spus eu vre-o doua
Valib22
Postat pe 31 Iulie 2014 22:15
Si cine te retine?
Sau esti resemnat in locu' lui?
pitiTa_
Postat pe 31 Iulie 2014 22:29
In locul cui ?
Rotty
Postat pe 1 August 2014 07:38
In locu' lu' ala care nu-i mai da niciun semn de "viata" lu' cea care a deschis topicul.
Sper ca n-a facut vreo criza?!
,...acu', sa nu intrebi cine? :)

neata si nb!
pitiTa_
Postat pe 1 August 2014 09:34
nope . ce treaba am eu cu ala ? lu' 334
neata
Valib22
Postat pe 1 August 2014 11:12
De la: bisnitarul, la data 2014-07-20 14:10:15dacadoriti sa scapati de epilepsie trebuie sa procedati asa: un regim alimentar bazat pe cruditati si tratamente frecvente prin infometare cate 3 zile de infometare,dupa fiecare 10 zile de regim bazat pe cruditati. infometare = adica sa nu mancati nimic toate aceste 3 zile,apa puteti bea. puteti cauta mai multe despre tratarea epilepsiei in formula as[revista sau pe internet]. puteti sa luati un scaun si sa stati cateva ore sub coroana unui tei vorbindui [teiului despre boala ,necazul vostru,teiul ajutanduva sa va vindecati]. doamne ajuta.


Cum să nu, băiete! Poate și să îngroape noaptea în cimitir o pisică neagră..... și își va găsi iubit!

Mi se pare mie sau îți sună capul a gol?
VORBA AIA ;
De ce să caute sfaturi medicale în reviste de profil (medicale, de cercetare);
De ce să intre pe forumuri ale asociațiilor sau a grupurilor de sprijin ( Asociația Pacienților cu Epilepsie din România ; http://www.aspe.ro/);
ȘI De ce să vorbească cu cei care suferă de aceeași boală (care îi pot spune ce au făcut ei în anumite situații și cum au reușit ei să se împace cu boala),
Când poate găsi o vrăjitoare, un popă răspopit, sau o mulțime de șarlatani care să profite de durerea ei !!!
Noiniumi
Postat pe 3 August 2014 13:59
postul nu face rau, si n-are nici o legatura cu vrajitoria ci cu eliminarea toxinelor. Nici animalele nu se hranesc cind sint bolnave, si nu pentru ca fac voodoo.

Dar e, intr-adevar, posibil nici sa nu amelioreze prea mult. In orice caz, rau nu face. Ar putea sa incerce un regim raw o perioada, sa vada daca se simte mai bine.
quasaria
Postat pe 3 August 2014 14:39
"raw" si sa tina cont de anotimp si zona.
Ozonata in special.
Unele persoane deja sub greutatea normala in conformitate cu inaltimea poate complica lucrurile.


Oricum, factorul cel mai influentabil asupra bolii este emotia in primul rand....daca descopera sursa, restul se restabileste, are deja o varsta!
Sanatate!
pitiTa_
Postat pe 3 August 2014 15:22
ideea e sa poata sa traiasca, nu doar sa respire. Si da, viata presupune emotii. La ce foloseste altfel?!
quasaria
Postat pe 3 August 2014 15:24
a fost pe euforia tv asta iarna un episod special cu cei cu epilepsie.
un copil care facea circa 20 de crize zilnicsub un anumit regim alimentar a ajuns la una la cateva zile..
problema ei nu e boala , ci reactia celor din jur
Valib22
Postat pe 3 August 2014 15:31
Draguta, boala asta n-o tine numai in a respira si a nu avea nici o bucurie.
Ca sa simti ca traiesti nu le poti avea pe toate, nimeni nu le are si ea trebuie sa aleaga intre a trai linistita fara sa-i provoace cineva starile ca apoi sa-i fie mai rau, dintre a trai clipa si dupa...."potopul"! :( Dar se poate sa fie doar aceasta pers. toxica, poate incerca cu altcineva, important este sa distinga nu sa renunte sau sa se sacrifice inutil.
Tu cum vezi realitatea vietii traite in sit. ei?
pitiTa_
Postat pe 3 August 2014 15:50
In legatura cu boala aceasta nu pot spune nimic, sigur ca as putea citi niste articole cu ajutorul lu' Gogu, dar nu ma fac acestea cunoscatoare in ale bolii S.
Am o experienta in legatura cu o dieta vegana. Am tinut-o impreuna cu sotul in ideea ca poate raman gravida. Nu s-a intamplat, dar amandoi am observat ca aveam o stare de sanatate mai buna, eram mai relaxati, mai bine dispusi, eu am o sinuzita rebela si in perioada aceea nu m-a mai suparat.
Poate se merita o incercare si in cazul acesta, alaturi de ce recomanda doctorul.
Nichi_D
Postat pe 3 August 2014 16:12
pitita, eu cam sint "in situatia ei" - n-am epilpsie dar m-am nascut cu o pb. la corazon care a facut toate cadrele medicale pe care le-am vazut vreodata sa ma asigure calduros ca tb neaparat sa fiu o leguma! Nu stress, nu efort, nu emotii. Si ca nici asa nu va merge mult timp!
D'aia am dat cu barcile prin toate malurile, ca sa zic asa.
A, si NU copii... no way, nici vorba....
Nu mai am demult nici un fel de simptom. Si fumez si am nascut natural si fac escalada si etc. Nu le enumar. Si am mers (de pe la 3 ani ) pe premisa ca viata e facuta sa fie traita si atit cit merge, merge. La urma urmei sint atita care au patit-o brusc fara sa le fi dat nimeni avertismente.

