am ales cu inima.am ales bine?


prietena mea cea mai buna locuieste in alt oras pt ca acolo s-a maritat. e insarcinata acum si o sa intre in concediu maternal, motiv pt care m-a rugat pe mine sa ii iau locul la munca. am fost foarte bucuroasa cand mi-a zis, am fost la interviu, seful ei mi-a dat si un apartament unde sa stau si pt mine ar fi o sansa enorma pt ca de cand am terminat facultatea nu am reusit sa profesez in domeniul meu. eu am vrut sa accept jobul, chiar daca era pt un an, dar in drum spre casa, prietenul meu mi-a spus ca el nu se muta si ca daca eu plec din bucuresti, ne despartim... l-am ales pe el desi imi urasc actualul loc de munca............... iar pe prietena mea am dezamagit-o cel mai tare.... sper din tot sufletul sa nu fi luat o decizie pe care sa o regret.... el e singurul prieten pe care l-am avut si nu stiu cine ar putea sa ma mai accepte asa cum sunt..
garbo_2178
Postat pe 7 Mai 2012 15:27
Aha, prietenul pe care-l ajui, i-i spune c te mbraci urt... nefardat nu te acc.
Axl_R
Postat pe 7 Mai 2012 15:40
eu nu stiu nimic de imbracata si de nefardata... dar cu inima, nu ai ales. nu alege nimeni cu inima... astea-s povesti... inima doar ajuta ca sangele sa ajunga la creier... acolo se iau hotararile ! unele bune, altele rele... nimeni nu ia numai bune sau numai rele ! ai ales cum ai facut calculele... il pierzi pe el sau pierzi slujba si dezamagesti prietena ! depinde ce e mai important pentru tine si fericirea ta... in caz ca esti fericita cu prietenul tau. ca te ti de el de frica ca nu te mai impaci cu nimeni asa cum esti... e o prostie ! doar n-ai incerca cu destui ca sa poti stabili asta obiectiv. acuma... vezi si tu, numai tu, cum o sa fie... noi n-avem nici un rol ! nu sa-ti zicem ca ai facut bine si nu ca ai facut rau ! sorry ! mai ales ca deja ai hotarat singura !!!! succes.
barboneli
Postat pe 7 Mai 2012 16:10
faptul ca "nu o sa te mai accepte nimeni asa cum esti" e o lb trista...
In primul rind, nu trebuie "sa te accepte", trebuie sa te vrea si sa te vrea mult ca sa accepti TU - nu el.
In al doilea rind, ete nenorocirea pamintului daca pierzi un flutura-vint ca sa nu zic altfel, caruia ii dai tu bani sa traiasca.
quasaria
Postat pe 7 Mai 2012 16:23
Nu stiu ce vei face data viitoare cand vei avea de ales din nou intre doua drumuri in viata DACA prietenul tau iti va spune "ne despartim daca o iei pe drumul din stanga". E foarte posibil ca tu sa-l iubesti, dar felul cum procedeaza el, numai iubire nu se numeste.

Sigur ca tu stii cel mai bine cum stau lucrurile in jurul tau, DAR sa ai sansa sa lucrezi in domeniul pentru care te-ai pregatit si sa renunti la asta doar pentru ca tipul de langa tine ti-o cere, amenintandu-te cu despartirea, wow! mie una mi se pare o relatie fortata, de care cineva tine cu dintii. Si nu e el ala care o face.

Sa dea Dumnezeu sa fi meritat sa pierzi trenul asta si o prietena.
Anubis
Postat pe 7 Mai 2012 20:02
COMPLICAT RELAȚIA TA ,DEJA EXIST COMPROMISURI ,IUBIREA NU PREA SE VEDE .N VIAȚ E BINE S TE GNDEȘTI DE 2 ORI NAINTE DE A LUA O DECIZIE MAI ALES CND ESTE VORBA DE TINE ȘI NU EȘTI IMPLICAT NTR-O RELAȚIE DE CUPLU(m refer la familie, copii,etc).ATTA TIMP CT EȘTI SINGUR GNDEȘTE-TE NUMAI LA TINE ȘI LA BINELE TU.EL TE POATE PRSI ORICND SAU TE PSTREAZ LNG EL NUMAI CT PREZINȚI INTERES.ACEASTA ESTE PREREA MEA .
garbo203525
Postat pe 17 Mai 2012 16:56
iubirea reala e, intr-adevar, total dezinteresata. Oferi totul si nu ceri nimic. Dar nu cred ca tu in situatia asta esti. Cred ca ai asteptari. Cred ca ai impresia ca "sacrificiile" iti vor fi rasplatite, din momente ce intrebi "daca ai facut bine". "Bine" in ce sens?
Binele asta e doar binele tau interior, la alt "bine" nu te astepta vreodata. Deci, da, daca esti mai fericita asa, ai facut bine. Daca esti mai nefericita, atunci n-ai facut bine.
quasaria
Postat pe 17 Mai 2012 22:47
Nu, n-ai facut bine!...nici tie si nici lui.
Tie, findca ai pierdut (poate) unica sansa de-a profesa in domeniul in care ai fi dorit tu si lui
(prietenului) pt. faptul ca ai dat prilejul sa se complaca intr-o relatie : lejera..".de parazit".....

