Prietenie cu ghilimele.

Am avut o prietena,o stiam de la gradinita,stam la 3 case departare.Mentionez ca acum am 15 ani.Era genul de fata cuminte,dar de acum un an,fuge de acasa din ce in ce mai des,pretinde ca e "emo",isi taie venele.Peste trei luni eu plec in alt oras,pentu a incepe liceul acolo.Ea ramane aici.De ceva vreme am inceput sa ii spun anumite secrete.Si mai noi,ieri am aflat ca tot orasul stie secretele mele,de la ea. Plus de asta,incearca sa ma desparta de prietenul meu.M-a mai despartit de alte trei persoane.Iar eu nu ma invat minte,si inca fac aceeasi prostie.Ce sa fac?
garbo009538
Postat pe 30 Iunie 2009 00:27
ti-ai dat singura raspunsul. invata-te minte si nu mai repeta aceasi prostie.
ai inceput bine cu "am avut o prietena"
pik_nik
Postat pe 30 Iunie 2009 00:35
da, draga mea. trist dar foarte adevarat.
gianiblue
Postat pe 30 Iunie 2009 00:36
rupe legatura cu asa zisa prietena si cauta-ti alta fata in care sa poti avea incredere ca si amica ta....
tutankhamon
Postat pe 30 Iunie 2009 00:57
Un secret e secret pana cand spui cuiva. Mai bine nu mai fa tu experimente cu secretele tale si tine-le pentru tine. Sunt putini oameni care merita increderea ta. Esti sigura ca merita sa faci incercari cu tot felul de persoane ca sa vezi daca merita sau nu increderea? Nu conteaza ca e emo sau nu. Conteaza de fapt caracterul omului. Cine e un jeg, jeg ramane. Oricum, la 15 ani nu stiu ce mari secrete rusinoase poti avea, dar pe viitor ai si tu grija in cine te increzi. Poti sa ai mari deziluzii si nu merita.
Micass
Postat pe 30 Iunie 2009 06:37
Secretele reprezinta o problema, si de regula, ele sunt impartasite de inca o persoana.Dar gura lumii este sloboda.Problema increderii este cu totul altceva.Micass, ai zis bine.Un secret este in siguranta atata timp cat il detii tu insuti.Cum a ajuns la vecina, s-a transformat in barfa, iar daca trece si de vecina, devine un forum in care este comentat pro si contra.
Ioana007
Postat pe 30 Iunie 2009 07:43
esti micuta ca si varsta...dar te felicit ca ai putut si stiut sa constientizezi anumite chestii legate de prietena ta...ca de obicei, la varsta respectiva, ba ne ia valul in gasca, ba alegi sa fii singuraticul gastii si cel care face nota discordanta...pe ea nu stiu cum ai putea s-o ajuti de la distanta...eventual sa-i atentionezi parintii...dar si ei, bietii nu stiu cat succes sa aiba in directia asta...ca de, e perioada de criza a adolescentului...dar, tu, stai mai departe de ea...vorbeste cu ea, mai serios si daca nu raspunde deloc la ce semnale vrei tu sa-i transmiti, atunci retrage-te frumos...toti tb sa fim constienti de alegerile noastre...si ea, desigur...
cat despre secrete...fi putin mai egoista, in sensu' de a nu le mai zice oricui...mai ales celui care le ia drept povesti de spus mai departe
mia79x
Postat pe 30 Iunie 2009 09:39
draga mea 9538, iti dau un sfat pe care sa il transmiti din generatie in generatie, in vecii vecilor, amin:

daca prietena ta tot e emo si isi taie venele, sa si le taie pe lung.

asa se vor rezolva si problemele tale, si problemele ei.

a, si inca ceva: esti copila, dar poti incepe sa discerni cand e vorba sa stabilesti sau sa mentii o prietenie.
Thor
Postat pe 30 Iunie 2009 12:14
Draga, sper ca nu ai de gand sa traiasca atat.Mai scoate-o si tu la pensie anticipata.
Ioana007
Postat pe 30 Iunie 2009 19:41
Ioana:

noup!
daca mie mi te adresai, noup again!

las-o sa se mai chinuie si ea vreo tzashpe vieti, ca eu m-am saturat
Thor
Postat pe 30 Iunie 2009 21:32
reteta de informat lumea asupra unui oarescare lucru.
pasi spre reusita sigura :


1. se ia una geanta de toarta si se pleaca la prietene
2. dupa pupaturile de rigoare si cafeluta, incepi sa te foiesti misterios
3. la intrebarile ce vin, spui cu jumatate de gura ca ai ceva pe suflet.
4. te lasi greu discusuta
5. anunti ca este un secret dar rogi prietenica sa nu-l spuna la nimeni

in momentul cand ai rostit cuvantul magic "nimeni", fii sigura ca tipa are lista facuta cu cei ce vor afla

dupa ce pleci, in maxim jumatate de zi, secretul il stie toata lumea, cu infloriturile de rigoare.