Nichi, imi pare rau de pb tale, stiu ce inseamna: capitolul "sarcini" a fost cel mai negru din viata mea. Odata ca nu apareau, dupa ce apareau nu le tineam, si daca cind am tinut ma dadeau toti doctorii pe usa afara ca nu vreau sa fac avort terapeutic. E lucrul care poate face praf sufletul unei femei mai mult ca orice alta problema pe lumea asta. Retroactiv privind, nu pot sa spun decit ca atunci cind e sa vina, vine, si vine impotriva oricaror probleme. Take your time. :-)
quasaria
Postat pe 3 August 2014 16:44
De la: pitiTa_, la data 2014-08-03 15:50:40Draguta, boala asta n-o tine numai in a respira si a nu avea nici o bucurie.
...........
Tu cum vezi realitatea vietii traite in sit. ei?


asta mi se adresa mie , sau doar ca si observatie generala ?
Valib22
Postat pe 3 August 2014 18:49
Era pt. "allien".

Dar daca vrei sa raspunzi, spor!
pitiTa_
Postat pe 3 August 2014 18:57
au , scuze . n-am ce sa raspund . fiecare face cum il taie capul si nu trebuie sa se ia dupa parerile celorlalti .
nu pot decat sa-i urez succesuri
Valib22
Postat pe 3 August 2014 20:10
si totusi , nici o noutate ?
Valib22
Postat pe 5 August 2014 20:31
Mai shmecherili , tu pe Camelia o astepti . Baga o strigatura , ca poate vine cu noutati.
Rotty
Postat pe 6 August 2014 07:34
De la: Tonim, la data 2014-08-03 20:10:15au , scuze . n-am ce sa raspund . fiecare face cum il taie capul si nu trebuie sa se ia dupa parerile celorlalti .
nu pot decat sa-i urez succesuri



No! "Taierea Capului"....ii pe 29 Au...!
acuma-i, schimbarea ta la fata! =))

Astea's sarbatori, "mai nou"!
pitiTa_
Postat pe 6 August 2014 08:32
" Taierea capului " e pe 29 August Piti , iar pana in 15 cand e Adormirea Maicii Domnului , mai avem azi Schimbarea la fata .
Sau s-o fi schimbat calendarul ortodox de cand am plecat ?
Neata .
Rotty
Postat pe 6 August 2014 08:38
mai, tu tot nu te-ai trezit bine? ia mai ceteste odata!
A, bei cafeaua! sa ai pofta!

Fug la trebi, acusi ii noapte! Pa-ra-pa-pam.... nu, s-a schimbat numa' fata, caledaru-i la fel!
pitiTa_
Postat pe 6 August 2014 08:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fall in love 19 De la: tutankhamon 10 Noiembrie 2009 00:29
Chestiunea zilei.. 23567 De la: Clm 4 Iulie 2017 15:59
ANALIZA PE TEXT SI PRETEXT 84 De la: fleurdelis 24 Aprilie 2010 10:11
Despre ea... 45 De la: garbo165927 16 Decembrie 2010 11:06
Oare iubim mai mult pentru ca este interzisa relatia? 23 De la: kyra 4 August 2009 19:36
Setari Cookie-uri