Si nu ai facut bine pt. faptul ca in astfel de situatii se alege cu CREIERUL...in caz ca il detii
....in pnm....daca esti la varsta de "inceput de drum"...putin individualism nu ar strica spre binenele
tau!....( ii doar parere) Sucese!
Fss_ssu
Postat pe 22 Mai 2012 12:03
sa-mi spuna si mie adminii de ce dispar unele comentarii de-ale mele?! la acest topic postasem ....
adeline
Postat pe 22 Mai 2012 15:51
sper ca traducerea la ceea ce ti-a spus prietenul tau sa nu fie " a, te muti in bucuresti, in sfarsit un motiv de despartire" ..
animator
Postat pe 25 Mai 2012 17:42
Parerea mea este sa ne mutam cu toatele la munte. Si-asa cand ploua, apa curge numai intr-o singura directie.
garbo_1713
Postat pe 26 Mai 2012 06:20
sfaturile altora poti sa le asculti dar sa hotarasti tu pentru tine,nu lasa niciodata pe nimeni sa te''santajeze''
garbo_3351
Postat pe 26 Mai 2012 06:50
Poate ca ar fi bine ca in loc de inima sa faci o alegere tinand cont de ciorapi? Poate asa iti dai seama mai bine daca se asorteaza.
garbo_1713
Postat pe 26 Mai 2012 16:54
De la: barboneli, la data 2012-05-07 16:10:03eu nu stiu nimic de imbracata si de nefardata... dar cu inima, nu ai ales. nu alege nimeni cu inima... astea-s povesti... inima doar ajuta ca sangele sa ajunga la creier... acolo se iau hotararile ! unele bune, altele rele... nimeni nu ia numai bune sau numai rele ! ai ales cum ai facut calculele... il pierzi pe el sau pierzi slujba si dezamagesti prietena ! depinde ce e mai important pentru tine si fericirea ta... in caz ca esti fericita cu prietenul tau. ca te ti de el de frica ca nu te mai impaci cu nimeni asa cum esti... e o prostie ! doar n-ai incerca cu destui ca sa poti stabili asta obiectiv. acuma... vezi si tu, numai tu, cum o sa fie... noi n-avem nici un rol ! nu sa-ti zicem ca ai facut bine si nu ca ai facut rau ! sorry ! mai ales ca deja ai hotarat singura !!!! succes.




...dau si o bere ptr postarea ta !
nazdravana
Postat pe 27 Mai 2012 09:58
Din moment ce ai luat o decizie, ce rost mai are sa regreti?
In timp te vei convinge daca iubitul este la inaltimea sacrificiului tau.
Dar sa nu te amagesti ca gestul tau il va face sa te iubeasca mai mult.
Eu cred ca intr-un cuplu, cel care pune conditii da dovada de egoism.
MonaDa
Postat pe 27 Mai 2012 12:24
De la: garbo_2178, la data 2012-05-07 15:27:12
prietena mea cea mai buna locuieste in alt oras pt ca acolo s-a maritat. e insarcinata acum si o sa intre in concediu maternal, motiv pt care m-a rugat pe mine sa ii iau locul la munca. am fost foarte bucuroasa cand mi-a zis, am fost la interviu, seful ei mi-a dat si un apartament unde sa stau si pt mine ar fi o sansa enorma pt ca de cand am terminat facultatea nu am reusit sa profesez in domeniul meu. eu am vrut sa accept jobul, chiar daca era pt un an, dar in drum spre casa, prietenul meu mi-a spus ca el nu se muta si ca daca eu plec din bucuresti, ne despartim... l-am ales pe el desi imi urasc actualul loc de munca............... iar pe prietena mea am dezamagit-o cel mai tare.... sper din tot sufletul sa nu fi luat o decizie pe care sa o regret.... el e singurul prieten pe care l-am avut si nu stiu cine ar putea sa ma mai accepte asa cum sunt..


Nu inteleg faza : "nu stiu cine ar putea sa ma mai accepte asa cum sunt" ....si cum esti ,draga mea ? esti vreo martiana printre pamanteni ? Pai daca tu ai o asemenea parere despre tine , ceilalti cum ai vrea sa te vada ? Tu n-ai ales cu inima , ai ales cu frica ca n-o sa se mai uite altcineva la tine ..... Daca ti-ar face altcineva ("mai frumos ,mai bogat ") avansuri , l-ai lasa pe prietenul ala al tau ... dar frica te-a facut sa-l alegi pe el
Fata_Morgana
Postat pe 3 Iunie 2012 10:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cafeneaua virtuala 13 De la: after 10 Septembrie 2009 09:14
O relatie complicata 10 De la: roxxxa87 24 Aprilie 2012 20:34
Buna oamenilor ! 13 De la: FelicitySmoke9 17 Noiembrie 2016 20:52
va intreb daca voi cu viata sexuala o duceti bine 83 De la: bluelight 23 Octombrie 2009 19:49
prietenie sau mai mult 6 De la: garbo207378 6 Noiembrie 2011 15:14
Setari Cookie-uri