deci, misiune indeplinita

si_totusi
Postat pe 30 Iunie 2009 21:46
dap !
kyra
Postat pe 30 Iunie 2009 21:49
asa e!!!.....nu oricine poate tine un secret....
tutankhamon
Postat pe 30 Iunie 2009 22:36
blanca
Postat pe 30 Iunie 2009 23:08
asa este, ideea e sa nu-ti stie nimeni secretele, ca de aia se cheama asa, nu???
din momentul in care l-ai scos pe gura, nu mai e secret, inseamna ca poate fi impartasit cu altii, decat ca altii s-ar putea sa se inmulteasca rapid!
deci, nu!
eu, de ex, ca si restul lumii, cred, daca am un secret, apai, nimeni nu stie nimic, nici macar mie nu mi-l spun!
cred ca s-a inteles ideea!
zambila
Postat pe 1 Iulie 2009 09:04
zambilo...

secretu' e ce stiu unii si nu stiu altii... secretu' de unu' singur se numeste angoasa...
zambil
Postat pe 1 Iulie 2009 09:07
zambilu'

buna m-a invatat ca sunt chestii pe care nu trebuie sa le stie nici camasa de pe tine,d-aia cica e bine s-o dai jos...
iasomia
Postat pe 1 Iulie 2009 09:11
da' bre mami, da' daca esti prea secretoasa umbli mai mult goala si risti sa racesti...
zambil
Postat pe 1 Iulie 2009 09:14
hai zambilu' ca incercam s-o ajut pe zambilicea...nu ma bate la poponet...
sperii fata cu angoasa aia,se apuca sa spuna ce nu trebuie la toata lumea
iasomia
Postat pe 1 Iulie 2009 09:16
hai mami, ca dadeam la shto...sado-maso d-ala...
zambil
Postat pe 1 Iulie 2009 09:30
scump esti...
iasomia
Postat pe 1 Iulie 2009 09:31
hei, cum lipsesc putin, cum ma faceti!!
pai e frumos?!
adica?? ce, voi n-aveti secrete de stat? pe care nu le stie nimeni? ha??
iaso
zambila
Postat pe 1 Iulie 2009 14:28
eii, stiti cum e la 15 ani... se face gaura in cer pentru nu stiu ce fel de prostii.
Sunt curioasa numai daca fetitele astea mai au si altceva in cap in afara de emo, taiat de vene si dezastre sentimentale la 15 ani.
blairwitch
Postat pe 1 Iulie 2009 16:38
brava ,imi place tare mult cum ghandesti,ai pus punctul iiiiiiiiiiiiiii.
garbo008975
Postat pe 10 Iulie 2009 23:21
Chiar pe toti?Sau ne-a mai lasat si noua?
Ioana007
Postat pe 11 Iulie 2009 15:18
Si,mai exista si altfel de prietenii.Se pare ca daca te dibuieste de fraiera,adica esti buna si generoasa cu prietenele,iti mai dau si comisioane pe care apoi nu le mai recunosc.Apoi te lasa cu ochii-n soare,ne mai dand nici un semn de viata.Si te intrebi de ce nu te mai suna sa ne intalnim la o cafea si o barfa,una mica si alta mare.De ce?Pentru ca are de furca cu barbatul sau cu familia.Si,asa,te uita vreo cativa ani,ca te intrebi ce ai facut rau de nu ai prietene!ATENTIE la "prietene"!Momentan sunt in stand-by,chiar si aici la Bv!
Alice_Bv
Postat pe 18 August 2009 10:55
si eu m-am fript acum ceva ani cu o prietena buna, si de atunci am zis ca nu mai fac aceeasi greseala.Dar sa stii ca uneori simti nevoia de cineva apropiat, numai ca acel cineva trebuie ales cu grija.Am prietene care in fata sunt vai,vai si in spate te barfesc. asa ca ai grija
garbo030386
Postat pe 5 Septembrie 2009 12:57
Intotdeauna prietenele si prietenii desigur, sunt buni de jucat friptea.
Ioana007
Postat pe 5 Septembrie 2009 17:15
nu intotdeauna...mai sunt si oameni care stiu sa fie prieteni adevarati dar sunt atat de rari...din pacate unii au parca "magnet" la "trisori"...
lady_corina
Postat pe 5 Septembrie 2009 18:24
Pai eu cred ca o lady, trebuie sa se miste intr-o lume de gentlemani ca sa nu aiba parte de surprize.
Ioana007
Postat pe 5 Septembrie 2009 19:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pleaca copilul la facultate ----cum ne descurcam cind e doar unul singur 1 De la: garbo005849 12 August 2009 13:48
Caut prietena ( posibila iubita ) 9 De la: Bogdan06 31 Iulie 2019 00:56
CIND,UNDE SI DE CE SE RASTOARNA CARUTZELE CU FILOZOFI ? 15 De la: nelly05 22 Septembrie 2010 21:16
cicinel 14 De la: tutankhamon 10 Februarie 2010 22:11
prietenei mele ai pl de baiatul de care imi pl si mie 21 De la: quasaria 2 Ianuarie 2010 11:43
Setari Cookie-uri